Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Faal Avukatlar Da Kursa Tabi Tutulmalı Mı ?

Yanıt
Old 02-03-2002, 01:46   #1
Av. I.H.

Varsayılan Faal Avukatlar Da Kursa Tabi Tutulmalı Mı ?

Avukatlık sınavı gerekli mi, gereksiz mi tartışması bir yana, mesleğe kabul edilmiş avukatların belli dönemler içerisinde, baro tarafından hazırlanacak bilgi tazeleme kurslarına,seminerlerine, vs. (baro'nun onay verdiği kurumlar da olabilir, örneğin hukuk fakülteleri gibi) katılmalarının zorunlu olması yönünde bir uygulamanın başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, avukatlık sınavını geçmiş dahi olsa, henüz bir aylık avukatın ağır ceza mahkemesi ya da ticaret mahkemesinde duruşma takip etmesi bana pek mantıklı gelmiyor. Bu konuda meslektaşlarımın görüşlerini merak etmekteyim.
Old 11-03-2002, 16:58   #2
formal

Olumlu KATILIYORUM!

Değerli meslektaşım,

Bu endişenize ben de aynen katılıyorum. Çok haklısınız. Avukatlık ruhsatı almakla avukat olunuyor, ancak devam ettirmek için, mesleki çaba da gereklidir.

Sınav; İhtisas mahkemeleri ile Yüksek mahkemelerde dava almak için yetki vermek anlamında olabilir. Olmalıdır da. nasıl ki, YMM, MM, yada muhasebeci ayrımı varsa, avukatlar içinde olmalıdır. Hak eden, çaba sarfeden karşılığını alabilmelidir.

Bu konuyu, bizzat barolar takip etmeli ve kanun değişikliğini meslicten talep etmelidir.

İnşallah olur ve meslek onuru kaybedilmez.

Konuyu işlediğiniz için teşekkür ederim.
Old 16-03-2002, 15:22   #3
rezay

sayın meslektaşım;

Bu önerinize kesinlikle katılıyorum, Hukukta yaşamla birlikte gelişen ve değişen bir olgu bu nedenlede zaman zaman eğitim alınmalı diye düşünüyorum. Bu arada bir mühür bir dekanla hukuk fakülteleri açıldığını düşünürsek bu eğitimin ne kadar gerekli olduğu da daha çok ortaya çıkacaktır.
aslında avrupa ülkelerinde bu eğitimler her beş senede bir yapılır. ayrıca çoğu avrupa ülkesinde avukatlar stajlarını bitirip ruhsatlarını aldıkları gün ertesinde Yargıtay'da,Ağır ceza mahkemsinde veya ticaret mahkemelerinde duruşmaya giremezler. buralarda duruşmaya girmek için belli bir meslek süresi geçirmeleri ve meslekte başarı sağlamaları gerekmektedir.
Baroların veya baraolar birliğini sene içinde açmış oldukları kurslara katılıp bu kurslardan aldıkları puanlar her sene sonunda toplanmaktadır.

İstanbul Barosunun öncülüğü ile açılan staj okulu başartılı bir şekilde devam etmekte bir zamanlar oda yoktu tabi staj okulu var yeter dememekte gerekiyor.

Bu arada dikkatimi çeken başka bir şey daha var meslektaşlarımızın bu konuya yeterince önem verdikleride tartışılabilmeli böyle bir okul olsa kaç meslektaşımız devam ederki, aslında zaman zaman baro odalarında değişik konularla ilgili panel sempozyum ilanları görüyorum bunalrın bazısına katılıyorum ama gelenlerin sadece stajyerler olduklarına tanık oluyorum. onlarda mecburi oldukları için.
umarım bir gün mesleğini gerçekten seven ve onu sadece para kazanma gayesi ile değilde hukuk üretmek için yapanlar bu mesleği tercih eder ve hukuka katkı sağlar.
saygılar
Old 28-03-2002, 21:38   #4
suatuyar

Artık bu temennileriniz gerçekleşecek arkadaşlar.Türk hukukuna hizmet verecek yeni bir kurum(ADALET AKADEMİSİ) kurulması çalışmaları var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi