Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tehdit ve Psikolojik Baskı

Konuyu Kilitleyin
Old 21-11-2019, 00:07   #1
Konuk

Önemli Tehdit ve Psikolojik Baskı

Merhaba,
Kendisi ile sevgili olmadığım halde bu şekilde düşünen ve kafasında kuran bir şahıs tarafından tehdit edildim. Olay şu şekilde gerçekleşti: Kendisi ile iletişimim kesmek istediğimi, bugüne dek aramızda olan tüm bağ için teşekkür ettiğimi ifade eden bir mesaj attım kendisine. Daha sonra beni aradı ve "ben istemeden bu kez çıkmayacağım hayatından, sen bundan sonra olacakları izle, olacaklardan ben mesul değilim." gibi türlü ifadelerle ve daha çirkin sözlerle beni tehdit etti. Daha sonra pek çok kişi tarafından kullanılan bir online sözlükte, kendi nicki ile yazdığı yazıların hepsinde bana "1 ay sonra geleceğim az kaldı." gibi tehditler yağdırdı ve hala bunu yapmaya devam ediyor. Polise gitmek istemiyorum çünkü bu durumdan ailemin haberi olmamalı ve yardımcı olacaklarını da sanmıyorum açıkçası. Bu şekilde tehditle ve psikolojik baskı ile başımı yastığa koymaktan çok yoruldum, okulum ve derslerim, sosyal hayatım her şeyim etkilenir oldu artık. Ve anksiyetem tetikleniyor, sürekli atak geçiriyorum. Şahıs evimi, ailemi her şeyimi biliyor ve ben ailemin yanında değil başka bir şehirde öğrenci evinde yaşıyorum. Kendisi ile de aynı şehirdeyiz. Bu durumda ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 27-11-2019, 13:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Sizi tehdit eden kişiyi şikayet etmediğiniz sürece şiddetin devam etmesi mümkündür.Bu nedenle yasal başvuru yaparak "dur" demek gerektiğini düşünüyorum.

Yasal olarak bu aşamada: 18 yaşını doldurmuş iseniz:

1- Aile Mahkemesine başvurarak şiddetin önlenmesi için karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Bu karar sadece size tebliğ edilecektir. Dolayısı ile ailenizin haberdar olması sözkonusu değildir.

Bu karar kısa sürede ve harçsız olarak verilmekte olup karara uymayanlar şikayet üzerine ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine mahkum edilebilirler. Bu kararın paraya çevrilmesi ertelenmesi söz konusu değildir.

2- Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir bu başvuru sırasında da yukarıda açıklanan şiddetin önlenmesi kararı isteyebilirsiniz. Savcılık/Karakol size bu yönde karar verdiğinde kararı yine Aile Mahkemesinde onaylatacaktır.

Yapılan suç duyurusunun sonucu da yine size tebliğ edilecektir.

Savcılık başvurusu sırasında barodan tarafınıza avukat atanmasını da isteyebilirsiniz.

3- Sizind eğil suç işlediği için yasal yaptırımdan korkması gereken karşı taraftır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi