Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davası

Yanıt
Old 28-07-2006, 09:55   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davası

ortaklığın giderilmesi davası
Old 28-07-2006, 20:01   #2
Av.Ergün Vardar

Dava dilekçesinde sunduğunuz tapu kaydı sizin delilinizdir.Duruşma öncesi tapu kaydı Mahkemece ilgili tapu müdürlüğünden istenecektir.Tapu kayıt maliki ölü olduğundan veraset ilamını sunmanız,bu verasaet ilamında belirtilen mirasçıları davalı olarak göstermeniz bu aşamadan sonra keşif talebinde bulunmanız gerekir.
Old 29-07-2006, 17:46   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Ebru Mumcu,

İki gündür sorup sormamakta kararsızım. Ama sormazsam çok rahatsız olacağımı biliyorum. Sizi kırmadan, yanlış anlamanıza yol açmadan nasıl sorarım diye de düşündüm; bir yol bulamadım. Ama tahmin ettiğim cevabı verirseniz, öğrenci ve stajyer arkadaşlar için açmayı düşündüğüm(veya burada)forumun başlangıcı için fikir vermiş olacaksınız.

Profilinizi inceledim. Sanırım 1-2 yıllık avukatsınız. Ben staj döneminiz için bir kaç tahminde bulunacağım izin verirseniz:

1- Staj döneminizde hukukla ilgili olmayan bir işte çalıştınız.

2- Hiç bir işte çalışmadınız.Evde oturdunuz.

3- Banka icraları yoğun olan(veya benzeri) bir büroda staj yaptınız.

Samimiyetle cevap verirseniz sevinirim.

Saygılarımla
Old 31-07-2006, 11:13   #5
Brusk

Bu konu biraz eğenceli galiba biraz takibe alayım bende konuyu dedim kendimce...
Old 31-07-2006, 11:33   #6
genç osman

Değerli meslektaşım, Sayın Kaa1'in cevabından anladığım kadarıyla ,davada delil olarak ne sunulabilir sorusunu sormak istediğinizi tahmin edebiliyorum. Eğer öyleyse, Sayın Kaan1'in söylediklerine katılmakla beraber...Yanlış tahminde bulunduysam, sorunuzu açarsanız seve seve bildiklerimi yazabilirim... Kolay gelsin...
Old 02-08-2006, 20:07   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Meslektaşım Ebru MUMCU,

Mesajlarınızın içeriğini silmenize üzüldüm.

Sitede sorunuzla ilk karşılaştığımda önce özel mesajla yanıtlamayı, sonrasındaysa buna gerek olmadığını, aksine, konuyla ilgili bir kaç satır yazıp, belki mesleğe yıllarınızı verdikten sonra bu sayfayı açtığınızda, tebessüm edebileceğiniz bir mesajınızla karşılaşacağınızı düşündüm.

Ben İzmir ilinde staj yaptım ve belli bir süre için de orada mesleğimi sürdürdüm. Stajımı, ülkenin değişik coğrafi bölgeleri içine dağılan il ve ilçelerimizde, staj yaptığım büronun haciz talimatları ile tamamladım. Ve gerçek anlamda dava dosyaları ve duruşmalar ile karşılaştığım döneme girdiğimde, sorduğum soru çok basit midir acaba kaygısını taşıyarak yanlışlar yapmaktansa, sormanın daha doğru olduğunu , çünkü yapılacak yanlışların sadece sizi değil, temsil ettiğiniz kişileri doğrudan doğruya ilgilendirdiği uyarıları ile mesleğe başladım. "Yanlış yapmaktan ve hele soru sormaktan asla çekinme" sözleriyle çalışmaya başladığım büroya buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

O yüzden, bence sormaktan çekinmeyiniz.

Sorunuza gelince, şu an için (bu tür bir davada) kaybınız yok. Daha doğru olanı, davanızı açmadan önce veraset ilamını almak ve veraset ilamında yazılı olan ve müvekkiliniz dışında kalan varisleri davalı göstermek suretiyle davanızı açmaktı. Ama hak kaybınız yok, size önerim, duruşmayı beklemeden veraset ilamı başvurusunda bulunmak ve ilk duruşmada ne yapacağını bilen olarak hakimin kaşısında durmaktır. Veraset ilamında yazılı sair varisler, yargılama sürecinde davaya dahil edilerek yargılama sürecektir.

Saygılarımla.
Old 02-08-2006, 22:53   #9
Yücel Kocabaş

Sorular özgürce olmalı, yanıtlar kişileştirilmemeli

İlk Hâkimliğimde ve ilk keşfimde, bir ortaklığın giderilmesi davası idi. İzmir Adliyesinde çok iyi saydığım bir staj yapmama rağmen, keşif tutanağın yazdırılmasında başarılı olamamış ve yanımda götürdüğüm kitaptaki örnek keşif tutanağını okuyarak , oradan yazdırırak keşfi tamamlayabilmiş idim. Hatta mübaşir " Kitaptan okuyarak yazdırmasanız iyi olur. sizi acemi sanırlar " diye de beni uyarmıştı... Şimdi bunları hatırladım.

Meslekte belirli noktalara pek çok aşamadan sonra gelinebiliyor. Bence bu forumlarda yardımlaşma ve paylaşma asıl olmalı, sorular özgürce olmalı , yanıtlar kişileştirilmemeli ... diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 26-02-2010, 10:51   #10
KOÇ

Öncelikle herkese merhabalar.Benimde bu konuyla ilgili bir sorum olacak.Taşınmaz davalarının çok olduğu bir ilçede çalışmaya başladım öncelikle bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim diye sayın üstadlara sormak isterim,tavsiyeleriniza açığım.Büroma gelen bir vatandaş anneannesin 5 adet gayrimenkulde hissesi olduğunu ve bunalrı satamadığını bildirerek ne yapabileceğini sordu.Anladığım kadarıyla kadastro çalışmaları sırasında murislerinden intikal eden bu yerler iştirak halinde mülkiyet olarak tapuya kaydolunmuş.Anneannesini getirip bana vekalet verecek ve ortaklığın giderilmesi davası açmayı düşünüyorum.Özellikle şunu sormak istiyorum dava esnasında tarafların anlaşmaları ve bu şahsın hissesini diğer paydaşların alması mümkün mü ve satış aşamasına giderse satış nasıl yapılmakta?Şimdiden teşekkürler
Old 13-04-2011, 16:00   #11
Av.Barış Gülçur

Varsayılan Ortaklığın giderilmesi

Sayın Meslektaşım;

Öncelikle hayırlı olsun. Ortaklığın giderilmesi davasıderdest durumda iken paydaşların aralarında anlaşmaya varmaları her zaman mümkündür. Öte yandan satışa ilişkin olarak genellikle değer tespiti yapıldıktan sonra açık arttırma yoluna gidilmektedir. Bazı durumlarda açık arttırmanın sırf paydaşlar arasına yapılması da mümkündür.

Saygılarımla,
Av.Barış Gülçur
Old 26-05-2011, 22:30   #12
avukat444

Sayın Av. Barış Gülçur
Hangi durumlarda açık arttırma sırf paydaşlar arasında yapılır? Hissedarların hepsinin mi aynı talepte bulunması gerekir, ben tam emin olamadığımdan soruyorum
Herkese kolay gelsin
Old 27-05-2011, 15:36   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat444
Sayın Av. Barış Gülçur
Hangi durumlarda açık arttırma sırf paydaşlar arasında yapılır? Hissedarların hepsinin mi aynı talepte bulunması gerekir, ben tam emin olamadığımdan soruyorum
Herkese kolay gelsin

Tüm hissedarların anlaşması gerekir.
Old 08-07-2011, 09:19   #14
av.ozancelik

ben de soruyu şu şekilde sormak ve değerli bilgilerinizden istifade etmek istiyorum...ortaklığın giderilmesi davası açmak için neler yapabilirim.ön hazırlık olarak...
Old 08-07-2011, 09:34   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.ozancelik
ben de soruyu şu şekilde sormak ve değerli bilgilerinizden istifade etmek istiyorum...ortaklığın giderilmesi davası açmak için neler yapabilirim.ön hazırlık olarak...

Aklıma ilk gelenleri yazayım:

- Tapu kaydına bakarsınız, böylece müvekkillerinizin paydaş olduğundan emin olursunuz ve diğer paydaşları not edersiniz.

- Davalı gösterilecek diğer paydaşların adreslerini müvekkillerinizden, onlar bilmiyorlarsa Tapu Müdürlüğü'nden öğrenirsiniz.

- Müvekkillerinizle avukatlık ücret sözleşmesi yaparsınız, sözleşmeye ya da ayrı bir görüşme tutanağına "ortaklığın hangi suretle giderilmesini istediklerini" yazar imzalatırsınız. Ayrıca örneğin, ortaklığın "kat mülkiyeti kurulması suretiyle giderilmesini" istiyorlarsa, bunun mümkün olup olmadığını araştırırsınız.

- Dava konusu bir (ya da birkaç) taşınmaz ise, üzerinde muhdesat olup olmadığını, varsa kime ait olduğunu müvekkillerinizden sorar, gerekirse gidip görürsünüz. Muhdesat var ise, ortaklığın giderilmesi davasından önce ya da bu dava ile birlikte, ayrı bir dava şeklinde bu muhdesatın aidiyetinin tespiti davası açarsınız.

Kolay gelsin.
Old 08-07-2011, 12:56   #16
KOÇ

Sayın Av. Cengiz Aladağ çok güzel özetlemiş bir hussu da ben eklemek istedim nacizane..Eğer tapu maliklerini müvekkil tanıyor ise ölü olanlar olabilir ve ölü olanlar için veraset ilamlarını bulmaya çalışmalısınız veya bunlar için veraset davası açılmalı(dava sırasında da yapılabilir ve davaya dahil edilebilir bu kişinin mirasçıaları)bu şekilde zaman kaybetmemiş olursunuz.
Old 08-07-2011, 14:05   #17
Av.Günar

Bende öncelikle tapu kaydını incelemenizi öneririm.Tarafı çok ise özeliklede eski bir imar uygulamasından geliyor ise ölenler vardır mutlaka.Ölenleri veraset ilamlaarını haricen temin ederseniz zamandan kazanırsınız yok temin edemiyorsanız.Yargılama sırasında mahkeme size bu konuda süre ve yetki verecektir.Ortaklığın giderilmesi davaları her ne kadar sonucu belli davalar olsa da uğraştırıcı davalardır.Tüm bu incelemeri yaptıktan sonra emeğinizin değerini doğru tespit edebilirsiniz.VE ONA GÖRE Bİ AVUKATLIK SÖZLEŞMESİ YAPMAYI İHMAL ETMEYİN DERİM..
Old 16-08-2011, 12:27   #18
Hak ve Nisfet

Varsayılan Ortaklığın Giderilmesi- Tapu İptali

Merhabalar, tüm meslektaşlarıma iyi tatiller diliyorum. Umarım adli tatil içinde bulunduğumuz şu günlerde soruma yanıt alabilirim.
Gayrimenkul hukuku alanında cahil sayılabilecek genç bir meslektaşınız olarak olayı şu şekilde özetlemek istiyorum:
Malik M adına tapuya kayıtlı İki katlı, 3 daireden oluşan bir bina var. Malik ölü. 7 tane mirasçısı aralarında bu 3 daireyi Taksim Mukavelesi ile paylaşmışlar. Birinci daireyi 2 kardeş, ikinci daireyi 2 kardeş ve üçüncü daireyi de 3 kardeş birlikte kullanmak üzere aralarında taksim etmişler. (1975 yılında)
Daha sonra paylarına birinci daire düşen A ve B kardeşlerden, B kendi payını Satış Senedi ile A' ya satıyor. (1976)
A da 1990 yılında ölüyor ve A' nın eşi C şuan benim müvekkilim olan kişi. (A nın mirasçıları; eşi olan C den başka 3 tane de çocuğu var)
C istiyor ki, bu binada bu şekilde diğer kardeşlerle müşterek olarak değil de ben kendi payıma düşen daire için kendi adıma tapu çıkarayım, diğer paydaşlardan bağımsız hale geleyim, zira emlak vergilerini vs. C tek başına ödüyor. (Binanın tapusu kök muris olan A'nın babasına M' ye ait)
İşte sorum bu noktada. Bu durumda C nin talebini yerine getirmek için nasıl bir dava açmak gerekli?
Old 05-10-2011, 12:05   #19
av.ebru

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tüm hissedarların anlaşması gerekir.

Sayın meslektaşım,
Bu bilgi için teşekkürler;ancak gerekçesini yazabilirseniz sevinirim.Dava dilekçemde satışın hissedarlar arasında yapılmasını talep etmediğim için sonradan talep edebilir miyim diye düşünüyordum.Tüm hissedarların anlaşması şartı var ise,dönülmez bir yanlış yapmadığım için sevineceğim.Teşekkür ederim...
Old 05-10-2011, 16:28   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ebru
Sayın meslektaşım,
Bu bilgi için teşekkürler;ancak gerekçesini yazabilirseniz sevinirim.Dava dilekçemde satışın hissedarlar arasında yapılmasını talep etmediğim için sonradan talep edebilir miyim diye düşünüyordum.Tüm hissedarların anlaşması şartı var ise,dönülmez bir yanlış yapmadığım için sevineceğim.Teşekkür ederim...

TMK 699/son.
Old 29-03-2012, 11:14   #21
hatice_bck

yukarıdaki yanıtları okudum. yazan meslektaşlara teşekkür ederim, faydalı oldu. ancak yanıtını bulamadığım bir sorum var: müvekkil, kendi birikimleriyle iki arsa alıp üzerine 3 katlı ev yapmış. annesi ile beraber oturmuş bir süre. yurt dışına gitmiş. bu sürede emlak kaydı vb. yükümlülükler için belediyede annesinin adı görünmekteymiş. tapusuz bir taşınmaz burası... anne de ölünce diğer kardeşler ortaklığın giderilmesi davası açmış. ancak miras payı değil bu. tamamen müvekkilin malvarlığı... ancak kayıtların annesi adına olması bu duruma sebep olmuş.
tapusuz taşınmazlarda bu dava ikame edilebilir mi?
Old 09-12-2013, 12:56   #22
sevda mert

sn cengiz aladağ ortaklığın "kat mülkiyeti kurulması suretiyle giderilmesi''nden bahsetmiş daha evvel hiç karşılaşmadığım bir durum.benim de benzer bir davam var.istanbulun semtlerinden bir tanesinde müvekkilin babası ve amcaları ortak bir arsa alıp üzerine apartman yapmışlar.ancak apartman tapuda gözükmüyor.kat mülkiyetine geçilmemiş.müvekkil de apartmandaki 3 dairenin mirasbırakanı babasına ait olduğunu;babasının 3 kardeş olmaları nedeni ile hepsine 1'er tane olmak düşüncesi ile bu daireleri yaptığını söylüyor ve hak ettiği dairenin kendi adına tescilini istiyor.ancak 3 dairede şuan en küçük kardeşin zilyetliğinde hatta bir tanesinde kendisi oturuyor ve diğer 2 dairede kirada.kira ücretini de bu küçük kardeş tahsil ediyor.bu durumda ben ortaklığın giderilmesini kat mülkiyeti kurulması sureti ile isteyebilir miyim.aidiyeti hangi delillerle ispat edebilirim.zilyetliğin aidiyet ispatına engel bir durumu olur mu?teşekkürler.
Old 18-05-2014, 10:37   #23
kardelen58

Varsayılan Kat mülkiyeti tesisi yoluyla ortaklığın giderilmesi

T.C YARGITAY
18.Hukuk Dairesi
Esas: 2012 / 5998
Karar: 2012 / 7556
Karar Tarihi: 19.06.2012

ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI - TAŞINMAZ MÜLKİYETİNİN KAT MÜLKİYETİNE ÇEVRİLMESİNE VE PAYLAR DENKLEŞTİRİLMEK SURETİYLE BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİN ORTAKLARA AYRI AYRI ÖZGÜLENMESİ - ÖDENECEK İVAZIN BELİRLENMESİ SURETİYLE PAYLARIN DENKLEŞTİRİLMESİ
ÖZET: Kat mülkiyetine konu olmaya elverişli bir taşınmaz üzerindeki ortaklığın giderilmesi davasında, [B]ortak maliklerden birinin yargılamanın herhangi bir aşamasında paylaşmanın kat mülkiyeti kurulması yoluyla yapılmasını istemesi durumunda[/b], hakim, ilgili maddedeki belgeleri de tamamlattırıp taşınmaz mülkiyetinin kat mülkiyetine çevrilmesine ve paylar denkleştirilmek suretiyle bağımsız bölümlerin ortaklara ayrı ayrı özgülenmesine karar vermelidir. Pay oranları da gözetilmek suretiyle yine kura ile paydaşlara özgülenerek, gerekiyorsa bedel farkı nedeni ile ödenecek ivaz da belirlenmek suretiyle payların denkleştirilmesi, malikleri gösteren liste ve yönetim planı gibi belgeleri paydaşların (tanınan süreye rağmen) imzalamaktan kaçınması halinde bunların imzalanmış sayılması suretiyle tahkikatın ikmal edilmesinden sonra kat mülkiyetine geçiş yoluyla ortaklığın giderilmesine; belirtilen koşulların oluşmaması halinde ancak, satışa karar verilmesi gerekir.
(634 S. K. m. 10, 12, 50)

Dava: Davacı vekili dava dilekçesinde, ortaklığın satış suretiyle giderilmesini istemiştir. Mahkemece davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Karar: Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

Davacı vekili dava dilekçesinde, 75 ada 244 parsel sayılı taşınmaz üzerindeki ortaklığın satılarak giderilmesini, davalı ise taşınmazın aynen taksiminin mümkün olduğunu, dava konusu taşınmaz üzerinde kat mülkiyeti kurularak ortaklığın giderilmesini istemiş, mahkemece davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Kat Mülkiyeti Yasasının 10. maddesinin son fıkrası hükmüne göre kat mülkiyetine konu olmaya elverişli bir taşınmaz üzerindeki ortaklığın giderilmesi davasında, ortak maliklerden birinin yargılamanın herhangi bir aşamasında paylaşmanın kat mülkiyeti kurulması yoluyla yapılmasını istemesi durumunda, hakim, 12. maddedeki belgeleri de tamamlattırıp taşınmaz mülkiyetinin kat mülkiyetine çevrilmesine ve paylar denkleştirilmek suretiyle bağımsız bölümlerin ortaklara ayrı ayrı özgülenmesine karar vermelidir.

Dosyada toplanan belge ve bilgilere, özellikle bilirkişi raporu içeriğine göre dava konusu taşınmaz üzerinde toplam altı adet bağımsız bölümden ibaret bodrum, zemin ve üç normal kattan oluşan kargir yapı mevcut olup bu taşınmaz tapuda davacı A. Ç. ve davalı F. Ç. adına kayıtlıdır. Paydaş ve bağımsız bölümlerin sayısı itibariyle her bir paydaşa en az bir bağımsız bölüm düştüğü, taşınmaz üzerindeki yapının Kat Mülkiyeti Yasası'nın 50/2. maddesi hükmüne uygun nitelikte olduğu anlaşılmaktadır.

Kat Mülkiyeti Yasası hükümlerine uygun olarak, üzerinde kat mülkiyetine elverişli yapı bulunan ortak taşınmazda kat mülkiyetine geçilebilmesi için, üzerindeki yapının mimari projesine uygun biçimde tamamlanmış ya da projesi olmamakla birlikte fiili durumuna göre çizdirilmiş imara ve fenne uygunluğu ilgili makamca onaylanmış projesinin olması, bağımsız bölümlerinin başlı başına kullanmaya elverişli bulunması (M.1), yapının tümünün kargir olması (M.50/2) ve her bir paydaşa en az bir bağımsız bölüm düşmesi, ayrıca 12. maddede yazılı belgelerin (belediyeden onaylı proje, yapı kullanma belgesi ve yönetim planı) tamamlattırılması gerekmektedir. Bu koşulların gerçekleşmesi durumunda anılan Yasanın 10. maddesinin son fıkrası hükmünce taşınmazda kat mülkiyetine geçilebilecek ve açılan davada ortaklığın bu yolda giderilmesine karar verilebilecektir.

Dava konusu taşınmazın üzerindeki yapı kargir olup paydaşlardan her birine en az bir bağımsız bölüm özgülenecek sayıda ve niteliktedir. Taşınmaz bu yönüyle üzerinde kat mülkiyeti kurulmasına elverişli ise de, kat mülkiyetine geçiş için bunlar yeterli olmayıp, yukarıda açıklanan diğer tüm koşulların (12. maddede yazılı belgelerin) varlığını da aramak gerekir.

Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamalarında, tamamlanmış yapının fiili durumu ile onaylı projesi arasında aykırılıklarının bulunması ya da yapının imara uygun ancak projesiz inşa edilmiş olması gibi kat mülkiyeti kurulmasına engel oluşturan eksikliklerin mevcut olduğu durumlarda hemen kat mülkiyeti kurulamayacağı sonucuna varılmayarak, bu eksikliklerin giderilip yasal koşullara uygun hale getirilmesi mümkün ise bunun isteyen tarafa tamamlattırılması yoluna gidilmesi gerektiği kabul edilmektedir.

Bu bakımdan somut olayda da mahkemece öncelikle davaya konu taşınmaz üzerindeki yapının onaylı projesinin ve sonradan değişiklik yapılmış ise buna ilişkin tadilat projesinin olup olmadığının taraflara ve ilgili belediyeye sorulup etraflıca araştırılması, proje mevcut değilse, ilgili belediyeden alınacak ön bilgiye göre yapının mevcut haliyle imar mevzuatına ve bulunduğu yerin imar durumu ile fenne aykırılık oluşturmadığı veya imara ya da projeye aykırılıklar giderildiği takdirde onay verilebileceğinin saptanması halinde, öncelikle aykırılıkların giderilmesi daha sonra yapının fiili durumunu yansıtan projenin hazırlattırılıp, ilgili imar müdürlüğünün onayının ve buna bağlı olarak oturma izin belgesinin alınması, ayrıca Kat Mülkiyeti Yasasının 12. maddesinde sayılan diğer belgelerin tamamlattırılması için kat mülkiyetine geçiş suretiyle ortaklığın giderilmesini isteyen davalı tarafa yetki ve yeterli süre verilmesi, bu hususlar eksiksiz yerine getirildiği takdirde de; dava konusu taşınmaz üzerindeki yapıda her bir bağımsız bölümün (konumu, yüzölçümü, kullanım amacı ve eklentileri yerinde incelenip irdelenerek) değeri ve bu değere göre özgülenecek arsa payı uzman bilirkişi aracılığıyla saptanıp varsa fiili taksime göre, taksim yoksa çekilecek kura ile önce her bir paydaşa birer bağımsız bölüm özgülendikten sonra arta kalan bağımsız bölümlerin pay oranları da gözetilmek suretiyle yine kura ile paydaşlara özgülenerek, gerekiyorsa bedel farkı nedeni ile ödenecek ivaz da belirlenmek suretiyle payların denkleştirilmesi, malikleri gösteren liste ve yönetim planı gibi belgeleri paydaşların (tanınan süreye rağmen) imzalamaktan kaçınması halinde bunların imzalanmış sayılması suretiyle tahkikatın ikmal edilmesinden sonra kat mülkiyetine geçiş yoluyla ortaklığın giderilmesine; belirtilen koşulların oluşmaması halinde ancak, satışa karar verilmesi gerekir.

Yukarıda açıklanan hususlar yerine getirilmeden, davanın çift taraflı dava olduğu, bütün paydaşların aynen taksim istemesi halinde satış kararı verilmeyerek davanın reddine karar verilmesi gerektiği yolundaki Yargıtay uygulaması yanlış yorumlanarak yetersiz araştırma, eksik inceleme ve yanlış gerekçe ile davanın reddine karar verilmiş olması doğru görülmemiştir.

Sonuç: Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK. nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 19.06.2012 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤
Old 06-08-2016, 12:34   #24
ALTINTAS

Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınızı rica ediyorum.
ortaklığın giderilmesi davasında payından az istifade eden paydaşın uğradığı zarar istene bilir mi?
Bu konuda yargıtay kararı mevcut mu?
Old 08-08-2016, 11:57   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ALTINTAS
Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınızı rica ediyorum.
ortaklığın giderilmesi davasında payından az istifade eden paydaşın uğradığı zarar istene bilir mi?
Bu konuda yargıtay kararı mevcut mu?

Bu kadar az bilgiyle doğru cevap almanız mümkün değil. Diğer paydaslar, mirasçı mı? Müvekkiliniz ile akrabalık bağı var mı? intifadan men edilmiş mi?

Ama kesin olan şu var ki, ortaklığın davasında bu zarar(varsa) talep edilemez.
Old 08-08-2016, 15:45   #26
ALTINTAS

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu kadar az bilgiyle doğru cevap almanız mümkün değil. Diğer paydaslar, mirasçı mı? Müvekkiliniz ile akrabalık bağı var mı? intifadan men edilmiş mi?

Ama kesin olan şu var ki, ortaklığın davasında bu zarar(varsa) talep edilemez.

Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım.
Dava konusu gayrimenkul müstakil bir ev olup tapuda 2 kişi adına paylı mülkiyet esasına dayalı tescil edilmiştir.
Davalı paydaş (1/2 hisse sahibi) tapuda gözüken müstakil evde ikamet etmekte olup, müvekkilim (1/2 hisse sahibi) müstakil evin çatı katına kaçak olarak yapılmış 2 odalı yapıda kullanım imkanına sahiptir.
Müvekkilim payından azda olsa kullanım imkanı olduğu için davalıyı intifadan men etme koşulu sağlanmayacağını düşünüyorum ve yargıtay kararında da payından daha az kullanıldığı sebebiyle ecri misil açılamayacağı böyle bir durumun taksim veya ortaklığın giderilmesi ile çözülmesi gerektiği yazmaktadır. Durum böyle olmakla birlikte müvekkilimin payından az istifade etmesi sebebiyle davalının hissesi oranına göre daha fazla yararlanmış olması hakkaniyete uygun olmadığı için bu durumun denkleştirilmesini istemini ortaklığın giderilmesi ile istemem olur mu yoksa böyle bir durum için ne yapmak gerekir sayfada böyle bir konu açılmamış ayrıca yargıtay kararlarında da göremedim böyle bir durum ile karşılaşan veya yargıtay kararı mevcut mudur?
Meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi