Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Alacak davası açabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-11-2019, 17:37   #1
Konuk

Eski eşim şiddet ve zor kullanarak elimden maaşımı aldığı için kredi taksitlerini ödeyemedim. bu yüzden maaşıma icra geldi. on yıl boyunca bu icra işlemi devam etti. maaşımın 1/4 ü nü alamadım. icra halen devam ediyor. ancak davada eşit kusurlu çıkarıldığımız için maddi zarar bana tazmin edilmedi. ayrıca icra miktarı kadar dahi olsa nafaka bağlanmadı. ve kesin hükümle nafaka verilmemesine karar verildi. maaşımın 1/4 ü on yıldır hacizli olduğundan geçinemedim ,bu daha da çok ve altından kalkamayacağım borçlanmalara sebeb oldu. icra işlemine karşi tüketici mahkemesinde dava açtım . bu davada da bilirkişi aleyhime rapor verdi. icra süresiz devam edecek gibi görünüyor. bugüne değin onsekiz milyar lira için yaklaşık yüz milyar lira gibi bir rakam ödedim ve ödemeye devam edeceğim. benim de size sorum ; boşanma kesinleşti ama bu icra işleminin eski eşim nedeni ile meydana geldiğini her türlü somut delil ve tanık ile ispat edebiliyorum. bir avukat yardımı ile tazminat davası açarak bu maddi zararın tazminini şimdi isteyebilirmiyim muhtemelen karşı taraf bu konular zaten boşanma davasında konuşuldu karar kesinleşti diye savunma yapacaklar. ama boşanma davasında zararın tazmin edilmemesi eşit kusurlu olduğumuzdan . yani özetle bu durum için şimdi, bugün ne tür bir hukuksal işlem başlatmalıyım ve zararımın tazminini isteyebilirim . böyle bir hukuki hakkım var ise bir avukat tutarak davayı açacağım. ama önce böyle bir hakkım olup olmadığı bilmek isterim.
Old 30-11-2019, 21:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Alıntı:
bu icra işleminin eski eşim nedeni ile meydana geldiğini her türlü somut delil ve tanık ile ispat edebiliyorum

Siz kendi iradenizle bir kredi çekmişsiniz, maaşınızı eşiniz elinizden aldığı için ödeyemedim ve borç katlandı diyorsunuz.

Çekilen parayı eşinizin kullandığına ilişkin bir iddianız da yok. Dava sebebiniz oldukça dolaylı. Genel mahkemelerde Borçlar Kanunu hükümlerine göre açacağınız Davayı kazanma olasılığınızın olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi