Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İKLİMİN Hukuka Uygunluk sebebi olarak gösterilmesi

Yanıt
Old 11-12-2008, 20:28   #1
yener_ata

Mutlu İKLİMİN Hukuka Uygunluk sebebi olarak gösterilmesi

İklim ceza hukukuna göre hukuka uygunluk sebebi olarak gösterilebiilr mi?
Yöneltmiş olduğum bu soru hakkında bir çok tartışmaların olacağını düşünüyorum. Çünkü 10 Ekim 2008 tarihinde İngilterede görülmekte olan bir davada mahkeme heyeti ilk defa iklim değişikliğinin oluşturacağı tehlikelerin önlenmesi adına yapılan hareketlerin hukuka uygunluk sebebi olabileceğini belirtti.
Durum böyle olunca Türkiye gibi 4 mevsimin yaşandığı bri ülkede hukuka uygunluk sebebi olarak iklim dikkate alınmalı mıdır?
İşte bu konu hakında siz değerli hukukçuların görüşlerini merak ediyorum.
Şimdiden bu konu hakkında görüşlerini belirten değerli meslektaşlarımıza teşekkür ederim.
Old 05-01-2009, 03:02   #2
cisseven

Mahçup Türkiye de İklimler

Bence Türkiye de iklimsel değişiklikliklerin insanlar üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum örneğin benim görev yaptığım bölgede kış aylarında pek şahsa karşı suç meydana gelmez iken Yaz ayının başlaması ile birlikte sık sık şahsa karşı suçlarda artış meydana geliyor olaylara karışan şüphelilerin genelinde sıcaklığın verdiği yorgun ve bunun beraberinde sinirlilik hali görmekteyim bundan dolayı bence şahısların mahkeme safhatları bu durumları, meslekleri ve yaşam tarzları göz önüne alınarak yargılanmasının uygun olacağından yanayım
Old 10-01-2009, 17:18   #3
yener_ata

Aslında sadece suca etki eden bir unsur olarak düşünmemek gerek iklimi. Belki iklim ile bağlantılı olarak işlenecek bir çok suça karşı hukuka uygunluk sebebi olusturulabilir.
Old 12-01-2009, 09:37   #4
sultanisik

Sadece iklimin bir hukuka uygunluk sebebi olarak kabul edilebileceğini düşünmüyorum.Özellikle iklim koşullarının psikolojik etkilerinin göz önünde bulundurulması hususunda bu durumun kötüniyetli kullanılma olasalığı yüksektir.Ancak elbetteki iklim koşulları insan sağlığı üzerinde psikolojik etkide bulunabilir.Bu durumun bir bilirkişi ile tespitinin yapıldıktan diğer nedenlerle birlikte değerlendirildikten sonra hukuka uygunluk sebebi olarak kabul edilip edilemeyeceğinin düşünülmesi gerekir.
Old 13-01-2009, 02:45   #5
suskun_juliette

İklimin salt olarak hukuka uygunluk nedeni teşkil edeceğini öne sürmek mantıklı bir fikir gibi görünmüyor.Sonuçta bir suç unsuru olarak,fiilin işlendiği durumda kastın varlığı aranır,yani kişi yaptığı fiilin bilincinde hareket eder,iklim koşullarının da bu kastı direkt olarak ortadan kaldıracağını söyleyemeyiz.İnsan psikolojisini ilgilendiren bir olay olabilir,fakat iklim sadece mizac,seciye gibi hususlara etki eder yani kişinin yaşadığı ortamın iklimi soğuk ve sert ise kişinin de o yönde bir karaktere sahip olacağını öngörebilirsiniz.Ama bu başlı başına bir hukuka uygunluk oluşturmayacaktır.
Old 21-01-2009, 18:12   #6
Emin Cihan UYSAL

Hukuka uygunluk sebepleri yasada öngörülmüş olmakla beraber, yasada öngörülmemiş olan iklim konusunun hukuka uygunluk sebebi oluşturmayacağı görüşüne katıldığımı belirtmek isterim.

Saygılarımla..
Old 05-03-2009, 06:09   #7
av.ilyasmeral

Sn. E. Cihan Uysal'a katılıyorum. Hukuka uygunluk nedenleri yasada sayılmıştır.Bunların dışında hukuka uygunluk nedenleri ihdas etmek genişletici yorum yasağı ile çelişir. Kaldıkı yorum yolu ile iklimi hukuka uygunluk nedenleri arasında sayarsak onlarca hukuka uygunluk nedeni üretebiliriz.
Old 08-03-2009, 10:33   #8
Av.Alper UYSAL

Sayın meslektaşlarım arkadaşın sormuş olduğu soruyu görünce gerçekten çok şaşırdım. Acaba hukukda iklim adı altında bir terim varda benmi bilmiyorum hissiyatına kapıldım.Ancak diğer yorumlarıda okuduğumda iklimden kastını herkesin bildigi cografi terim olan iklim olduğunu anladım. Kanımca, iklim hukuka uygunluk aracı olarak düzenlenemez.Çünkü kanunlar iklimlere göre değil, toplumun yaşayış tarzına göre kodifiye edilmektedir. Ayrıca sultanısık arkadaşımın dediği gibi iklimi hukuka uygunluk aracı olarak kabul edersek insanlar bu durumu kötüniyetli olarak kullanabilir ve biz hukukçularda toplumsal düzeni saglayamamış oluruz.
Saygılarımla
Old 18-03-2009, 11:01   #9
yener_ata

Sayın Alper bey öncelikle yapmış olduğunuz eleştiri için teşekkür ederim. Ancak bura size ufak bir hatırlatmada bulanmak isiyorum. Ben bu konu hakkındaki ilk görüşlerimi yazarken amacım ceza mevzuat içinde bulunan herhangi bir terimin var olup olmadığına bakmaksızın; bir fikir jimnastiği yapabilecek, ceza mevzuatımıza ileride yer alabilecek bir konuyu belirtmekti. Zaten sizin de malumunuz bundan 30 sene önce cinsel istismar suçlarında cd ve dvd ile ilgili hiçbir terim yoktu fakat günümüzde bu konunun nasıl şekillendiği aşikardır. Ancak biz hukukçuların sadece var olan durumları gözetmemiz, ancak kalıplarımızı daraltmamız ve sınırlarımızı zorlayamayışımızın bir sonucu olacaktır. Asrımızda küresel ısınmanın belkide insan öldürme suça kadar ehemmiyet kazanmayacağı bir muammadr, burda indsan öldürme suçu dememdeki maksat: sürekli artan sıcaklığın ekolojik dengeyi bozabileceği ve bunun bir etkisi olarak insan hayatının tehlikeye gireceği veya yok olacağı ihtimalidir. Fakat herşeyden üstün olan insan hayatının korunması belkide ileriki zamanlarda ceza mevzuatımızda yer alacak bir konu olacaktır.
Ancak iklim konusunun hukuka uygunluk sebebi olabileceği ya da kusurluluğu kaldıran veya azaltan bir unsur olmayacağı sadece bizim hukuk sistemimize bakılarak verilecek bir karar olmamalıdır. Ben bu konu hakkında güncel hukuk dergsinde okumuş olduğum bir makaleyi sizinke paylaşmış ve ilgili olayda yargıçların greenpeace üyesi 6 kişiyi iklimin hukuka uygunluk sebebi olarak dikkate alıp cvezalandırmadığını belirtmiştim. İşte bu aşamada ileride bizim mevzuatımızda da böyle bir düzenlemenin olup olamayacağını siz değerli büyüklerimin görüşlerini sundum. Belkide 2. sınıf bir hukuk öğrencisi olmamın ve tam olarak hukuk sitemimize vakıf olamayışımın sonuçları olan temel hatalar yapmam affedilemez fakat benim buradki amacımın sadece bir beyimn jimnastiği yapmak olduguda unutulmamalıdır. Bu hatalarımın siz büyüklerimce düzeltilmesi benim için büyük bir onur olacaktır. Bu nedenle şimdiden yapacağınız tüm eleştiriler için teşekkür ederim
Saygılarımla .... YENER ATA
Old 19-03-2009, 00:13   #10
Av.Alper UYSAL

Yener Bey
Aslında yapmış olduğum yorum sizin sormuş olduğunuz soruya ilişkin bir eleştiri değildi, sadece buğüne kadar iklimin hukuka uygunluk aracı olarak değerlendirilip değerlendirilmemesi konusunu ilkkez sizden duymuş olmama ilişkin bir şaşkınlıktı.Kuvetle muhtemel yazmış olduğum yazıyı yanlış anlamışsınız veya ben yanlış izah etmişim. Bu yüzden kusurabakmayınız...Ayrıca sormuş olduğunuz soru gerçketen güzel ve tartışılması gereken bir soru.
Saygılarımla
Old 27-03-2009, 11:34   #11
yener_ata

Sayın Alper bey nezaketiniz ve anlayışınız için teşekkür ederim. Ancak benim tartışmaya sunmaya düümdüğüm konu hakkındaki verileri gerektiği gibi sunamadığım kanaatindeyim. Çünkü genel itibariyle bu soruyu ilk sorduğumda, tüm meslektaşlarımız konuyu benim tartışmayı düşümdüğüm alan değil de sadece iklimin fail üzerindeki etkileri olarak değerlendirdiklerini fatkettim örnek vermek gerekirse çok sıcaktan bunalan bir kimsenin mala zarar verme suçundan dolayı yargılanırken iklimin dikkate alınması ve kişinin bu nedenle yargılanmaması gerekliliği gibi bir konu üzerinde durduğum sanıldı. Ancak benim tartışmayı düşündüğüm konu ile ilgili örneği şu şekile verebiliriz: normal bir oranın çok üzerinde korbondioksit yayan ve bu nedenle ekosisteme zarar veren bir fabrikayı protresto için giden kişilerin yapmış oldukları eylem sırasında fabrikaya verdikleri zarardan dolayı sorumlu tutulup tutulmayacağıdır, ancak bu zararın sınırının nasıl olacağı da ayrı bir tartışma konusudur, çünkü filitresiz bacaların tespiti için üzerinde yapılan eylem sırasında verilen zarar ile bu fabrikanın korbondioksit yaymayan bir yerine verilen zararın farklı olacağı kanaatindeyim. Bence ilk durumda kendisini ve bölgede bulunan ekosistemi korumaya yönelik verilen zarar hukuka uygudur, ancak ikinci durumda sadece zarar verme kastı ile yapılan hareketler hukuka aykırıdır ve ceza sorumluluğunun içindedir. İşte benim tartışlmayı düşündüğüm alanlar genel itibariyle bunlardır. Şimdiden siz değerli meslektaşlarımızın yapacağı yorumlar için teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi