Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Gülen yazı-kızgın yazı

Yanıt
Old 30-04-2008, 18:30   #1
duyurucu1

Varsayılan Gülen yazı-kızgın yazı

BU GÜN DURUŞMA DEFTERİNE BAKTIM(Gülen yazı)

Her zaman yaptığım gibi bu gün duruşma defterine baktım. Duruşmam ….Mahkemesinde.Birkaç gün önceden dosyaya bakmıştım….devlet dairesinden istenen yazı gelmemiş.Muhtemelen bir iki gün içerisinde de gelmemiştir.Zaten hakimin sistemini de biliyorum.Kendisi gibi üç Mahkemede aynı sistemi uyguluyorlar.

Sabah bir ara kaleme uğradım.Zaten kalem benim dosyadaki gibi sıradan işler için dosyayı duruşmaya dahi çıkartmıyor.Hatta dosyaları gruplara ayırmışlar.

Sadece duruşmaya geldiğinizi belirlemek için boş bir kağıda imza atıyorsunuz.Kalem size hakimin o dosyaya ilişkin hangi işlemin yapılacağını sözlü olarak söylüyor.

Bana da “..devlet dairesinden istenen yazıya cevap gelmemiş avukat bey.Yazının gelmesini bekleyeceğiz.Duruşması filan tarihte”dedi.Duruşma tarihini aldım,başka işlerimi takip için icra dairelerine daldım.Böylece zamanım israf olmadı.Dosyada müracaata kalmadı.Çünkü Avukatın zamanı da hakimin yada savcınınki kadar değerlidir.

BU GÜN DURUŞMA DEFTERİNE BAKTIM(Kızgın yazı)

Bu gün duruşma defterine baktım ..Mahkemesinde bir duruşmam vardı.Saat:9.00’da. Hazırlandım.Mahkemeye zamanında gittim.Fakat hakim yok.Henüz gelmemiş.Saat.9.30 oldu Mahkeme kapısı açılmadı.Neyse lafı fazla uzatmayalım saat.10.00 sularında duruşma başladı.Ben sıramı bekledim.Sonunda sıra bana geldi.Saat herhalde 11.20 gibiydi.

Hakim bizlere bir şey sormadan tutanağı yazdırmaya başladı.”Davacı ve Davalı vekilleri geldi…Devlet dairesinden istenen yazıya cevap yok.Beklenmesine..”

Ben Davacı vekiliyim.Eğer duruşmaya gelmezsem,dosya işlemden kaldırılacak.Tekrar işleme sokmak için,masraf dilekçe bir sürü işlem yapmam gerekecek.Gelirsem,sabah saat 9.00da mahkemede hazır olacağım ve bana sıra 11.20 de geldi.Benim yarım günüm mahkemede sıra beklemekle geçti.Ne için? “..Devlet dairesinden istenen yazıya cevap yok.Beklenmesine” cümlesinin duruşma tutanağına yazılması için.

Avukatın zamanı bu kadar değersiz mi?
Old 01-05-2008, 17:04   #2
av.medine

Varsayılan Haftanın belli bir gününde devamlı kızan yazım

Sayın meslekdaşım çok haklı bir konuya temas etmiş. Ben küçük bir ilçede mesleğini sürdürmekte olan bir avukat olarak belli bir mahkemenin hakimi duruşma saatlerini 1 dakika ara ile vermekte ve duruşmalara sabah geç başladığından mesela önceki gün saati sabah 10 30 olan duruşmaya öğleden sonra saat 15.30 veya 16.00 gibi girebildim. Sonuçta da daha vahimi aynı adliyede bir diğer mahkemeden 2 duruşmadır gelmeyen dosya tekrar gelmediğinden duruşma talik oldu. Sayın duygulu buna ne dersiniz?
Tabiki bu husus sayın hakime iletiliyor ama o sadece gülüp geçiyor veya biz meslekdaşlar olarak birlik içinde herhangi bir davranışta bulunmuyoruz.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi