Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim evi terk etti parasızım nasıl dava açabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 11-08-2017, 18:09   #1
Konuk

Varsayılan Eşim evi terk etti parasızım nasıl dava açabilirim

Ben 2 sene önce 18 yaşıma 1 ay kala 3 aylık hamile olarak evlendim 19 aylık oğlumuz var ve eşimle sürekli sorun yaşıyoduk ailesi tarafından sürekli dolduruluyodu ailesi bütün takılarımı aldı kredi kartımızı çektiğimiz krediyi ve eşimin aldığı maaşlara kadar eşimi kandırıp elimizden alıyolardı ve ben karşı çıktığım için sürekli tartışma yaşıyoduk geçen 4 gün önce yine bu tarz konulardan tartışmaya başladık ve eşim çocuğu alıp bi daha sana göstermicem diyerek evden çıkmaya kalktı bende çocuğu elinden almaya çalışırken boğazımı sıktı enseme vurfu merdivenlerden itmeye kalktı daha sonra komşuların yardımıyla çocuğu elinden aldık ailemi aradı gelip beni almalarını söyledi ailem geldi bende evimi bırakmak istemediğimi söyledim ve o zaman ben giderim dedi abiside topla eşyalarını diyince bir kısım eşyasını aldı ve kiraya elektriğe suya hiç bir şeye karışmam çocuğun bezi biterse söylersin alırım dedi ve 5 kuruş bırakmadı ve sosyal medya hesaplarına ailece beni kötüleyen hakaret eden şeyler yazıyorlar ve eşim beni her yerden sildi. Şimdi ben dava açmak istiyorum ama bize 1 lira bile bırakmadı nasıl dava açabilirim? Eşimin üstüne hem tekel bayii dükkanı var hem büyük bi markette primler ekstralar hariç 1600 maaşla çalışıyo ben neler talep edebilirim? En önemlisi dava sonuçlanana kadar eşimden nafaka gbi bi para almak için ne yapabilirim yada nerden yardım alabilirim? Şimdiden Allah razı olsun.
Old 11-08-2017, 19:04   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinizin boğazınızı sıktığını,ensenize vurduğunu,merdivenlerden ittiğini gören komşularınız varsa size tanıklık yapabilirler. Eşinizin sizi terkettiğini aile üyeleriniz dahil tanıklarla kanıtlayabilirsiniz. Bunları kanıtlarsanız maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.Çocuğunuzun velayetini, ayrıca kendiniz ve çocuğunuz için nafaka isteyebilirsiniz. (Tedbir,iştirak,yoksulluk nafakası)Sosyal medyadaki hakaretler nedeniyle savcılığa suçduyurusu yapabilirsiniz. Hakaret eden kimse onu şikayet edebilirsiniz.

Maddi durumunuz uygun değilse baro size ücretsiz avukat atar. Ancak dava harçlarını,gider avansını ve vekaletname parasını sizin karşılamanız gerekiyor.
Old 12-08-2017, 07:37   #3
Konuk

Kimse görmedi o arada şansıma evde değildi komşum ama kendi ağzıyla aileme anlattı yaptıklarını
Old 12-08-2017, 11:16   #4
Av. Hatun Olguner

O zaman aileniz ''kendi ağzıyla bize şunları yaptıklarını anlattı'' diye tanıklık yapabilirler...

Ayrıca eşinizin ailenizi arayıp ''gelin kızınızı alın'' dediğini ve sizi terkettiğini de aileniz anlatabilir.
Old 12-08-2017, 18:04   #5
Konuk

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum son bi soru sormak istiyorum eşimin bana boşanma davası açtığını duydum bi komşumuza söylemişler o dava açsa dahi ben yine bu anlattıklarımla ilerlersem kazanır mıyım nasıl bi yol izlemem gerekir bundan sonra neler yapmam gerekir
Old 12-08-2017, 18:38   #6
Av. Hatun Olguner

Eğer sizin bir kusurunuz yoksa eşiniz açtığı davayı kaybeder. Siz yine baroya başvurup bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Ancak
mahkemeden size dava dilekçesi tebliğ edildiğinde size verilen süre içinde cevaplarınızı ve delillerinizi sunmanız gerekir. Süreleri kaçırmamaya dikkat edin. Tanıklarınızı bildirin. Anlattığınız olayları tanıklarınız da anlatsın. Size atfedilecek bir kusur bulunamazsa eşiniz davayı kaybeder. Boşanamazsınız. Bu durumda sizin dava açmanız gerekir.
Old 13-08-2017, 16:17   #7
Konuk

Çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi