Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz yapılırsa Mal Beyanında Bulunmamaktan şikayet yoluna gidilemez mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2007, 10:41   #1
HEATHER

Varsayılan Haciz yapılırsa Mal Beyanında Bulunmamaktan şikayet yoluna gidilemez mi?

Merhaba arkadaşlar açmış olduğum bir takipte borçlu mal beyanında bulunmadı bende icra ceza mahkemesine mal beyanında bulunmamaktan dolayı dilekçe verdim henüz duruşması olmadıbu sırada ben borçluya hacze gittim hacizde borcu karşılayacak kadar mal haczettim ve yediemin olarak borçluya bıraktım
buna ilişkin olarak
1)Şikayeti hacizden önce yapmama rağmen Mal beyanında bulunmamaktan dolayı borca yetecek kadar hacze kabil mal olduğundan borçlu cezalandırılmazmı?
2)Eğer haczi şikayetten önce yapsamda değişen birşey olurmu?
3)Haciz sırasında haciz işlemi yaptım ama borcu kısmen karşılayacak mal haczi yaptım başkada bildiğim hacze kabil mal yok bu durumda ceza verilirmi?
Old 11-01-2007, 17:32   #2
mehmet kaya

Mal beyanında bulunmamaktan dolayı yapılan şikayet neticesinde bu suç ancak şu durumlarda ortadan kalkar ve fail cezalandırılmaz : müşteki şikayetinden feragat ederse ya da borçlu borcunun tamamını ödeyip borç ortadan kalkarsa artık dava ve bütün neticeleri ile ceza düşer.Burada yapılan haciz neticesinde borç kısmen ödenmiştir yani borç itfa edilmemiş , ceza sorumluluğu devam etmektedir.
Old 11-01-2007, 19:19   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,
Mal beyanında bulunmamaya ilişkin cezai yaptırımın amaçlarından biri, icra takibinin başarıyla sonuçlanmasıdır. Teorik açıdan düşündüğümüzde, alacaklının, borçlunun ne gibi ve ne kadar malı olduğunu bilmesine imkan yoktur. Kanunda mal beyanında bulunmama cezasına ilişkin yaptırım belirlenirken hacze gidilmiş veya gidilmemiş olması halleri için ayrı düzenlemeler mevcut değildir. Sadece bir beyan mecburiyetinin bulunduğu ve bu mecburiyete süresi içinde uyulmadığı takdirde meydana gelecek sonuçlar düzenlenmiştir. Borçlu süresi içerisinde mal beyanında bulunmayarak açık şekilde alacaklının ve icra dairesinin işini zora sokmaktadır. Kanuna aykırı davranmaktadır.

Buradan hareketle, kişisel fikrim;
Borçlu 7 gün içinde mal beyanında bulunma yükümlülüğüne uymadı ise cezalandırılması gerekir. Çünkü belirtilen süre içerisinde mal beyanında bulunmak, bir yasal zorunluluktur. Yani, yasal koşullar gerçekleşti ise, borç itfa edilmediği veya şikayetinizden vazgeçmediğiniz takdirde cezaya hükmolunacaktır.

Not:Bir de şu gerçeği unutmamak lazım;
mal beyanında bulunmamak sebebiyle açılan davalar için oldukça ileri tarihlere duruşma günü verilmektedir. Şayet duruşma gününe kadar hacze gitmeyip, duruşma gününü beklemek gibi bir zorunluluk olsa idi hukukun işlerliği de zarar görürdü.
Old 12-01-2007, 14:02   #4
Av.Duran Küçüköner

Mal beyanında bulunmama suçunda
1-feragat İİK 354
2-ödeme İİK 337-354
3-Alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malın haczedilmesi İİK 337,
halinde ceza düşer.
Madde metnin de alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malın haczedilmesi denildiğine göre şikayetten önce de olsa sonra da olsa borcun tamamını karşılamaya yetecek haczin yapılması halinde cezanın düşeceği kanaatindeyim. Kaldı ki madde de cezanın düşeceği belirtilmekle şikayetten sonra yapılan haczin kastedildiği anlaşılıyor.(MAALESEF)
Old 12-01-2007, 15:10   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Haciz sırasında haciz işlemi yaptım ama borcu kısmen karşılayacak mal haczi yaptım başka da bildiğim hacze kabil mal yok bu durumda ceza verilirmi?

Bu durumda, mal beyanında bulunmayan borçluya ceza verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü borcun tamamını karşılamaya yetecek miktarda mal haczedilmemiş olur.
İlaveten, eski tarihli de olsa aşağıdaki Yargıtay Kararını sunmak isterim, önemli olduğunu düşünüyorum;

"Mal Beyanında bulunmama suçundan dolayı şikayette bulunan alacaklının, şikayet tarihinden sonra borçlunun mallarını haciz ettirmesi halinde -"şikayetçinin, şikayet tarihinde borçlunun mallarını bildiği" borçlu tarafından ayrıca kanıtlanmadıkça- borçlu hakkında mal beyanında bulunmama suçundan dolayı mahkumiyet kararı verilmesi gerekeceği- Olayda İİK 337/1. madde ve fıkranın son cümlesinin uygulanabileceği için, şikayet tarihinden önce borçlunun borca yetecek miktarda malının haczedilmiş olması gerektiği gözetilmeden, şikayetten sonra yapılan hacze dayanılarak yazılı biçimde hüküm kurulması BOZMAYI gerektirmiştir.(8 CD. 11.11.1996 t.E:13453 K:14021)"
(Kaynak: Av. Talih UYAR, Gerekçeli-Notlu İçtihatlı İcra Ve İflas Kanunu İİK.277-355, Cilt VI,s.8920, İzmir 1999)

Saygılarımla.
Old 12-01-2007, 15:42   #6
preator44

Madde 337 - (Değişik: 18/2/1965 - 538/132 md.)
(Değişik: 6/6/1985 - 3222/39 md.) Müddeti içinde beyanda bulunmak üzere mazereti olmaksızın icra dairesine gelmeyen veya yazılı beyanda bulunmayan borçlular, alacaklının şikayeti üzerine, tetkik mercii tarafından on günden bir aya kadar hafif hapis cezasıyla mahküm edilir. Borçlunun haczi kabil mallarını alacaklının bildiği veya bilmesi lazım geldiği ispat olunursa borçluya ceza verilmez.
162, 209, 216 ncı maddeler hükümlerine muhalefet eden müflis hakkında da
iflas idaresinin vereceği müzekkere üzerine tetkik mercii tarafından aynı ceza
hükmolunur.
Kanunun bu hükmü gereği kanaatimce alacak miktarı kadar mal haczedilmesi durumunda alacaklının, borçlunun hacze kabil mallarını bilmesi lazım geldiği durumu kapsadığı için ceza verilemeyecektir.Saygılarımla...
Old 12-01-2007, 15:47   #7
Av.Duran Küçüköner

Sayın preator44
maddenin en son değişik (yürürlükteki) hali aşağıdadır.

İCRA VE İFLAS KANUNU

Madde 337 - (Değişik madde: 31/05/2005 - 5358 S.K./7. md
Müddeti içinde beyanda bulunmak üzere mazereti olmaksızın icra dairesine gelmeyen veya yazılı beyanda bulunmayan borçlu, alacaklının şikayeti üzerine, on gün disiplin hapsi ile cezalandırılır. Alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malın haczedilmesi veya borcun ödenmesi halinde, bu ceza düşer.

162, 209 ve 216 ncı maddeler hükümlerine muhalefet edenler hakkında da iflas idaresinin vereceği müzekkere üzerine, aynı ceza verilir. Bu maddelerde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde, verilen ceza düşer.
Old 14-01-2007, 18:57   #9
Staj.Av.Selçuk

Av.Duran beyin dediği gibi borçlunun borca yetecek kadar malının haczedilmesi halinde bu ceza düsecektir.bir dosyamızda bizzat boyle bir durum yaşamıştık.Yani şikayetiniz bu durumda bişey ifade etmeyecektir.
Old 15-01-2007, 22:50   #10
madlock

İİK. da malbeyanında bulunmama suçunun unsurları belirlenmiştir. Borçlu ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren 7 gün içinde bu yükümlülüğü yerine getirmezse suç meydana gelir. Mal beyanı kurumu borçlunun borcunu ödemesi için borçluyu zorlama amacının yanında alacaklının da bu mal varlığını öğrenmesi amacını da taşıdığını düşünüyorum. Çünkü genel olarak alacaklının,borçlunun mal varlığını bilmesi beklenmez. Malvarlığında bulunmamış borçluya karşı haciz yapılması bu suçun oluşmasını olumsuz etkilemez. Ancak alacaklı borçlunun malvarlığını biliyorsa veya borçlu alacaklının kendisinin malvarlığını bildiğini ispatlarsa belki cezadan kurtulabilir. Ayrıca borçuya karşı haciz yapılması haczedilen malların borçluya ait olduğu sonucunu doğurmaz. Yani kural olarak bu halde borçlunun cezalandırılması gerekir.
Old 16-01-2007, 13:31   #11
ali bozlu

Varsayılan Sorularınıza cevaplar

[quote=HEATHER]Merhaba arkadaşlar açmış olduğum bir takipte borçlu mal beyanında bulunmadı bende icra ceza mahkemesine mal beyanında bulunmamaktan dolayı dilekçe verdim henüz duruşması olmadıbu sırada ben borçluya hacze gittim hacizde borcu karşılayacak kadar mal haczettim ve yediemin olarak borçluya bıraktım
buna ilişkin olarak
1)Şikayeti hacizden önce yapmama rağmen Mal beyanında bulunmamaktan dolayı borca yetecek kadar hacze kabil mal olduğundan borçlu cezalandırılmazmı?
CEVAP : Şikayeti hacizden önce yapmanız gerekirdi zaten. Doğru yaptığınız için borçlunun cezai sorumluluğu devam ediyor.
2)Eğer haczi şikayetten önce yapsamda değişen birşey olurmu?
CEVAP : Evet. Zira, Yargıtay'ın birçok kararında şikayetten önce yapılan hacizle borçlunun mal varlığının zaten bilindiği vurgulanmaktadır. Eğer şikayetten önce haciz yapsaydınız davanızın reddolması kaçınılmaz olurdu.
3)Haciz sırasında haciz işlemi yaptım ama borcu kısmen karşılayacak mal haczi yaptım başkada bildiğim hacze kabil mal yok bu durumda ceza verilirmi?
CEVAP : Mal beyanında bulunmama suçu şekli bir suçtur. Yani, haciz işleminde borcun tamamını karşılayacak kadar dahi haciz yapsanız, borçlu cezadan kurtulamaz.
Old 16-01-2007, 14:29   #12
Cengiz Taner Doğan

Varsayılan 5358 sayılı kanun

Mal Beyanında Bulunmamak suçu ile ilgili olarak, Hapiz cezası çıktığı taktirde; 5358 sayılı yasanın 7/1 son cümlesine göre, alacaklının alacağını karşılayacak miktarda malının haczedilmesi
veya borcun ödenmesi halinde cezanın düşeceği hükmü yeralmaktadır.
Bu durumda şahsi görüşüm ceza çıkmayacaktır.
Saygılarımla
Av.Cengiz Taner DOĞAN
Old 22-01-2007, 11:10   #13
seyitsonmez

sevgili mesklektaşlarım! ihtiyati haciz yapıldıkatan sonra mal beyanı şikeyeti yapılabilirmi? esas takibe geçildiğinde ödeme emrinde mal beyanında bulunma ihtarı olduğuna göre yapılabilir kanaatindeyim.
Old 22-01-2007, 12:33   #14
Av.Duygu Keleş

İhtiyati haciz yapıldıktan sonra süresi içinde esas takibine geçildiğinde borçluya ödeme emri gönderilir.Zaten ödeme emrinde 7 gün içinde mal beyanında bulunması aksi halde hapis ile tazyik olunacağı belirtilir.boprçlu süresi içinde mal beyanında bulunmaz ise mal beyanında bulunmamadan şikate edebilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 22-01-2007, 13:54   #15
Defne Elif

Sevgili meslektaşlarım,
Ben Sayın Keleş gibi düşünmüyorum.İhtiyati haciz infaz edilmiş yani borçlunun borca yetecek malı haczedilmişse;borçlunun mal beyanında bulunma yükümlülüğü kalkar.Çünkü alacaklı borçlunun mallarını öğrenmiştir.Bu durumda yapılan şikayet sonucu da her hangi bir ceza almaz.Ancak ihtiyati haciz infaz edilememişse borçlu mal beyanında bulunmak zorundadır.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 22-01-2007, 17:28   #16
Av.Duygu Keleş

Sayın Defne Elif;
Düzeltmeniz için teşekkür ederim.Zi ra haklısınız.Bir anlık dalgınlıkla ceza çıkıp çıkmayacağını yazmayı unutmuşum.
Mal beyanında bulunmama dan şikayetlerde borçlunun üzerine menkul yahut gayrımenkul herhangi bir mal bulunmaması gerekmektedir.Dolayısıyla ihtiyati haciz neticesinde herhangibir gayrımenkulveya menkul mal haciz altına alınmışsa borçluya ceza verilmez.

Saygılarımla...
Old 24-01-2007, 20:15   #17
kurt

Bu suçtan dolayı borçlu-sanığa ceza verilebilmesi için;
a-) Borçlu hakkında yapılan ve kesinleşen bir icra takibi bulunmalıdır.
b-)Yapılan icra takibinin ve borçluya gönderilen ödeme/icra emrinin hukuken muteber olması gerekir.
c-)Ödeme/İcra emri borçluya tebliğ edilmiş olmalıdır. Tebliğ usulsüzse(uygulamada genellikle olduğu gibi tebligat muhtara yapılmışsa vs. hallerde) suç oluşmayacaktır.
d-)Ödeme/İcra emrinde mal beyanında bulunulmaması halinde bu hususun suç sayılacağı hususu açıkça belirtilmiş olmalı.
e-)Borçlu kendisine tebliğ edilen ödeme/icra emrine karşın özürsüz olarak İ.İ.K. 74 maddesine uygun olarak, süresi içinde mal beyanında bulunmamış olmalıdır.
f-)Borçlunun borç ve imza inkarında bulunmaması gerekmektedir.
g-)Alacaklı tarafından süresi içinde şikayette bulunulmalıdır.
Mal beyanında, borçlunun gerek kendisinde ve gerekse üçüncü şahısların elinde bulunan mal, alacak ve haklardan borcuna yetecek miktarını, nev’i ve mahiyetlerini, vasıflarını ve her türlü kazanç ve gelirlerini, yaşayış tarzına göre geçim kaynaklarını ve buna nazaran borcunu ne şekilde ödeyebileceği hususları açıkça belirtilmiş olmalıdır.
Mal beyanında bulunmama suçunun oluşması için, kararın kesinleşip kesinleşmemesi tartışmalı bir konudur. Ancak uygulamada, genel olarak kararın kesinleşmesi beklenilmektedir(Özellikle itirazın kaldırılması kararlarında görüldüğü gibi).
Uygulamada yer alan başka bir hususta, Yargıtay kararlarına dayalı olarak, net asgari ücretin altında kalan miktardaki borçlara ilişkin olarak yapılan icra takibinde de bu fiile ilişkin ceza verilmemektedir.
Ödeme/icra emrinin tebliği üzerine borçlu adına vekili de mal beyanında bulunabilir.
9
Süresi içinde usulüne uygun mal beyanında bulunulmaması sebebi ile suç oluştuktan sonra, alacaklının borçlunun mallarını haczettirmesi meydana gelen suçu ortadan kaldırmaz.
Şikayet hakkı şahsa bağlı bir hak olmayıp alacağın temliki halinde yeni alacaklıya geçer.
İcra Mahkemesi sanığın;
- mahkumiyetine,
- beraatine,
- davanın düşmesine karar verebilir.
Verilen disiplin hapsi kararına karşı tefhim veya tebliğinden itibaren yedi gün içinde yargı çevresi içinde bulunan Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz edilebilir. İtiraz üzerine verilen karar kesindir.
Yetkili mahkeme icra takibinin yapıldığı yer mahkemesidir.
Şikayet hakkı İ.İ.K. 347 maddesi gereğince, suça ıttıladan itibaren üç ay, her halde fiilin işlenmesinden itibaren bir yıl geçmekle düşer.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi