Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2006, 12:52   #61
Av.Çağdaş YÜKSELEN

Varsayılan "BENCE" gerekli

Roma hukuk bence gerekli ve kaldırılmaması gereken bı ders hukun nerden başladığını kimlerin başlattığını her hukukçunun bilmesi gerekir.Hafta 3 saat roma dersıne fazla deniyor herkez 1. sınıfta EŞYA HUKUKU BORÇLAR HUKUKu gıbı derslerın temelini burda ogrenmedi mi? tamam latince kelimeler fazla olabilir ama yinede gerekli ve ne kaldırılması nede tek doneme düşürülmesinin doğru olacağına inanmıyorum...
Old 02-08-2006, 16:44   #62
xxxx

roma hukukunun müfredattan kaldırılması öğrenci için birebir kayıp olur bence şöyleki roma hukuku bize birebir censorları yada aedilis curulisleri ezberletmekten çok (bu beni de zorlamıştı) eşya hukuku olsun borçlar hukuku olsun birinci sınıfta hukukun temel iki alanı hakkında öğrencinin hukukka bakış çerçevesini geliştiriyor borçlar we eşyaya ilişkin temel kawramları öğrenmek için yardımcı bi ders
Old 02-08-2006, 16:54   #63
syma

Birinci sınıfta dersine girmeyi hiç sevmediğim halde meseleler kitabını cok sevmiştim.Olaylar cok güzeldi.3 satır olay, sayfalarca çözümü vardı,farklı bir bakış açısı kazandırmıştı.İlk yıl gereksiz bulmuştum ama borçlar ve eşya dersini aldıktan sonra mutlaka okutulmalı diye düşünüyorum.bazı şeyler değişse de temel aynı özel hukukta başarılı olabilmek için hep ana ders olmalıhem latince kelimeler cok eğlenceliydidil farkli olsa da insanın sürecinin,anlaşmazlıklarının,kavgalarının aynı olduğunu düşünüyorumBulmaca gibi bir ders ,insanı tarihe daha fazla bağlıyor
Old 02-08-2006, 16:57   #64
xxxx

syma
yorumunuza tamamen katılıyorum latince kelimeleri ezberlemek zor olsada ben de meseller kitabını çok sewmiştim belgin erdoğmuşun kitabından takip etmiştim gerçekten harika bir kaynak
Old 02-08-2006, 23:52   #65
yargıç isa

Mesaj olmazsa olmaz

hukuk ile iç içe yaşayıcak, hayatını hukuk ile uğraşarak devam etricek olan insan bence hukukun nasıl şekil aldığını, hangi toplum içinde yeşerdiğini, bizden yüzyıllar öncesi yaşayan insanların hukuk adına ne gibi çalışmalar içinde olduğunu merak etmesi kadar ZORUNLU bişey yok gibi. Eskiyi bilmeli, elimizdeki ile kıyaslamalı en iyiyi bulmalıyız, Bunun için gereklidir roma hukuku.

İlköğretim ve lise de tarihi başlangıcından itibaren işlemek, insanların nerelerden nasıl günümüze geldiğini anlatmak nekadar normal ise hukukta da aynı şey söz konusu.

roma huk kalan arkadaşalr için: Bu derste sorun yok bence, sorun EZBER soran hocalarda. güle oynaya işlenecek bir ders.. hocalar isterse çok daha eylenceli ve sevilen bir ders haline getirilebilinir.
Old 03-08-2006, 23:54   #66
Bilgisiz

Yani Neron !!! Roma'yı yaktın da Roma Hukuku'nu neden bıraktın???
Old 04-08-2006, 22:50   #67
ankebut

Varsayılan roma hukuku

gerçekten roma hukuku günümüz şartlarında pek yararlı olabilecek bir hukuk dersi veya dalı değil ancak şuanda yaşamış olduğumuz toplumda yürürlükte olan hukukumuzun nereden geldiğine bir kanıt,bir gösterge niteliği taşıdığı için hukuk fakültesinin en önemli ve değerli bir dersi şahşım adına konuşmak gerekirse roma hukuku dersi gerekli ve yararlı bir ders çünkü bazı konular hakkında yorum yapabilmemiz açısından yararlı
Old 05-08-2006, 10:56   #68
gulac_a

Varsayılan abartılmaması gereken bir ders bu...

çoğu arkadaşımızın dediği gibi koskoca bir ders yılı boyunca okutulması gerekmeyen bir ders bu..Amaç;hukukun hangi aşamalardan geçerek ve nasıl meydana geldiğini anlamak ise bunun tek yolu roma hukuku dersini bir yıl boyunca zorla okutmak değildir..başka bir dersin müfredatı içinde daha esnek bir şekilde okutulabilir bence...
Old 05-08-2006, 19:00   #69
imperium

Roma hukuku günümüz medeni hukukuna kaynaklık ediyor cok fazla degiştigi için günümüz hukukuyla pek alakası kalmadı aşikar hepimizin farkında oldugu gibi.Seçimlik ders haline getirilse daha faydalı olur bence. Çünkü bize 1.sınıfta dedikler gibi 3e geldigimde ne eşya hukukunda ne de borclar özel de bi işime yaramadı ne vizede ne finalde. Hukukla yeni tanışan arkadaşlarımızı da bizi zorladıkları gibi latince kelimelere bogmanın pek de bi lüzumu yok 1 sene o sevimsiz dersi corpus iuris civilis 4 kitapmış dinleyerek gecirmek cok sıkıcıydı ama nette latince nick kullanmak hoş bu faydasını da unutmamak gerek
Old 09-08-2006, 16:34   #70
Alper Özboyacı

sezar'ın hakkını sezar'a,roma hukukunun hakkını da hukukun temeline verin...modern hukukun terminolojisini genç hukukçulara ancak roma hukuku aşılayabilir...özellikle mülkiyet hakkının (istihkak(rei vindicatio) vb..davalar), insan hakkının(köle-hür ayrımı) önemi bu dersle öğrenilmeye başlanır...hem de üçüncü sınıfta görülen eşya hukukunun önemli derecede temelleri atılır, kara avrupa hukuk sisteminin çekirdeği atılır..size bir şey diyeyim mi, iyi bir hukukçu, öğrenciliğinde birinci sınıfta görülen roma hukuku dersini ve üçüncü veya ikinci sınıflarda görülen hukuk felsefesi dersini çöüzleyebildiği için İYİ HUKUKÇUDUR...
Old 10-08-2006, 21:55   #71
massall

yaa şuan tartıştığımız,üzerinde polemik yarattığımız konu çok yersiz ve anlamsız bencee.. roma hukuku dersini bukadar abartmanın, günümüzde uygulanmıyormuş, çok fazla latince kelime varrmış, çok gereksizmiş, yok çok gerekliymişş daha fazla okutulması gerekiyomuş falanlarla uğraşmak yerinee daha yerinde ve tartışılmaya değer bi konuda yaratsaydık keşke polemiklerimiizi arkadaşlar..hukukçu olmak sadece tartışmak, laf kalabalığı yapmak ya da polemik yaratmak deildir.. tartışılması gereken konuyu da seçebilmektir..
Old 11-08-2006, 04:53   #72
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

..hukukçu olmak sadece tartışmak, laf kalabalığı yapmak ya da polemik yaratmak deildir.. tartışılması gereken konuyu da seçebilmektir..
Sayın massall
Dikkat ederseniz konu Hukuk Sohbetleri bölümünde yer alıyor. Sitede pek çok farklı bölümde binlerce konu yer alıyor. Burada bir arkadaşımızın sorduğu soruya pek çok yanıt verilmiş ve herkes düşüncesini özgür bir ortam olan forumda açıklamıştır. Siz de bu mesajı yazarak "tartışılması gereken konuyu seçemeyecek" durumda olan biz zavallıları ikaz etmekle bu konuya bir katkı yapmış bulunuyorsunuz. Halbuki Forumda size göre ciddi (!) olan bir kategori içerisinden bir konu seçer ve ona cevap verebilir veya kendiniz ciddi(!) bir konu açabilirdiniz. Hangi konunun gerekli hangi konunun gereksiz olduğuna isterseniz bu platformu oluşturan katılımcılar özgür iradeleri ile karar versin. Ama pardon biz hukukçu olmanın ne demek olduğunu bilmeyen, laf kalabalığı yapan, polemik yaratan, kimseler olarak tartışılması gereken konuyu seçemeyeceğimiz için lütfen Adminden yetki talep edin de lüzumsuz konuları forumdan silin. Biz de böylece açılan konunun tartışılması gerekip gerekmediğini sizden öğrenmiş olalım. Hep siz mi bize öğreteceksiniz biraz da biz size öğretelim.
Alıntı:
"Polemik: Siyaset, bilim, edebiyat alanında yapılan sert tartışma."
Dikkat ederseniz bu konu başlığı altında hiçbir mesajda sert sayılabilecek bir ibare yer almamıştır. Hukukçu olmak diyorsunuz ya hukukçunun taşıması gereken bir vasıf da dile hakim olması ve kullandığı kelimelerin anlamını bilerek doğru yerde kullanmasıdır. Bu başlık altında katılımcılar kimi zaman okul yıllarını hatırlayarak, kimi zaman da biraz felsefeye biraz tarihe dalarak oldukça hoş fikirler ileri sürmüştür. Konuya sitede yaşça sizden ve benden de büyük ve yazdıkları yüzlerce mesajda çok ciddi konularda çok ciddi cevaplar veren ve ufkumuzu açan sayın üstadlarımız da cevap yazmıştır. Kendimi bir yana koyuyorum ama en azından bu şahıslara bir özür borçlu olduğunuzu düşünüyorum.

Lüzumsuz konuda (!) polemik yaratanlardan biri.

Old 12-08-2006, 15:22   #73
Av. R. Onur ÇINAR

bu konuda meğersem ne kadar çok dertli öğrenci varmış... bi baktım da yanıt verenlerin bi rçoğu öğrenci... neden meslek hayatına geçmiş hukukçular bu konuyu yanıtlamaya değer görmüyor...
Old 12-08-2006, 15:41   #74
Armağan Konyalı

''Roma hukukunu bilmeseydim şimdiki bildiklerim ne kadar eksik kalacaktı'' sorusunu kendime hiç sormadım. Keşke Sümerlerin hukukunu da bilseydim.

Öğrenciliğimizde Roma Hukuku konusunda bize söyleneni aşağıda aktarıyorum:

'' Roma hukukunu bilmeyen hukukçu tek elle piyano çalan biri gibidir. ''

Saygılarımla
Old 12-08-2006, 17:03   #75
onur_k

Merhabalar.Bir hukuk öğrencisi olarak bu konuda şunu söyleyebilirim ki Roma Hukuku dersi diğer bazı arkadaşların da belirttiği gibi bazı yönleri ile gereksiz.Ancak şu da unutulmamalı Roma Hukuku gerek TÜRK HUKUKU'na gerekse diğer hukuk düzenlerine kaynaklık etmektedir.1. sınıfın güz döneminde R.Hukuku Başlangıç'ta bu hukukun ortaya çıkışı ve gelişim sürecini,usulü görmemiz bizim için pek önem arz etmediği gibi bu hukuk düzeni Roma toplumunun yaşam tarzını ve buna bağlı olarak ortaya çıkan toplumsal düzen kurallarını ifade ettiğinden bizim TÜRK toplumunun ve diğer toplumların alışık olmadığı bir takım durumlar(örn;toplumsal alandaki sınıf farklılıkları gibi.)bu dersin neden işlendiği gibi bir sorunun kafalarda dolaşmasını ortaya çıkarabilir.Fakat bahar döneminde gördüğümüz R.Borçlar Hukuku esas itibariyle TÜRK BORÇLAR HUKUKU'na ve diğer derslere temel oluşturduğunu düşünüyorum.Ve şuna da değinmek gerekirse Roma Hukuku hiçte zor bir ders değil ve bir derse o derste başarılı olup olmamaya göre öğrencide sevgi veya nefret oluşmaması gerekir.Bu kolaya kaçmaktır. KÜRŞAD
Old 12-08-2006, 19:23   #76
massall

sayın DOĞANEL
özür borçlu olduğumu falan düşünmüyorum ve özür doğurmayan cümleler kullanıyorum zaten hayatımda,, merak etmeyin.. ben sadece düşüncelerimi söyledim,aklımdan geçenlerii de.. bukadar acımasız bi eleştiri deildi benimkii(sizinkinden farklı yani)... hukuk fakültesini bitirmiş olmanız, bizlerden daha tecrübeli olmanız ya da avukat olmanız size böyle cümleler kurma hakkı vermez.. evet hep öğretecek taraf da siz deilsiniz, sizin de dediğiniz gibi hep siz mi bişeyler öğreteceksiniz??? öncelikle ben de bu sitenin ne kadar değerli olduğunu biliyorumm.. çok önemli konularda okuyorum forumda..çok saygı duyduğum fikirler, doktrinler, tartışmalar... BUNLARIN ayırdındayım merak etmeyin... ve hukukçu adayı olsam da hukukçu ne demektir?? ya da ne deildir ben de biliyorumm..... ayrıca dilime hakim olamadığımı söylüyorsunuzz amaa PEKİİİ sizce bu yazınızda siz hakim olabilmişmişiniz dilinize sorarım sizee??? ben bu konu çok önemsiz falan demedimm ya da tartışılmaya değer değil demedim... öncelikle bunu iyi kavrayın...sadece biraz fazla buldum yorumlarıı ama yine de herkesin kendi düşüncesii.. ben tartışılması gereken konular derken bu sitede yer alan diğer pek çok konuyu kasdetmiştim.. kimsenin yazdığı herhangi bi yoruma sert bir dille!!!! cevap vermedim....!!! ve genelleme de yapmadım.. sadece düşündüklerimi yazdım... ve kusura bakmayın ama kimseye özür borçlu olduğumu düşünmüyorum... çünkü benden yaşça büyük yada küçük saygı duyuyorum herkesin düşüncesine...
Old 12-08-2006, 21:07   #77
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

yaa şuan tartıştığımız,üzerinde polemik yarattığımız konu çok yersiz ve anlamsız bencee.. roma hukuku dersini bukadar abartmanın, günümüzde uygulanmıyormuş, çok fazla latince kelime varrmış, çok gereksizmiş, yok çok gerekliymişş daha fazla okutulması gerekiyomuş falanlarla uğraşmak yerinee daha yerinde ve tartışılmaya değer bi konuda yaratsaydık keşke polemiklerimiizi arkadaşlar..hukukçu olmak sadece tartışmak, laf kalabalığı yapmak ya da polemik yaratmak deildir.. tartışılması gereken konuyu da seçebilmektir..

Burada kimsenin kimseye ders vermek veya haddini bildirmek gibi bir niyeti yok. Mesajınız aynen yukarıda "hukukçu olmak demek" diye başlayan cümlenizle bu konuya mesaj yazan herkesin hukukçuluğuna dil uzattığınızı hissederek buna ilişkin tepkimi şahsi olarak ortaya koydum. Özür dilersiniz dilemezsiniz artık o sizin bileceğiniz iştir. Zaten kendim için bir talebim yoktu. Mesajımı tekrar okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Not: Önceki yanıtım hakkında Admin'den "Katılıyorum" mesajı içeren bir teşekkür aldım.
Old 12-08-2006, 21:33   #78
Admin

Alıntı:
Yazan massall
tartışılmaya değer bi konuda yaratsaydık keşke polemiklerimiizi arkadaşlar..hukukçu olmak sadece tartışmak, laf kalabalığı yapmak ya da polemik yaratmak deildir.. tartışılması gereken konuyu da seçebilmektir..
Şöyle yapabiliriz: Siz bu konuyu tartışmaya değer bulmuyorsanız, konuya yanıt yazarak zaman kaybetmekten vazgeçebilir ve zamanınızı tartışmaya değer bulduğunuz konulara ayırabilirsiniz.

Ancak 76 yanıtın eklendiği ve 1498 kere okunmuş bir konuya tüm katılanları "tartışacak konuyu doğru seçememekle" itham ettiğiniz zaman işin boyutu değişiyor biraz.

Forum mesajlarına bu şekilde "negatif elektrik" vermeye gerek yok bence. Pozitif olarak katkıda bulunacağınız konuları seçip, diğerlerini pas geçerseniz tüm konular hem sizin için, hem de diğer katılımcılar için daha verimli olur diye düşünüyorum.
Old 15-08-2006, 18:35   #79
vaaely

Bu konuyu açarken tek isteğim benim gibi öğrencilerin,büyüklerimin ve bu konuda yetkili kişilerin görüşlerini almaktı.Ve konu da Hukuk Sohbetleri bölümünde bir sohbet havasında ilerledi.Beni fazlasıyla memnun eden görüşler edindim.Forumda açılan her konu herkese hitap ediyor diye bir kural yok sonuçta.Ancak bilgimiz dahilinde olan bir konu hakkında düşüncelerimizi yazmaya çalışıyoruz.Amacımız zaten paylaşım değil mi?
Old 15-08-2006, 18:43   #80
oguzhand0

Roma hukuku bence kaldırılmaması gereken önemli bir derstir.En azından içeriklerinden dolayı.Ancak bazı hocaların Latince kavramlar üzerinde sayıp durması, terimleri ezberlettirmesi; öğrencinin derse olan ilgisini ve sevgisini azaltıyor.

Ayrıca şu da var.Avukatlar ve Hukuk Fak. öğrencileri buraya tartışmaya, fikirlerini ortaya dökmeye geliyor.Bir konu zaten öge açısından gereksizse yönetim tarafından silinir.Bu konuya gereksiz diyenlerin bu konuda ne iş aradıkları da bi muamma???

Dediğim gibi Roma Hukuku dersi anlattıkları açısından gereklidir.Ancak detaylardan arındırılması gerekmektedir.Roma Tarihi gibi...
Old 27-10-2006, 19:04   #81
Özoğlu

Varsayılan ayakbastı dersi!

Hukuk fakültesine yeni girmiş biri şöyle suç ceza tazminat vs.görmek duymak istiyor..roma hukuku dersi de bu ihtiyacı bir nebze karşılıyor kanaatimce.roma borçlar dersi de 2.sınıftaki borçlar dersine biraz daha rahat girmenizi sağlıyor.arada bir ben sanki bunu biliyordum ya dedirtebiliyor..hülasa geçebildikten sonra sorun değil.ama kalır da alttan vermeye çabalarsanız o zaman boğar herhalde.kısacası roma ayakbastı dersi bence..
Old 31-10-2006, 15:04   #82
ALTINCABA

mutlaka davada kullanmak zorunda olduğunu mu düşünüyorsun acaba .. Ama modern hukukun temelin de ne yatıyor bilmek istiyorsan mutlaka okumalısın.. Yıllar yıllar yıllar önce bir adama emanet vermekle ariyet vermek arasındaki farkı mal telef olunca faydanın tesbiti ve kimin zararına telef olmuş tespitini sağlayan hukukçulara saygılı yaklaşmakta fayda var.. o konuları hala anlayamayanlar var hatta. Bu İşler kolay olmuyor sizin için önemli olmasa da o kaynaktan yıllarca nesillerce yararlandık neler iyi oldu neler iyi olmadı size tarihin verdiğinin aynını verecektir.. Nerelerden nerelere hukuk biincini geliştiğini gösterecektir.. Siz istemiyorsanız okumayabilirsiniz. Siz eminim Yürürlükten kaldırılan kanunların da okunmasına taraftar değilsiniz ... Anlayış meselesi...!
Old 31-10-2006, 18:48   #83
gooncaa

Birinci sınıfta gereksiz bulduğum;ama zamanla önemini anladığım bir ders.Özellikle roma borçlar hukukunu anlamış olmak borçlar genel ve devamı derslerde çok yardımcı oluyor.Bence okutulmalı.Hem günümüz hukukuna kaynaklık eden bir ders okutulmazsa bugünkü konuları biraz soyut kalır düşüncesindeyim.
Old 01-11-2006, 22:06   #84
armani

Hukuk fakülteleinde gereksiz dersler okutuluyor. Roma hukuku da bunlardan biri. Hukuk fakültesininden mezun olanlar iyi hukukçu olmayı meslek hayatları içinde ancak kendi çabalarıyla başarabiliyorlar.
Old 08-11-2006, 03:39   #85
semih

kesinlikle bahsedildigi kadar onemli bir ders degil..
sahsen,ona ayrılan zaman cok daha önemli derslere ayrılabilir..
okutulmasın demiyorum ama butunlemesinede 78 kisiden 3 ü geciyorsa..
abartmamak lazım..
meslek hayatındaki bircok degerli arkadsimda bildigi uzre,
hiçbir gerekce,dayanak,delil,dilekce vs vs vs.. roma hukukunda soyleydi diye baslamıyor..
ama her fakultede bu tip dersler vardı,ders saati ve önemi olarak biraz abartmısız,bircok seyi abarttıgımız gibi,,geliyor bana ...
önemli bulan arkadaslarımın fikrlerine de saygı duyuyorum ancak sanki bu konu biraz ''zevkler ve renkler'' muhabbeti gibi geldi bana..
Old 08-11-2006, 22:42   #86
hosserdar

Varsayılan Roma Hukuku:)

Vaaely merak etme ilk sınıfta benim en sevmediğim ve sıkıldığım ders Romaydı(halbuki Roma tarihini çok sevmeme rağmen).İlk sene ısınamadım Roma Hukukuna kaldım alltan aldım ama 2. sınıfla birlikte hukukla gerçek anlamda tanışınca anlayacaksın değerini ve basit gelecek belki 1-2 defa okumakla geçeceksin yani bana öyle olmuştu.Erkan Küçükgüngör hoca biraz derinlemesine anlatır(bu sene o giriyor mu bilmiyorum) ama çok iyi anlatır şimdi senin tek yapman gereken Roma ile olan kavgana son vermen ve tadını çıkarman çünkü benim dönemimde benden önce ve sonra aman bu nasıl ders çok sıkıcı günümüzle ne alakası var gibi yorumları tüm öğrenciler yapar ama o yoldan geçmek zorundadırlar,geçerlerde merak etme sende bu sene Roma'dan geçince benim gibi düşüneceksin
Old 09-11-2006, 12:24   #87
abdullah_binici

Varsayılan Roma Hukuku

Roma hukuku dersini alttan almış birisi olarak yazıyorum. Bende dersin gerekliliğini kabul eden arkadaşlarla hem fikirim. Ancak latince ağırlıklı gösterilmesi ve ciddi derecede öğrencilerin zorlanması yerinde değil bence. Hukuk öğrenimine yeni başlamış bir öğrencinin hukuka olan ilgi ve şevkini kırıyor kanaatindeyim. Sonuç olarak; Roma hukuku dersi gereklidir ancak daha yüzeysel, daha türkçe ve günümüz borçlar hukukuna ve genel anlamda hukuka giriş bağlamında öğretildiği sürece daha faydalı olacağını düşünüyorum. Saygılar.
Old 09-11-2006, 14:42   #88
üye11652

latince kelimelere çok ağırlık vermeden öğrenilmesi gerekli bi ders ve bi nevi kültür birikimi
Old 10-11-2006, 16:07   #89
vaaely

Bu konuyu yazın başında açmıştım.Neyse ki bütünlemede verdim Romayı.Roma Hukukunun belli kısımlarının 2.sınıf Borçlar Hukuku dersinde gerçekten yararı çok.İyike de kalmışım. Yaz Roma çalışarak geçti belki ama bu sene en azından Borçlar dersinde bi nebze olsun yükümü hafifletti.
Old 04-07-2007, 09:52   #90
ritoprak

Eğitim sistemimiz ne yazık ki terimlerde takılıp kalmış. Yıllardır terimleri ezberleyip yıl sonunda unutmak makus tarihimiz olmak zorunda mı?Bunun büyük sebebinin osmanlı nın son dönemlerindeki "janjan"lı tabirleri atamamış olmamız olarak görüyorum.Teorik eğitimden pratik eğitime geçtiğimizde bu sorunu atlatacağız diye düşünüyorum.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi