Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlık Kanununun Değişmesi için 7 Kasım Salı Ankara Organizasyonu

Yanıt
Old 31-10-2006, 13:19   #1
mehmet kaya

Varsayılan Avukatlık Kanununun Değişmesi için 7 Kasım Salı Ankara Organizasyonu

Avukatlık Mesleğine gönül vermiş , duyarlı tüm Arkadaşlara sesleniyorum.7 Kasım Salı sabah saat 8.45'de Ankara'da yapılacak olan AKP meclis grubunda Avukatlık Kanununda yapılması gerekli olan değişiklik için toplanacağız.Ben Diyarbakır'dan bunun için geleceğim ve sizlerinde aynı hassasiyeti göstereceğinizi umut ediyorum.Birlik olduktan sonra aşılamayacak engel yoktur.Yeter ki birlik olalım ve sesimizi duyuralım.Boşverci,bananeci olmayalım.Türkiye'nin heryerinden bütün arkadaşları bekliyoruz.Telefonum : 0535 6207476
Old 31-10-2006, 19:13   #2
mevzu hukuk

merhaba meslektaşım,7 kasımda Ankara da olamayacağım ama,Eskişehir Barosu stajyer avukatları olarak sınava olan tepkimizi Meclise yolladığımız email,sms ve faksla dile getiriyoruz,umarım hakkımızda olumlu gelişmeler olur çünkü vaktimiz iyice azalıyor...
Old 31-10-2006, 19:23   #3
mehmet kaya

Varsayılan İnsaf

Ben Diyarbakır'dan Ankaraya sırf bu örgütlenme için geliyorum siz 2 saatlik esk.-ank. arasını gelemiyorsunuz insaf edin.ayrıca stajım devam ediyorum bir yığın işim var.... ama güçlü olmak için birlik olmak lazım..duyarlı olalım lütfen
Old 31-10-2006, 20:47   #4
mevzu hukuk

Mehmet Bey kişisel sebeplerden dolayı gelemiyorum,değilse bu konuda en az sizin kadar -belki daha da fazla- mağdurum emin olun...dediğim gibi yasaya olan tepkilerimizi buradan elimizden geldiğince gösteriyoruz...vaktimiz iyice azaldı umarım önümüzdeki hafta lehimize olan bir sonuç çıkar..
Old 31-10-2006, 22:03   #5
ebrus

Sevgili stajyer avukat arkadaşlarım kusura bakmayın ama avukatlık sınavına olan bu korkunuzu anlayamıyorum. Aldığınız hukuk eğitimine mi yoksa içinizdeki hukuk hissine ve hukuk mantığınıza mı güvenmiyorsunuz. Bildiğim kadarıyla bir çok ülkede avukatlık sınavı var. Mesleğimiz için mücadele elbette çok güzel ve desteklediğim bir durum ama Avukatlık Yasasında bundan daha önce yapılması gereken çok daha önemli değişiklikler sözkonusu. Ama genç arkadaşlardan bu konuda hiç ses çıkmıyor nedense!!! Varsa yoksa sınav. Ayrıca mesleğimizde meydana gelen kalitesizleşme ve yığılma aşikar bir halde. Bilen de bilmeyen de hukukçu mantığına sahip olan da olmayan da avukatlık yapıyor. Sonuç ise mesleğin değerinin her geçen gün biraz daha düşmesi. Söz konusu sınav en azından hukuk bilgisi açısından ve avukat enflasyonunu geriletme açısından bir nebze yaralı diye düşünüyorum. Ve avukatlık yasasını ve avukatlık hukuku ile ilgili kitapları biraz okuyun. Aslında daha önemli bir sürü sorun olduğunu göreceksiniz.
Old 31-10-2006, 23:08   #6
mehmet kaya

Varsayılan Ah arkadaşım ah

Benim sınavdan falan korktuğum yok.Benim isyanım derme çatma kanun hazırlayıp bunun sonucunda haksızlıklara yol açanlara...Bu sınav daha öncede gündeme gelmiş ama ertelenmişti..ve en sonunda bozuk bir şekilde yürürlüğe soktular.Biz sınav yapılmasın demiyoruz ki sınavın stajdan sonra yapılması hata,sınavın ÖSYM'ye yaptırılması ikinci bir hata,çoktan seçmeli mantığıyla yapılması ise diğer hata.. bu sınav yüzünden aylarca mesleğe başlayamayan arkadaşlarım var.Eylülde stajı bitip aralıktaki sınavı beklemek o sınavın sonuçlarının eklenmesi vs.vs. 7,8 ay boş boş gezinmek ne demek bilirmisiniz.Staj yerine sınava ağırlık vermek ne gibi kayıplara yol açacak bunu düşündünüz mü ve Avukatlık Mesleğine kalitenin sınav koymak yerine Mantar gibi çoğalan Hukuk Fakültelerinin önüne geçerek,fakültelerin daha kaliteli hale getirilerek ve staj süresinin uzatılıp içinin doldurulmasıyla ancak mesleğe bir nebze olsun kalitenin getirilmesi sağlanacağının bilinmesi lazım.Tüm bunların yanında stajdan önce sınavın getirilmesinin ne kadar yararlı olacağını düşündünüz mü acaba ? Nasıl ki hakimlik-savcılık mesleğinde önce sınav sonra staj ise avukatlık mesliğe de eşdeğer bir hal almalıdır......
Old 31-10-2006, 23:08   #7
mevzu hukuk

sözkonusu olan şey,hukuk bilgime veya aldığım eğitime olan güvensizliğim değil...inanın öyle bir belirsizlik içindeyiz ki...stajımı başlatırken sınav tarihi belli değildi ve benim stajım 1 ağustosta bitti, sınavın yapılması,açıklanması ve ruhsat gönderimi derken toplam yaklaşık 6-7 ay kaybım olacak...hani bir deyim vardır ,'bir baltaya sap olamamak'...abartmıyorum ama inanın kendimi öyle hissedyorum.çünkü uygulama yüzünden benim zamanım çalınıyor.Yasada sınavın yılda 2 kez yapılacağı yazılı,ama bu sene 1 kere yapılacak..bunun nedenini niye bana kimse vermiyor?sınav eylül ayında da yapılsaydı bu kadar tepkiye de yol açmazdı bence. Staj döneminde Barolar -3 büyük il dışında- stajyerleri hiç bir eğitimden, dersten, avukatlık hukukuna dair uygulamalı çalışmalardan geçirmedi.Şimdi neyin yeterliliği yapılıyor?şayet hukuk bilgimizin yeterliliği araştırılyorsa sınavın stajdan önce yapılması gerekmezmiydi?zaten yasa değişikliği sınavın tamamen kaldırılması yönünde değil,sadece stajdan önce yapılmasına dair...lütfen kendinizi bizim yerimize koyun ne hissderdiniz?
Old 01-11-2006, 01:19   #8
ibreti

Sn.Ebru Şahin;

Sizin de bildiğiniz gibi öncedende mesleğe girişte sınav vardı. Sınav yapmaya Barolar yetkili ve görevli idi. Geçmişteki uygulamada sınav, mesleğe girişte bir baraj olarak değerlendirilmedi.

Gelinen noktada sınav yapma yetkisi ve görevi Barolardan alınıp, ÖSYM'ye verildi. Şimdi ÖSYM ortaya çıkıp, yarın avukat olacak insanlara a, b, c, d, e şıkları olan sorular soracak. Yargıtay'ın bile istikrarlı karar üretemediği, çok kere içtihatlar arasında bile çelişkilerin olduğu hukuk düzenini el yordamı ile hazırladıkları sorularla avukat adaylarını başarılı/başarısız diye ayıracak. Bu durum akla zarar verir.

Hemen her alanda olduğu gibi avkatlık mesleğinde de yetersiz arkadaşlarımızın bulunması doğaldır. Elbette kimileri başarılı olacak, kimileri de başarısız. Okullarda verilen hukuk eğitiminin yetersizliği ortada. Öğretenler öğretebildiği kadar öğretiyor; öğrenenler de öğrenebildiği kadar öğreniyor.

Son 7-8 yılda avukatların refah düzeyinin düştüğü bir gerçek. Lakin bu durumun sorumlusu avukat adayı olan arkadaşlarımız değil. Derlerki "Babasından ev kalan, dam direğini orta yerde bitmiş zanneder.."... Yani bu durumun sorumlusu en başta şu anda ve geçmişte avukatlık mesleğini icra eden bizleriz. Avukatlık mesleğini henüz aday olan arkadaşlarımız değil, bizler yıprattık. Çünkü, avukatlım mesleğinin gelişiminde emeği geçenlerin emeklerini görmezlikten geldik. Altında bulunduğumuz çatının direğini ortasında bitmiş zannettik. Böylelikle de şu anda avukatlık mesleğinin tekelinde olması gereken iş alanlarını kaybettik. Tapu işlerini emlakçılara, idari yargı işlerini muhasebecilere, icra işlerini bürolarımızda yüzde ile çalıştırdığımız büro elemanlarına,... her nevi kira akti vb. işlerini başka mesleklerin türevlerine terketmek durumunda kaldık. Elimizde kala kala adli yargı kaldı. Adli yargıda da payımız %50.. Hatta bu kadar bile değil, sahabet dolandırıcıları avukatlardan iki adım önde gidiyor. Acı ama durum bu.

Durum böyle iken meslek örgütlirimiz ne yapıyor? Mevcut sistemde en dinamik yapılar barolar. Ancak, barolar meslek sorunlarının mevzuat yönünden çözümünde yetersiz kalıyor. Bunun nedeni de yerel kalmaları. TBB'ne çok iş düşüyor. Lakin Birlik'in hantal yapısı bunun çözümüne eleverişli değil.

Birliğin neden hantal yapıda olduğunu izah edeyim dilim döndüğünce,.. TBB delegasyonu Barolardan seçilerek gelmekte. Delegasyona seçilen her arkadaşımızın kendi işi var. Seçilip geldiği Baro çevresinde işleyen bir bürosu var. Dolayısı ile bürosunu kapatıp, Birliğin merkezi olan Ankara'da bulunması mümkün değil. Böylelikle de Barolar Birliğinin etkinliği gittikçe azalıyor. Gündemi belirlemek bir yana, Birlik gündemi takip etmede bile acze düşüyor. Çünkü, bu hantal yapı içerisinde Birlik sağından soluna dönene kadar gündem değişiyor. Çözümü zor değil. Barolar birliğine seçilen avukatların; ya bürolarını Ankara'ya taşımaları, ya da mesleki faaliyetlerine son vererek Birlik'ten doyurucu bir maaş almaları gerekiyor. En tepedeki durum bu iken, mesleğe henüz başlayacak arkadaşlarımıza haksızlık etmeyelim derim.

Avukat enflasyonundan yakınmışsınız. Son dönemde çok sayıda hukuk fakültesinin açılması ile avukat sayısında artış olduğu doğru. Eğitimdeki yetersizlik nedeni ile yeni yetişen arkadaşlarımızın pek çoğunun mesleki anlamda yetersiz olduğu da doğru. Peki eskiden beri avukatlık yapan arkadaşlarımız çok mu nitelikli? Kaldıki, şu anda hukuk fakültelerinde okuyan öğrencilerin tamamına avukatlık ruhsatı verip, mevcut avukat sayısına eklendiğini; bu arada gelişmiş ülkelerde uygulanan ZORUNLU MÜDAFİİLİK SİSTEMİNİN ülkemizde de uygulanmaya başlandığını düşünseniz ortaya çıkan avukat sayısı bu ihtiyacı bile karşılamaz.

Meslekteki kalite ve başarıyı arttırmak da çok kolay. Avukat, hekim, muhasebeci, mühendisler vs. serberst meslek gurupların bir değerlendirin. Bütün bu mesleki faaliyetlerde müşteri ve üçüncü şahıslara verilebilecek zarar riski, karayolunda hareket eden dört tekerlekli bir bir otomobilden daha mı az? Bana göre daha yüksek risk var. Fakat bir otomobili trafiğe çıkarmak için mali mesuliyet sigortası yaptırmak zorunlu iken, bir otomobilden daha büyük risk taşımasına rağmen bir avukat, hekim ya da inşaat mühendisi ruhsatını alır almaz harekete geçer. Risk doğduğunda zararı karşılamaya gücümüz yetmez. O halde vakit geçirilmeden mesleki risk sigortası zorunlu hale gelmeli diye düşünüyorum. Hekimler belirli bir alanda uzmanlaşıp, o alanda faaliyet gösterebiliyorlar. Biz avukatlar da mümkün olduğunca en iyi bildiğimiz alanda faaliyet göstermeye çabalıyoruz. Hatta iyi bildiğimiz alanlarda iş aldığımız zaman bu işi daha keyifle yapıyoruz. Lakin tabelamıza "şu alanda uzmanız.." diye yazdırmamız mümkün değil. Hukuk alanlarının ayrı ayrı mesleki risk sigortasına tabi tutulması, mesleki risk sigortasını yaptırmayanın sigortasız olduğu alanda mesleki faaliyetine izin verilmemesi epeyce akılcı bir çözüm gibi geliyor bana. Eklemek istiyorum; bugün mesleki risk sigortası uygulanmaya başlasa, halen avukat olarak faaliyette bulunan pek çok arkadaşımız mesleki yeterlilik bakımından sigorta kapsamı dışında kalır ve pek çok aday arkadaşımız da halen avukatlık yapan arkadaşlarımızın önüne geçer.

Saygılarımla..
Old 01-11-2006, 13:10   #9
ebrus

Sayın meslektaşım (ibreti) aslında benim kısaca anlatmak istediklerimi o kadar güzel ve uzun uzun yazmışsınız ki teşekkür ederim. İşte bizim bu kadar büyük sorunlarımız varken ve maalesef bunların çözümü için doğru dürüst örgütlenemezken aslında sadece sınava takılı kalmak benim eleştirdiğim konuydu. Biz başkalarının haklarını savunmaya çalışırken birilerinin bizim haklarımızı çiğnemesine göz yumuyoruz. Bu beni ve bir çok meslektaşı üzüyor. Bir şeyler yapmalı ama nasıl yapmalı. Evet maalesef kerkes bir yandan da hayatını idame ettirebilmek için kendi işiyle gücüyle uğraşıyor ve hep erteleniyor. Kendimi bir avukat olarak çok yalnız bırakılmış ve güvenceden yoksun hissediyorum. Bir çok arkadaşımında aynı şekilde hissettiğini biliyorum.Çözüm üretmeli, baskı unsuru oluşturmalı bir şeyler yapmalı bir şeyler yapmalı hem de acilen.!!!!! Çünkü bundan sadece biz değil savunduğumuz haklarını korumaya çalıştığımız insanlarda dolaylı olarak ta olsa zarar görmeye başlayacak..... Ve belki de başladı bile (Zorunlu müdafiilik sisteminin kısmen de olsa kaldırılmaya çalışılması gibi )
Old 01-11-2006, 19:53   #10
reallawyer

Varsayılan Tbmm'ye Gİdİyoruz

AVUKATLIK SINAVININ KALDIRILMASI İÇİN,
MİLLETVEKİLLERİNİN ÇAĞRISIYLA

TBMM'YE GİDİYORUZ

Yaklaşık bir yıldır, stajyer avukatların geleceksizleştirilmesi, avukatlığın tektipleşmesi demek olan AVUKATLIK SINAVI'na,
verili haliyle karşı çıktık, çözüm elde etmeye çabaladık.
Ve şimdi, BİZZAT MİLLETVEKİLLERİNİN ÇAĞRISIYLA,
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NE,
parti grup toplantılarına katılmaya gidiyoruz .
Bizden istedikleri, taleplerimizin arkasında kitlesel biçimde durmamız.

Bu amaçla, 7 KASIM SALI GÜNÜ,
Tüm Türkiye'den Gelecek Meslektaşlarımızla Birlikte, MECLİSE GİDİYORUZ.
SAVUNMAYA KENDİ HAKLARIMIZDAN BAŞLIYORUZ.
VE SENSİZ, BİR EKSİĞİZ.

Tarih :7 Kasım 2006 Salı
Saat :08.00 (sabah)
Buluşma Yeri :ANKARA BAROSU
EĞİTİM MERKEZİ (ABEM)
Ihlamur sok. no:1 Sıhhiye/ANKARA
(Zafer Çarşısı Karşısı- Danıştay'ın
çaprazı)
Meclis Önü : Saat 09.15 (Dikmen Caddesi kapısı)

İRTİBAT İÇİN: avukatliksinavinahayir@yahoogroups.com
Saliha : 0-538 295 98 43 Cumhur: 0-536 417 29 08
Candan: 0-505 267 37 48 Doğan : 0-532 767 29 78

AVUKATLIK SINAVINA KARŞI HUKUKÇULAR İNİSİYATİFİ
-ANKARA-

Old 02-11-2006, 10:45   #11
betulyalim

arkadaşlar CHP milletvekilinin sunduğu tasarıyı iyi incelerseniz geçici 21. maddede ''05.10.2006 tarihinden önce fakülteye giriş yapanlar avukatlık snavına girmeyecek '' diyor.Bu durumda ub kanun değişikliği sadece şimdiki stajyerleri değil aynı zamanda fakültede okuyan arkadaşlarımızı da ilgilendiriyor.Lütfen bunu çevrenizde hukuk fakültesinde okuyan tüm arkadaşlarınıza iletin.Ankara'daki ne kadar çok olursa o kadar iyi.
Old 10-11-2006, 09:26   #12
a.lawyer

Varsayılan bilgisi olan var mı?

Avukatlık sınavı ile işgili sunulan 2 kanun teklifi vardı.Bundan sonraki gelişmeleri bilen, bir bilgisi olanvar mı?ve bu kanun teklifinin kabul edilme ihtimali var mı?Bu konuda bilgisi olan biri beni aydınlatırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Old 10-11-2006, 11:04   #13
mehmet kaya

Kanun teklifleri şuan alt komisyonda tartışılıyor,bilgiğiniz gibi bu yönde 2 teklif var,biri CHP'li Yılmaz Kaya'nın diğeri de AKP'li Ahmet Işık'ın,bunların ikiside birbirine çok benziyor.alt komisyonda şekillenip genel kurula haftaya çıkacaktır.Artık gerisi sayın vekillerimizin takdirine kalmış.inşallah genel kuruldan istediğimiz yönde çıkar.www.avukatliksinavinahayir.org adlı siteden takip edebilirsiniz.. bu arada TBB Özdemir Özok'un yoğun muhalefeti ile karşı karşıyayız maalesef.
Old 10-11-2006, 12:36   #14
a.lawyer

Varsayılan teşekkür ederim

Mehmet Kaya verdiğiniz bilgi içn teşekkür ederim.Umarım her şey dilediğimiz gibi olur....
Old 12-11-2006, 18:25   #15
begümmarmara

arkadaslar yarın fax cekelım tüm adalet komısyonu üyelerine..lütfen son gayretlerimizi gösterelimm...
Old 14-11-2006, 00:56   #16
mehmet kaya

Begüm arkadaşımızın dediği gibi...meclisteki parti gruplarına ve grup başkanvekillerine fax çekelim....sonuç almak için her şeyi yapmalıyız..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi