Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikahtan 1 hafta sonra boşanma kararı

Konuyu Kilitleyin
Old 02-07-2019, 14:23   #1
Konuk

Varsayılan Nikahtan 1 hafta sonra boşanma kararı

Merhabalar;
Nisan ayında sadece kız tarafının katılımı olan düğünle evlendim.Nikahım düğünle aynı günde gerçekleşti.Bir hafta sonra erkek tarafında 2.düğün gerçekleşecekti.1 haftalık süreçte ailemle birlikte yaşamaya devam ettim.Fakat düğün günü erkek babasından babam ve ben hakaret edilerek düğün başlamadan düğünden kovulduk.Ailemle birlikte evime geri döndüm.Anlaşmalı boşanmak için karar aldık.Düğün için yapılan harcamaların eşya gibi temel ihtiyaç kısımları tarafımca karşıların(tüm para girdileri çıktıları,paranın cok eskiden beri hesabımda olduğu gibi kanıtlar banka dökümlerince mevcut) erkek 19 bin tl elden olmak geri kalan banka vasıtasıyla olmak kosuluyla toplamda 38 bin tl para verdi (bu para nişanlılık sürecinde verildi)Ve gönderdiği para düğün salonu gelinlik kına vs gibi geleneksel harcamaları anca karsıladı.Oturacağımız ev kendi aileme ait ev.Tüm hazırlık sürecinde faturalar site aidatları tarafımca ödendi.Eşyalarda doğal olarak su an aileme ait evde duruyor.Benim sorum şu olacak herşeyi ortak yaptık adı altında erkek benden şu an 38 bin tlyi talep ediyor.Benim yaptığım harcama ispatlarıyla birlikte(fatura,fiş,yapılan havaleler,para girdileri ve çıktıları) yaklaşık 100 bin tlyi buluyor.Ben 1 sene bittikten sonra kolayca kurtulabilmek adına hiç bir talepte bulunmak istemiyorum ki zaten yaptığım harcama evime eşya olarak kaldı).Bu durumda anlaşmalı boşanma kararından vazgeçip çekişmeli boşanma davası açarak benden verdiği bu parayı hukuki yollarla ne derece tahsil edebilir? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-07-2019, 16:24   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Anlaşmalı boşanma için nikah tarihinden itibaren 1 yılın geçmesi gerekir. Daha önce boşanma davası açmak istiyorsanız çekişmeli dava açmak ve davanızı kanıtlamak gerekir.

Nişan düğün sebebi ile yapılan harcamalar boşanma davasının eki değildir. Boşanma davası ile beraber dava açmaya engel yoksa da ayrı dava olma özelliği devam eder. Harcı da nispi harçtır.

Karar dosyadaki delillere göre verilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi