Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Çocukla Kişisel Sürenin Artırılmasına Ait Örnek Karar Var Mı?

Old 22-01-2004, 12:19   #1
STARFISH

Acil Çocukla Kişisel Sürenin Artırılmasına Ait Örnek Karar Var Mı?

Değerli Hukuk emekçileri ve forumu takip edenler,
Değerli vakitlerinizi almamak için detaylara girmiyorum. Eşim benden 5 yıl önce ayrılarak boşandı. Mahkemede çocuğu istediğin zaman grürsün vaadi ile ayda sadece 8 saat görüş iznini aldım. Ancak aradan 2 yıl geçti yeniden evlendim. Bu süre zarfında istediğim zaman görüyordum. Evlendikten sonra çocukla kişisel süremi engelleyerek mahkemenin verdiği süreleri kullanmam istenince dava açtım. Dava hala sürüyor. Davayı küçük bir kasabadan il aile mahlemesine intikalini sağladım. Psikolog ve uzman bilirkişi dinlenmesini zorla kabul ettirerek psikologun rapor verilmesi talebimi kabul ettirdim.Psikolog oğluma, bana ve eski eşime bir çok test ve karşılıklı görüşmeler yaparak verdiği raporunda baba olarak benim oğlumu her hafta sonu görebileceğimi beyan ederek takdir mahkemenin diyerek mahkemeye raporunu sundu. Dosya kasabadaki yerel mahkemeye intikal ettirildi. Kasabadaki yerel mahkeme hakimi değil her hafta sonunu ayda bir hafta sonunu bile kabul etmemektedir. Talebim 15 günde 1 cumartesi sabahtan ve pazar akşamına kadar oğlumun benimle birlikte olmasıdır. Oğlum 13 yaşında ve bakıma muhtaç değil. Hakim bana talebime ait örnek mahkeme kararı var mı diye sormakta. Kişisel sürenin artırılmasına ait örnek mahkeme veya yargıtay kararı var mı? Lütfen acil yardım edermisiniz. Örnek kararı nerde bulabilirim veya nasıl ulaşabilirim. Hakim bunu göster diyor. Bu kanıta ihtiyacım var. Emeğin ve bilginin paylaşılması adına , yardımlarınız için teşekkürlerimi bir borç bilirim.
Sevgi ve saygılarımla
Old 26-01-2004, 11:36   #2
Canberk

Sevgili arkadaşım,

İlk önce sıkıntını anladığımı söylemek istiyorum, benzer olaylar benimde başımda, ancak çocuğunun yaşı 13 ve bence sen bu davayı başka bir mahkemeye almaya çalış, çünkü bu konuda herhangi bir avukat sanıyorum sana bir değil bir kaç yargıtay kararı bulabilir, bende san bir kaç karar ulaştırmaya çalışırım.
Old 26-01-2004, 11:49   #3
STARFISH

Sevgili Canberk,
İnanın denizde boğulmuş bir insanı kurtarırsınız. Lütfen ne olur bu konuda kararlara acil ihtiyacım var.Yardımlarınız için size sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Eğer Hukuk emekcilerinin elindede benzer kararlar var ve benimle paylaşırlarsa; benim ve oğlumun çektiği psikolojik işkenceyi biraz olsun hafifleteceklerdir. Bana kararları nasıl ulaştırabilirsiniz?.Sevgi dolu bir yaşam diliyorum size.
Old 26-01-2004, 12:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn. STARFISH
----------------------------------------------------------------------
Yargıtay 2.Hukuk Dairesi 15.02.1977 E:1099 K: 1262

Saygılar
Old 26-01-2004, 12:50   #5
Ahmet Güngör

"Boşanma ve ayrılık halinde çocuk kendisine verilmemiş olan baba, çocuğu ile arasındaki kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesini isteyebilir." (Boşanma, Nafaka, Eşya, Nişanlanma Davaları, Nihat İnal, Adalet Yayınevi, sayfa:524, 30 nolu dipnot'a ait karar)

Tanıklarla, boşanmadan sonra çocuğunuzla sürdürdüğünüz kişisel ilişkiyi kanıtlayabilirsiniz. Bu da, boşanma kararında düzenlenen kişisel ilişkinin, fiili duruma uymaması sebebiyle yeniden karar verilmesini gerektirir kanaatindeyim.

Kolay gelsin.
Old 26-01-2004, 19:46   #6
Av. Bülent Sabri Akpunar

Selamlar,

Alıntı:
“Boşanma davası ve çocukla kişisel ilişki hakkında verilen karardan ikiay sonra tarafların ve çocuğun durumunda bir değişiklik olmadan açılan çocukla şahsi münasebetin yeniden düzenlenmesi davasının reddi gerekir”-HGK,1994/360 E..

İlgili kararın ters anlamından anlaşıldığına göre şahsi ilişkinin tesisine dair hükümden itibaren -objektif anlamda- belirli bir süre geçmesi ve aslen, yeniden düzenleme isteyebilmek için tarafların ve çocuğun durumunda somut anlamda değişiklikler olması gerekmektedir.Bunu ispatlayabilirseniz yeniden düzenleme davasında olumlu sonuç elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 26-01-2004, 20:28   #7
Armağan Konyalı

Sayın Uyeler,

Burada düzenlemeden neyi anlamak gerekir ?

Görüşme gün ve saatlerinin değişmesini mi ?

Yoksa sürenin uzatılmasını mı?

Ben süre uzatıldığını görmedim . Yoksa her baba sürenin uzun olmasını ister.

Bir standart var. Kararlarda bu standart süre veriliyor. Standart neye göre, kimin tarafından, hangi mevzuat içinde düzenlenmiş bilmiyorum. Ama bence değiştirilmesi zor.

Değiştirilmesi için diğer babaların sürelerindeki eşitliğin bozulması için sağlam gerekçeler gerekir. Sürenin uzatılması hangi nedenle olabilir ?

Belki ancak karşı tarafın kabulu ile olabilir. Karşı taraf kabul ediyorsa zaten mahkeme kararına gerek yok.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 27-01-2004, 08:39   #8
Canberk

1- Y2HD 1.4.1976/2582-2858; Ana baba ile çocuklar arasında şahsi münasebet düzenlenirken ana babalık duygusunun tatmin edilmesine özen gösterilmesi.

2- Y2HD 15.3.1983 2020-2164; İlişki yeterli zamn birimin kapsamalıdır.

3- Y2HD 28.2.1986 1826-2161; Ayda bir kez düzenlenen kişisel ilişki yeterli değildir.

4-Y2 HD 10.10.1989 1990-8669; Kişisel ilişki düzeninde kesinti olmamalıdır.

5- Daire:2
Tarih:2002
Esas No:2002/3930
Karar No:2002/4731
Davalının çocuğun davacı ile kişisel ilişkisini engellediği, çocuğun aile bağlarını özellikle fikri gelişmesini kötü etkileyecek bir davranış içerisine girdiği anlaşıldığından, velayetin değiştirilmesine karar verilmesi gerekir. (743 s. MK. m. 149) (4721 s. MK. m. 183

Allah yardımcınız olsun...
Old 27-01-2004, 08:47   #9
Armağan Konyalı

Sayın Canberk,

Gönderdiğiniz kararlar için teşekkür ederiz. Hepimizn işine yarayacak kararlar.

Bu kararların dosyaları incelendiğinde, sözünü ettiğim standart süreden daha kısa süre verilen kararların bozulduğu görülecektir, sanırım. İncelemeye değer.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 27-01-2004, 08:55   #10
Canberk

Sayın bir dost,

Standart süre nedir? verebilirimisiniz?
Saygılarımla,

not: ayrıca benim sorumuda bir inceleyebilirseniz sevinirim
Old 27-01-2004, 12:11   #11
Armağan Konyalı

Sayın Canberk,

Her kararda yazılı süre aynıdır. Sizin kararınızda yazılı süre de standarttır. Kararınıza bakınız.

Sizin sorununuz da aynı olduğuna göre daha önce yazdıklarım sizin için de geçerlidir. Çocuğun yaşının süre ile doğrudan ilgili bulunacağını sanmıyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 27-01-2004, 13:11   #12
STARFISH

Sevgili Hukuk Emekçileri ve Foruma katkıda bulunan değerli kişiler,
Verdiğiniz örnekler inanın çok işime yarayacak. O kadar çok mutlu oldum ki. 5 yıldır psikolojik işkence çeken ben ve oğlum bu durumdan dolayı sevineceğiz. Ancak kaybolan yıllar nasıl telafi edilecek, derin izler beynimizden nasıl silinecek onu bilemiyorum. 9 yıl her zaman yanında olan bir babanın ayda 1 gün 8 saatlik ilişkiye zorlanmasını hala anlamamış durumdayım. Evinize aldığınız herhangi bir evcil havyanı ; 9 sene herşeyi ile ilgilendiğiniz her şeyi birlikte paylaştığınız, 24 saat birlikte olduğunuz bir ortamdan sonra ayda 1 kez 8 saatlik görüşme sonunda bu hayvanın psikolojik durumunu ne olur kafanızda canlandırın. Size alışan her zaman yanınızda olan bir canlının 9 sene ayda 1 kez görüşmeye zorlamanın ruhu haletini ne olur kafanızda simule edin. Oğlum 1 yaşındayken ayrılmadım. Dolu dolu 9 sene birlikte yaşadım. Ayda 1 kez görüşme gününe beni zorlayanları Allaha havale ettim. İnanın hiç kimseye kırgınlığım yok. Ancak küçük kasabalarda hukuk biraz hafife alınıyor gibi geldi bana. Verdiğiniz kararlar umarım biz babaların yarasını biraz olsun hafifletir. Emekleriniz ve değerli bilgileriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla.......

Son Söz: Ben oğlumdan boşanmadım ki!!!
Old 27-01-2004, 16:32   #13
hande

babalar şahsi müsabetin süresinin az olduğundan, icraya yatırılan paraların anlamsız olduğunu söylerken, annelerde babaya hiç vermemenin yollarını arıyorlar. Bende oğlumun babasıyla şahsi müsabetinin kaldırılmasını istiyorum. Çünkü her gelişi olaylı oluyor. Ancak ilerki yıllarda oğluma bu durumu anlatmada zorlanacağımı belkide oğluma yaptığımın doğru olacağını anlatamam diye böyle bir şey yapamıyorum. Oğlum 4 yaşında babası istemediği için o yaşa kadar babasını hiç görmedi. Bu yıl onunla birlikte bir ay kaldı. Bir ay sonunda geldiğinde oğlum konuşmasını unutmuştu. Bence sorun kanunda değil sorun anne ve babalarda her iki tarafında çocuk için iyi olanı kabullenmesi gerekir. Ayrılık sonunda çocuğu intikam almak için kullanıyorlar. Yapabilirseniz anne ile görüşün. Sizin oğlunuz büyük ve şu anda size daha çok ihtiyacının olduğuna inanıyorum. Eğer sizde iyi niyetli iseniz Annenin bunu kabul edeceğini sanıyorum. Mahkemeler bence boşuna zaman kaybı ve her iki tarafıda yıpratıyor.Bence kendiniz için değil oğlunuz için iyisini yapın. Hoşcakalın.
Old 27-01-2004, 16:43   #14
Canberk

sevgili hande,
çocuk kadar babanında önemli olduğunu kabul ederseniz, sorunları hem fiiliyatta hemde kafanızda çözmüş olursunuz, hiç bir insani ilişki statik değildir, dinamiktir ve çok yönlüdür, dolayısı ile çocuğunuzun babasına ve onların ilişkisine değer ve önem verin, veya araya girmeyin...

Saygılarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi