Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Icra Dairelerinin durumu

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2010, 19:17   #91
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Yakınmanızda son derece haklısınız. Bunun nedeni büyük olasılıkla şu: Dava açmak zahmetli, ikincisi kararın verilmesini beklemek zahmetli, üçüncüsü belki talebinin haklılığından kendisi de yeterince emin değil

İcra takip işlemini yasal yollara müracaatla şikayet etmek yukarıdaki prosedürü gerektiriyor, savcılık şikayetiyse bir dilekçe yazmaya bile ihtiyaç duyurmuyor. O işlemde hak kaybı (Var ya da yok) umursanmayıp savcılığa gidiliyor ki, bundan sonra düzgün işlem yapılsın mantığı. Size bu konuda yerden göğe hak veriyorum. Verilen karar hatalıysa mercie şikayet edersiniz, bu yanlış karar ve şikayet etme zorunluluğu sıklaşırsa ve yanı sıra siz de kötüniyetli kasıttan emin olursanız, o zaman savcılık şikayetini düşünürsünüz. Bazen kolaycılık, bazen bilgisizlik, bazen olgunlaşamamışlık, bazen de şimdi ben sana gününü gösteririm edasıyla başvurlan bir yöntem olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

Katılıyorum.
Old 26-04-2010, 15:53   #92
yusuf2010

Bir İcra Müdürü olarak görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
İcra dairelerindeki veya mahkemelerdeki bu tür uygunsuz davranışları hatta beklentileri biraz kişinin karakterinin sağlamlığına, saygınlığına bağlamak gerekiyor yani objektif olmak gerekirse her mesleğin içinde tabiki pislik denecek kadar aşağılık insanlar yok değil her yerde bu var bunu kişisellikten genelliğe yaydığımız zaman ben rahatsız oluyorum. O yüzden kim işini usulüne uygun olarak yapmıyorsa bende gereğinin yapılması taraftarıyım ancak bunu önce uygun bir dille iletmek eğer hala aynı yolda ilerlendiği görülüyorsa hiç tereddütsüz gereğinin yapılması gerekiyor. İcra dairelerinin işi elbetteki çok fazla, ancak bu fazlalık yapılan işi kişiselleştirmekle düşmanca tavırlar sergileyerek şuna ders vereyim mahiyetine dönüşmemeli. Aslında yazacak çok şey var ancak şunu yine özellikle belirteyim. Her meslekte olan ve o mesleğe yakışmayacak hareketlerde ve taleplerde bulunanlar mutlaka temizlenmeli ve pislikten arındırılmalı bu nedenle icra müdürleri olsun yardımcıları olsun, katipleri olsun görevini gereği gibi yapmayan herkes sonucunada katlanır tabi aynı şekilde bu her meslek grubu için geçerli. O yüzden kişisel durumları genele yayarak yorum yaparsak büyük bir camiayı rencide ederiz. Tabi buda kimseye fayda sağlamaz.
Herkese iyi çalışmalar.
Old 29-04-2010, 12:58   #93
gençhukukçu54

Bence bu sadece açıktan verilen para unsurundan çok çok daha büyük ve epey laçkalaşmış bir konu. Hiçbir icra memuru veya icra müdürünü suçlamıyorum ben açıkçası. Çünkü problem sistemde. Düşünsenize bir resmi kurumki bir günde açılan takipler, talep olunan işlemler, hacizler, satışlar vs. vs. yüzlerce işlem yapılıyor haliyle memurlar yetişemiyor. Memur yetişemediği için avukatlar, avukat katipleri aynı memur gibi sabah mesai başlangıcında daireye giriyor akşam mesai bitiminde çıkıyor, müdürlerin işleri yetiştirebilmek için iyice kontrol etmeden imzaladıkları kararlar mı konuşulmalı, daire mühürünün oradan oraya savrulması elden ele dolaşmasının rizikosu mu hesaplanmalı, kaybolan dosyalar, eksik evraklar ve klişe karar kaşeleri "Masrafı verildiğinde talep doğrultusunda işlem yapılmasına karar verilmiştir." sıradaki hacizleri yetiştirmek için alelacele yazılan ve okunması tam bir tercüme ve ustalık gerektiren haciz tutanaklarını söylemeye gerek yok zaten.
Bunun yanı sıra sistemin yavaş işlemesi, bazen saatlerce düzelmeyip işlerin beklemesi, bir tebligat parçasının bazen 1 ayda dosyasına girmeyişi, hacze gidileceğinde 1.5 ay sonrasına randevu verilmesi...Öyleki bu hal alacaklı, alackalı vekili,icra memuru, icra müdürlüğü vs. herkesin zararlar, fedakarlıklar ve riskler içinde çalışmasına sebep oluyor. Bir de icra mahkemelerinin birbiriyle sürekli çelişen kararları, "takibin dava süresince durdurulması" talebiyle açılan davanın tensip zaptında "durdurulmasına yer olmadığına" karar verilip sonra dava süresince icra dosyasının dava dosyasının içinde tutularak işlem yapılmasına engel olunması gibi son günlerde denk geldiğimiz bir durumda literatürlerimize girdi Bu durumda şahıs veya kurumda kabahat aramaya gerek yok kanımca. Klişe bir cevap olacak ama; sorun sistemde. Köklüce değişmesi, değiştirilmesi en doğrusu.
Saygılarımla.
Old 01-05-2010, 20:58   #94
genc_mudur24

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Yakınmanızda son derece haklısınız. Bunun nedeni büyük olasılıkla şu: Dava açmak zahmetli, ikincisi kararın verilmesini beklemek zahmetli, üçüncüsü belki talebinin haklılığından kendisi de yeterince emin değil

İcra takip işlemini yasal yollara müracaatla şikayet etmek yukarıdaki prosedürü gerektiriyor, savcılık şikayetiyse bir dilekçe yazmaya bile ihtiyaç duyurmuyor. O işlemde hak kaybı (Var ya da yok) umursanmayıp savcılığa gidiliyor ki, bundan sonra düzgün işlem yapılsın mantığı. Size bu konuda yerden göğe hak veriyorum. Verilen karar hatalıysa mercie şikayet edersiniz, bu yanlış karar ve şikayet etme zorunluluğu sıklaşırsa ve yanı sıra siz de kötüniyetli kasıttan emin olursanız, o zaman savcılık şikayetini düşünürsünüz. Bazen kolaycılık, bazen bilgisizlik, bazen olgunlaşamamışlık, bazen de şimdi ben sana gününü gösteririm edasıyla başvurlan bir yöntem olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

16 yıldır avukatlık yapıyorum, henüz değil icra dairelerini, kimseyi şikayet etmişliğim yok. İTM şikayetim bile yok denecek kadar az, ki o da ekseriyetle, tartışarak hemfikir olamadığımız, ama doğrusuna hem dairenin hem de benim ikna olamadığımız sınırlı durumlardır ki; daire de böyle durumlarda kararını verirken bir şikayet edin bakalım, mahkeme de bir incelesin demiştir.

İyiniyetin asıl olduğu durumlarda, icra dairelerini ve avukatları karşı karşıya getirmenin gereği yok. İki taraf da çalıştığı sürece, böylesi durumlar da zaten yaşanmıyor. Ama büyük şehir icralarıyla çalışmadığım için mutlu ve şanslı olduğumu da, bir kez daha belirtmeden geçemeyeceğim.

Saygılarımla.

Sayın avukatım siz olayı en güzel şekliyle özetlemişsiniz.Bu işler karşılıklı hoş görüyle yürür.Yoksa siz beni şikayet edin ordan takipsizlik çıksın bende size tazminat açayım.bu böyle sürer gider yoksa.

Saygılarımla.
Old 11-05-2010, 02:36   #95
fidel kadastro

daha önceki mesajımda işlerin büyükşehirlerde biraz daha sorunlu olduğundan bahsetmiştim.

savcılığa şikayet, memurun işini yapmak için sizden menfaat talep etmesi durumunda söz konusu olmalı. mesela, belli sayıdaki dosyayı yenilemek için dosya başına ücret(!) talep edilmesi(irtikap); haciz işleminden sonra memurun ve şöforün belli meblağlarda harçlık(!) istemesi durumları gibi(görevi kötüye kullanma)...

yoksa tereddüt edilen bir talebi, icra müdürü veya yardımcısı reddetti diye kimse için savcılığa suç duyurusunda bulunulmamalı.

bir kaç yıl önce bir büyükşehrimizde; şahsımdan, icra dosyalarını yenilemek için dosya başına 20 lira istenmişti. ben de durumu oradaki baroya bildirdim, iki meslektaşım icra dairesine geldi, ben yine yenileme talebinde bulundum; memur, menfaat isteğini meslektaşlarım önünde de dile getirdi. bunun üzerine savcılığa şikayet dilekçesi verdim ve meslektaşları da tanık olarak dinlettim.

sonraları bu muameleye, o dairede olmasa da, başka dairelerde o kadar çok maruz kaldım ki; bütün hayatımın savcılığa şikayet dilekçesi yazarak geçeceğini düşünmeye başladım. inanın, büyükşehirlerdeki icra dairelerinde gözlemlediğim yolsuzluk ve yozlaşma, sadece bir kaç daireye ve memura münhasır değil. aksini düşünen arkadaşa veya meslektaşa, benimle icra dairelerinde bir hafta geçirmeyi vaadediyorum.
Old 11-05-2010, 06:21   #96
av.murat kılıç

Ben istanbul ilinde icra dairelerinin birinde dosya yenilemek istediğimi beyan etmiştim. İcra dairesinde fiilen çalışan ancak hiç bir resmi sıfatı olmayan bir genç bana dosya başına 1 tl alacağını aksi takdirde bir haftada en fazla 5-6 dosya yenileyeceğini söyledi. Bende cumhuriyet savcısına şikayet ettim. Müdür ve o çocuk hakkında asliye ceza mahkemesinde dava açıldı. İlk duruşması eylül ayında. Bakalım sonuç ne olacak. Şikayetimden sonra dosyalarım yenilendi. Bazı İcra müdürleri gerek bazı vatandaşlar gerek bazı avukatlar tarafından kendilerine yapılan iltifatlar, alttan almalar, övgüler yüzünden fıtratın gereği olarak kendileri ağa, paşa, kral zannediyorlar. Bu tip memurları şikayet etmek gerekiyor ki sistem daha da laçkalaşmasın. Yoksa para vermeden kimsenin işini yapmaz hale geleceklerdir. Ancak bunun yanında işini düzgün yapan ve kesinlikle rüşvet almayan müdürler de gördüm. Bu müdürleri de takdir ediyorum..

Bir de uyap tan araç ve tapu sorgulama problemi var. Aynı müdür bir gün morali düzgün olduğunda sorgulama yapıyor, diğer gün mahkeme kararını gerekçe gösterek reddediyor. Bende geçen gün red kararı ekleyerek adalet bakanlığına şikayet ettim. Devlet müdürün önüne bilgisayarı koymuş, uyap sistemini kurmuş, biz takibi e-takip olarak açmışız, sistemde borçlunun TC nosu da var. 3 tane tuşa basıp sorgulama yapacak. Ben yapmam diyor. Bakanlık genelge göndererek yapacaksın diyor. İdari bir emir veriyor, adam ben icra mahkemesinin verdiği karar gereği yapmam diyor. Hukuki gerekçeye sığınarak İdari emre karşı geliyor. Bence bu görevini kötüye kullanmaktır. Bende şikayet ettim, bakalım sonuç ne olacak..
Old 18-11-2010, 19:49   #98
bozkurt

İCra memurları hakkında siz değerli avukatların genelleme yaparak bu kadar nasıl derler menfaatçi veyahut bu mesleği sırf bunun için kullanıyorlar demesi insanın içini acıtan cinsten ne yazık ki.

Avukatlar veya icrada çalışan memurlar sonuçta aynı işi birlikte yapan insanlar bu daireler içerisinde yapması gereken işten rant sağlayanlarda ne yazıkki var ancak bu her kesimin içinde var. İcranın ne yazıkki adı çıkmış. İcra da çalışan bir memur olarak herkes tarafından bu şekilde görülmek böyle bir muameleye maruz kalmak benim açımdan çok kötü. Ancak bunları yapan hep memur değildir bunları talep edenler var ama bunun karşısında sizler ne yapıyorsunuz önemli olan bu birkaç avukatımız bu durumlar için şikayette bulunduk derken diğer avukatların işim görülsün mantıgı ile memurlara şu işimi yap görürüz seni dedikleri de unutmayalım. Yada hacze gönderilen hazurunlar memura şu kadar verdim şu kadar yemek parası vs diye büronun parasını kendi cebine aldığını.

Daire içerisinde para ile iş yapanlar biraz kör cahil ama cesaretleri sistem böyle deyip bu sisteme uyan çoğunluk ne yazıkki. Benim çalıştıgım dairede dosya içerisine para koyanlarda çok oluyor dosyayı iade ediyoruz. Esas dairelerde bu yakınılan durum varmış bizim adliye talimat agırlıklı olduğundan bu durumlar yaşanmışyor para üstü iade ediliyor haciz sonrası ancak bazıları almıyorlar. Vermeyenler de memura verdik diyorlar. Başımdan geçen bir kaç olayı anlatıp daha açıklayıcı olmak isterim.

Muhafaza yapılan bir dosya sonrası diğer hacizlere devam ederken yediemin telefon etti memur bey muhafaza yaptıgınız dosyadan yediemin ücreti alamadık çünkü size 500 lira vermiş ücret kalmamış üzerinde dedi. Ben aynen oha dedim ve bu adamdan tek kuruş para almadım ardından dosyasından bürosunun numarasını aradım avukatı tanıdık olduğundan durumu izah ettim. Adama telefondan polise bu kadar memura bu kadar diyerek bir ton masraf oldugunu söylemiş arkadaş. Bunlarlada karşılaşıyoruz malesef. Ama avukatlarda bazen bu durumu istismar ediyorlar kaç kere haciz esnasında şoföre benim dosyamı öne al diye teklifte bulunulmuş ama her defasında en sonra kaldılar yada bana. Bir keresinde ismi lazım değil bir avukatımız nakliye konusunda yardımcı ol dedi bende tamam uygun fiyat alırlar dedim yok alınan önemli değil sen tutanağa 500 yaz 200 vereyim 100 de sana vereyim dedi. Yani mantık şu icrada parayla iş yaptırırım ve bu mantıga bir çok memur zevkle uyuyor ne yazıkki ama bunu sağlayanlar kimler onu iyi irdelemek lazım. Ben icrada çalışan biri olarak bunları tasvip etmiyorum ama sistemi böyle yapmışlar. Bunu talep edenleri ettiklerine pişman etmezseniz daha çok talep ederler.

Ben neden talep etmiyorum derseniz mesleğin başında ve ahlak sahibi olduğumdandır devletin verdiği maaş + yollukla yetinmeyen ondanda olur fikrinde olan biriyim. Ama bu sisteme karşı iseniz bunu baro nezlinde çözebilirsiniz kayıtlı olan tüm avukatlara bu konu hakkında bilgilendirme verilmemesi yada istenilmesi durumunda hangi yolların izleneceği hususunda ortak bir tavır alınması ile bunu çözebilirsiniz birileri bunu yaparken diğerleri başka şey yaparsa bu böyle devam eder.

Ama yanında eleman çalıştıran avukat arkadaşlardam ricam kendi elemanlarınıda gözden kaçırmasınlar.

Saygılarımla
Old 24-11-2010, 11:25   #99
pluvia

Sayın Bozkurt;

Ne güzel anlatmışsınız.... Zaten avukatlar hep bu işe yol açanlar,İcra memurlarını da yoldan çıkaranlar avukatlar haklısınız....!!!!

Size bir sorum olacak;

Dosya açıyor tebligatı yolluyorsunuz "adresten taşınmış" diyerek tebligat geri dönüyor.Borçlu şirketin ticaret sicil kaydını çıkarıyor TK Göre 35 tebligat talep ediyorsunuz. Aaa o da ne 5 gün sonra talebinizin reddedildiğini öğreniyorsunuz.Sebep "adres birebir tutmuyormuş"(?) Birinde sanayi sitesi yazıyor birinde yazmıyor.....

Ne dersiniz?...

Müvekkile hesap verecek olan avukat.....
Dosyanın sürüncemede kalmasından dolayı işleri aksayan avukat.....
Her tebligat için bu kadar uğraşacaksak diğer işleri biriken avukat....

Sistem böyleymiş deyip işin içinden çıkmak olmaz....Siz değil belki sizden öncekiler yapmış bu "sistem"i...

Bunca yıllık meslek hayatımda tek kuruş vermedim,icralarda sevilmedim ama hukuksuz hiç bir şey talep etmedim yapmak zorunda kaldırlar geç oldu ama huzurluyum....

İcra daireleri kimsenin tapulu malı ya da keyfi tasarrufta bulunabileceği bir yer değil.Kendi kendine düzen değiştirmek ,işlemleri yavaşlatmak olmaz....

Hukuk hepimiz için....

Düşününce vallahi haklısınız......!!!

Saygılarımla,
Old 22-12-2010, 23:37   #100
bozkurt

Alıntı:
Yazan pluvia
Sayın Bozkurt;

Ne güzel anlatmışsınız.... Zaten avukatlar hep bu işe yol açanlar,İcra memurlarını da yoldan çıkaranlar avukatlar haklısınız....!!!!

Size bir sorum olacak;

Dosya açıyor tebligatı yolluyorsunuz "adresten taşınmış" diyerek tebligat geri dönüyor.Borçlu şirketin ticaret sicil kaydını çıkarıyor TK Göre 35 tebligat talep ediyorsunuz. Aaa o da ne 5 gün sonra talebinizin reddedildiğini öğreniyorsunuz.Sebep "adres birebir tutmuyormuş"(?) Birinde sanayi sitesi yazıyor birinde yazmıyor.....

Ne dersiniz?...

Müvekkile hesap verecek olan avukat.....
Dosyanın sürüncemede kalmasından dolayı işleri aksayan avukat.....
Her tebligat için bu kadar uğraşacaksak diğer işleri biriken avukat....

Sistem böyleymiş deyip işin içinden çıkmak olmaz....Siz değil belki sizden öncekiler yapmış bu "sistem"i...

Bunca yıllık meslek hayatımda tek kuruş vermedim,icralarda sevilmedim ama hukuksuz hiç bir şey talep etmedim yapmak zorunda kaldırlar geç oldu ama huzurluyum....

İcra daireleri kimsenin tapulu malı ya da keyfi tasarrufta bulunabileceği bir yer değil.Kendi kendine düzen değiştirmek ,işlemleri yavaşlatmak olmaz....

Hukuk hepimiz için....

Düşününce vallahi haklısınız......!!!

Saygılarımla,

Üstad benim burda söylemek istediğim avukatlar bunun sorumlusudur değil burdaki sorunun kaynağı karşılıklıdır. İcra içerisinde memurun çürüğü olduğu kadarıyla avukatında olmasıdır. Avukat buna müsade etmez ise memur buna cesaret edemez noktasıdır ama ne yazıkki al gülüm ver gülüm olayı olduğundan alan razı satan razıya durumu vuku bulmuştur. Az önce muhafazadan geldim 5 saattir işlemdeyim avukat bey buyrun dedi ben almıyorum prensibim değil dedim şaşırdı demek istediğim bu verilirse alanlar olur böyle gider vermezse kimse ver diyemez neyse bunun muhasebesi bize düşmez oluşan bir sistem var ise uymuyorsan bile bozmaya ugraşmayacaksın onu öğrendim burda o doğru bu yanlış olayına girmem zaten.

Saygılarımla
Old 24-12-2010, 00:42   #101
pluvia

Alıntı:
neyse bunun muhasebesi bize düşmez oluşan bir sistem var ise uymuyorsan bile bozmaya ugraşmayacaksın onu öğrendim burda o doğru bu yanlış olayına girmem zaten.

Üzüm üzüme baka kararır MI?......

Kurunun yanında yaş ta yanar MI?......

Saygılar,
Old 24-12-2010, 09:31   #102
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan bozkurt
oluşan bir sistem var ise uymuyorsan bile bozmaya ugraşmayacaksın onu öğrendim

Al Pacino'nun rol aldığı Serpico filmi aklıma geldi birden.

Alıntı:
Serpico 1973 ABD - İtalya ortak yapımı dramatik suç filmdir.
1970'lerin başında yozlaşmış New York Polis Teşkilatı'nda görevli dürüst bir polis memurunun gerçek hikâyesine dayanan filmin senaryosunu Peter Maas'ın 1973 yılında yazdığı aynı adlı çok satan biyografik kitabından [1] Waldo Salt ve Norman Wexler birlikte uyarlayıp yazmışlardır. Sidney Lumet'in yönettiği filmin başrolünde Al Pacino oynamıştır. Filmin müzikleri Mikis Theodorakis'e aittir.
New York Polis teşkilatına yeni katılmış olan devriye polisi Serpico (Al Pacino) meslektaşlarının çoğunun aksine artık sıradanlaşmış olan rüşvet olayına bulaşmak istemez, hatta rüşvet çarkının büyüklüğü karşısında dehşete kapılarak amirlerine başvurur ama beklediği ilgiyi göremez, artık teşkilatta herkesi karşısına alarak yalnız kalmıştır. İnatçı çabaları bir meclis komisyonunun dikkatini çeker ve onların desteği ile yozlaşmış polisler aleyhine tanıklık yapınca artık kendi hayatını da tehlikeye atmış olur. Filmin tanıtım sloganı da zaten şöyleydi: "İş arkadaşlarının birçoğuna göre o yaşayan en tehlikeli insandı, yani dürüst bir polisti."
En iyi erkek oyuncu (Al Pacino) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar'a aday gösterilen film Al Pacino'ya Altın Küre ve David di Donatello ödüllerini kazandırmıştı.
1976 yılında televizyon için Serpico: The Deadly Game adında bir devam filmi çekildi. 1976- 1977 yılları arasında da her biri 60'ar dakika olan 15 bölümlük aynı adlı (Serpico) bir televizyon dizisi yapıldı.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Serpico_(film)

Unutulmamalı ki bu film aslında bir biyografik romandan uyarlanmıştır. Yani Serpico gerçekten yaşamış biridir. (Bakınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Frank_Serpico)

Filmi iki ayrı biçimde anlayabilir insan:
- Dürüstlük tehlikelidir.
- Ne güzel ki, hala dürüst insanlar var.

Ve film bittiğinde insana yanıtlaması gereken bir soru bırakıyor: Ben nasıl davranırdım?
Old 27-12-2010, 11:53   #103
hülya eren

bu işlemlerin sorumlusu sistemden yararlanmaya çalışanlar ama taraf olmayarak bilerek sessiz kalanlarda en az onlar kadar sorumlu bence sorun nasıl çözülüre gelince ;
avukatlar bu işleri parayla değil yargıyla çözmeye başladıkları zaman diye düşünüyorum.
karşılıklı hoşgörünün icra dairelerindeki adıda "GÖRMEDİM DUYMADIM BİLMİYORUM dur.
sevgiyle,dostlukla
Old 15-06-2011, 11:44   #104
çiçek abbas

Yaklaşık 3 hafta önce işlemden kaldırılmış olan bir kaç dosyanın arşivden çıkartılmasını istedim ve hala bekliyorum.

Arada bir ilgili memura dosyaların ne zaman çıkabileceğini soruyorum, aldığım yanıt şu ' iş yükümüz çok fazla sıradaki dosyalarla ilgilenmeliyiz '...

Açıkcası çok acelem olmadığından ötürü fazla ısrar etmiyorum. Ancak aynı iş yükü yoğunluğunda başka şekilde de çıkıyordu bu dosyalar.
İstisnaları mevcuttur elbette. Ancak bir meslekte çürüklerden ziyade dürüstlerin istisna olması enteresan değil mi?
Old 06-07-2011, 20:47   #105
adaletlinuman

Ben de icra müdürüyüm ama ALLAH'a şükür alnımın akıyla çalışıyorum...Ne demek icra müdürleri ,(LEGAL-İLLEGAL) MAAŞ ALIYOR DEMEK? İnsaf yenilere bari demeyin...((
Old 06-07-2011, 22:19   #106
tiryakim

Valla icra müdürlerini anlamak zor bir dosyamda talebimi kabul ediyor başka bir dosyamda 1 ay sonra aynı talebi açıyorum icra müdürlüğü bu bizim görevimiz değil diye redediyor. Bu keyfi davranmak değildir de nedir ? Ne yapmam lazım benim şimdi...
Old 06-07-2011, 23:57   #107
adaletlinuman

İcra mahkemesi denen bir organ var.Memurun eylemini şikayet edin iptal etsin...Yasal hakkınızı kullanacaksınız.İcra müdürü belki o karara ilişkin bilgiyi yeni öğrendi ondan değiştirdi...Bunlar boş laflar hukukta işler laf ile degil kalem ile olur.Münakaşaya gerek yok.Şikayet ediniz.İcra mahkemesi de ondan var...Yoksa icra müdürü emin olmazsa mahkemeye gönderir normaldir yani...Risk almaz çünkü kanuni koruması yok.İcra hakimine topu atıyor.Saygılarımla...
Old 25-02-2012, 19:53   #108
adaletlinuman

Alıntı:
Yazan serap serdaroğlu
Ben şahsen hukuk insanı olmamama rağmen,birbirine bağlı üç dosyada,görevli memurlar tarafından yapılan yanlışlıkları(!) takip edip düzelttirmekten dedektif gibi oldum) Yakındır ya cinnet geçireceğim ya da iyi bir avukat sekreteri olacağım)

Bence avukatların katiplerini ne zaman icra dairesine sokmazsak daha doğrusu sokmama demeyelim, esasa ilişkin işlemler yaptırmazsak, dosya inceletmezsek, avukatlarımız zahmet edip de ofislerinden çıkıp dosya inceleyip, öyle talep açarlarsa gereksiz talepler de icra dairelerinde değerlendirilmek zorunda kalmazsa, icra dairelerinde çalışan BAKANLIK KARARNAMESİYLE atanmış icra müdür ve daha çok icra müdür yardımcıları sorgu memuru gibi olmazsa, bu işler çoook çabuk düzelir...bakınız avukatlık kanunu madde 35 ve madde 36...saygılarımla...
Old 29-02-2012, 23:49   #109
fidel kadastro

icra dairelerinin ve mahkeme kalemlerinin özelleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu sorun ancak böyle izale edilebilir.
Old 01-03-2012, 00:29   #110
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan fidel kadastro
icra dairelerinin ve mahkeme kalemlerinin özelleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu sorun ancak böyle izale edilebilir.

Devletin üç temel görevi; eğitim, sağlık ve adalet. İlk ikisinde özelleştirme yapıldı; hem hizmet kalitesi düştü, hem ülkeye maliyeti arttı. Adalet de özelleştirilirse devlete gerek kalmayacak.
Hem, anayasasında "hukuk devleti" olduğunu iddia eden bir devlette yargıyı özelleştirmek ilginç bir ironi yaratacaktır.
Adaletin özelleştirilmesini savunanların, Tahsin Yücel'in "Gökdelen" adlı romanını okumalarını öneririm.
Old 01-03-2012, 20:03   #111
adaletlinuman

Varsayılan adliyeler özelleşmemeli.

Aynı görüşteyim.Hem şimdi devlet güvencesi var yapılan işlerde.Millet adliyeye en azından çekinerek geliyor.Bu da kalmazsa ne avukatlık yapılır,ne hakim savcılık ne de icra müdürlüğü.Adliyeler özelleşmemeli.Noterlerin bile kamu kuruluşu sayılması gerekir diye düşünüyorum.Yani Bakanlığa bağlı olması.Evrak üzerinde değil de ciddi olarak.
Old 02-03-2012, 00:27   #112
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Devletin üç temel görevi; eğitim, sağlık ve adalet. İlk ikisinde özelleştirme yapıldı; hem hizmet kalitesi düştü, hem ülkeye maliyeti arttı. Adalet de özelleştirilirse devlete gerek kalmayacak.
Hem, anayasasında "hukuk devleti" olduğunu iddia eden bir devlette yargıyı özelleştirmek ilginç bir ironi yaratacaktır.
Adaletin özelleştirilmesini savunanların, Tahsin Yücel'in "Gökdelen" adlı romanını okumalarını öneririm.

icra dairelerindeki ve mahkeme yazı işlerindeki kalem hizmetinin özelleştirilmesini ''adaletin özelleştirilmesi'' olarak yorumlamıyorum. zira yargılamayı yapan yargıcın veya mahkemenin özelleştirilmesinden bahsetmiyorum. özelleştirme ile personel sayısı artırılabilir, personelin daha güler yüzlü ve yardımsever olması sağlanabilir(en azından dosya aha şurda get al avkat bey demezler), işler daha hızlı yürür vb.
Old 03-03-2012, 15:52   #113
mehmetsahsimsek

Kitap İcra Daİrelerİnİn Durumu

Değerli arkadaşlar,icra dairelerinin noterler gibi özerk statüye kavuşması ile ne değişir;
Burada istenen, Atamalar Noterlerde olduğu gibi yasal statüye kavuştuktan sonra,denetimi Adalet Bakanlığına bağlı olmak kaydı ile, harçlardan alacakları pay ile kendi personelini seçme özgürlüğüne kavuşmasını sağlanmasıdır.Böylece Adalet Bakanlığınca bütçeden İcra dairelerine ayrılan pay değişik alanlarda kullanılabileceği gibi, İcra Dairesindeki yönetmen ,keni oluşturacağı bütçesi ile istediği sayıda elemanını temin edebilme özgürlüğne sahip olabilecektir..Şu anki mevut durumda ne oluyor;
Yaşı geçmiş Mahkeme veya Savcılık biriminde sorunlu kişiler İcra dairelerinde görevlendiriliyor.Üzerinde tartıştığımız husus Bakanlığın gündeminde yok.
TBMM sinde bulunan Yeni İcra taslağında ön görülen personel sayısı 2500 dosya için 1 katip, 1500 dosya için 1 icra Müdür Yardımsınının sağlanması sorunun çözümüne katkı sunacaktır.Burada sorun İcra Dairelerinin fizki alt yapısının sorun olması olacaktır.Şuan arşiv adası durumunda olan kalemler ,aynı zamanda Memurların çalıştığı fiziki mekanlardır.Aranızda imkanı olan meslektaşlarımız Avrupadaki İcra Dairelerinin fiziki mekanlarına baksınlar. "Her şey reklamlarada güzeldir,gerçeği başkadır."
Old 06-03-2012, 22:36   #114
mehmetsahsimsek

Değerli arkadaşlar,şikayetten başka,İcra dairelerinin yapılandırılması ile ilgili hiç bir öneri yok, icra dairelerinin yapılandırılması hususunda kafa yoran arkadaşlar yazsın.Adalet Bakanlığının gündeminde olan bir sorun, bu sorunun çözümüne katkı sunacak projeleri olan arkadaşlar yazsın."şikayeti bırakalım çözüme katkı sunalım."saygılarımla.
Old 07-03-2012, 09:51   #115
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan mehmetsahsimsek
Değerli arkadaşlar,şikayetten başka,İcra dairelerinin yapılandırılması ile ilgili hiç bir öneri yok, icra dairelerinin yapılandırılması hususunda kafa yoran arkadaşlar yazsın.Adalet Bakanlığının gündeminde olan bir sorun, bu sorunun çözümüne katkı sunacak projeleri olan arkadaşlar yazsın."şikayeti bırakalım çözüme katkı sunalım."saygılarımla.

''icra dairelerinin ve mahkeme kalemlerinin özelleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu sorun ancak böyle izale edilebilir.''
Old 10-03-2012, 12:38   #116
Mahmut Abbas

Sayın avukatlarımız icra dairelerinin durumu adlı başlıkta bir çok sorun dile getirmissiniz ben size bir özet yapmak istiyorum evet icra daireleri çok yoğun çalışır, dosya sayısı çok fazladır bu durum personel sayısı ile kıyaslandığında mahkemelerin vs. kat ve katıdır ancak buna rağmen icra müdürlüklerinde işler yürüsün diye elimizden geleni yapmaktayız hatta bu gün cumartesi talepler birikti diye geldim çalışıyorum ve yarında geleceğim pazar günü de çalışacağım, tüm insanların yaptığı gibi en kolay yaptığımız şey malesef eleştiridir ve bunu yaparkende empati kurmamak en büyük yanlışımızdır...
Evet icra dairelerinin vermiş olduğu hizmetten yeteri kadar hızlı ve kaliteli olmayısından hem vatandaş, hem avukatlar hemde çalışanlar rahatsızdır, hatta adalet bakanlığımız bile bu konunun üzerine gitmeye gerek yasal gerek alt yapı gerekse personel konusunda çözüm yolları bulmaya çalışmakta ve bu konuda çaba sergilemektedir.
Ancak neden yapıcı eleştirme yerine her zaman kolay gelen eleştiriyi tercih ediyoruz, ben bir icra müdürüyüm ancak her şeyden önce bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım bende başka kurumlarda işim olup gidince inanın adliye çalışanlarını arıyorum hatta bu durumdan avukat arkadaşlarda bahseder örneğin bir vergi dairesine gittiğinizde, bir nüfus müdürlüğüne gittiğinizde adliyedeki çalışmayı, hızı vs aramıyormusunuz şahsen arıyorum,
ayrıca icra müdürlüğünün özelleşmesinden bahseden değerli avukatlarımıza şunu sormak isterim bilmiyorum hacze çıkanınız vardır aranızda haczin muhafazanın ne demek olduğunu elbetteki bilirsiniz ne tür durumlarla karşılaşabileceğinizi, adliyeden geldik devlet memuruyuz dememize rağmen türlü gerginliklerle, türlü engellemelerle karşılaşıyoruz/karşılaşıyorsunuz ve güvenlik (polis/jandarma) almamız çoğu zaman gerekiyor peki bu durumlarda özelleşti diyelim devlet memuru olmayan bir icra çalışanı ile hacze gittiğinizde muhafaza yapacağınızda bu durum sizce dahamı iyi olacak dahamı rahat olacak
Ben daha yapıcı daha olumlu kimseyi kırmadan incitmeden daha güzel yorumlar bekliyorum bir de tavsiyem olacak lütfen biryerde bir yanlış görüyorsanız bu meslektaşınız dahi olsa lütfen o yanlışlığın ortadan kalkması için yasal yollardan mücadele içine giriniz yoksa böyle sanal alemde yorumlar yazarak bir yere varamayız şahsen ben bunu kendi adıma yapıyorum bulunduğum ortamda ne kendim yanlış yaparım nede yapılmasına göz yumarım...
Sağlıcakla ve esenlikle kalın saygılar...
Old 10-03-2012, 13:29   #117
Mahmut Abbas

Peki burada neden hiç kendini eleştiren avukat yok, neden hiç meslektaşlarını eleştiren avukat yok, neden bir yanlışa ortak olduğu için pişman olan avukat yok icra müdürlüğünün özelleşmesi ile belediye temizlik işlerinin özelleşmesi kıyaslanmış inanamıyorum... Ben kendim adına şunu söylüyorum 10 yıldır bu camianın içindeyim, eğerki bir kuruş dahi cebime para girmisse, bir kuruş dahi para üstü vermeyip cebime para kalmışsa bir kuruş dahi veya başka bir beklenti ile bildiğimden inandığımdan farklı bir şey yaptımsa bu çalıştığım masanın başına bir daha oturmak nasip olmasın aynı şeyi kaç kişi söyleyebilir buyurun söyleyin. Bir yerde bir yanlış varsa bir yerde bir harama bulaşan hakkından (devletin biçtiği maaştan ücretten vs) fazlasına meyleden varsa meslektaşımda olsa kardeşimde olsa yüzüne de bakmam yanında da olmam ancak birilerine eleştirirken başkalarını da öyle olmayanları da kırmamak gerekir diye düşünüyorum. Tüm Türkiye de tüm kurumlar dört dörtlük bütün çalışanlar süt gibi ak, bütün avukatlar keza öyle bütün vatandaşlar keza öyle ama nedense bir icra müdürlekleri kalmış gibi yorum yapılıyor ya buna anlam veremiyorum
Sayın avukatlar benim çok avukat arkadaşım dostum var birinde bir yanlışlık görünce ona göre tavrımı alırım ve asla genellemem çünkü genelmeme çok kötü bir şeydir bir avukattan gördüğüm bir yanlışı bütün avukatlar böyle diye söylersem öyle olmayan tüm avukatların günahını alırım bu nedenle lütfen genelleme yapmayın genel konuşmayın özelde bir takım şeylerle karşılaşıyorsanız avukatsınız yasaları kanunları iyi biliyorsunuz neden gereğini yapmıyorsunuz!!!! emin olun yapmanızı ve anlattığınız gibi kişilerin bu meslekten temizlenmesini çok isterim...
Old 12-03-2012, 21:31   #118
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan Mahmut Abbas
Peki burada neden hiç kendini eleştiren avukat yok, neden hiç meslektaşlarını eleştiren avukat yok, neden bir yanlışa ortak olduğu için pişman olan avukat yok icra müdürlüğünün özelleşmesi ile belediye temizlik işlerinin özelleşmesi kıyaslanmış inanamıyorum... Ben kendim adına şunu söylüyorum 10 yıldır bu camianın içindeyim, eğerki bir kuruş dahi cebime para girmisse, bir kuruş dahi para üstü vermeyip cebime para kalmışsa bir kuruş dahi veya başka bir beklenti ile bildiğimden inandığımdan farklı bir şey yaptımsa bu çalıştığım masanın başına bir daha oturmak nasip olmasın aynı şeyi kaç kişi söyleyebilir buyurun söyleyin. Bir yerde bir yanlış varsa bir yerde bir harama bulaşan hakkından (devletin biçtiği maaştan ücretten vs) fazlasına meyleden varsa meslektaşımda olsa kardeşimde olsa yüzüne de bakmam yanında da olmam ancak birilerine eleştirirken başkalarını da öyle olmayanları da kırmamak gerekir diye düşünüyorum. Tüm Türkiye de tüm kurumlar dört dörtlük bütün çalışanlar süt gibi ak, bütün avukatlar keza öyle bütün vatandaşlar keza öyle ama nedense bir icra müdürlekleri kalmış gibi yorum yapılıyor ya buna anlam veremiyorum
Sayın avukatlar benim çok avukat arkadaşım dostum var birinde bir yanlışlık görünce ona göre tavrımı alırım ve asla genellemem çünkü genelmeme çok kötü bir şeydir bir avukattan gördüğüm bir yanlışı bütün avukatlar böyle diye söylersem öyle olmayan tüm avukatların günahını alırım bu nedenle lütfen genelleme yapmayın genel konuşmayın özelde bir takım şeylerle karşılaşıyorsanız avukatsınız yasaları kanunları iyi biliyorsunuz neden gereğini yapmıyorsunuz!!!! emin olun yapmanızı ve anlattığınız gibi kişilerin bu meslekten temizlenmesini çok isterim...

Mahmut Bey, işin özünden uzaklaştığınızı düşünüyorum ve bence üzerinize alınmamanız gereken şeyleri üzerinize alınıyorsunuz. Sistem bozuk ve sistemin düzelmesi gerekiyor. Kimse kişiler üzerinden konuşmuyor zaten.

Özelleştirme hususunu da ortaya ben attım. Zira Amerika'nın bazı eyaletlerinde ve kimi Avrupa ülkelerinde cebri icra prosedürü devlet ihalesini kazanan şirketler tarafından yürütülüyor ve gayet de başarılı. Bu arada temizlik işçileri ile ilgili olan hususu da anlamadım.
Old 13-03-2012, 11:49   #119
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan fidel kadastro
Zira Amerika'nın bazı eyaletlerinde ve kimi Avrupa ülkelerinde cebri icra prosedürü devlet ihalesini kazanan şirketler tarafından yürütülüyor ve gayet de başarılı. .

İyi ama bahsettiğiniz yerlerde, kimse yere tükürmüyor, kırmızı ışıkta geçmiyor, emniyet şeridini işgal etmiyor ve daha sarı ışık yanarken öndeki araca küfür eder gibi korna çalmıyor.
Old 13-03-2012, 13:37   #120
radikal

24/02/2009 tarihinde bu sitede bir yazı yayınlamıştım. Görüşlerim güncelliğini hala koruyor. Aynı yazıyı burada tekrar sunuyorum.

Sayın hukukçular; icra dairelerinin yapısal olarak değişikliği hakkında bir düşüncem var, belki bazılarının da aklına gelmiş bir konu olabilir. Şuan icra dairelerinde yaşanılan sıkıntılar, fiziki ortam ve personel yetersizlikleri yanında, bu sistem hayal gibi görünebilir fakat icra dairelerinin hukuki işlevini, verimliliğini ve kalitesini artıracak bir model. Olabilirliği ya da uygulanabilirliği kısa vadede ve bu ortamda zor gibi görünse de, kesinlikle bir ütopya değil. Sadece bunu gerçekleştirecek cesaretli bürokratik irade gerekli.

Sistemin ana hatları şöyle:

Bilindiği gibi il merkezlerinde ve bazı ilçe merkezlerinde ayrı ayrı numara verilerek birden fazla icra dairesi kurulmakta ve birbirinden bağımsız olarak görev yapmaktadır. Bu sistemin özü ise şu, birden çok icra dairesinin bulunduğu il ve ilçelerde icra dairelerinin herbirinin ayrı ayrı tek çatı altında toplanması ve bir tek “İcra Dairesi” ünvanı ile bir bütün olarak görev yapılması. Bir nevi Vergi Dairelerindeki sisteme benzer bir sistem olacak. Her adliye yarıgı çevresinde bir icra dairesi ve o icra dairesinde bir icra müdürü, o yerdeki iş durumuna göre yeteri kadar icra müdür yardımcısı, icra memurları ve mübaşir bulunacak. İcra dairesinde her konuyla ilgili ayrı ayrı “servis” ler oluşturulacak, numaratör ve banko sistemiyle iş yapılacak. Buna icra dairesinde şu servisler yer alacak :

1- Esas ve talimat kayıt servisi.
2- Kaydi haciz ve yazışma servisi.
3- Fiili Haciz servisi.
4- Taşınmaz kıymet takdiri ve satış servisi.
5- Taşınır satış servisi.
6- Tahsilat veznesi.
7- Reddiyat (Ödeme) veznesi
8- Gelen evrak kayıt servisi.
9- Muhabere ve genel posta gönderi servisi.

Öncelikle daireye gelen iş sahibi avukat ya da vatantaş numaratörden aldığı numara ile icra müdür yardımcılarına takip talebi ya da diğer (haciz, kıymet takdiri, satış vs.) taleplerini sunacak, talebi inceleyen icra müdür yardımcısı kararını vererek, işin mahiyetine göre ilgili serviste görev yapan icra memurlarından birine (memurun üzerindeki iş durumuna göre) “UYAP” üzerinden işi havale edecek. Kendisine havale edilen her memur işi tamamlayıp yine UYAP üzerinden işlem sonucunu rapor halinde sisteme girecek. Dolayısıyla dosyalarda yapılan her işlemin kimin tarafından, hangi zamanda yapıldığı ve sonuçlandırıldığı sistem üzerinden takibi belli olacak.

Bu sistemde icra müdürünün görevi icra dairesini temsil, gözetim, denetim ve işbölümü yapan ve iş akışını kontrol eden makam konumunda olacak. İcra Müdür yardımcılarının görevi karar vermek ve işi yapmak üzere ilgili memura havale ederek, sonucundan bilgi almak olacak. Servislerde görev yapan icra memurları servisler arasında belli aralıklarla rotasyona tabi tutulacak.

Tahsilat ve reddiyat işlemleri, icra müdür yardımcılarının hazırlayacağı tahakkuk makbuzuyla (vergi dairesine benzer şekilde) iş sahibine tahsilat ve reddiyat veznesinden alınması/ödenmesi ile gerçekleştirilecek. Ayrıca masraf avansı yatırma işlemleri de tahsilat veznesinden gerçekleştirilecek ve sarf işlemleri muhabere ve posta gönderi servisi tarafından reddiyat veznesinden çekilerek gerçekleştirilecek.

Haciz işlemleri, icra müdür yardımcılarınca verilen karar ve havale üzerine, hacze gidilecek dosya, haciz servisindeki memurlara mahalle ya da bölge esasına göre tevzi edilecek. Yani haciz memuru aldığı dosyaları farklı adreslerde mahalle mahalle gezmeyecek, aynı mahalle ye da bölgedeki dosyalar için dosya sayısına göre yeter sayıda memur görevlendirilecek.
(Bu konuda İstanbul Barosu Başkanlığının yakın zamanda Adalet Bakanlığına yazdığı bir yazı var, haciz tevzi bürosu kurularak aynı bölgede gerçekleştirilecek hacizlerde tek bir memurun görevlendirilmesi hakkında Bknz. http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4648)

Yukarıdaki fikirlere herkesin ekleyebileceği, katkıda bulunacağı detaylar olabilir. Ama genel hatlarıyla bahsettiğim bu model icra dairelerinin çehresini değiştirecek, devrim niteliğinde bir uygulama olur. İcra Daireleri'nde bir takım basit sıkıntı ve problem çözüm beklerken, bu modelin gerçekleşmesi uzak görülebilir ancak konu tartışılıp somutlaştırılabilir bir proje haline getirilebilir.

Herkese iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi