Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Adliyelerdeki tuvaletleri avukatların kullanması

Yanıt
Old 15-04-2009, 16:39   #1
handekumas

Rahatsiz Adliyelerdeki tuvaletleri avukatların kullanması

İstanbul'da avukatlık yapıyorum ve bildiğiniz gibi çok sayıda adliyelerde iş takip ediyoruz.

Neredeyse tüm adliyelerde tuvalet konusunda sorunlar yaşıyorum.

Bir adliyede tuvaletleri kullanmak için herhangi bir mahkeme kaleminden anahtarlarını "rica etme" gereği duyuyorum, başka bir adliyede halka açık ve hijyen yüzü görmemiş tuvaletleri kullanmak zorunda kalıyorum, ya da hiçbir şekilde adliye binasında tuvalet ya da "personele ait" tuvaletlerin anahtarını bulamayıp adliye dışında bir yere gitmek zorunda kalıyorum.

Hatta 2-3 binadan oluşan adliyelerin bazılarında, bir binadaki tuvaletin sadece personele ait olduğu, avukatların halka açık olan ve diğer binada bulunan tuvaleti kullanabileceği söyleniyor.

Örneğin Yenibosna'daki İdare Mahkemeleri'nin bulunduğu binada, eskiden en azından yerin 2 kat altındaki otoparkta ücret karşılığında yine hijyen yüzü görmemiş tuvalet kullanma imkanı varken şimdi sorduğumda en yakındaki bir pastanenin tuvaletine yönlendirildim geçen gün. Şansıma kalemden tanıdıklarım vardı ki anahtarlarını verdiler ve adliye içindeki tuvaleti kullanabildim.

Bu konuya ilişkin olarak sanırım Adalet Bakanlığı'na yönelik bir şikayet yazısı yazmam lazım ancak merak ettiğim bir tek bu sorun benim mi canımı sıkıyor?
Old 15-04-2009, 19:39   #3
handekumas

Varsayılan evet ama...

Alıntı:
Yazan Av.Barış
sadece siz değilsinz.başka meslektaşlarımızda aynı sorunla yüzleşmiş.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12195

yüzleşmişler ama gördüğüm kadarıyla çözüm bulmak için hiçbir adım atılmamış
benim sorularımdan biri de bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapılması gerektiği

Sanırım öncelikle İstanbul Barosu'na ve sonrasında Adalet Bakanlığı'na yazılı bir başvuru yapmak. Avukat Hakları Merkezi'nin de ilgilenebileceğini düşünüyorum
Old 15-04-2009, 21:26   #4
Admin

''Avukat,Hakim-savcı ile aynı tuvaleti kullanamaz'' başlığı altında konu daha ziyade avukatların hakim ve savcılar ile aynı tuvaleti kullanmasının engellenmesi açısından tartışılmıştı. Bu konuda ise Sayın handekumas'ın özellikle adliyedeki tuvaletlerinin kirliliğinden yakındığını düşünerek, olayın bu açıdan irdelenmesi için konuyu yayına sokmuştum. Dilerseniz adliye tuvaletlerinin temizliği konusunu bu başlık altında, avukat ve personel tuvaletlerinin ayrılığı konusunu ise diğer başlık altında tartışabiliriz.
Old 21-05-2009, 10:58   #5
Av.EErdem

Artık öyle bir hal aldı ki; hakim savcıların tuvaleti ayrı, adli personelin tuvaleti ayrı ve her ikisi de kilitli, vatandaş ve avukatların tuvaleti ise ortak...
Old 27-05-2009, 15:06   #6
av_fguz

Ankara adliyesinde biz avukatlar için ayrılmış özel bir tuvalet var.Bu tuvaletlere barokartımız ile giriş yapıyoruz.Uygulama güzel ama ben şahsen bu tuvaleti kullanacağıma duvar dibine gitmeyi tercih ederim durum o kadar kötü yani.Bu tuvaletlerin temizliği yapılmıyor.İçinde tuvalet kağıdı,sıvı sabun,havlu ve klozet kağıdı gibi üçüncü dünya ülkelerinde dahi bulunması mümkün hayati ögelerin varlığına hiçbir zaman rastlamadım.Ayrıca sadece avukatların kullandığı bu tuvaletlerin neden bu kadar kötü kullanıldığını da bir türlü anlayamadım.Baroya bu durumu defalarca bildirmemize rağmen herhangi bir sonuç da almış değiliz.Durum hiç değişmiyor.
Old 27-05-2009, 21:02   #7
üye8180

Tuvaletlerin temizliği, adliyeden adliyeye farklılık gösteriyor. Bir adliyenin tuvaleti bakımlıyken ( fayanslar, musluk, lavobo, yer karoları gibi ), diğerinin tuvaleti bakımsız olabiliyor. Biraz da idari ve mali işler biriminin mahareti ve işbilirliği ile ilgili bir konu olduğunu düşünüyorum.

Tuvaletlerin anahtarlarını genellikle baro odasından alıyoruz. Ama Sirkeci Adliyesinde paralı tuvalete girmek dışında seçeneğimiz yok maalesef. Can sıkıcı bir durum.
Old 31-07-2009, 09:17   #8
av.ozancelik

Bence barolar avukatların kullanımı için adliye binalarındaki baro odalarına bu ihtiyaçları gidermek için gerekenleri yapmalıdır diye düşünüyorum...
Old 31-07-2009, 10:33   #9
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Ben bu meseleyi iki yönden önemli buluyorum. Birincisi ve tabii ki herşeyden önemlisi sağlık, ikincisi ise Baro'nun üyelerine yaklaşımı...

Temizlik ve sağlık konusunda söylenece kpek fazla birşey yok, titizliği elden bırakmamak ve bu konda zorlayıcı olmak gerekiyor.

Diğer taraftan; hem İzmir'de hem de duruşma vs. işler için gittiğim başka şehirlerin adliyelerinde ilk dikkat ettiğim şey Baro odaları ve adliyelerdeki avukatlara ayrılan diğer yerlerdir. Baromuzun Bayraklı (İzmir) Adliyesinin bir bloğunun son katında güzel bir yeri var. Kütüphanesi, dinlenme salonları, internet salonu, kafeteryası ile güzel bir yer. Tuvaletler de aynı katta ayrı bir bölümde... Bir zaman temizlik konusunda sıkıntı olsa da son zamanlarda temizliğe eskisinden daha fazla önem verildiğini gördüm. Sevindim.

Kim ne derse desin, yalnızca aidat ödediğim için değil, meslek örgütüm olduğu için de Baro'dan beklentilerim var. Adliyeye girdiğimde bir avukat olarak rahat etmek isterim. Yorulduğumda bir kahve içip gazete okuyacak bir yerim olsun, benim olsun isterim.

İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi