Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yaş büyütmede hastane kaydı

Yanıt
Old 19-11-2007, 09:42   #1
miss_lawyer

Dikkat yaş büyütmede hastane kaydı

Herkese iyi günler diliyorum.Sorum şu; A şahsının doğum tarihi nüfusta 01.09.1990 olarak yazılı. Annesi kızının hastanede doğduğunu fakat 6 ay sonra nüfusa tescil ettirebildiklerini bu yüzden doğum tarihinin 01.09.1990 olduğunu söylüyor. bilindiği üzere hastanede doğmuşsa dava reddedilecek. (not: diğer kardeşlerle arası en az 2 yıl fark var)
soru1) nüfus kayıt örneğinde hastanede doğup doğmadığı belirtilmemişse evde doğduğu mu kabul edilir?
soru2) nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 19-11-2007, 10:57   #2
ali ekmekçi

benim bildiğim kadarıyla nüfus kaydında nerde doğduğu yazmıyor.Hastanede doğum olmuşsa kaydı vardır,mahkemece sordurursunuz ve olay çözülür.
Old 19-11-2007, 11:17   #3
S.Orhan

sayın lawyer,soruyu tam olarak açmış olsaydınız belki daha iyi bir fikir verebilirdik. şimdi varsayımlara dayanarak görüşümü belirteyim:
1-çocuk sonradan nüfusa kaydedilmiş olsa bile, hastahane doğum raporuyla kaydedilmiş ise zaten rapordaki tarihe göre kayıt yapılmıştır.bu durumda rapor resmi belge niteliğinde olduğundanyaş düzeltilemez.
2-çocuk hastahanede doğmuştur, ancak rapor ibraz edilmeden sonradan beyana(muhtarlıktan alınan belgeye)göre kayıt yapılmıştır.bu durumda kaydın dayanağı resmi belgeye dayanmadığından yaş düzeltilebilir.
3-çocuklar arasında en az 180 gün olacak şekilde düzeltme yapmak mümkündür.
4-yaş küçültme istiyorsanız nüfusa tescil tarihinden daha geriye gidilemez.çünkü doğmamış bir kişinin nüfusa kaydı mümkün değil.
sizin talebiniz yaşın büyültülmesi mi? yoksa küçültme talebi mi? doğum tarihinin kaç olarak düzeltilmesini istiyorsunuz ayrıntılı açıklama yapmanız halinde yeni şeyler söylemek mümkün olabilir.
saygılarımla.
Old 19-11-2007, 14:02   #4
miss_lawyer

doğum tarihi aslen 01.03.1990 ama nüfusta 01.09.1990 olarak görünüyor.
Old 19-11-2007, 14:08   #5
Hasan Coşkun

Anne size doğru söylüyorsa hukuken önünüz açık.Ancak sanki geçmişten birşey aklımda kalmış:Yargıtayın salt ay ve gün tashihi yapılamayacağına dair içtihadı...
Old 19-11-2007, 14:11   #6
miss_lawyer

SAyın Hasan COŞKUN, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Old 19-11-2007, 14:17   #7
S.Orhan

sayın lawyer,talep konusunda ve doğum raporunun kayıt sırasında nüfusa ibraz edildiği konusunda yine yeterli açıklama yok, bulmaca çözdürüyorsunuz valla doğum tarihini .01.03.1990 yapmak istiyorsunuz sanırım.nüfusa kaydedilirken raporu ibraz etmemişler tahminimce, yoksa zaten gerçek doğduğu tarihle yazılırdı. eğer 01.03.1990 yapmak istiyorsanız ve kendisinden büyük kardeşi ile arasında 180 günlük süre kalıyorsa -ki kalıyor-(her kardeş arasında iki yaş olduğunu yazmıştınız yanlış hatırlamıyorsam), hastahane kayıtlarını delil olarak gösterebilirsiniz ve büyük ihtimal düzeltilir.
saygılarımla.
Old 19-11-2007, 14:22   #8
miss_lawyer

Sayın S.ORHAN, hastane kayıtları elimizde yok, mahkeme kanalıyla istetirsek çok geç oılacak zira uzak bir ilde doğum yapılmış. Biz hiç hasatneyi karıştırmayıp, tanık dinletmek suretiyle bu davayı açsak nasıl olur?
Old 19-11-2007, 14:27   #9
Hasan Coşkun

Öncelikle nüfusa gidin dayanak doğum belgesi ki sanırım buna mernis diyorlar var mı.Eğer varsa ve hasatane kaydına dayanıyorsa kayıt gerçekten anneni dediğ gibiyyse idari yoldan yani nüfus müdürlüğüne başvurup düzelttirirsiniz.Eğer nüfus kaydıı hastane kaydına dayanmıyorsa dava açacaksınız ve davanızda hastane kaydını getirtirip davanızı ispatlayacaksınız.Eğer hastane kayıtları kayıpsa tanık ve doktor raporu aldırmalınısınız bu davada.Ama yerinizde olsam öncelikle annenin ifadesini alırdı.Yalan söylüyorsa boşu boşuna yorulmayın.
Old 19-11-2007, 14:41   #10
S.Orhan

sayın coşkun'a katılıyorum.mahkeme dayanak belgeleri zaten re'sen isteyecek ama ,davanızı doğru açabilmeniz için önce nüfusa tescilin dayanağını bilmeniz lazım. rapora göre tescil yapılmış ve rapordaki tarih yazılmış ise zaten davanız reddedileceğinden boşyere yorulmazsınız. rapordaki tarih nüfusa yanlış geçirilmiş ise idari işlemle düzeltilmesini isteyebilirsiniz. düzeltilmezse dava açarsınız.tescilin dayanağını resmi belge yani rapor oluşturmuyorsa davanızı her türlü delille kanıtlayabilirsiniz.
saygılarımla.
Old 21-11-2007, 17:51   #11
üye18954

sn orhan iyi bir hukukçu olduğunuzu düşünüyorum,vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı size teşekkür ediyorum.Benzer davam olduğu için sizin bilgilerinizden faydalandım.
Old 26-11-2007, 10:09   #12
S.Orhan

sayın razuhumin,
iltifatınız için ben teşekkür ederim.bilgiler paylaştıkça değerlenir. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi