Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu İhale Kanunu ve ihaleye fesat karıştırmak

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2010, 22:49   #1
Emin ERKILIÇ

Varsayılan Kamu İhale Kanunu ve ihaleye fesat karıştırmak

Öncelikle herkese iyi geceler ve hayırlı ramazanlar.

Birden fazla sermaye şirketinde ortaklığı bulunan gerçek kişi bu şirketlerde yüzde 50'den daha fazla hisse sahibi ise ve kamu ihalelerine bu şirketler girmişse Kamu ihale kanunu ve Türk ceza kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince sorumluluk almış olur mu ? Başka bir deyişle böyle bir eylemin mevzuata aykırılığı söz konusu mudur ? Konunun teknik olması sebebiyle sorularımın çok açık olmadığının farkındayım ancak araştırmama rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedim. Daha somut olarak sormak gerekirse ;

A A.Ş'nde yüzde 51 ortaklığı bulunan ve yine B A.Ş'ne de yüzde 60 ortak olan Ali Bey'e kamu ihalesine iki şirketin de katılması dolayısıyla ne gibi bir cezai sorumluluk atfedilebilir? ve ayrıca hisseleri yüzde 40 ve 35 olsaydı durumda bir değişiklik olur muydu ?

Konuyla ilgili Kamu İhale Kanunu ve İhaleye Fesat karıştırma suçları açısından değerlendirme yapılsa ne gibi bir sonuca ulaşılabilir ?

Herkese şimdideden teşekkür ediyor ve yeterli açıklama yapamadı isem özür diliyorum

İyi geceler.
Old 23-08-2010, 23:02   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Emin ERKILIÇ
Öncelikle herkese iyi geceler ve hayırlı ramazanlar.

Birden fazla sermaye şirketinde ortaklığı bulunan gerçek kişi bu şirketlerde yüzde 50'den daha fazla hisse sahibi ise ve kamu ihalelerine bu şirketler girmişse Kamu ihale kanunu ve Türk ceza kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince sorumluluk almış olur mu ? Başka bir deyişle böyle bir eylemin mevzuata aykırılığı söz konusu mudur ? Konunun teknik olması sebebiyle sorularımın çok açık olmadığının farkındayım ancak araştırmama rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedim. Daha somut olarak sormak gerekirse ;

A A.Ş'nde yüzde 51 ortaklığı bulunan ve yine B A.Ş'ne de yüzde 60 ortak olan Ali Bey'e kamu ihalesine iki şirketin de katılması dolayısıyla ne gibi bir cezai sorumluluk atfedilebilir? ve ayrıca hisseleri yüzde 40 ve 35 olsaydı durumda bir değişiklik olur muydu ?

Konuyla ilgili Kamu İhale Kanunu ve İhaleye Fesat karıştırma suçları açısından değerlendirme yapılsa ne gibi bir sonuca ulaşılabilir ?

Herkese şimdideden teşekkür ediyor ve yeterli açıklama yapamadı isem özür diliyorum

İyi geceler.

Sayın Emin ERKILIÇ,

Ortağın yasaklılık durumu mu söz konusu?

Veya 5237 S.K. m.235/2 (a)4-d:"İhaleye katılmak isteyen veya katılan kişilerin ihale şartlarını ve özellikle fiyatı etkilemek için aralarında açık veya gizli anlaşma yapmaları." iddiası mı var?

Veya 4734 S.K. m.11: "...İhale konusu işin danışmanlık hizmetlerini yapan yükleniciler bu işin ihalesine katılamazlar. Aynı şekilde, ihale konusu işin yüklenicileri de o işin danışmanlık hizmeti ihalelerine katılamazlar. Bu yasaklar, bunların ortaklık ve yönetim ilişkisi olan şirketleri ile bu şirketlerin sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketleri için de geçerlidir..." gibi bir durum mu söz konusu?

Veya 4734 S.K. m.17/d ye ilişkin bir husus mu var?

Veya?

Saygılar...
Old 23-08-2010, 23:06   #3
Emin ERKILIÇ

Sorumun ne kadar yetersiz olduğunu esprili şekilde vurgulamışsınız teşekkürler..

Ortağın yasaklılığı ve 4734 sayılı kanunun 11. maddesindeki iddia da söz konusu ve devam etmekte olan bir kovuşturma var.

Tekrar bana yönelttiğiniz sorular kısmen bilgi ve en azından araştırmaya başlayacağım nokta açısında bilgi mahiyetinde oldu teşekkürler.

Bu noktada sadece şunu soracağım eğer m.11 de bahsettiğiniz iddia söz konusu ise burada ortağın hisse payının yüzde 50 altında olması tamamen sorumululuğu kaldırır mı ?

İlginize teşekkürler.
Old 23-08-2010, 23:15   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Emin ERKILIÇ
Sorumun ne kadar yetersiz olduğunu esprili şekilde vurgulamışsınız teşekkürler..

Ortağın yasaklılığı ve 4734 sayılı kanunun 11. maddesindeki iddia da söz konusu ve devam etmekte olan bir kovuşturma var.

Tekrar bana yönelttiğiniz sorular kısmen bilgi ve en azından araştırmaya başlayacağım nokta açısında bilgi mahiyetinde oldu teşekkürler.

Bu noktada sadece şunu soracağım eğer m.11 de bahsettiğiniz iddia söz konusu ise burada ortağın hisse payının yüzde 50 altında olması tamamen sorumululuğu kaldırır mı ?

İlginize teşekkürler.

Est.

Sayın ERKILIÇ,

Bildiğiniz üzere;
4734 S.K. m.58/2-3: "...Haklarında yasaklama kararı verilen tüzel kişilerin şahıs şirketi olması halinde şirket ortaklarının tamamı hakkında, sermaye şirketi olması halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan gerçek veya tüzel kişi ortaklar hakkında birinci fıkra hükmüne göre yasaklama kararı verilir. Haklarında yasaklama kararı verilenlerin gerçek veya tüzel kişi olması durumuna göre; ayrıca bir şahıs şirketinde ortak olmaları halinde bu şahıs şirketi hakkında da, sermaye şirketinde ortak olmaları halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olmaları kaydıyla bu sermaye şirketi hakkında da aynı şekilde yasaklama kararı verilir.
İhale sırasında veya sonrasında bu fiil veya davranışlarda bulundukları tespit edilenler, idarelerce o ihaleye iştirak ettirilmeyecekleri gibi yasaklama kararının yürürlüğe girdiği tarihe kadar aynı idare tarafından yapılacak sonraki ihalelere de iştirak ettirilmezler...."

4734 S.K. m.59: "...Bu Kanun kapsamında yapılan ihalelerden dolayı haklarında birinci fıkra gereğince ceza kovuşturması yapılarak kamu davası açılmasına karar verilenler ve 58 inci maddenin ikinci fıkrasında sayılanlar yargılama sonuna kadar Kanun kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılamaz. Haklarında kamu davası açılmasına karar verilenler, Cumhuriyet Savcılıklarınca sicillerine işlenmek üzere Kamu İhale Kurumuna bildirilir..."
şeklindedir.

Ortak yasaklı ise %50 den fazla paya sahiptir (diye düşünüyorum ); sonradan payın azaltılması gibi bir şey mi sormak istediniz acaba?

Saygılar...
Old 23-08-2010, 23:21   #5
Emin ERKILIÇ

Ben verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Aslında belirttiğiniz kanun maddeleri ile olay aydınlandı diye düşünüyorum. Yüzde 50 den fazla paya sahip ortak diğer şartlar da söz konusu ise ihalelerden yasaklanır zaten

yüzde elliden daha az paya sahip ise bu hükümlerin uygulanma olanağı zaten kalmamıştır.

Avukatlık stajımı yeni tamamladım ve biraz acemi sorular sorabiliyorum Ve son zamanlarda aslında soruların cevapları apaçık ortadayken bunu farkedememek acemi olmak anlamına geliyor sanırım

Aksini düşünecek olursak bunun adı tecrübe olmalı.

Teşekkür ediyorum tekrar.
Old 23-08-2010, 23:28   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Emin ERKILIÇ
Ben verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Aslında belirttiğiniz kanun maddeleri ile olay aydınlandı diye düşünüyorum. Yüzde 50 den fazla paya sahip ortak diğer şartlar da söz konusu ise ihalelerden yasaklanır zaten

yüzde elliden daha az paya sahip ise bu hükümlerin uygulanma olanağı zaten kalmamıştır.

Avukatlık stajımı yeni tamamladım ve biraz acemi sorular sorabiliyorum Ve son zamanlarda aslında soruların cevapları apaçık ortadayken bunu farkedememek acemi olmak anlamına geliyor sanırım

Aksini düşünecek olursak bunun adı tecrübe olmalı.

Teşekkür ediyorum tekrar.

Rica ederim; aramıza hoşgeldiniz

Bu arada (sanırım müvekkil tarafından yeterli ve gerekli bilgi verilmedi) http://vatandas.ihale.gov.tr/yasaklis.asp adresinden müvekkilinizin yasaklı olup olmadığına bir bakın isterseniz

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi