Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

seçmeli dersler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 15:33   #1
kübraufuk

Varsayılan seçmeli dersler

merhabalar 2.sınıf öğrencisiyim.3 tane seçmeli dersim var: para banka,çocuk hukuku,mesleki ingilizce. Hangisini seçmeliyim? Meslek hayatımda hangisi daha faydalı olur. Yardımcı olursanız sevinirim
Old 10-02-2010, 21:50   #2
adilberk

gazi üni de durum nedir bilmiyorum ama marmaralı olarak seçmeli dersler en kolay geçileceği tercih edilir. Ben seçmeli derslerin meslek hayatında çok faydalı olduğunu düşünmüyorum. zorluk derecesini bilmemekle beraber mesleğimiz haksa hukuksa çocuk hukuku tercihimdir.
Old 11-02-2010, 21:38   #4
Alican MERT

Ben genelde mesleki ingilizce aldım. Gerçi 1 tanesini bu yönde tercih etmiştim. İlgi alanınız olan bir konu varsa onu tercih edin. Seçmeli dersler her ne kadar ana ders kadar yoğun olarak işlenmese de, hocaların çoğunun gözünde seçerek aldığınız için o derse özel ilginiz olduğunu düşünürler ve az mevcutlu sınıflarda ayrıntılı ders işlemeyi tercih edebilirler.
Old 11-02-2010, 23:55   #5
efekankaptan

ben de dokuz eylül üniversitesindeki durumu söyleyeyim. biz de seçmeli ders olarak kolay geçilebilecek olan dersi seçmek konusunda özen gösteriyoruz. ve eğer ingilizceniz yeterli bir düzeydeyse, dersin hocası da yine çok zorlamayan bir hocaysa mesleki ingilizce seçin derim. kaldı ki ilerideki hukuk hayatınızda da faydalı olabilecek nitelikte bir derstir.
Old 12-02-2010, 14:04   #6
yalcin3

Ah ah bizim okula gıcık olduğum kadar var.
Web kayıt işlemini yaparken 1. sınıflara ait seçmeli dersler de açıktı 2.sınıflara ait seçmeli dersler de.Geçen yıl yargı örgütü sınıfı açılmadı,almayı da çok istediğim için içimde kalmasın diye 1.sınıfa ait yargı örgütünü dersini aldım.
Bir yandan da huzursuzdum "Allah Allah bizim okul böyle güzel uygulamalar yapmazdı,çok güzel olmuş alt sınıftaki derslerden alma hakkı.Hangi dağda kurt öldü?" diye içimde huzursuzluklar dolaşırken meğer yine şaşırtmadı beni bizim okul.
Meğer o dersler 1. sınıfta seçmeli dersten kalanlar için açılmış.Ben de 1. sınıf dersinden kalmadım,geçtim.Gittik öğrenci işlerine dediler ki "Yanlışlık olmuş biz onları 1. sınıfta seçmeli dersten kalanlar için açtık.Niye seçtiniz?" Yahu ben nerden bileyim?Madem öyle siz de sadece kalanlar için açık tutsaydınız seçeneği.Bir de gülmüyorlar mı öğrenci işlerindeki görevliler.Resmen dalga geçiyorlar bizimle sanki yaptıkları marifetmiş gibi.
Şimdi ben birinci sınıf dersinde gözüküyorum.Günlerdir uğruyorum her defasında "Şu gün gelin halledeceğiz." diyorlar 3 hafta oldu 2.dönem başlayalı hala bir gelişme yok.Halletmiyor kimse!
Üstelik benim gibi birçok öğrenci var bu yanlışlıktan mağdur olan.Şu anda hangi dersteyim bilinmiyor.O kadar sinirliyim ki bizim okula.
Hoca da şaşırdı,birinci sınıflar bize sınıfta gülerek bakıyor.Bir kere de şaşırtsın beni bu DEÜ...
Old 12-02-2010, 23:23   #7
efekankaptan

Alıntı:
Yazan ElSu
Bir de gülmüyorlar mı öğrenci işlerindeki görevliler.Resmen dalga geçiyorlar bizimle sanki yaptıkları marifetmiş gibi.
Şimdi ben birinci sınıf dersinde gözüküyorum.Günlerdir uğruyorum her defasında "Şu gün gelin halledeceğiz." diyorlar 3 hafta oldu 2.dönem başlayalı hala bir gelişme yok.

Bizim fakültenin öğrenci işleri bu normaldir valla hiç şaşırmadım desem . ben bir konuda bilgi almak için gidiyorum, ben onlara bilgi veriyorum sonra diyorlar ki: "aaaa öylemiymiş." evet öyle, hatta öyleler... çok fazla işin düşmesin o taraflara, mazallah sinir hastası olma ihtimali var zira DEÜ HUKUK ÖĞRENCİ İŞLERİNE, işinin düşmediği 3 sene ve sonrasında sinir stres sahibi olmamış olarak hayırlı bir mezuniyet dilerim....
Old 16-02-2010, 20:52   #8
av.özlem42

ben de çocuk hukukunu seçmenizi tavsiye ederim
Old 21-02-2010, 01:14   #9
kübraufuk

[quote=av.özlem42]ben de çocuk hukukunu seçmenizi tavsiye ederim[/quoteevet çocuk seçtim
Old 21-02-2010, 18:14   #10
Academic

Siz seçmişsiniz gerçi ancak Mesleki İngilizce nin gelişiminiz için gelecekte epey yararlı olacağına inanıyorum.

Seçmeli dersler konusunda öğrencilerin genel yaklaşımının kolay geçebileceği ve yüksek not alacağı derslerden yana tutum sergilemek olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak ne seçerseniz seçin gerçekten öğreneceğiniz ve size yeni ufuklar açabilecek tercihler yapmanız bence en doğru yaklaşım olur. Bu sene benim açtığım bir seçmeli derste dersin içeriğini bilmeden ve kolay zannederek gelen öğrenciler gibi sonradan değiştirmek için uğraşmayın))
Old 24-08-2010, 21:35   #11
kerbelatesi

Varsayılan hukuk fakültesinde gösterilen seçmeli dersler den hangilerini seçmeli ?

merhaba ben birinci sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim 2. sınıfta önümüze sunulan bir çok seçmeli ders var birinci dönemde çevre hukuku, anayasa yargısı, islam hukuku ikinci dönemde ise imar hukuku, kriminoloji sizce hangilerini secmeliyim bu derslerin avantajları ve dezavantajları nelerdir ? ilerde ki meslek hayatımda bana en cok katkısı olacak olan ders hangisi sizce ? şimdiden teşekkürler
Old 26-08-2010, 10:42   #12
mervealcik

Alıntı:
Yazan adilberk
gazi üni de durum nedir bilmiyorum ama marmaralı olarak seçmeli dersler en kolay geçileceği tercih edilir. Ben seçmeli derslerin meslek hayatında çok faydalı olduğunu düşünmüyorum. zorluk derecesini bilmemekle beraber mesleğimiz haksa hukuksa çocuk hukuku tercihimdir.

Ben de marmara üniversitesi hukuk fakültesinde okuyorum.1. sınıfta geçmesi kolay olan degil de en yararlı olcak dersi seçtim -Evlilik birliği hukukunu- 2. dönem aile hukukuna çalışırken mal rejimlerine bakmama gerek kalmadı.Bu yüzden seçmeli ders seçecek arkadaşlara tavsiyem , en yararlı dersleri seçmeleri yönünde olacaktır.

Saygılarımla..
Old 03-09-2010, 20:22   #13
zhazaltas

Marmara Üniversitesi'nde 2.sınıfların seçmeli dersleri:Siyaset Bilimi , Avrupa Birliği Hukuku ve Kriminoloji . Sizce hangisini seçmek daha yararlı olur? Şimdiden teşekkürler
Old 04-09-2010, 00:33   #14
adilberk

siyaset bilimini seçmemek en hayırlı davranış olur. kendimden biliyorum...
Old 10-09-2010, 17:43   #15
Onur Tombaloğlu

Seçmeli ders olarak ileride uzamnlaşmayı düşündüğünüz dalı seçmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.
Old 11-09-2010, 11:09   #16
üye25928

Alıntı:
Yazan zhazaltas
Marmara Üniversitesi'nde 2.sınıfların seçmeli dersleri:Siyaset Bilimi , Avrupa Birliği Hukuku ve Kriminoloji . Sizce hangisini seçmek daha yararlı olur? Şimdiden teşekkürler

Hocadan hocaya göre değiştiği kanaatindeyim. Bence derse giren hoca ders içeriğinden ziyade, kendine has üslubu ve tutumuyla dersin anlatılışını a dan z ye değiştiriyor. Bu yüzden seçimlerde hoca kriteri daha ön planda olmalı bence.
Old 13-09-2010, 18:29   #17
mervealcik

Alıntı:
Yazan adilberk

Ben de bir marmara hukuk öğrencisi olarak sormak istiyorum size 2. sınıfa geçtim kriminoloji , AB hukuku , siyaset bilimi hangisini seçmeliyim sizce?
Old 13-09-2010, 19:29   #18
chatter

Varsayılan Erciyes Üniversitesi..

Merhabalar bende Erciyes hukuk 2. sınıfım seçmeli ders olarak çevre hukuku ve siyasi tarih var. Sizce hangisini seçmeliyim? Tanıdıklarımdan birisi daha önce çevre hukukunu seçtiğini ancak çok çeşitli kanun maddelerinin olduğunu siyasi tarihde ise sürekli okumanın ve çok yazı yazmam gerektiğini söyledi. Çelişkiler içindeyim yardımcı olursanız sevinirim.
Old 28-01-2011, 22:09   #19
Onur Tombaloğlu

Alıntı:
Yazan Onur Tombaloğlu
Seçmeli ders olarak ileride uzamanlaşmayı düşündüğünüz dalı seçmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.
KPSS Sınavına girmeyi düşünüyosanız ekonomi ile ilgili hukuk dallarına yönelmeniz daha doğru olacaktır.
Old 03-02-2011, 12:15   #20
ankaradalet

seçmeli dersler;
kriminoloji
sağlık hukuku
sinai mülkiyet hukuku
hangisini seçmem benim için yararlı olur, teşekkür ederim..
Old 11-02-2011, 15:52   #21
burakhukuk_06

Ben Atılım Üniversitesindeyim.Ben bugüne kadar ingilizce yerine hukukta metod dersi vs.aldım.Bence hukuk dersleri sizin için daha iyi olacaktır.Tabi sizin düşünceniz de çnemli.Bence çocuk hukukunu almalısınız
Old 27-02-2011, 10:53   #22
İbrahim Özkan

Alıntı:
Yazan hukukkızı
icra-iflas'tan geçtiğim halde usulden geçememiş olmam yordu beni !
merhaba;
İstanbul Hukuk (Tek) 4'ncü sınıf 2'nci dönem için seçimlik ders önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca miras hukuku ile ilgili pratik çalışma kitabı önerebilir misiniz?

Teşekkürler..
Old 10-03-2011, 16:00   #23
Perestroyka

Çocuk Hukuku'nu ben de almıştım fakat dersin içeriği beklediğim gibi değildi açıkcası. Mevzuat ve yargı kararlarını incelemekten ziyade çocuk ve çocuk hukuku kavramlarının tarihsel sürecini işlemiştik. O yüzden mesleki ingilizce daha mantıklı
Old 13-03-2011, 11:04   #24
ferudun_038

İstanbul 3'teyim ve iki seçmeli seçme hakkımız vardı, biri kolay biri öğretici olsun mantığı ile tüketici ile hava ve uzay hukuku seçtim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi