Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iki soy ismi baskısı

Konuyu Kilitleyin
Old 06-11-2013, 17:55   #1
Konuk

Varsayılan iki soy ismi baskısı

merhabalar;
ben bir ay önce evlendim. bugün nüfus cüzdanlarımızı değiştirdik. iki ismim vardı iki de soy ismim oldu. kızlık soyadımı da kullanıyorum yani. bu yaşıma kadar bir iş hayatım oldu, bir kariyerim var, yapmış olduğum çalışmalar, makaleler var. cüzdanı aldıktan sonra eşim başta olmak üzere çevremden 'sen Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyorsun çok sıkıntı yaşayacaksın. iki ismin var, iki soy ismin oldu bu ne böyle. soy ismini bitişik yazanlar oluyor.' falan gibi tepkilerle karşılaştım. soy ismini sildirmek için mahkemeye gitmem gerektiğini zaten burada öğrenmiştim. sildirmeyi düşünmüyorum ama baskılara dayanamayıp sildirmek zorunda kalabilirim(( bu noktada ne yapmam gerekiyor? dava ne kadar sürer, ne kadar masrafı olur bana, avukat tutmam gerekir mi?
teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Old 08-11-2013, 00:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Hangi soyadını " sildirmek" istiyorsunuz?

Evlenmeden önceki soyadınızı mı,evlenerek almak zorunda kaldığınız eşinizin soyadını mı?

Açıklarsanız, yanıt kolaylaşacaktır.
Old 08-11-2013, 08:55   #3
Konuk

evlenmeden önceki soyadımı sildirebilirim. bununla ilgili nüfus müdürlüğünde de tepki aldım. kötü şeyler bunlar. ben yasal hakkımı kullanmak istedim. teşekkür ederim.
Old 09-11-2013, 23:07   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlenen ve boşanan kadının soyadı konusunda ayrımcı uygulama halen devam etmekte olup AİHM mahkumiyet kararlarına rağmen gerekli yasal düzenlemeler hala yapılmamıştır.

Evlenerek eşin soyadını almak hala zorunluluktur ve evlenmeden önceki soyadınızı eşinizin soyadı ile beraber kullanmak için aktif bir eylem yaparak nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekir.Bu durumda iki soyadını birlikte kullanabilirsiniz.

Düşüncenizi değiştirdiniz.Sadece eşinizin soyadını kullanmak istediğinizde kayıtlarda yapılan değişikliği ancak yargı yolu ile değiştirmek mümkündür. Bu davanın nüfus kaydının düzeltilmesi niteliğinde bir dava olduğunu,Asliye Hukuk Mahkemesinin görevi içinde olduğunu düşünüyorum.Davanın süresi eksikliklerin tamamlanmasına bağlıdır.Masraf delil listenizdeki delillerin sayısına göre değişmek üzere 200-300 TL olması beklenir.Eğer avukatla temsil edilecekseniz ayrıca vekalet ücreti ödemeniz gerekir.Ücreti avukatla birlikte kararlaştırmanız uygun olacaktır.

Bir avukattan yardım almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi