Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eski eşimden şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2009, 00:43   #1
Konuk

Mesaj eski eşimden şiddet

merhaba ben 4 yıldır kanunen eşimden ayrıyım bir çocuğumuz var,eski eşim sürekli tehdit,küfür ve aşağılayıcı sözler söylemekte ve saldırıyor maruz kalıyorum. mahkemeye başvurdum şikayette bulundum.mahkeme sonucu çok az bir para cezası ile serbet bırakıldı bu sefarde evimin kapısında bana saldırdı darp etti tekrar şikayette bulundum hastaneden rapor aldım mahkeme oldu gene az bir para cezası ile serbest bırakıldı.en son evime gelirken oğlumla yolda saldırdı darp etti herkesin önünde çevreden yetişen insanlar beni kurtardı yeni bir sağlık raporu verildi şikayetçi oldum ama sonuç hep çok az bir ceza oluyor.Ben çocuğumla yalnız yaşıyorum cangüvenliğim yok çok çaresiz kaldım ne yapacağımı bilemiyorum ben çocuğunla burdan başka ülkeye gitmek istiyorum,huzurum yok lütfen bana nereye başvurmam gerektiğini öğretin 4 yıldır bunu çekiyorum inanın gücüm kalmadı.Eski eşim çevresi ve tanıdığı kişiler sayesinde cezasını bir şekilde düşürüldüğünü rahatlıkla söylüyor.
Old 12-09-2009, 12:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Israrla savcılığa şikayette bulunmakla ve sürekli maruz kaldığınız kanuna aykırı ve yaşama hakkınıza kast eden eylemlere karşı kanuni yollara başvurmakla en doğru şeyi yapıyorsunuz.

Bundan vazgeçmeyiniz.

Boşanmış olmanız sebebi ile, ailenin korunmasına ilişkin kanun kapsamında olmadığınız düşünülebilirse de, bazı değerli hukukçuların genişletici ve son derece isabetli yorumları ile, ailenin korunması kanunu kapsamında boşanmış da olsa şiddete uğrayan kadının korunmasına yönelik TEDBİR kararlarının mahkemelerce alınabildiğine tanık oluyoruz.

Amaç kadını korumak ise, boşanmış olduğuna bakılmadan halen şiddetine ve tehdidine devam etmekte olan eski kocanın eylemlerine de son vermesi için ilgili tedbirleri almak gerekir.

Bunun için, bulunduğunuz yere en yakın Aile Mahkemesi'ne doğrudan müracaat ederek, eski eşiniz tarafından şiddete uğradığınızı ve korunma tedbiri istediğinizi bidiriniz.
Örnek tedbirler istekleri aşağırdaki gibidir.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Bundan sonrasının takibi kolluk kuvvetlerinin işi olacaktır.

Tedbir istemi herhangi bir harca, masrafa tabi değildir. Altı ayın sonunda, şiddet devam ediyorsa yine talepedilebilir.

Sayın Katılımcı

Adalet için kanun yollarına başvurmaya devam ediniz.

Ayrıca,yine gelişebilecek bir olay karşısında cumhuriyet savcılığından kendinize avukat tayin edilmesini, davanızı avukat ile takip etmek istediğinizi bildiriniz.

Eğer avukatlık ücreti ödeme olanağınız var ise, mutlaka davalarınızı avukat ile takip ediniz çok daha güçlü olur haklarınızı eksiksiz savunursunuz. Bir de bunu deneyin..

Saygılar.
Old 12-09-2009, 13:42   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba ben 4 yıldır kanunen eşimden ayrıyım bir çocuğumuz var,eski eşim sürekli tehdit,küfür ve aşağılayıcı sözler söylemekte ve saldırıyor maruz kalıyorum. mahkemeye başvurdum şikayette bulundum.mahkeme sonucu çok az bir para cezası ile serbet bırakıldı bu sefarde evimin kapısında bana saldırdı darp etti tekrar şikayette bulundum hastaneden rapor aldım mahkeme oldu gene az bir para cezası ile serbest bırakıldı.en son evime gelirken oğlumla yolda saldırdı darp etti herkesin önünde çevreden yetişen insanlar beni kurtardı yeni bir sağlık raporu verildi şikayetçi oldum ama sonuç hep çok az bir ceza oluyor.Ben çocuğumla yalnız yaşıyorum cangüvenliğim yok çok çaresiz kaldım ne yapacağımı bilemiyorum ben çocuğunla burdan başka ülkeye gitmek istiyorum,huzurum yok lütfen bana nereye başvurmam gerektiğini öğretin 4 yıldır bunu çekiyorum inanın gücüm kalmadı.Eski eşim çevresi ve tanıdığı kişiler sayesinde cezasını bir şekilde düşürüldüğünü rahatlıkla söylüyor.

Sayın katılımcı,

Yukarıdaki mesajda sayın meslektaşım size ayrıntılı yanıt vermiş. Ben de bir ekleme yapayım.

Size karşı hakaret ve darp suçlarını işleyen eski eşinize verilen cezaların az olduğundan yakınıyorsunuz. Bu durum, verilen ilk cezanın, o kararın temyiz edilmesi nedeniyle kesinleşmemesinden kaynaklanmış olabilir. İlk ceza kesinleştikten sonra aynı suçu yeniden işlediğinde yargılama sonucunda arttırılarak ceza verilecektir.

Ayrıca eski eşiniz tarafından işlenen hakaret ve darp suçları size ona karşı tazminat davası açma hakkı da vermektedir. Bu suçlardan dolayı ceza davasının sonuçlanmış ve ceza verilmiş olması, en önemli delilinizdir.

Sayın meslektaşım Ufuk hanımın belirttiği gibi, bu davalarınızı bir avukattan hukuksal yardım alarak açmanız ve takip etmeniz hak kaybına uğramanızı önleyecek, haklarınıza eksiksiz ve daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır.
Old 12-09-2009, 15:17   #4
Konuk

Mesaj eski eşimden şiddet

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.bilgileriniz doğrultusunda gerekli yerlere başvuracam yalnız bir husus daha var çocuğumun veleyeti bende eski eşim çocuğumu ayda bir görme hakkı olmasına rağmen hiç buna aldırmadan her an gelip çocuğu alıyor bir günlüğüne alıp 3.5 gün getirmiyor aradığımda bir türlü ona ulaşamıyorum bunuda ben bir avukatla görüştüm hukuken ne yapabilirim diye ama bana verilen cevap çocuğu vermeyin ben çocuğu vermesem yolda nerde görse saldıracak inanın çok çaresizim ben yalnız yaşıyan bir bayanım çocuğuma hiç bir şekilde nafaka ödemiyor.
savcılığa başvurduğumda benden sürekli şahit getirilmem isteniyor ve insanlarımız gözleriyle görmelerine rağman şahit olmaktan korkuyorlar eski eşim beni nerde görse sıkıştırıp tehdit ediyor adam tutup bana zarar vereceğiniz söylüyor ve ben bunu tek başıma savcılığa başvurduğumda dikkate alınmıyor çok yoruldum..Saygılar
Old 13-09-2009, 11:29   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma ilamınızda çocuğunuz için iştirak nafakasına hükmedilmiş ise ve siz bunu icraya koymamış iseniz bir an önce birikmişler ve işleyecek olan için devamını da isteyerek eşinize karşı bir icra takibi başlatınız.

Yapılan icra takibine rağmen "ödenmeyen" nafakalar için icra kanunu ceza maddesi düzenlemiş bulunmaktadır. Eşiniz hakkında buna dayanarak ceza davası açabilirsiniz. Her ödenmeyen ay nafakası için ayrı ayrı kereler dava açabilirsiniz.

**ve ayrıca iştirak nafakasının arttırılması için yeni bir dava açabileceğinizi hatırlatırım.**

Belirtildiği gibi baba siz razı olmadığınız müddetçe ayda bir kez mahkeme ilamı gereğince çocuğu ile görüşebilir. Ancak somut durumunuz ve anlatımlarınız bunun uygulanabilirliği noktasında sıkıntı olduğunu göstermekte.

Gerektiğinde kululanılabilir bir ceza maddesi de aşağıya alıntılamaktayız.

Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/10)
(3) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İlgili madde gereğince savcılığa suç duyurusunda bulunmanız mümkündür.

Sayın Katılımcı,

Şiddete yönelik tedbirlerin verilmesi talebi ile aile mahkemesine başvurmayı denemenizi, nafaka için icra takibi başlatmanızı ve gerekirse ilgili ceza maddesini kullanarak eşiniz hakkında tekrar suç duyurusunda bulunmanızı ve tüm bunları yaparken MUTLAKA bir meslektaşımızın fiili desteği ile yol almanızı öneriyoruz.

Saygılarımla.
Old 22-09-2009, 01:25   #6
Konuk

Önemli eski eşten şiddet dava tarihi iftira

merhaba eski eşim bana saldırıp yolda dövdüğü halde karakolda benden yana şikayette bulunmuş benim ona hakaret ettiğime dair ama ben ona kesinlikle hiç birşey söylemedim benim ona hakaret ve küfür ettiğimi söylemiş eski eşimin iyi yaptığı şeylerden biri yalan ve duygu sömürüsü yapmaktır mesleği gereği kendini çok iyi savunabilen biri.

avukat ile görüştüm benden çok para istedi ve ben ödeyemiyecek durumdayım ben bu durumda kendimi nasıl savunabilirim ama kendimi nasıl savunacam bende bilemiyorum.daha önceden konuyu size ayrıntıları ile yazmıştım şimdi dava tarihi belli oldu uykularım kaçtı..saygılarımla
Old 22-09-2009, 09:58   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
avukat ile görüştüm benden çok para istedi ve ben ödeyemiyecek durumdayım ben bu durumda kendimi nasıl savunabilirim ama kendimi nasıl savunacam bende bilemiyorum.daha önceden konuyu size ayrıntıları ile yazmıştım şimdi dava tarihi belli oldu uykularım kaçtı

Sn.Katılımcı

Ceza soruşturması ve kovuşturmasında süpheli ve sanık savunma ve bir avukattan hukuki destek alma hakkına sahiptir.

Eğer ceza yargılaması sırasında bu hakkınızı kullanmak isterseniz duruşma gününden önce dilekçe ile ya da duruşmada henüz olay hakkında hiç bir açıklama yapmadan savunmanız için avukat istediğinizi,mali durumunuzun bir avukat tayin etmek için elverişli olmadığını,barodan kendinize bir müdafi atanmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bu durumda mahkemece baroya yazı yazılacaktır.Yazıyı takip ediniz ve size atanan avukatla bağlantıya geçiniz.

Duruşma gününden önce avukatınızla dosyanızı inceleme ve delilleri değerlendirme ,cezayı ortadan kaldıran veya hafifleten sebeplerin olup olmadığı konusunda hak ve menfaatlerinizi koruyacak bir savunma stratejisi oluşturma olanağınız olacaktır.

Unutmayın,Hakkınız Var Avukat İsteyin......
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi