Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Aylık Geliriniz Ne Kadar ?
4001 YTL ve ÜZERİ + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 25 8,33%
4001 YTL ve ÜZERİ (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 6 2,00%
3000-4000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 16 5,33%
2000-3000 YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 15 5,00%
2000-3000 YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 29 9,67%
1000-2000YTL + PRİM (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 38 12,67%
1000-2000YTL (SOSYAL HAKLAR DAHİL) 96 32,00%
1000-YTL'nin altında 69 23,00%
Oy Verenler: 300. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 237)

Avukatlık Aylık Maaşınız ? (2008 - 2011)

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2008, 21:35   #1
zazaenden

Varsayılan Avukatlık Aylık Maaşınız ? (2008 - 2011)

Sadece bir kurum veya kuruluş da hizmet alan , veya bir avukatlık bürosunda maaş ile çalışan avukatların ankete katılmalarını rica ediyorum.
Diğer şartlar altında çalışan meslektaşlarımız da foruma yazı ile katılıp gelirlerini belirtebilirler.
Sosyal haklardan ne kadar yararlandığımız , toplum yapısı içerisinde nasıl bir yerde olduğumuz , üretim ve tüketim dengesi içerisindeki konumumuzu biraz olsun analiz etmek amacı ile , ankete katılırsanız çok sevinirim...

saygılarımla...

Alıntı:
Site Yönetiminin Notu: (16.8.2011)

2008 yılında açılan anketimiz zaman içinde güncelliğini yitirdiğinden 2011'de başka bir başlık altında anketi yeniledik. Yeni anketi ve tartışmaların devamını bu başlık altında bulabilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64552

Old 25-06-2008, 11:20   #2
AvTürk

seçenekler sanırım biraz fahiş olmuş. mesela benim işeretleyebilecegim bir secenek yok
Old 25-06-2008, 12:07   #3
amon

Sayın zazaenden , ben serbest çalışan ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan meslekte daha çok yeni bir avukatım. Çok net aylık gider tutarımı yazabilirim ama gelir konusunda aynı netlikte miktar belirtemem. Bir avukat yanında sigortalı olarak çalışan arkadaşlarımında bildiğim kadarıyla aylık gelirleri 1000,1500 ytl arasında değişmektedir.Fakat bu miktarların üstüne çıkıldığını düşünmüyorum...
Old 25-06-2008, 14:08   #4
üye8180

Maalesef maaşlarımız veya elde ettiğimiz serbest meslek kazançlarımız günden güne düşüyor. Örneğin doktorlarla aramızda uçurum var bildiğim kadarıyla. Yanlışsam düzeltiniz. Özel hastanede çalışan bir doktorun maaşı aylık 10000 YTL. bir hemşirenin maaşı 1500 YTL. civarında. Gelirimizin az olması prestijimizi de düşürüyor ister istemez. Nice avukat arkadaşlarım, zaman zaman ailelerinden para yardımı aldıklarından bahsediyorlar utana sıkıla.
Old 25-06-2008, 15:05   #5
stajyer_ss

Sayın AvTürk'e katılıyorum, benim de işaretleyebileceğim bir seçenek yok
Old 25-06-2008, 15:42   #6
Av.muhittinköylüoğlu

maşallah 4000. ytl ve üzeri birde avukatlar kazanmıyor diyorlar
Old 25-06-2008, 15:53   #7
uye8490

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Yanlışsam düzeltiniz. Özel hastanede çalışan bir doktorun maaşı aylık 10000 YTL.

Yanlış değil ama ufak bir ekleme yapayım,bahsettiğiniz doktor maaşları buralarda 30.000,00-40.000,00 YTL arasında.
Old 25-06-2008, 20:04   #9
zazaenden

katılan herkese çok teşekkür ediyorum..
stajyer arkadaşların bu ankette kendilerine yer bulamadıklarını biliyorum.onların maaşı 600-900 arası değişiyor...Anadoluda görev yapan avukat arkadaşların maaşları ne kadar bilemiyorum.belki onların ki de 1000 ytl'nin altındadır..
Serbest çalışan arkadaşlarda hem sabit aylık giderlerini hem de ortalama aylık gelirlerini (en azındandan alt ve üst sınırlarını) bizlerle paylaşabilirler...
çok verimli bir anket olacağı kanaatindeyim...
bir çok arkadaşımızada yol gösterici olacaktır...
saygılarımla...
Old 25-06-2008, 20:07   #10
zazaenden

bir de arkadaşlar önemli bir şey rica ediyorum.
+PİRİM'i işaretleyen meslektaşlarımız prim sistemlerinin nasıl olduğunu belirtirse daha amacına uygun bir yol izlemiş olabiliriz...
herkese şimdiden çok teşekkürler...
Old 27-06-2008, 10:37   #11
jumeaux

Aslında tabii ki bu miktarlar verilen emeğe göre az kalıyor ama ben yine de biraz rahatladım. Çünkü bana avukatların 800 ytl maaş aldıklarında kendilerini şanslı saydığı(!) söylenmişti. Ayrıca gayet prestijli bir şirketin 500 liraya avukat çalıştırdığını (hem de ne çalıştırmak) da duymuştum. Belki de beni avukatlık fikrinden vazgeçirmek için böyle söylediler.
Old 27-06-2008, 14:08   #12
av.zuhala

Ben 14 yıllık avukatım ve bir şirketler grubunun müşavirliğini yapıyorum.Yardımcı bir avukat arayışına girdiğimizde rakamlar beni şaşırttı desem yalan olmaz.Elbette rayicin düşük olmasından yana değilim ama stajyer avukat arkadaşlar veya hiç deneyimi olmayan avukat arkadaşlar bile 2000 hatta 3000 YTL talep ettiler.Birde unutmadan kendileri adliye işlerine koşturmayacaklarını söylediler Ben yeni avukat olduğumda ilk düşündüğüm zengin olmak değil avukatlığı öğrenmekti.Yeni nesil biraz aceleci.Emeklemeden koşmak istiyor.Bu sadece avukatlıkda değil her meslek grubunda aynı sanırım.Ama eklemek isterim ki aynı iş görüşmelerinde bir şey daha gördüm.Bürosunu kapatmayı düşünen ve gerçekten tecrübeli avukat arkadaşlarımızda çok fazla ve artık sadece geçinebilmek için düşük maaşlara da razılar.Bu benim içimi gerçekten sızlattı.Ben de büro kapatan avukatlardan biriyim.Artık cesaret edemiyorum büro açmaya.Durum her geçen gün güçleşiyor.
Old 27-06-2008, 14:54   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
hiç deneyimi olmayan avukat arkadaşlar bile 2000 hatta 3000 YTL talep ettiler.

Deneyimi olmayan bir avukatın talep edeceği miktar bu olmalı zaten, bu arkadaşlar koşmak için değil emeklemek için bu meblağı talep etmişler.

Keşke herkes hakkettiğini bu şekilde açık yüreklilikle talep edebilse...

Ben 500 YTL'ye bir avukatın çalıştığına, çalıştırıldığına inanmıyorum ve inanmakta istemiyorum.

Saygılar...
Old 27-06-2008, 15:11   #14
av.zuhala

Sayın Balku ; 500YTL ye avukatın çalıştığına bende inanmıyorum ama 2000 YTL de biraz fazla değilmi sizce? Yüksek lisans yapmış işletme iktisat mezunları bile 1500 YTL ye başlangıç maaşıyla işe başlıyorlar.Tamam 2000YTL ye bile geçinmek zor günümüzde kabul ediyorum ama stajı yeni biten arkadaşların yaş ortalaması 23-26 arası.
Kimse okulu biter bitmez kendini geçindiremeyeceğini biliyor artık.Önce tecrübe kazanmak lazım.Ben yeni avukat olduğumda 20 milyon alıyordum (1996 yılı)rayiç 3 aşağı 5 yukarı bu civardaydı (dolara vurduğumuzda 300 dolar falan yapıyor)şimdiki rakamlarla kıyasladığımızda biz bedava çalışmışız
Old 28-06-2008, 11:09   #15
Av.Selim Balku

Mesleğe yeni başlayan bir avukatın ücretini neye göre belirleyeceğiz ?

İşverenin kazanç durumuna,

Diplomanın kıymettarlığına, mesleğin vakarlığına,

Mesleğin riski, emek sarfiyatının haddine,

Genel piyasa ekonomisine ve emsal ücretlere göre,

Avukatın alması gereken ücreti sadece son seçeneğe göre belirlemek bence sehiv bir yaklaşım.
Old 28-06-2008, 12:47   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av.zuhala
Ben yeni avukat olduğumda 20 milyon alıyordum (1996 yılı)rayiç 3 aşağı 5 yukarı bu civardaydı (dolara vurduğumuzda 300 dolar falan yapıyor)şimdiki rakamlarla kıyasladığımızda biz bedava çalışmışız

Demek o vakitler, İstanbul, İzmir'e göre hayli öndeymiş

1994-1995 aralığı staj döneminde aldığım ücret: 4 milyon TL ile başlayıp, 6 milyon TL aralığında tamamlandı.

Staj yaptığım büro kalmamı istiyordu, aslında ben de onlarla kalmak istiyordum, ama o tarihte sigortalı avukatlar 10 milyon TL alıyordu ve aradaki 4 milyon TL mesleğe yeni başlayan hevesli ancak geçim ihtiyacı içindeki çiçeği burnunda avukatlar için, "Azımsanamayacak" bir farktı. Onlar maaş artışından söz etmeyince ben hiç edemedim. Ve bir başka büroda, sigortalı avukat olarak çalıştığım sonraki süreç başladı:

1995-1996 aralığı. 10 milyon TL ile başladı, 20 milyon TL ile , bir yılı nihayetlendiremeden, 9. ayın bitiminde sona erdi.

Bu süreç, ayrıca özel iş alabilme için serbest bırakıldığım sigortalı avukatlık dönemimde, bağımsız yegane müvekkilimin , yine yalnızca tek bir haczinden, tek bir icra vekalet ücreti ile 20 milyon TL kazanmam ile bir yıla uzamadı (Zira sigortalı çalıştığım bürodaki 30 günlük -üstelik inanılmaz yoğun- çalışmama tekabül ediyordu)

Bürodan ayrılırken, istersem yarım gün de çalışabileceğim, aynı ücretin verileceği söylendi. Acaba neden tam gün çalışmamın karşılığı olarak 40 milyon TL ödemeyi düşünmemişlerdi? Öyle sanıyorum ki aslında düşünülüp de söylenmeyen "Bir sonraki sigortalı avukata bağımsız iş alabilme ayrıcalığı tanımayalım" şeklinde olmuştur, çünkü kafes genişledikçe "Uçmayı öğreniyorlar"

*

Mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarıma önerim: Her ne kadar şartlar eskisi gibi değilse de, emeğinizin karşılığını alamadığınıza inandığınız, ağır iş yükü altında ezildiğiniz hiç bir yerde vakit kaybetmeyin. Pencereleri duvara bakan , ışığı değil, duvarı gizlemek için perde astığınız tek göz odadan ibaret bir büro da açsanız, hiç müvekkiliniz de olmasa, olacağına dair ümidinizi yitimeyin. Kişisel ilişkilerinizi geliştirin ve kendinize inanın. En azından tabanlarınız helak olmadan aynı geçim sıkıntısını çekersiniz, o da inanın bir müddet sonra gelişir ve değişir.

Saygılarımla...
Old 28-06-2008, 12:55   #17
zazaenden

o zaman stajı falan bırakalım..biter bitmez kendi ofisimizi mi açalım? yada şöyle söyleyeyim...birileri bizim üzerimizden aşırı bişeyler mi kazanıyor?
peki nerede kaldı takım oyunu ?
Old 28-06-2008, 13:02   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Stajınızı nitelikli bir büroda yapın, aldığınızı da fazla önemsemeyin, çünkü stajyer henüz avukat değildir. Yine önerim, staj sonrasında da alelacele ofis açmayın, sigortalı olarak bir süre çalışın, memnun kalırsanız devam edersiniz, yukarıdaki nedenlerle kalmazsanız, ayrılırsınız.

"Birileri bizim üzerimizden aşırı bir şeyler mi kazanıyor" ya da "Nerede kaldı takım oyunu" gibi sözler sarfetmek de çok anlamlı değil. Hiç bir oyun, siz istemediğiniz müddetçe sürmez. Ne siz karşınızdakini, ne de karşınızdakiniz sizi, oyunu sürdürmeye mecbur edemez. Devam etmeyi seçerseniz, bu sizin seçiminiz olur, o zaman da yakınmaya hakkınız kalmaz, bu kez yakındığınıza haksızlık olur.

Takım oyunu tarafların eşitliği halinde söz konusu olur, yani karşılıklı beklentiler karşılıklı dile getirilebildiği ve adilane eşitlikte iki yanın beklentileri uyum sağladığı müddetçe sürer. Beklentiler karşılanmıyorsa, yuvadan uçarsınız, oyunu terkedersiniz, kalarak yakınmaya devam etmezsiniz, bu şartlarda kalmayı ya da kalarak yakınmayı tercih ederseniz, bu da yanlış olur.

Saygılarımla...
Old 28-06-2008, 14:04   #19
Av.Selim Balku

Alıntı:
Beklentiler karşılanmıyorsa, yuvadan uçarsınız, oyunu terkedersiniz, kalarak yakınmaya devam etmezsiniz, bu şartlarda kalmayı ya da kalarak yakınmayı tercih ederseniz, bu da yanlış olur.

Ya sev, ya terk et !

Bu paraya çalışacak nice avukat var !

Emek sömürüsüne karşı hiçbir zaman terki düşünemezsiniz, zira çözüm değildir.

Terk etsenizde daha iyisiyle karşılaşma ihtimaliniz zayıftır.

Aksine hem yakınacak, hem çalışacak, hem de mücadele edeceksiniz, dünya tarihinde sendikalaşma bu şekilde başlamıştır.

Bir avukata beğenmiyorsan çek git demek kolay, gittiğinde ne yapacağını kimse sorgulamaz...

Alıntı:
birileri bizim üzerimizden aşırı bişeyler mi kazanıyor?

Evet birileri bizim üzerimizden aşırı bişeyler kazanıyor. Herkes birbirinin üzerinden birşeyler kazanır ancak sorun aşırı olduğunda meydana gelir.

icra takibini siz yaparsınız, hacze siz gidersiniz, tahsilatı siz yaparsınız ama işveren kazanır.

Sizi bu takımda top toplayıcısı olarak görürler, tamam top olmadan oyun oynanmaz ama siz sadece top toplayıcısınız.

Genelde böyle olduğuna inanmıyorum ama sistem benim gördüğüm kadarıyla böyle işliyor.

Haddime değil ama bence vazgeçilmez olun, bir arkadaşım yanında bir yıldır sigortalı çalışan meslektaşının kendisinden 2500 YTL maaş istediğini söylemişti.

Geçenlerde telefonla görüştüğümde 2500 YTL'yi kabul etmek zorunda olduğunu söyledi...

Kolay gelsin...
Old 28-06-2008, 15:16   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
...
Takım oyunu tarafların eşitliği halinde söz konusu olur, yani karşılıklı beklentiler karşılıklı dile getirilebildiği ve adilane eşitlikte iki yanın beklentileri uyum sağladığı müddetçe sürer. Beklentiler karşılanmıyorsa, yuvadan uçarsınız, oyunu terkedersiniz, kalarak yakınmaya devam etmezsiniz, bu şartlarda kalmayı ya da kalarak yakınmayı tercih ederseniz, bu da yanlış olur.

Saygılarımla...

Sayın Balku,

Yukarıdaki mesajımdan, "Ya sev, ta terket" yargısına nasıl vardınız, bilemedim. "Ya sev, ya terket" değil, "Sevmiyor, sevemiyorsan terket", yani beklentiler karşılanmıyorsa, talepler karşılıksız ve nalıncı keseri misali kalıyorsa.

Üstelik, Avukatlık mesleği naçar, öksüz, çaresiz, bir başka avukatın otoritesi doğrultusunda şekillenmeye mahkum bir meslek mi? Siz birlikte çalışan avukatları bu profilde mi izliyorsunuz: Patronlar ve işçiler...? Ki neredeyse "Ayaklanın, sendikalaşın, sömürüye dur deyin işçi avukatlarrr!" söylemine doğru yolculuğa çıkmışsınız..

Avukatlık mesleğinin en belirgin özelliği, "Bağımsızlığı" dır. Ben sigortalı çalışma düzenini, meslekte uçma yetisinin kazanılmasıyla paralel düşünürüm. Birlikte çalışma arzusu, uçma yetisi kazanıldığında da devam ediyorsa (Bu önemli bir ölçüt), öncesinde olduğu gibi sonrasında da birlikte çalışmaya dair karşılıklı beklentiler , karşılıklı konuşulur. Taraflar sürprizlerle karşılaşmazlar. Vadelere yayıla karşılıklı konuşmalarda, her iki yan da birlikte çalışma arzusunun beklentileriyle uyumlu olduğu düşüncesinde uzlaşmakta iseler, çalışmaya devam ederler. Ortada bir sömürü düzeni varsa, sömürü düzeni bulunan yerden arkanıza bakmadan kaçılmalıdır, çünkü kaybedilen zamanın telafisi uzun sürer. Bir önceki mesajımda, staj sonrası süreçte yaşadığım kendime ait örnekle, durumu yaşanmışlığı ve olanca samimiyetiyle örnekledim sanıyorum.

Bir yanlışlık varsa, o da sui generisliği nedeniyle tanımlanması, çerçevesi çizilmekte zorlanılan, Avukat-Bağlı Avukat ilişkisinin tarafların karşılıklı iyiniyetine terkedilmiş olmasındandır. Bu konuda Barolar Birliğinin alt sınır saptaması ve alt sınırın altında yapılan anlaşmalara yönelik müeyyideler getirmesi yerinde olacaktır. Ama bunun yanında, bağlı çalışan avukatı, birlikte çalıştığı avukata karşı ayaklanmaya teşvik edici ve işçi statüsüne indirgeyen söyleminizden asıl yarayı alacak olan, yine bağlı avukattan başkası olmayacaktır.

Siz kölelik alt bilincini aşılayarak iyileştirilmiş köle düzenini, bense özgürlük bilincini ve Avukat duruşunu benimsetmeye çalışıyorum. Fark bu.

Saygılarımla...
Old 29-06-2008, 16:22   #21
Godfather

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Deneyimi olmayan bir avukatın talep edeceği miktar bu olmalı zaten, bu arkadaşlar koşmak için değil emeklemek için bu meblağı talep etmişler.

Keşke herkes hakkettiğini bu şekilde açık yüreklilikle talep edebilse...

Ben 500 YTL'ye bir avukatın çalıştığına, çalıştırıldığına inanmıyorum ve inanmakta istemiyorum.

Saygılar...

olay budur. teşekkürler...

-------------------------

bir zamanlar 1.000,00 ytl alt sınır olayı vardı. ama artık yok. şimdi ne olmalı sizce? ya da psikolojik sınır nedir? bu konu da tartışılmalı bence. teamül olması gereken bi alt sınır mutlaka olmalı. meslek etiği bunu gerektiriyor bence...
Old 29-06-2008, 18:05   #22
Av.Can

İdeal olanlarla gerçek hayatta karşılaşılanlar hep farklıdır. Bu meselede de aynı durum sözkonusu. Ben mesleğe 2006 yılında 800 ytl maaşla başladım. geçtiğimiz 2 aya kadar 1800 ytl maaş alıyordum yani aslında bulunan işe göre ya da piyasa şartlarına göre değişiyor ancak kazanç işine çok takılmamak gerek. Önemli olan mesleki tatmin diye düşünüyorum. Bir de hukuk fakültesi bitirdik diye herkes bize yüksek maaş vermeli diye bir beklentiye girmek doğru değil. Ülkenin şartları ortada.
Old 30-06-2008, 10:08   #23
Adli Tip

Anketi henüz 40 kişi işaretlemiş. Öncelikle ortalama ücretleri öğrenip, sonrasında büro sahibi meslektaşların ortalama kazançları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra fikir yürütmek gerektiğini düşünüyorum.

İki ayrı avukatlık bürosunun kazançları arasında (iş yoğunluğuna göre) uçurumlar olması ne kadar doğal bir durumsa, ücretli çalışan iki avukatın gelirinin (kişisel beceri ve niteliklerine göre) farklı olması da o kadar doğaldır.

Bu itibarla binlerce avukatın içinden, Türkiye'nin dört bir yanından sadece 40 avukatın durumu çok belirleyici olamaz.

Saygılar,
Old 30-06-2008, 16:28   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
İki ayrı avukatlık bürosunun kazançları arasında (iş yoğunluğuna göre) uçurumlar olması ne kadar doğal bir durumsa, ücretli çalışan iki avukatın gelirinin (kişisel beceri ve niteliklerine göre) farklı olması da o kadar doğaldır.

Katılıyorum, bu görüşe. Ama sanırım kimse maaşını da kazancını da söylemek istemez.
Old 30-06-2008, 16:42   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Maaşlar hakikaten düşük. Fakat şu da bir gerçek ki Türkiye'de avukat bürolarının gelirleri de o kadar yüksek değil. (İstisnaları ayrık tutuyorum çünkü konumuz istisnalarla ilgili değil!)

Hukuktan beklenen sonuç kısa zaman içinde gerçekleşmedikçe hukukçuların iyi para kazanmaları zor görünüyor. Bir doktor, hastasını muayene ettikten sonra bir teşhis koyuyor ve reçete yazınca parasını alıyor. Hasta, ilacını aldıktan sonra kendisine faydasının olup olmadığını kısa bir süreç sonrası görüyor.

Diğer yandan avukatın dava üzerinde etkisini ayırt etmek kolay değil. Davada kararı veren hakim olduğundan, avukatın o karardaki etkisini belirlemek müvekkil açısından çok zor. Müvekkil, o sonucun avukatın katkısı ile mi yoksa sadece hakimin kararı ile mi oluştuğunu anlamakta zorluk çekebiliyor. "Taş attın da kolun mu yoruldu" lafı yaygınlaşıp, neredeyse atasözü halini alıyor!
Old 01-07-2008, 09:18   #26
salimengin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
....Ben 500 YTL'ye bir avukatın çalıştığına, çalıştırıldığına inanmıyorum ve inanmakta istemiyorum....
Ben de inanmıyorum ama inanmak lazım; çünkü ülkemizde yaşamak için mucizevi şeyler yapan bir sürü insan var.
Old 01-07-2008, 12:00   #27
ccimilli

Varsayılan peki ücret tarifeleri

Sevgili meslektaşlarım;
Ben özellike mesleği 10-15 yıldır devam ettiren meslektaşlarımdan benzer bir konuda görüş almak istiyorum. ücret tarifelerini uygulayabiliyor musunuz?, mesela sözlü ve yazılı danışma veya A.Ş. ye sürekli danışmanlık için?

ücret ve staj konularına gelince bence ikisi kesinlikle ayrı tutulmalı.
Ücretlerin çok düşük tutulmaması gerek bence arkadaşlar. bu bir arz talep meselesi ve bizden birileri 500 ytlye çalıştıkça bunu gören kimse daha fazlasını vermek istemeyecektir. Bilgi birikimi, zihinsel çaba ve emek gerektiren ve zor elde edilen bir mesleği icra ediyoruz. Gerekirse başka geçici çözümler bulup yine de mesleği bu kadar ucuzlatmamak gerek diye düşünüyorum. Eskilerin büyük masalara, ağır kıyafetlere vb. gösterişe önem vermesi boşuna değil. Siz kendi değerinizi göstermeli ve belirlemelisiniz. bunun için mesleği çok iyi öğrenmeli ve ücreti ödeyene karşılığını vereceğinizin güvenini sağlamalısınız. bu hem tecrübeniz, kendinize kattığınız yeni özellikler hem de malesef davranışınız, duruşunuz, kendinizden eminliğinizle olur. Tavrınızı öyle bir koyun ki karşınızdaki 500 Ytl maaş demeye utansın -ki bence utanmalıdır-.

Ama staj çok farklı bir konu. İyi ücret isteyebilmek için karşılığını verebileceğinizin güvencesini vermek, karşınızdakini buna ikna etmek gerek. Hiç tecrübesi olmayan bir stajerin de bu şansı pek yok. Bu nedenle staj sırasında özellikle de ailesi ile yaşayan, eve katkıda bulunmak, kendini geçindirmek zorunda olmayan arkadaşlara sadece yol+ yemek masraflarını karşılayacak bir yerde staj yapmalarını -ama dikkat edin staj yapmalarını kölelik değil -tavsiye ederim. Zaten ücret almak için size stajer değil iş takipçisi gözü ile bakan bir yerde staj yapsanız da en fazla 600 -700 Ylt civarı bir ücret alacaksınız ve koşuşturmaktan, iş takipçiliği yapmaktan birşey öğrenemeyecek, ileride kendi işinizi açmak için cesaretsiz kacaksınız. Ama ücret almayıp, ücret almadığınız için de çalışan değil stajer olduğunuzu her zaman bir şekilde hatırlatıp sizi geliştirecek işler talep edebilirsiniz.
Eğer ne olursa olsun stajda da çalışıp para kazanmam gerek diyorsanız bence bunu açıkça konuşun, yaptığınızın staj değil iş olduğunu, stajın sizin menfaatinize olacağını o yüzden ücretin düşük olduğunu ama tam gün koşturarak mesai yapacaksanız bunun bir bedeli olması gerektiğini söyleyin.
Old 01-07-2008, 13:27   #28
Av.Gülce

Sevgili Arkadaşlar,
Anadolu'nun bağrında çalışan bir stajer olarak Sayın zazaenden'in söylediği gibi maaşlarımız sosyal haklar dahil olmadan 600YTL.Bununla birlikte Sayın cicimilli'nin de söylediği gibi staj gercekten cok yararlı. Mezun olduktan sonra fakültedeki bir çok dersin kullanılmadığını ve teorinin yanında pratiğinin olması gerektiğini acı şekilde öğreniyorum. ama yinede cok mutluyum. Herkese iyi çalışmalar!
Old 01-07-2008, 14:43   #29
witch-wizard

evet bu ücretleri görüpte içimizin acımaması içten bile değil..
şuan bu sorunu bende yaşıyorum.stajımı yeni bitirdim ve bana teklif edilen ücret ne yazık ki 700 YTL.
şimdi siz değerli meslektaşlarıma soruyorum NE YAPMALIYIM??
Old 01-07-2008, 15:04   #30
stajyer_ss

Sayın Zazaenden, İstanbul'da avukat maaşları çok yüksek galiba! Siz stajyerleri konu dışında bırakmışsınız ama burada maaş aralığı avukatlar için 600-900 YTL arası! Vallahi ben Ankara'da hiç 400 YTL üzerinde ücret alan stajyer duymadım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi