Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanya da iki yil oturum izni olup bosanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2016, 11:45   #1
Konuk

Varsayılan almanya da iki yil oturum izni olup bosanma

iyi gunler

ben turkiye de evlendim.Almanyaya evlenerek geleli daha 8 ay oldu. esim Alman vatandasi.evlendigimiz ilk haftadan itibaran beni dovmeye baslamisti.surekli tehditlerde bulunuyordu.dil okuluna gidiyordum.dugunde bana takilan takilari esim aldi benden.Evde ben yokmusum gibi davraniyodu.surekli bi yere gitsek arkadaslarinin onunde kucuk dusuruyodu. hayatimda ailem ile aramda kisitlama yapiyodu.son zamanlarda da secim yapmami istedi benden ya ailen ya ben diyerek.her gun bi ikinti vardi.yalanlari vardi sonradan bana soylemedigi banka kredileri ortaya cikti. ben yalniz evden cikmayan biriydim disariya cikarsam ya annesi ile ya da kiz kardesi ile cikardim.beni iftiralari ile suclamaya basladi. aldatiyo musun beni gibi.halbuki her gun koltukta uyuma bahanesi ile koltukta uyur kalirdi.ben onunhakkinda beni aldatiyo diye dusunmedim.hergun de evden atmakla tehdit ediyordu.disariya atarim seni nasil gidersen git turkiye derdi bana.ilk zamanlar aileme birsey belli etmedim.sabrettim belli bi sure baktim daha da zora suruyo hersey.okuldaki ogretmenlerime anlattim durumumu.almanya da siginacak kimsem olmadigi icin fransa da ki teyzeme siginmak zorunda kaldim.polise mail yoluyla sikayette bulundum.benim almanyaya geldim geleli bi gelirim olmadi suan da bir gelirim yok. simdi size sorum sunlar; almanya da dava acabilir miyim? acabilirsem tazminat talep edip alabilir miyim? nafaka davasi acip alabilir miyim? bana takilan altinlari geriye alabilir miyim? nafaka davasi ben almanya da yasamasam bile odenir mi? baska neler talep edeilirim bana neler onerirsiniz? simdiden tesekkurler. lutfen acil cevap verirseniz sevinirim...
Old 18-04-2016, 17:45   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi gunler

ben turkiye de evlendim.Almanyaya evlenerek geleli daha 8 ay oldu. esim Alman vatandasi.evlendigimiz ilk haftadan itibaran beni dovmeye baslamisti.surekli tehditlerde bulunuyordu.dil okuluna gidiyordum.dugunde bana takilan takilari esim aldi benden.Evde ben yokmusum gibi davraniyodu.surekli bi yere gitsek arkadaslarinin onunde kucuk dusuruyodu. hayatimda ailem ile aramda kisitlama yapiyodu.son zamanlarda da secim yapmami istedi benden ya ailen ya ben diyerek.her gun bi ikinti vardi.yalanlari vardi sonradan bana soylemedigi banka kredileri ortaya cikti. ben yalniz evden cikmayan biriydim disariya cikarsam ya annesi ile ya da kiz kardesi ile cikardim.beni iftiralari ile suclamaya basladi. aldatiyo musun beni gibi.halbuki her gun koltukta uyuma bahanesi ile koltukta uyur kalirdi.ben onunhakkinda beni aldatiyo diye dusunmedim.hergun de evden atmakla tehdit ediyordu.disariya atarim seni nasil gidersen git turkiye derdi bana.ilk zamanlar aileme birsey belli etmedim.sabrettim belli bi sure baktim daha da zora suruyo hersey.okuldaki ogretmenlerime anlattim durumumu.almanya da siginacak kimsem olmadigi icin fransa da ki teyzeme siginmak zorunda kaldim.polise mail yoluyla sikayette bulundum.benim almanyaya geldim geleli bi gelirim olmadi suan da bir gelirim yok. simdi size sorum sunlar; almanya da dava acabilir miyim? acabilirsem tazminat talep edip alabilir miyim? nafaka davasi acip alabilir miyim? bana takilan altinlari geriye alabilir miyim? nafaka davasi ben almanya da yasamasam bile odenir mi? baska neler talep edeilirim bana neler onerirsiniz? simdiden tesekkurler. lutfen acil cevap verirseniz sevinirim...

Sayın Konuk,

Almanya'da oturma müsaadeniz olduğu için Fransa'ya gidip gelebilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Sorun iki yılın sonunda oturma müsaadenizi uzatmaya gittiğinizde çıkar. Almanya'ya aile birleşiminden gelmişsiniz. Fransa için aile birleşimi söz konusu değil, çünkü eşiniz Almanya'da. Fransa'ya gitmiş olmanız oturma müsaadesi bakımından aleyhinize sonuçlar doğurabilir.

1. Evlilik sona erdikten sonra Almanya'da oturma müsaadesi alabilmeniz için genelde Almanya da üç yıl süre ile ikamet etmiş olmanız gerekir.
2. Bu üç senenin bazı istisnaları var. Bunlardan birisi aile içi şiddet. Aile içi şiddetten dolayı evden ayrıldı iseniz, üç yıl ikamet etmiş olmasanız bile oturma müsaadesi uzatılır.
Sorularınıza gelince:
İkamet kaydınızın halen Almanya'da olduğunu düşünüyorum.

Eşinize karşı nafaka davası açabilirsiniz. Nafaka alıp alamıyacağınız eşinizin mali durumuna göre değişir. Yeteri kadar geliri yoksa nafakayı hak etmiş olsanız bile size nafaka ödemeyebilir.

Eşinizin nafaka ödemesi söz konusu olduğunda bu nafakaya Almanya'da yaşamasanız bile alabilirsiniz. Almanya dışında nafaka davasını ve dava sonunda bağlanabilecek nafakayı alabilmek zorlaşır elbette. Almanya dışında dava açtığınızda mahkeme ve avukat masrafları için devletten mali bir destek almanız söz konusu olmaz örneğin.

Takılarınızı da mahkeme yoluyla geri istiyebilirsiniz.

Durumunuzda herhangi bir tazminatın söz konusu olabileceğini tahmin etmiyorum.

Türkiye'ye geri dönmek istemiyorsanız Almanya'ya geri dönüp bir avukata danışmanızı ve avukat üzerinden dava açmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla
Old 18-04-2016, 21:46   #3
Konuk

Davayı Almanya da acmak istiyorum peki. Nafaka için de Almanya da banka hesabı mı acmak zorundayım? Türkiye de olsam ya da nafaka için türkiyeden banka hesabı vermiş olsam nafaka Türkiye de ki banka hesabına yatar mı? Yoksa illa Almanya da bi bankadan mı olmalı banka hesap numarası?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi