Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mazeret dilekçesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2009, 08:59   #1
avgubse

Varsayılan mazeret dilekçesi

sayın meslektaşlarım, bir davam karar aşamasında ve ben son duruşma olur düşüncesi ile mahkeme salonuna girdiğimde elime bir zabıt tutuşturuluyor.saolsun hakim beni ayakta fazla yormamak için ben yokken zabtı hazırlayı vermiş, demişki davacı mazeret bildirmiştir(ben davalı tarafım). duruşmanın şu güne bırakılmasına karar verilmiştir.Benim mazeretk hakkımdaki beyanlarımı almadan(çünkü karar aşamasındaydı, uzatmak için yapıldığı açıktı,ben kabul etmeyi düşünmüyordum) zabıt vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz.iyi çalışmalar
Old 12-05-2009, 13:14   #2
Av.Selim Balku

Mesele basit bir mesele değil aslında basit olsaydı Anayasa, AİHS gibi mevzuatlara yansımazdı herhalde..

ANAYASA 141. Maddesinde, davaların en giderle ve süratla yapılması yargının görevi olduğu belirtilmiş.

AİHS 6. maddesinde de buna paralel olan adil yargılanma hakkından bahsedilmiş,

HUMK 77. maddesinde davanın masrafsız, süratli, bir şekilde bitirilmesi mükellefiyetinden bahsedilmiş.

Bu hükümler karşısında hakim meseleyi künhünden halletmek için dosyaya vakıf olmak zorundadır.

Diyelim hakim dosyaya vakıf ve belirttiğiniz gibi karşı taraf mazeret vermiş;

HUMK 213. maddesine göre geçerli bir mazeretin yoksa yokluğunda olan meseleye de ititraz edilemez diye bir hüküm var ama gelmese de yargılama yapma diye birşey denmemiş.

Ancak benim çok da karşılaşmadığım, duruşma daveteyesinde veya sözlü davette, "gelmezsen duruşma yokluğunda yapılır" ihtarı var mı? yok mu? Bu işin başka bir tartışma konusu.(213/2)

Bu kadar hatırlatmadan sonra sorunuza cevap olarak şunlar belirtmek istiyorum;

a) Tahkikatın son aşamasına gelinmemiş,

b) Hakim dosyadan bihaber, mazeret onun mazereti olmuş,

c) Ne tür bir yargılama olduğunu belirtmemişsiniz ama hale göre son aşamaya giriş duruşması da olabilir, yani karar için son lahiya süresi verme zorunluluğu olabilir,

İhtimalleri çoğaltabiliriz, ancak burada mazereti olmayan bir hususu bağışlamanız umuduyla vurgulamak istiyorum,

neden tüm bu olup bitenlere ses çıkarmadınız?

Anayasal yükümlülüğü olan hakimin usule aykırı tutumuna olan yaklaşımına karşı olan sükuttan sonra ki gürültü neden?

ve

d) Olan olmuştur, bundan sonra yapabileceğiniz birşey varsa dahi yargılamayı uzatma tehlikesine binaen reddedilebilir.

Kolay gelsin...
Old 14-05-2009, 08:46   #3
philomelion

Bu en büyük sıkıntılarımızdan biri.

Bir yönü meslektaşlarımızla ilgili, mazeret verdiğini yada vereceğini haber etmeyen meslektaşlarımız varken hakimlere ne diyeceğiz.

Diğer yönü hakimlerle ilgili. İşlerine geldiğinde (duruşmaya geçici çıkmışsa, dosyaya çalışmamış ve bihaberse) hiçbir gerekçe içermeyen "şehir dışındaki işlerim nedeniyle" şeklindeki mazeretler bile kabul edilirken, bazen gerçekten mazeretli kabul edilmemiz gereken hallerde bile kabul edilmediğine şahit oluyoruz.
Old 14-05-2009, 09:21   #4
Av. Asena

Böyle bir pozisyonda duruşma gün ve saati itibriyle orada olunduğunu ve fakat önceden hazırlanmış zaptın henüz duruşmaya çıkılmadan tarafınıza verildiğini ve bu hususta beyanda bulunmak istediğinizde dinlenilmediğinizi ifade eden bir dilekçeyi, Baro Başkanlığı'na bildirerek ve Mahkemeye sunulacak dilekçeye bu bildirimin de yapıldığını belirterek bir dilekçe hazırlamanızı, havale alındıktan sonrada fotokopisinin alınmasını tavsiye ediyorum. Maksat dosyada bulunsun.Herhangi bir işlem yapılmasa da ya da yapılmayacak olsa da dosyada böyle bir dilekçeniz olsun. Baroya bildirim de önemli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi