Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dava sonuçlanmadan bebeği göstermek istemiyorum. Suç teşkil eder mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-07-2017, 01:15   #1
Konuk

Varsayılan Dava sonuçlanmadan bebeği göstermek istemiyorum. Suç teşkil eder mi?

4 aylık evli 3 aylık hamileyim. Eşimle ailesinden kaynaklı sorunlar yaşadık. Maddi olarak sürekli ailesinin yanındaydı ve kendi evimizle hiç ilgilenmedi. Bunun yanı sıra hamilelikten önce ve sonra ben ve bebekle de ilgilenmedi. Maddi manevi yanımızda olmadı. Yaklaşık iki aydır ayrıyız. Boşanma kararı aldım. Bebek doğduğu sırada henüz boşanma gerçekleşmemiş olacak diye tahmin ediyorum. Bu sırada bebeğimi ne ona ne de ailesine göstermek istemiyorum. Sonuçta ne bana ne de bebeğe maddi manevi hiç bir desteği olmadı. Aksine evi terkettikten sonra elektrik su ve doğalgazı kapattırdı. Beni barışma vaatleriyle kandırdı. Her seferinde inandım ama artık kendimi gururu kırılmış ve aşağılanmış hissediyorum.
Soruma gelecek olursak
Eşime ve ailesine bebeğimi dava netleşmeden göstermek istemiyorum. Bu durumda yapabilecekleri birşey var mı?
Dava netleştikten sonra yeni doğan bir bebek olduğu için yanında olmam gerekecek. Sürekli emmek isteyecek kadar küçük olacak çünkü. Bebeği görmeye benim evime mi gelecekler yoksa alıp götürme gibi bi hakları olur mu?
Diyelimki bir süre evde görme hakkı verildi. Bu hak sadece eşime mi yoksa ailesi de dahil olur mu? Ailesini kesinlikle eve almak istemiyorum. Bu gibi bir durumda sorun yaşar mıyım?
Eşim şuan bebeği kaybetmiş dahi olsam durumdan hbersiz. Yani kendi çocuğuyla o derece ilgisiz. Ama doğduktan sonra kıymete bindirip bebeği alır ve geri getirmez diye çok endişeleniyorum. Üstelik daha önce beni bebeği almakla tehdit etti. Çocuğumun peşini bırakmam gibi cümleler kurdu.
Old 17-07-2017, 20:46   #2
Av. Hatun Olguner

Süt çocuklarının kişisel ilişkileri birkaç saatle sınırlı olur.
Ayrıca şahsi ilişki kararları kesinleşmeden icraya konulamayacağından bebeği önceleri göstermek zorunda değilseniz de karar kesinleştikten sonra gösterme mecburiyetiniz vardır. Ailesinin de bebeği görme hakkı vardır. Ancak eşiniz bebeği aldığında ailesi de görebilir... Size tavsiyem bebeği babası ile ve ailesi ile rızanızla görüştürmeniz. Rıza ile görüştürmezseniz kararı icraya koyabilirler ve icra masrafları sizden alınır...Ayrıca kesinleşen kişisel ilişki kararına rağmen bebeği göstermemeniz suç oluşturur...
Olası boşanma davanızı mutlaka bir avukat ile birlikte takip ediniz.
Old 18-07-2017, 00:17   #3
Konuk

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Karar kesinleşmeden hangi sıklıkla göstermem daha uygun olur? Bebeği alıp saatlerce getirmemeleri durumunda ne yapmamı önerirsiniz? Bir de bebek henüz çok küçük olacağından onlarla göndermek istemeyeceğim haliyle bu durumda evime gelme gibi bi hakları söz konusu olur mu?
Evine gelmek istemiyoruz ya dışarı çıkar ya da biz alalım gibi bi cevapla karşılaşma olasılığım çok yüksek. El kadar bebeği nerde oturduğunu dahi bilmediğim insanların eline vermek istemiyorum. Kaldıki süt içen bi bebek. Kaç saatte geri getirirler mechul. Getirirler mi o kısmı daha da mechul. Dediğim gibi güvenmiyorum çünkü bu şekilde imalar ve tehditlerde bulunuldu.
Bir de bebek doğdu diye haber vermek zorunda mıyım? Şahsen haber vermeme taraftarıyım. Baba olmak bu kadar kolay olmamalı. Kendisi ilgilensin peşine düşsün isteği şekilde ulaşıp bilgi alabilir zorba insanlar değiliz sonuçta.
Ayrıca yaşadığım bu kötü günlerden dolayı riskli bir hamilelik geçirdiğim için kendisiyle görüşmek istemediğimi, babamla bebek hakkında görüşebileceğini söyledim. Gerekçe olarak sadece strese bağlı sağlık sorunu yaşamak istemediğimi söyledim. Yani çocuğu düşürmek istemediğimden. Bu durumu ilerde bana karşı kullanabilir mi?
Barodan avukat bekliyorum malesef işlemlerim biraz uzayacak. O yüzden ön bilgi almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Suç sayılacak bi duruma düşmek istemiyorum. İlerde bana karşı kullanabileceği bi davranışta bulunmak istemem.
Tekrardan teşekkür ederim
Old 19-07-2017, 15:18   #4
Av. Hatun Olguner

sorularınızın tamamına bir önceki mesajda cevap verilmişti...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi