Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma, nafaka vs.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2014, 16:57   #1
Konuk

Varsayılan boşanma, nafaka vs.

Merhaba, 3,5 yıldır evliyim.Eşimle son bir yıldır aynı evde ayrı yaşamaktayız. Ev eşime ait yani evlilik öncesi babası ona almış. Eşimin benden ayrılmak istemesinin tekçe sebebi; ailesinin bizi bu evden çıkarmak istemesi. Ben evden taşınmayı reddettiğim için eşim önce beni boşanmakla tehdit etti sonra da davayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile açtı. Eşim bu davayı ailesinin baskısı sebebi ile açtı zaten kayınvalidem de beni başından hiç istememişti. Kişisel olarak aramızda hiçbir geçimsizlik yok. Eşim olmayan saçma sapan şeyleri konu ederek davayı açtı ama benim öğrendiğim kadarı ile bu dava % 99 reddedilirmiş. Eşim arkadaşlarından birini tanık olarak dinletcekmiş. Bu tanık bizim son 1 yıldır aynı evde fakat ayrı yaşıyor olduğumuzu söyleyecekmiş.Eşim benlen ayrı yaşadığından beri evimize hiçkimse gelmedi. Bi iki komşu gelmişti ama eşim onlara saygılı davranıp hiçbişi belli etmemişti.Ben mahkemede son 1 yıldır ayrı yaşadığımızı inkar etsem olur mu ? Yoksa eşimin bu tutumunu doğrulamalı mıyım ? Hangisi benim yararıma olur ? Eşimin tanığı olan kişinin söyledikleri ne kadar bağlayıcı olur ki ? Sonuçta bizim evde ne yaptığımızı bilmiyorlar. Diğer taraftan eşim geçen cuma günü evden en sonunda ayrıldı. Annesinin adına satın aldıkları bir evi dayayıp döşeyip oraya yerleşti.Özel eşyalarının bir kısmını götürdü. Bir kısmını ise bıraktı. Bana mesaj yazdı ve ara sıra kalan eşyalarını almak için geleceğini belirtti. Ben kapının kilidini bu aşamada değiştirirsem sorun olur mu ? Eşim cuma gitti pazar günü geldi ve sadece bilgisayarı ile bikaç DVD alıp gitti. Halbuki arabamız onda. Arabası ile valizleri ile pekçok eşyasını tek seferde alıp gidebilir.Evin kilidini değiştirebilir miyim. ? Bir de eşim bugüne kadar apt. aidatı ile evimizin faturalarını ödüyordu. Bugünden sonra ödemeyeceğini söyledi. Eşimden nafaka isteyebilir miyim. ? ben de çalışıyorum maaşım 2.500.- t.l. Eşimin kazancı aslında benimkinin yaklaşık 3 katı ama onun işyeri ssk da maaşını daha düşük gösterdiğinden sanki 2.700.- tl. alıyormuş gibi görünüyor, bunun böyle olmadığını eşimin en az 5.000.- tl. net aldığını nasıl ıspatlayabilirim ? Ispatlayamazsam eğer; maaşı 2.700.- tl. olarak gözüktüğü için bana nafaka bağlanamaz mı ? Çocuğumuz yok. Eşimin bir önceki işyerinde aldığı yüksek maaş delil olarak sunduğum ssk dökümünde görünüyor. Hakim bunu dikkate alır mı ? Yani 1 yıl önce çalıştığı işyerinde yüksek maaş alan birinin akabinde yeni girdiği işyerinden en az yarısından daha düşük maaş yattığını görünce bu kişinin o kadarcık bir maaşa çalıştığına inanır mı ? Henüz av. tutmadım. Şu an dava dilekçe aşamasında. Av. tutmayacak olursam basit diye niteledikleri bu davamdan zarar görmeden kurtulabilir miyim. benim niyetim sadece reddini sağlamak. tşk. ederim iyi ki varsınız.
Old 08-12-2014, 20:21   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aleyhinize açılan boşanma davasında davanın reddi talep edip, eşinizin iddia ettiği olayların gerçek dışı olduğunu kanıtlamanız mümkündür. En yakın akrabalarınız dahil bilgi ve görgüsü olan her kişinin şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

1 yıldır aynı evde ayrı yaşıyor olmak sağlıklı bir evlilikte olmayacak şeydir. Bu durumun neden ve kimden kaynaklandığı önemlidir.

Kahdem'in amacı davanızdan şunu deyin, bunlardan bahsetmeyin şeklinde dava yönlendirmek değildir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukatla davanızı takip etmenizde yarar vardır.

Davanızın içinde TEDBİR nafakası isteyebilirsiniz. Evden ve ev eşyalarından sizin yararlanmanıza ilişkin karar verilmesini isteyebilirsiniz. Boşanma davası açılmakla taraflar ayrı yaşamaya hak kazanır. Eşiniz evden ayrılmış bu durumda Evin anahtarını değiştirebilirsiniz ancak özel eşyalarını almasına engel olmanız doğru olmaz. Aksi halde bu eşyalar için de bir dava ile karşılaşabilirsiniz.

Hiçbir dava kolay değildir. Sürprizle karşılaşmamak ve kendinizi doğru ifade edebilmek için hukuki yardımı doğrudan alınız.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi