Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kazadaki kusur oranı ve araç değer kaybı ile ilgili başvuru yapmak veya dava açmak istiyorum. Bunun yolu nasıldır.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2016, 13:05   #1
avukatbbg

Mutlu Kazadaki kusur oranı ve araç değer kaybı ile ilgili başvuru yapmak veya dava açmak istiyorum. Bunun yolu nasıldır.

İyi günler dileyerek meslektaşlara bir soru yönetmek istiyorum. Gidişli gelişli bir sollama yasağı olan bir cadde de giderken, sola sinyal vererek yavaşladım ve karşıdan gelen arabalar azalınca sola doğru sokağa dönecekken arkamdan gelen bir motor şöfor tarafındaki iki kapının arasına çaptı. Tutanak tuttuk, motorun şoförü dikkatsizliğim sonucu çarptığını kabul etti ve tutanağı imzaladık. Daha sonra sigorta şirketine başvurduk, motorun trafik sigortasından arabayı yaptıracaktım ki tramer komisyon kararaında %50 kusur verdi, komisyon kararı olduğu için itirazda edemedik. Sigorta tahkim komisyonunu aradım kusura itiraza biz bakmıyoruz , biz sedece değer kaybına bakıyoruz dedi. Ama araştırma yapıyorum sigorta tahkim komisyonu kusur oranına da bakar diyo.Şimdi ben asliye hukuk mahkemesinde kusur oranının belirlenmesi(kusursuz olduğum çok açık bence) ve değer kaybı için dava açıcam, arabamda 550-TL lik hasar var.
1- Öncelikle değer kaybı davası açabilmek için hasarlı yeri yaptırmak zorunda mıyım, yaptırmadan dava açabilir miyim?Keşif esnasında hasar gören yerleri görmeleri daha iyi olmaz mı,
2- Kusur oranını mahkeme keşif yaparak belirler mi yoksa evrak üzeriden mi belirler,
3-Aracımda değer kaybı oluşup oluşmadığını nasıl anlayabilirim, dava sonunda araçta değer kaybı yoktur diyebilirler mi, 550-TL lik masraf değer kaybına sebep olur mu, arabanın her iki kapısınıda içeren çizik ve içine çöküklük var, 50-TL dava değeri olarak açsam olur mu,
4-Amacım değer kaybından ziyade kusur oranını değiştirmek ve onu tespit ettirmek...(sulh hukuk mahkemesi ile kusur oranı konusunda tespit yaptırmak istediğimi söyledim biz bakmıyoruz dediler.)
Herkese cevapları için şimdiden teşekkür ediyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Old 19-06-2016, 23:46   #2
yurdumsun ey ucurum

Hasarlı yeri yaptırmanızın bir sakıncası yok, neticede siz bu hasarın giderilmesine harcanan parayı talep edeceksiniz. Değer kaybının oluşup oluşmadığını mahkemece atanan bilirkişi belirleyecek ama siz de bir bilirkişiye başvurup değer kaybı tespiti yaptırabilir ve bunu dosyaya delil diye sunabilirsiniz ancak tabi ki hakimin tayin edeceği bilirkişinin raporu esas olacaktır. 550 TL -'lik bir masraf ciddi bir değer kaybı yaratmayabilir ancak bu durum işlemin yapıldığı yere göre de değişir. Sözgelimi kaput gibi bir parçada tamirat olursa değer kaybı ortaya çıkabilir. Dava değerini sembolik gösterip fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tuttuktan sonra bilirkişi raporunda belirlenen değere yükseltebilirsiniz. Kusur oranına itiraz hakkında bilgim yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi