Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

sigorta hukuku

Yanıt
Old 13-08-2007, 21:21   #1
tugba boz

Varsayılan sigorta hukuku

Öncelikle merhabalar syn THS ailesi üyeleri soracagım olay hakkında bizzat araştırma yapmama ragmen gerekli olan gerekceli cevaba erişemedim sizlerin yardımları sonucu cevap bulabilecegimi düşünüyorum.söz konusu olay ve sorular şu şekildedir:
A 4000tl degerindeki ev eşyasını S sigorta şirketine 2000tl'na yangına yangına karşı sigorta ettirmiştir.sigorta süresi içinde eşyanın bir kısmı yanarak 1000tl'lık zarar oluşmuştur.
1-olaydaki sigortanın türünün ne oldugunu sigortacının ödemesi gereken meblagı da belirterek acıklayınız.
2-sigorta ettiren A sigorta süresinin üçüncü ayında noterden gönderdigi protesto ile rizikonun gercekleşmesi halinde tüm zararın ödenmesini talep ettigini sigortacıya bildirmiştir.Böyle bir bildirimden sonra rizikonun gercekleşmesinde sigortacının ödemesi gereken meblagın degişip degişmeyecegini sigorta türünüde belirterek acıklayınız?özellikle olayın 2. sorusu hakkında gerekceli bir cevabın olması ve TK hükümlerince hangi maddede böyle bir cevaba erişebilecegimide söylerseniz cok sevinirim en kısa zamanda cevaplanırsa cok memnun olurum şimdiden teşekkürlerimi sunarım..
Old 13-08-2007, 23:12   #2
atrocity

Merhaba.Poliçede belirtilen sigorta bedeli, sigorta edilen menfaatin hasara uğradığı andaki değerinden düşük olduğu takdirde eksik sigorta söz konusu olur. bu halde, manfaatin bir kısmının zarara uğraması halinde sigortacı, aksine sözleşme bulunmadıkça sigorta bedelinin sigorta değerine olan oranı neden ibaretse zararın o kadarından sorumludur.olayda;
sigorta bedeli:2000ytl
sigorta edilen menfaat:4000ytl
sigorta menfaatinin 1000ytllik kısmı zarara uğramıştır.yaptığımız tanıma göre; SB/SM oranı neyse zararın o kadar ödenir. yani 2000/4000= 1/2 zarar 1000ylt olduğuna göre 500ytl ödenecektir. umarım yanlış yorumlamamışımdır.
ikinci soruya gelince; Sigorta süresi içinde, sigorta ettirenin talebi ve sigortacının da kabulü halinde sigorta bedeli değiştirilebilir.
Old 14-08-2007, 09:37   #3
sehmusdolu

1) olayda öncelikle eksik sigorta vardır çünkü malın değeri 4000 ytl olmasına karşın 2000 ytl lik sigorta yapılmıştır. bu sebepten dolayı eksik sigorta vardır.ve sigortacını ödemesi gereken meblağ ise sigorta bedelini hesaplanması için uygulanan bir formül var fakat formülü tam olarak şu anda hatırlayamıyorum. ama olay bu olayda yarı yarıya bir sigorta olduğu için 2000*1000/4000= 500 ytl öder.

2)tarafların karşılıklı anlaşmasıyla böyle değişiklik yapabilir. ama şu anda bu konuda ki bilgileri tam olarak hatırlayamadığım için yeterli bilgi veremiyor ve yanlış bilgide vermek istemiyorum. bu konuyu araştırıp en kısa zamanda bu konuda sizi bilgilendirmeye çalışırım.
Old 14-08-2007, 11:10   #4
tugba boz

öncelikle her iki üyemize de sundukları bilgiler için teşekkür ederim ben olaya eksik sigorta olarak bakmamıştım düşündügüm cevap olayda bir somut sigorata türlerinden zarar sigortası sözkonusu oldugunu ve yangına karşı sigorta ettirildigini ve zarar sigortalarının bir kazanc kaynagı olmadıgı gerekcesiyle sigortacının ödemesi gereken meblagın ortaya cıkan zarar oranında ödemesi gerekecegini yani 1000tl'lık zararı ödemekle yükümlü oldugunu düşündüm olayın 2.sorusunda ise sigorta ettirenin noterden gönderdigi protestonun riziko gercekleşmeden 3ay önce göndermesinin olaydaki önemi nedir ve sigortanın türünü ilk ateş sigortası olarak degiştirmektemidir.Yani olayda sigortanın yani zarar sigortasının türü ilk ateş yada duyduguma göre tehlike sigortası olarak degişme ihtimali varmı ve sigorta ettiren sigortacıdan ugradıgı tüm zararları talep edebilirmi talep edecegi miktarın bir sınırı varmı?tesekkür ederim en kısa zamanda cevaplanırsa cok sevinirm saygılarımla
Old 14-08-2007, 16:34   #5
tugba boz

merhabalar evet olayda eksik sigorta sözkonusu fakat bisorum olacak olayın 2.sorusuna baktıgımızda bu soruyu TK1286md uyarınca cevaplamak gerek ve sigortanın türü bir yeni deger sigortasımı oluyor lütfen acilen bugün aydınlatılırsam cok sevinicem cünkü cevabın bugün bana ulaşması gerekiyo ilgilenecek olanlara şimdiden teşekkürlerimi bir borc bilirim saygılarımla...
Old 14-08-2007, 19:05   #6
tugba boz

öncelikle şunu belirtmek istiyorum bana yardımcı olan arkadaşlara teşekkür eder ve ulaşmak istedigim cevabada kanunumuzu iyi bi şekilde yorumlayınca ulaştıgımı düşünüyorum evet olayda eksik sigorta söz konusu olup TK1288md uyarınca noterden cekilen protesto ile akdin kendiliginden degişecegini ve ödenecek olan meblagında sigorta bedelini aşmayacak derecede talep edebilebilecegine kanun en gerekceli şekilde cevaz vermiş bulunmaktadır saygılarımla....
Old 24-07-2008, 15:39   #7
erar-66

mrhb...
1- Olayda 4 bin lira değerindeki ev eşyası 2 bin lira değerinde sigortalanmıştır. Sigorta bedeli sigotalanan şeyin değerinden az olması halide eksik sigorta söz konusudur. Bu durumda sigortalanan şeyin zarara uğraması halinde sigortalananın sigorta tazminatı ödeneceği zaman ki gerçek değerine sigorta bedelinin oranlanması ile bulunan miktar sigorta kapsamındadır. Yani 4 bin liralık ev eşyasının sigotalanan kısmı 2 bin lira olup sigortalanan da bin liralık zara söz konusudur bu halde 2/4=1/2 oaranı karşımıza çıkar. Sigortacı bu halde malda meydana gelen zararın ancak yarısını karşılar. Ki bu son halde Sigortacı 500 lira sigorta tazminatı ödeyecektir.

2- İkinci soruda "İlk Riziko" söz konusudur. Sigorta ettiren ve sigortalı eksik sigortanın söz konusu olduğu hallerde rizikonun gerçekleşmesinden önce herhangi bir zamanda bunu karalaştırabilirler anacak bu noter aracılığı ile olamalı. Bun halde sigortacı tam sigorta gibi (burada ona göre prim artışı söz konusudur) değerlendirilir ve maldaki tüm zararı karşılar.
(şunu belirteyim noterle olan kısmını tam hatırlayamadım....)
Old 30-07-2008, 11:49   #8
İhsan Yıldırım

"sigorta ettiren A sigorta süresinin üçüncü ayında noterden gönderdigi protesto ile rizikonun gercekleşmesi halinde tüm zararın ödenmesini talep ettigini sigortacıya bildirmiştir." Sadece bildirmek yeterli midir? 2.000.YTL'lik teminat için prim yatırıyorsunuz ama bir ihtar çekip 4.000.YTL'lik teminat istiyorsunuz? Aradaki farkın primi yattı mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi