Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

manevi ve fiziksel şiddet görüyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2008, 10:51   #1
Konuk Tülin Yılmaz

Mutsuz manevi ve fiziksel şiddet görüyorum

13 yıllık evliyim daha önceden de size yazmıştım ama eksik anlatmıştım kızım yanımda olduğundan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Başlıkta da anlattığım gibi şiddete çok maruz kalıyorum ama hiç birşey yapamıyorum işim ve mesleğim olmadığından oda bunun farkında olduğu için beni çok eziyor özellikle cinsel açıdan karşı geldiğimde şiddet görüyorum ve beni öldüreceğini arkasından çocuklarımı ve kendisini öldüreceğini her dediğini yapıyorum en önemlisi çevreye çok iyi kimseyi asla kırmaz maddi manevi desteğini asla esirgemiyor şiddet gördüğümde de kimseye eşim suçlu diyemiyorum ve amca oğlu oluyor eşim akrabalar ona asla toz kondurmuyor bi 2 kızım şahit olanlara ve çocuklarıma çok üzülüyorum piskolojileri çok sarsılmış durumda çocuklarım için en doğrusu bu yaşantıdan onları uzak tutmam ne yapmam gerekir boşanırsam ilerde ne olurum diye çok düşünüyorum cesaretim yok yardımcı olurmusunuz.Tşekkür ederim şimdiden iyi günler.
Old 07-08-2008, 12:58   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Fiziki şiddetin kanıtlarından biri doktor raporudur.En yakın sağlık ocağından talep edebilirsiniz.

Ayrıca Ailenin Korunmasına İlişkin Kanun gereğince, fiziki şiddet gördüğünüzü belirtmeniz, ileri sürmeniz dahi aile mahkemesi yargıcının sizin ve çocuklarınız için TEDBİR kararları almasına yeterlidir.En fazla 6 ay süreli olan bu kararlar, süre bitiminde tekrar talep edilebilir.

Bu tedbirler, eşinizin size ve çocuğunuza yaklaşmasının önlenmesi, oturduğunuz evin ve eşyalarının sizin ve çocuklarınızın kullanımına tahsis edilmesi, ayrıca hayatınızı idame ettirebilecek miktar nafakanın tayini de
talep edebilirsiniz. Yine eşinizin evin kullanımından kaynaklanan, elektrik, su ve kire gibi ödemelerini de ayrıca yapması yönünde kararlar ve tedbirler vardır.

Siz , bu arada boşanma davası açmaya karar verirseniz eğer,bu dava içinde boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olmadığınızı, aksine eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamak durumundasınız.Bunun için de eğer iki çocuğunuz hakim tarafından dinlenilebilecek yaş ve olgunlukta iseler onların tanıklığından yararlanabilirsiniz.Yine anne ve babanız dahi tanık olabilirler.Doktor raporu.Ve hatta manevi şiddeti dahi kanıtlar incelemeler mahkemelerden talep edilebilmektedir.

Bu dava içinde de , öncelikle çocuklarınızın VELAYETİNİ ve kendiniz ve çocuklarınız için tedbir, boşanmaya karar verilmesive kesinleşme halinde takdir edilen nafakaların sizin için yoksulluk, çocuklarınız içinse iştirak nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Yine aynı dava içinde, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarar gördüğü için MADDİ, kişilik haklarınıza saldırıda bulunulduğu için de MANEVİ TAZMİNAT talep edebilirsiniz.

Eşinizin gerçek gelir ve mal varlığını mahkemeye kanıtlayabilmeniz, tazminat ve nafaka miktarının tayininde yararınıza olur.

Ayrıca oturduğunuz konut için aile konutu şerhi de koydurabilirsiniz.Böylelikle eşiniz sizin onayınız olmadan mülkiyeti kendisine olsada satamaz, kirada iseniz de sözleşmenin tarafı haline gelirsiniz.

Ayrıca boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde de MAL REJİMİ TASFİYESİ davası da açabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bir çok hak ve dava türü bulunmaktadır.MUTLAKA bir meslektaşımızın hukuki bilgi ve desteğinden yararlanınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde, bulunduğunuz il Barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.İlçelerde ise, adliye binaları içindeki hukuki yardım büroları size yol göstermektedir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi