Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yurt disinda avukatlik yapmak

Yanıt
Old 24-03-2011, 21:40   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Yurt disinda avukatlik yapmak

Merhabalar,
Bir sorum olacakti. Konu hakkinda bilgisi deneyimi olan varsa paylasirsa sevinirim. Ornegin, benim cok iyi ingilizcem var ve anadil seviyesinde konusabiliyorum. Ingiltere'de avukatlik yapmak istiyorum ne yapmaliyim ? Bastan oradaki bir universitede bir daha mi okumaliyim yoksa buradaki avukatlik statumle orada daha kolay ve pratik yoldan denklik alarak icra edebilme imkanim var midir bu meslegi ?
Old 03-05-2011, 09:54   #2
Hasan Ali KULAK

Varsayılan İngiltere ve Amerika'da Avukat Olmanın şartları ve Prosedür

Sayın Canavar Avukat,

malesef buarada almış olduğunuz hukuk eğitimi veya avukatlık ruhsatı ile henüz İngiltere veya Avrupa'nın diğer ülkelerinde avukatlık yapma imkanınız yok. Zaten İngiltere'nin hukuk sistemi olan Common Law bizim ve birçok Avrupa ülkesinin tabi olduğu Kıta Avrupası Hukuk sisteminden önemli farklılıklar içerdiği için bunu yürütebilmeniz çok zor. Kaldı ki İngiltere veya Amerika'da avukat olabilmekte pek kolay değil. Bunun için prosedür şu şekilde işliyor;

Öncelikle siz yurt dışından geldiğiniz için bir senelik bir karşılaştırmalı hukuk eğitimine tabi tutuluyorsunuz. bu eğitim yerine karşılaştırmalı hukuk yüksek lisansı da yapabilirsiniz.

Daha sonra barolar tarafından verilen staja başlama eğitimini almanız ve ardından sınavını geçmeniz gerekiyor. Tabi burada solicitor'mu yoksa barrister mı olacağınızı da seçmeniz gerekir. (barrister dava avukatıdır solicitor dilekçe avukatıdır.)

Bu arada sınavların çok zor olduğunuda hatırlatmak isterim.

Staja başlama sınavını geçtikten sonra iki sene süre ile bürolarda staj yapıyorsunuz. Bu arada çok sağlam ücretlerde alıyorsunuz tabi. (20000 Pound ile 45000 Pound arası değişiyor) Bizdeki stajyer avukatlar gibi girebildiğiniz davalar var bu arada.

İki sene süresince eğitimleriniz devam ediyor. Staj yaparken çalıştığınız kimi avukatlık büroları bu eğitim ücretinizi de ödüyor.

Staj sonundaki sınavı da geçerseniz ondan sonra yolunuz açık.

Bunu yanında bizdeki takip elemanı gibi çalışan fakatbazı davaları takip yeteneğine de haiz olan "paralegal"lik var. O sertifikayı almak daha kolay. Üstelik paralegal olarak belli bir üsre çalıştıktan sonra sanırım stajdan muaf tutuluyor ve direk staj bitim sınavlarına girebiliyorsunuz. Tabi paralegal likte bir sınava tabi.

Amerika'da ise her eyalette yabancıların avukat olması serbest değil. Türkler genelde NewYork barosunun sınavlarına girerler. Oda yine karşılaştırmalı bir eğitimin ardından girilen bir sınavdır. Bu sınavı geçmeyi başaran bir üstadıma sormuştum "nasıl hazırlandınız" diye Cevabı şu şekilde oldu "Kurs boyunca İcra İflas sınavına hazırlanır gibi çalıştım her gün." Sanırım sınavın zorluk derecesini buradan çıkartabilirsiniz.

Allah kolaylık versin.
Old 05-05-2011, 13:24   #3
Av. İlknur Çağın

İngiltere'de hukukçu olarak çalışabilmeniz için mutlaka orada hukuk masteri yapmış olmanız lazım. Avukatlar ise davaya girenler ve giremeyenler olarak ikiye ayrılıyor. İngiltere'de avukatlık yapabilmek için, 1 yıl süren çok yoğun, zor ve pahalı bir kursun ardından, bir sınav verilmesi gerekli.
ABD'de hukuk eğitimi görebilmek için önce 4 yıllık bir lisans eğitimi almak gerekiyor. İngiltere'nin bu noktada ABD'den farkı lisans ve master sürelerinin ABD'ye oranla daha kısa olmasıdır.
Yurtdışında hukuk alanında çalışmanın bazı zor yanları var. Çünkü ABD, İngiltere ve Türkiye hukuku birbirinden oldukça farklı.
ABD'de hukuk firmalarında çalışan Türk avukatlar var ancak avukat olarak değil hukukçu olarak çalışıyorlar. Orada davaya giren-girmeyen avukat ayrımı yok fakat baro sınavı var. Bu zor sınavı verebilen herkes avukatlık yapabiliyor. Pek çok insan ülkesel hukuk isteminin farklı olması nedeniyle bu sınavı veremiyor. ABD'de bir de "avukat asistanlığı" denen bir iş var. Aynı şey İngiltere için de geçerli. Avukat asistanları avukatlar için davanın dosyasını hazırlıyorlar, araştırma yapıyorlar. İşte ABD'deki Türk avukatların çoğu bu işi yapıyor. Bu kişiler hiçbir şekilde dava içerisinde yer almıyor, yalnız hazırlık aşamasında çalışıyorlar. Türk avukatların çoğunlukla çalıştıkları alanlar miras, boşanma, vatandaşlık konularıyla ilgili. Bu işin bir sınırı yok, bir ömür boyu böyle çalışabilirsiniz. Ancak maddi getirisi avukatlığa nazaran çok düşük.
Uluslararası hukuk bugün getirisi en yüksek olan branştır. Ancak davayı açmak, yürütmek çok masraflı olduğu için şirketler uyuşmazlıkları anlaşarak çözme yoluna gidiyorlar. Bu yüzden uluslar arası hukukçu oalrak çalışmak çok zor. Fazla iş potansiyeli yok. Türkiye için de aynı koşullar geçerli.
Günümüzde hukuk mesleği içinde popüler dallar ise şirket avukatlığı, hukuk danışmanlığı, banka avukatlığı.
Old 21-09-2017, 10:29   #4
gülbahar sogukcesme

Merhabalar, Almanya için bu durum nasıl mümkün olabilir ? Bu konuda bilgisi olan var mı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi