Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

AnlaŞilmak İster Mİsİnİz? İstemez Mİsİnİz?

Yanıt
Old 09-01-2009, 15:36   #1
üye27169

Varsayılan AnlaŞilmak İster Mİsİnİz? İstemez Mİsİnİz?

Bir insan neden anlaşılmak istemez?
Eleştirilmekten korktuğu için mi?
Ya da kendini anlatmak isteyip de anlaşılamayınca kırılmaktan korktuğu için mi?
Bazen insan çocuk olmak istiyor!
Çocuklar aklına eseni yapmakta, söylemekte özgürlerdir. Hiç olmayacak yerde bağırıp çağırabilirler...Veya karşısındakine sen kötüsün, sen yalancısın, sen çirkinsin diyebilirler..
Ama biz karşımızdaki insanla konuşurken, içimizden geçenleri söylemek yerine yüzümüze bir maske takıp resmen oynuyoruz, Hani derler ya “Dünya bir tiyatro, insanlar da oyuncu” diye. Bu böyle....

Bir de şarkı var...Maskemi taktım,sürdüm boyalarımı, giyindim en süslü yalanlarımı diyeJ.......
İçimden geçen her şeyi söylemekle (ya da yazmakla) tanınan biriyim. Ama ben kendimi açık sözlü biri olarak tanımlasam da bazen içimden geçenleri karşımdaki okusa ne olur diye düşündüğüm zamanlar olmuştur. Çoğu zaman düşündüğüm şu an içimden geçeni bilse bana deli der, olmuştur.

Size de olmaz mı bu? Hiç hoşlanmadığınız birisine “ merhaba” demek zorunda kalmak Hepimizin başına gelmiştir bu.. Bazen görmezlikten gelip de bunu beceremediğimizde “ Aa merhaba nerelerdesin? Nasılsın, (hatta daha ileriye giderek seni özledim ) deriz ve yüzümüzdeki maske hep gülerken, içimizden neler neler geçer.....
Kimse benim maskem yok demesin,,,,benim de var, hepimizin var maskesi, her birimiz çeşit çeşit maskelerle dolaşıyoruz, ve çoğumuz sahte ilişkiler yaşamak zorunda kalıyoruz...(Ben şu anda zorunlu bulunduğum ortam olan işyerim dışında sahte ilişki yaşamıyorum diye düşünüyorum..)ve sahte dostluklar yaşıyoruz,,ama hayatta önemli olan bu maskelerin sayısını en aza indirmek....
Hep şikayet ederiz değil mi? Beni kimse anlamıyor diye. Ama gerçekte anlaşılmak ta istemeyiz ,karşımızdaki insanın aklımızdan geçeni bilmesi bizi korkutmaz mı??
Bir çoğumuz da rol yapmaktan hoşlanmadığı veya beceremediği için rol yapmamız gereken ortamlardan uzak durmaya çalışırız, böylece yorulmamış oluruz.....İyi rol yapmak herkesin harcı değil.......
Aslında herkese her şeyi anlatsak...hiçbir sorun kalmazdı,sorun çözmek için çaba sarf etmek zorunda da kalmazdık. Mesela...Hoşlanmadığınız birinin artılarını değil de eksiklerini, eksilerini ve hatalarını görünce eleştirmek yerine “ ben senden hoşlanmıyorum, seninle konuşmak da istemiyorum” desek belki hayat daha kolay olurdu...
Yanlış anlaşılmak mı!!!!!!
O da ayrı bir mesele...Ailem dışında yakın diye saydığım ve sevdiğim bir avuç insan var ya onlar beni tanıyor, anlıyor ve biliyor...Bu da yeter bana............
Old 27-01-2009, 15:54   #2
supernatural

benim çevremde birçok insan anlaşılamadığı için kendini parçalıyor herhalde anlaşılmamayı isteyecek insan sayısı nadir ya da yoktur gibi geliyor bana
Old 27-01-2009, 17:22   #3
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
“ ben senden hoşlanmıyorum, seninle konuşmak da istemiyorum” desek belki hayat daha kolay olurdu...

Benim tarzım..
Old 27-01-2009, 17:27   #4
Atahun

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ

.......................... “ ben senden hoşlanmıyorum, seninle konuşmak da istemiyorum” desek belki hayat daha kolay olurdu...

Ah keşke diyebilsek. Ama diyemiyoruz/diyemiyorum. Bu yüzden hep kendimden...
Old 27-01-2009, 18:42   #5
Av.Cengiz Aladağ

Bu konuda iki kuralım var:
1- İstisnalar dışında anlaşılmak isterim.
2- İstisnalar dışında anlaşılmak istemem.
Old 27-01-2009, 19:56   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben genellikle açık sözlüyümdü. eveleyip, gevelemem.

Ancak insanların açıkça yüzüne söyleyip de kırmak da, karşı tarafın algılama bozukluğu olduğunda ise kırılmak da kötü oluyor.
Old 17-05-2009, 01:37   #7
minee.mine

Varsayılan AnlaŞilmak İster Mİsİnİz? İstemez Mİsİnİz?

Anlaşılmak isterim tabi fakat bazen insanlar anlamaktan öte, kendi anlamak istedikleri şekilde anlama eğiliminde olduklarından bu her zaman mümkün olmuyor.
Ayrıca bir insan neden anlaşılmak istemez? ben de bunu anlayabilmiş değilim.
Alıntı:

Eleştirilmekten korktuğu için mi?
Anlaşılamadığımızda eleştirilme ihtimali daha fazla değilmidir?
Hoşlanmadığımız kişilere
Alıntı:

“ Aa merhaba nerelerdesin? Nasılsın, (hatta daha ileriye giderek seni özledim )
dediğimizde kendimizi anlaşılmaz duruma sokmuş hem kendimizi hem de karşımızdaki kişiyi aldatmış olmazmıyız?..
Alıntı:
“ ben senden hoşlanmıyorum, seninle konuşmak da istemiyorum”
Belki bu kadar sert olmaya da gerek yok ama günlük klâsik kelimelerle (özellikle iş ilişkilerinde) mecburi ilişkiler yürütülemez mi?

Saygılar,
Old 17-05-2009, 01:40   #8
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Benim tarzım..

Tarzımı kesinlikle duruma uyduruyorum..
Old 17-05-2009, 15:26   #9
üye18721

Hiç de umurumda değil açıkcası...
Kimsenin kanaati beni ilgilendirmediği gibi kimse için de fazla yorum yapmam...
Old 17-05-2009, 19:25   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Future

Aslında umurunuzda olsa da farketmiyor; çünkü anlaşılmak, karşınızda sizi anlamak isteyen birinin bulunması ile ilgili biraz. Bazılarına ne kadar anlatsanız, anlaşılamıyorsunuz. (Örnek verecektim ama burası KHS değil. )
Old 18-05-2009, 04:21   #11
üye18721

Alıntı:
Yazan Future
Yaşamın; aşırı isteklerle dolu olmadan, yalın olarak yaşanması düşüncesindeyim.
Zira her şeyin bir sonu var; ve bu son demokles'in kılıcı gibi her an üzerimizde sallanıyor.
Bu nedenle "ortalama" bir yaşam yeterli derim.
Old 18-05-2009, 13:36   #12
ISIL YILMAZ

Alıntı:
AnlaŞilmak İster Mİsİnİz? İstemez Mİsİnİz?

Kimin anlayacağına bağlı
Old 18-01-2010, 19:35   #13
nostaljielif

kendini geliştirememiş insanları anlamak zordur.bir çocuğu bile anlamak böylesi bir insanı anlamaktan daha kolaydır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi