Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Katilim Alacagi-Boşanma davası açılmadan önce yapılan ödemeler

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2019, 12:20   #1
Konuk

Varsayılan Katilim Alacagi-Boşanma davası açılmadan önce yapılan ödemeler

Iyi günler evliyken 2014 yılında kredi ile ev aldik 90 bin tl ev kredisi çektik.evi 150 bine aldik 20 bin altın paramı koyduk 30 binde eski eşim ihtiyaç kredisi çekti.simdi katılım alacağı davası açmış ben eci odeyemedigim için 2017 de sattim.bu evin katılım alacağı nasil hesaplanır.bosanmamiz yeni kesinleşti.altin paralarımda katılım alacağı davasında karar getirecekmiş.tesekuurler
Old 21-06-2019, 12:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kural olarak boşanma anındaki mevcut mallar mal rejiminde dikkate alınır. Bu kuralın istisnası madde 229 da açıklanmıştır.

Alıntı:
TMK MADDE 229.- Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:
1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,
2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu durumda evi satmış olmanıza rağmen hesaplama sanki ev mevcutmuş gibi güncel değerden hesaplanacaktır.

Bu hesaplamada altınlarınızdan gelen para oranı bulunarak sizin lehinize denkleştirilecek ,evin borcu için yapılan ödeme düşülecek yarısı eşinizin katılma alacağı olarak hesaplanacaktır..

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 22-06-2019, 20:54   #3
Konuk

Varsayılan Katılma alacagj

Peki evin su anki değeri ile hesaplama yapılırsa aynı zamanda o değere faiz demi ödenecek bunuda ogrenebilirmiyim birde bu zamana kadar ev kredisini ben ödemekteydim evin borcunu ev kredisini ödeyerek azaltan benim bunlarda hesaba katılır mi tesekkurler
Old 26-06-2019, 12:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Peki evin su anki değeri ile hesaplama yapılırsa aynı zamanda o değere faiz demi ödenecek bunuda ogrenebilirmiyim

Katılma alacağında faiz karar tarihinden sonra işler.

Alıntı:
birde bu zamana kadar ev kredisini ben ödemekteydim evin borcunu ev kredisini ödeyerek azaltan benim bunlarda hesaba katılır mi tesekkurler

Eşinizin ihtiyaç kredisi gibi sizin de boşanma dava tarihine kadar yapılan ödemeler maaş gibi gelirle ödenmiş ise edinilmiş maldır. Kredi ve diğer ödemeler-kişisel maldan karşılanmamış ise- ödeme oranında karşı tarafın katılma alacağı talep hakkı vardır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi