Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir hukuk profesörü yakından tanıdığı X ve Y için şunları yazmıştır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2007, 16:39   #1
SPARTACUS

Soru Bir hukuk profesörü yakından tanıdığı X ve Y için şunları yazmıştır

Bir hukuk profesörü yakından tanıdığı X ve Y için şunları yazmıştır:

1. Ne X ne de Y birbirlerini öldürmeyi düşünmezler ve göze almazlar
2. Eğer biri diğerini ağır yaralayacak olsa, hiç bir mahkeme ona hapis cezası veremeyecektir.

Büyük ilgi uyandıran ve tümüyle doğru olan bu durumu açıklayabilirmisiniz
Old 01-08-2007, 20:20   #2
tuval2310

sanki bana bu X ve Y yapışık ikizlermiş gibi geldi..dogru mu acaba?
Old 01-08-2007, 21:02   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Turan
ikisi de inektir cezai ehliyetleri yoktur.

Peki ya öküz olurlarsa n'olacak?
Old 01-08-2007, 21:04   #5
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Peki ya öküz olurlarsa n'olacak?
o zaman ev sahibi sütsüz kalıcak
Old 02-08-2007, 09:20   #7
SPARTACUS

Varsayılan Muhakeme gücüne güvenen arkadaşlar buyrun

-- Sayın tuval2310 tebrikediyorum bildiniz
-- Bu kadar kolay bilineceğini beklemiyordum
-- Sayın Av.Turan Profosörümüz çok çalıştığı için tanıdıkları da inek mi olmalı diye düşündünüz

Muhakeme gücüne güvenen arkadaşlar buyrun
SORU:

a , b , c , cinayet zanlısıdır.

a :
1-o gece alkollü değildim.
2-ben katil değilim.
b :
3-o gece alkollüydüm.
4-fakat katil değilim.
c :
5-o gece alkollü değildim.
6-katil alkol kullanan birisidir.

katili bulmanız için size gerekli diğer bilgiler : zanlıların önermelerinden sadece ikisi doğrudur.muayene sonucu o gece ikisinin alkollü olduğu ortaya çıkmıştır.
Old 02-08-2007, 09:58   #8
Armağan Konyalı

Bence katil (C)

Böyle düşünmemin birinci nedeni: "bence" sözcüğü ile (c) arasında güzel bir ses uyumu oluşuyor.

Böyle düşünmemin ikinci nedeni: (C)'nin suçlu olduğu her halinden belli.

Saygılarımla
Old 02-08-2007, 14:42   #9
av.levent öge

bence de c,katilin alkol kullanan bir kişi olduğunu nereden biliyor?
Old 02-08-2007, 15:56   #10
Mesut AVCI

Varsayılan c suçlu olabilir

Bence suçlu c dir.a ve c alkol kullanmadıklanı söyliyor ama 2 kişinin alkol ullandığı tespit edilmiş ve c tüm açıklamalarında kendisi olmadığı izlenimini veriyor c muhtemel suçlular arasında ilk göze çarpan isim gibi
Old 02-08-2007, 16:08   #11
SPARTACUS

-- Hadi daha iyisini yapabilirsiniz
-- 1OOOOOO YTL'LİK davaymış gibi bakın olaya
-- Yada bu katili yakalamakla yerine getirmiş olacağınız adaleti düşünün
Old 02-08-2007, 17:40   #12
tuval2310

bence katil A'dır.şöyle ki;
c'nin katil alkollüydü önermesini ve b'nin de katil olmadığı tezini dogru kabul edersek,
2 dogru cevap ve iki alkollü kişi şöyle ortaya çıkıyor:

A) 1-alkollüydüm
2-katilim

B) 1-alkolsüzdüm
2-katil ben degilim

C) 1-alkollüydüm
2-katil alkol kullanan birisidir.

bu durumda katil A oluyor...1OOOOOO YTL yi hak edip adaleti saglayabildim mi?
Old 02-08-2007, 18:30   #13
Av.Turan

sayın meslektaşım sende bir alemsin. dava o kadar değerliyse söyle ben hangısının avukatıyım katilin o olmadığını ispat edeyim yoksa katilin kim olduğunu hakim düşünsün. oda bulsa bile o kadar parayı alamaz. sonra rüşvet almaktan ceza yer
Old 02-08-2007, 22:30   #14
Av. Şehper Ferda DEMİREL

b ve c nin önermeleri doğrudur, katil de a'dır.

a 1'de doğruyu söylemekte, 2'de suçunu inkar ederek yalan söylemektedir..?

mi acaba...
Old 02-08-2007, 22:35   #15
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan SPARTACUS
-- Hadi daha iyisini yapabilirsiniz
-- 1OOOOOO YTL'LİK davaymış gibi bakın olaya
-- Yada bu katili yakalamakla yerine getirmiş olacağınız adaleti düşünün

Yalnız bence alıntıdaki önermelerde hata var

1-1.000.000 YTL.lik dava olmaz. Olursa mesleğin sonu olur. (Şahsen ben devam etmem muhtemelen )

2-1.000.000 YTL.lik dava ile 1.000 YTL lik dava arasında fark gözeten, 1.000 YTL.lik davayı ya hiç almasın, ya da avukatlığı bıraksın.

3-Katili yakalamak, yakınan avukatı değilsem, benim görevim değil. (Hadi sanık vekilleri aksini iddia etsin! )

Saygılarımla...
Old 03-08-2007, 01:10   #16
ommerfarruk

Olumlu

KATİL A'dır.
(beyanları a1 b2 şeklinde ele alacağım.misal b2:katil değilim)

İşe o gece kimlerin alkollü olduklarını bulmakla başlayalım.

1)Eğer A ve B alkollü iseler b1 ve c1 kesinlikle doğru olur.Geriye kalan beyanlardan a2 ve b2 den en az biri doğru olacağına göre(çünkü ikisi de katil ben değilim demiş) doğru beyan sayımız 3'e çıkar.Bu nedenle o geceki ayyaşlarımız()A ve B olamaz.
2)Eğer B ve C alkollü iseler b1 ve a1 kesinlikle doğru olur.Yine a2 ve b2 den en az biri doğru olacağına göre doğru beyan sayımız 3'e çıkar.
3)Yukarıdaki ihtimallerden anlaşıldığı üzere o gece alkollü olanlar A ve C dir.

Öyleyse a1,b1,c1 kesinlikle yanlıştır.

Bu çıkarımdan hareketle elimizde 2 si kesin doğru olan 3 beyan kalıyor.
İHTİMALLER
1) a2 ve b2 doğru olursa katil c olmaktadır ve c2'nin yanlış olması gerekir."c2:katil alkol kullanan biridir" olduğuna göre katil c olacağı için bu beyan yanlış olamaz.Çünkü c'nin alkollü olduğu ortaya çıkmıştı.
2)a2 ve c2 yi doğru kabul edersek b2 yanlış olmak zorundadır.b2 yanlış olursa katil b'dir.Fakat doğru kabul ettiğimiz c2 katilin alkol kullanan birisi olduğunu söylemektedir.b nin alkollü olmadığını en başta tesbit ettiğimize göre bu ihtimal de yanlış olur.
3)İŞTE DOĞRU İHTİMAL:Yukarıdaki çıkarımlardan b2 ve c2 nin doğru olduğu sonucuna varırız.Böylelikle a2 yanlış olur.Türkçe meali:A katil olur.

Biraz uzun ve karmaşık oldu ama neyse...
Old 03-08-2007, 12:32   #17
uSaRe01

Alıntı:
Yazan tuval2310
bence katil A'dır.şöyle ki;
c'nin katil alkollüydü önermesini ve b'nin de katil olmadığı tezini dogru kabul edersek,
2 dogru cevap ve iki alkollü kişi şöyle ortaya çıkıyor:

A) 1-alkollüydüm
2-katilim

B) 1-alkolsüzdüm
2-katil ben degilim

C) 1-alkollüydüm
2-katil alkol kullanan birisidir.

bu durumda katil A oluyor...1OOOOOO YTL yi hak edip adaleti saglayabildim mi?

Bence de katil a. Alkollü olduğu konusunda yalan söylüyor.
Old 03-08-2007, 16:54   #18
SPARTACUS

Soru

-- Brrravoooo Brrravoooooo
-- THS üyeleri gerçekten müthisiniz saygıyla eğiliyorum huzurunuz da Vallahi korkulur sizden

-- Miktarı 10.000.000 YTL çıkarıyorum. Soru aşağı da
-- Valla ödeyeceğim siz hesap numarasını söyleyin yeter

-- ""....Adam birdenbire cansızlaşmıştı!::Çamaşırları dağıtılmış,etrafa fırlatılmıştı.Gömleğindeki 'Ğ' harfinin ışıltılı işlemeleri jiletle kesilmişti.Loş mekanda,nasıl olduğu öngörülemeyen parlak renkli silüetler şekillenmişti.Tırnaklarının ucundaki ümitsiz vasiyeti yeni zarflanmıştı...""

-- Hadi bulun bakalım bu öyküdeki sır nedir
Old 03-08-2007, 16:59   #19
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Soru ne, anlamadım ki? Bu soruda -henüz- ölü yok anladığım kadarıyla!
Old 03-08-2007, 17:08   #20
Veysel

Valla bende anlamadım. işin içinde Jilet olmasa, adam cennetin kapısından içeri girmiş diyecem de...

Sayın Spartacus, biraz daha açabilirmisiniz. Zaten havalar sıcak, su yok, beynimiz sulanmış...
Old 03-08-2007, 21:18   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder.

.......
Old 03-08-2007, 21:47   #22
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan SPARTACUS
-- Miktarı 10.000.000 YTL çıkarıyorum. Soru aşağı da
-- Valla ödeyeceğim siz hesap numarasını söyleyin yeter

-- ""....Adam birdenbire cansızlaşmıştı!::Çamaşırları dağıtılmış,etrafa fırlatılmıştı.Gömleğindeki 'Ğ' harfinin ışıltlılı işlemeleri jiletle kesilmişti.Loş mekanda,nasıl olduğu öngörülemeyen parlak renkli silüetler şekillenmişti.Tırnaklarının ucundaki ümitsiz vasiyeti yeni zarflanmıştı...""

-- Hadi bulun bakalım bu öyküdeki sır nedir

Öykünün sırrı: "a, b, c, ç, d, e, f, g, ğ.......v, y ve z."

İyi ki google var! Kopya çektim. Ancak kopya çektiğimi söylemiş olmam, kopya çekmek yasaktır uyarısında bulunmamış olmanız gözetilecek olduğunda, icabınıza halel getirmez. İcabı kabul ettim.

Banka hesap numaram: 0101- 0123456

Lütfen vaad ettiğiniz 10.000.000 YTL.yi en geç 3 işgünü zarfında banka hesap numarama yatırınız.

Sözünüzün ciddi bir icap değil, latife beyanı olduğunu beyan etmeniz, bunca vekil tanık arasında sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Kaldı ki THS, ciddi bir hukuk sitesidir.

Saygılarımla...
Old 03-08-2007, 22:04   #23
Doç. Dr. Özge Yücel

Şehper Hanım, sizden korkulur! Hem kopya çektim diyorsunuz, hem de ödülümü isterim diyorsunuz
Old 04-08-2007, 11:06   #24
SPARTACUS

Soru

-- Lütfen kopye çekmeyelim,Emeğe saygı
-- Sayın Av.Şehper Ferda DEMİREL cevabınız MK. md 2 aykırı olduğundan ödül aşağıdaki soruya devredilmiştir
-- THS üyeleri soruları kopyasız çözeceğinize inanıyorum

SORU :

Dört şüpheliden biri suçludur. Sorgulamalarında her biri dörder cevap verirler:

Ali: “Ben suçsuzum”, “Cemil suçludur”, “Suçlu benden uzundur”, “Betül, Deniz'den kısadır”

Betül: “Ben suçsuzum”, ”Deniz suçludur”, “Ben en uzunum”, “Suçlu benden uzundur”

Cemil: “Ben suçsuzum”, "Ali suçludur", “Betül’ün üçüncü cevabı doğrudur”, “Ali, Deniz'den uzundur”

Deniz: “Ben suçsuzum”, “Betül suçludur”, “Cemil’in üçüncü cevabı yalandır”, “Ben Cemil'den uzunum”

Bütün Şüphelilerin cevaplarının ikisi doğru ikisi yalan olduğuna göre kimin suçlu olduğunu ve boy sıralarını bulabilirmisiniz.
Old 03-09-2007, 16:18   #25
avsağdıç

Boy sıralaması:
Betül
Ali
Deniz
Cemil
suçluda Cemil.Umarım doğrudur.ödül olan meblağnın X bankası Y şubesi 0123654789 hesaba aktarılması temennisi ile....
Old 04-09-2007, 07:07   #26
mutlakadalet

İşe öncelikle yalan beyan verenleri tespit etmekle başlayalım: “Bunlardan ilki Betül’dür. Verdiği beyanda çelişkili ifadeler kullanan Betül kendisini deşifre etmiştir. Cemil ise Betül’ün verdiği ve birbiri ile çelişen beyanlardan biri olan üçüncü beyanı tasdik etmekle yalan beyan vermiştir.”

Şu halde suçlu, ya Betül ya da Cemil’dir. Suçlunun tespitinden önce boy sıralamasını bulursak üç alternatifle karşılaşıyoruz:
Betül>Ali>Cemil>Deniz(^) ............. Ali>Cemil>Betül>Deniz………….Ali>Betül>Cemil>Deniz

Bu üç seçenek arasından tercihim birincisi olacaktır. Zira Betül, boy kompleksi olan biridir. Verdiği beyanında bunu açıkça ortaya koyan Betül, diğer kişiler arasındaki en kısa kişi olduğunu söylemekten imtina etmiştir. Hatta aralarında en uzun olan Deniz’i içten içe kıskanmış ve böyle bir soruşturmada onun başının belaya girmesi için suçlu olarak onu göstermiştir.

Suçlunun kim olduğuna gelince, Cemil olduğunu rahatlıkla söyleriz. Zira Betül’ün verdiği cevaplar tamamen boy kompleksine bağlı olarak verilmiştir. Betül’ün bir suçu gizlemek gibi kaygısı yoktur. Ancak Cemil’in verdiği yanıtları incelediğimizde, müthiş derecede tedirgin olmuş bir suçlunun yanıtlarını görüyoruz: “İşe öncelikle kendisinin suçlu olmadığını söyleyerek başlayan Cemil, kendisinin suçlu olduğunu bilen ve bunu kamuoyu ile paylaşan Ali’yi hedef göstererek dikkatlerin kendisi üzerinden ayrılmasını hedeflemiştir. Ali’nin toplum içerisinde saygın bir yeri olduğunun ve kimsenin bu iddiaya inanmayacağının farkına geç varan Cemil, kafaları karıştırabilmek için üçüncü yanıtı vermiştir. İyice çuvalladığının farkına varan Cemil, boy sorunsalını daha da derinleştirerek dedektifleri bu alana yöneltmek, böylece de kaçmak için zaman kazanmak adına absürt bir yanıt daha vermiştir.”

Yukarıdaki çözümün doğru olması halinde ödülün yarısının THSBBSD (THS Bilmece-Bulmaca Sevenler Derneği) hesabına aktarılmasını istirham ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi