Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

Hukukçu ''Dahi'' Olabilir Mi?

Yanıt
Old 06-12-2006, 17:56   #31
Admin

Alıntı:
Yazan pharaoh
ben sadece görüşümü belirttim polemiğe girme niyetim yok hukukun bilim olduğunu iddaa edenlere de saygım var,benim görüşüm hukuku bilim olarak nitelemek yanlış,ayrıca hukuku bilim olarak iddaa edenlerin bu görüşlerini örneklerle açıklamaları daha yerinde olacak
Doğrusu girilecek bir polemik de yok zaten. Bence başlangıç noktanız "bilim nedir?" ve "pozitif bilim nedir?" sorularına yanıt aramak olmalı. Bu iki sorunun yanıtını öğrenirseniz, Sayın Gemici'nin altını çizmeye çalıştığı "gaf"ın eminim farkına varacaksınız.
Old 10-12-2006, 16:30   #32
Av.Can

hukuk uygulayıcıları normal olarak yürürlükte bulunan metinlerden yola çıkarak uygulama ve yorumlama uğraşısı içine girmekteler.Dolayısıyla metinlere bağlı kalınarak ciltlerce kitap yazılmakta.Bundan yola çıkarak dahi olunamayacağı besbelli.Ancak hukuk hayatın bir çok alanına temas eden ve aynı zamanda felsefi düşünüşle harmanlanabilen bir bilimdir bana göre.Sadece kanunlarda yazılanlardan ibaret olmayan bir bilimdir.Sosyal yaşamı yorumlamaya çalışan bir bilimdir.Ancak pozitif hukuk sistemi bir bilim değildir.Yanılgı burada başlıyor gibi.Uygulanan hukuk metinlerini tartışmak yada değiştirmek bilim değildir denebilir.Ama toplumda yaşanan değişimleri tahlil edip buna göre yeni yasalar yapmaya uğraşmak açık bir sosyal bilim tanımıdır.Ama kurum olarak hukuk ne olmuştur.Her zaman bir sınıfın diğerinin üzerinde baskısını kurmasının aracı olmuştur.Bu anlamda sadece üstyapı kurumudur toplumu şekillendirmez ya da ileri taşımaz.

dahi elbette olunabilir hukukta fakat dahi kavramı herkes tarafından farklı algılanıyor.Fizik kimya örnekleri verilmiş.Bu anlamda sosyal bilimlerden dahi çıkar mı sorusu akla geliyorki bence esas bilim sosyal bilimdir.Teknik bilimleri çokda bilimden saymadığımı belirtmek isterim.
Old 15-01-2007, 00:38   #33
calikusu_kamuran

HUKUK BİR BİLİMDİR ÇÜNKÜ, İNSAN DOĞASINI ARAŞTIRIR VE BU DOĞAYA EN UYGUN OLANI KURAL OLARAK KOYAR FAKAT BU ESNADA DOĞAL KİŞİLİĞİ TÖRPÜLER-YONTAR Kİ düşüncesiyle ulaştığı İNSAN tanımına ulaşır. Fakat bu düşüncesiyle ulaşma elbetteki insanın doğasını bulup bu doğayı en iyi kuralla-imkanla gerçekleştirme imkanı bulur.
Old 09-02-2007, 18:53   #34
Jeanne D'arc

Sayın korayad'ın "Türk Hukuk Sitesi 10 yaşında.." başlıklı forumda, 35 numaralı ileti ile yazdığı metinden ALINTIDIR.

Alıntı:
Yazan korayad
Ve sayın Admin,

Bir tartışma vardı: dahi hukukçu olur mu diye?
Sitenin 10. yılında görüyoruz ki; varlığınla dahi bir hukukçu olduğunu kanıtladın.

Saygılarımla.

Not:Fikri Sınai Haklar Çalışma Grubu; telif ücreti ödemem değil mi?
Old 09-02-2007, 20:26   #35
Admin

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın korayad'ın "Türk Hukuk Sitesi 10 yaşında.." başlıklı forumda, 35 numaralı ileti ile yazdığı metinden ALINTIDIR.
Nazik mesaj ve utandıran iltifat için hem Sayın korayad'a, hem size çok teşekkürler ama dahi olmayı internette site kurmakla özdeşleştirirsek, etrafta umulandan çok dahi buluruz.

Ben izninizle 2003'de yazdığım yanıtın arkasında duracağım: Hukuk bence yaratıcılığa pek açık bir bilim değil ve bu nedenle hukukçudan çok şey olabilir ama "dahi" sanmıyorum.. Böyle düşündüğüm için kendim de dahil hepimizden ayrı ayrı özür dilerim..

(Ve ben utandıran bu konuyu uzatmamanızı da önemle rica ederim! "Rica" kullanmayacaktık değil mi, pardon, "arz" ederim..)
Old 09-02-2007, 21:00   #36
A.Turan

Sayın admin, size katılmak mümkün değil. Hukuk belki çok zaman gelişmelerin ardından gelir gibi lanse edilsede bu geriden gelen hukuk pozitif ve bilimsel olmayan mevzuat hukukudur. Yoksa hukukbilimi her zaman önde gidebilir ve tarih gittiğinin delilleri ile doludur. Saygılarımla.
Old 09-02-2007, 21:09   #37
| Burak |

Öncelikle "deha" ne demektir?

Deha; İnsan zekâsının, insan kişiliğinin erişebileceği en yüksek düzey, dâhilik (tdk)

Bu terimle pozitif bilimlerle daha çok karşılaşılıyor. Çünkü sosyal bilimlerle pek uyuşmadığını düşünüyorum. Sosyal bilimlerin içine insan düşünce ve yargılama gücü girdiğinden farklı fikir ve yorumlar çıkabiliyor. Birinin beyaz dediğine biri siyah diyebiliyor.

Hukuk konusunda dahilik bana göre, yasaların bilinmesi ve daha önemlisi yorumlanması konusundaki başarıdır. Çünkü Her hangi bir karar verirken karar verici kendi düşüncesine göre değil, mevcut bulunan yazılı kurallara göre karar veriyor. Dahilik bu kuralların yorumlanmasıdır.

Dahilikte bana pek iyi bir kavram gibi gelmedi. İnsan zekasının erişebileceği en yüksek düzey. Kendimizi sınırlandırmak niye?
Old 09-02-2007, 22:57   #38
Admin

Sayın Turan,
Alıntı:
Yazan Turan
Sayın admin, size katılmak mümkün değil.
Yani diyorsunuz ki "hukukçu dahi olur".

Peki ben size birkaç bütün dünyanın dahi olduğunda hemfikir olduğu değişik branşlardan isim sayayım:
Fizik : Einstein, Newton, Kepler, Hawking
Kimya : Curie
Edebiyat : Shakespeare
Müzik : Mozart
Resim : Da Vinci
Matematik : Gauss, Hilbert

Siz de bana bir tane hukukçu söyleyin? Tabii hukuk okuyup, matematik formülü icat etmiş olmasın lütfen, dehası hukuk alanında kabul edilmiş olsun.
Old 09-02-2007, 23:00   #39
Jeanne D'arc

Marcus Tillius Cicero olur mu?

Çok itiraz görecek biliyorum ve amacım fikri anarşi!
Old 09-02-2007, 23:14   #40
Av.Engin Özoğul

Deha Hukukçu Adayım : Mehmet Saim Dikici

Old 09-02-2007, 23:39   #41
Jeanne D'arc

"Dahi olunmaz, dahi doğulur" değilse eğer; büyüyünce ben de "dahi" olacağım!
Old 10-02-2007, 07:16   #42
Cest la vie

Alıntı:
Bir kisiye yapilmis haksizlik, butun topluma yoneltilmis bir siddettir. Montesquieu

1708 yilinda 'hukuk diplomasini' alan Montesquieu'nun bu sozune itirazi olan var mi? Bu dusunce sizce de 'dahice' degil mi?

Alıntı:
Yazan Admin
diğer meslekleri yapamayacaklarını düşünen hukuk fakültesi mezunlarının girmeye çalıştığı bir meslek haline getiriyor.

"Hicbir sey olamazsam avukat olurum" sozune(ki cogunlukla iyi niyetle soylenmesine ragmen) sinirlenen meslek grubundan boyle bir cumle duymak gercekten uzucu... Ancak diger meslekleri yapamayacaklarini dusunenlerin akademisyenlige yonelmeleri de ayri bir tezatlik yaratmiyor mu? Sanirim ben neyi kastettiginizi anlamadim...
Old 10-02-2007, 12:06   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bence de hukukçu dahi olamaz. Dahi olabilir, ama "hukukta dahi" olamaz.

Sevgili Ahu'nun Montesquie'dan verdiği örnek cümle, dahice bir cümledir, ama bu onu "dahi hukukçu" kılmaz, kendisi deha olarak kabul edilebilir.

Neden hukukta dahi olunmaz, çünkü hukuk bir kurallar bütünüdür ve bu kurallar beşeri ilişkileri düzenlerken, haklarında düzenleme yapılanların tümünün dahi olmadığını da gözetmek zorundadır öncelikle. Daha doğru ifade etmek gerekirse hukuk mevcut olanı tespit eder ve ona göre düzenler (bazen ileri giderek toplumun önüne de istisnai olarak geçer).

Toplum yalnızca dehalardan oluşsa ve mevcut düzenlemeler de buna göre şekillendirilse, o zaman dahice kurallar bütünü (deha hukuk külliyatı) ve bu düzenlemelere göre başarılı uygulamalar yapılabilir.

Ama bu ütopik varsayımda bile, hukuk yine mevcudun uygulamasına yönelik olacağından, dahice kurallar bütününü dahice uygulamaktan değil, olsa olsa "iyi" ya da "başarılı" uygulamaktan söz edilebilir.

Bence

Saygılarımla...
Old 10-02-2007, 12:17   #44
A.Turan

Ama sayın şehper burda tartışılan konu zaten hukukçuların dahi olup olmadığı noktasında düğümlendi. Siz de kabul ettinizki montesquie dahi bir hukukçudur.
Old 10-02-2007, 12:19   #45
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Acaba yanlış mı anladım?

Öyleyse iki kısa cümleyle özet geçeyim

Bir hukukçu da deha/dahi olabilir.

Hukukta deha/dahi olunmaz.

Saygılarımla...
Old 10-02-2007, 12:25   #46
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bu arada unutmadan:

Hukuk mevcudu düzenler ve toplumla kural olarak birlikte yürür, bu nedenle hukukta deha olunamaz demiştik yukarıda.

Şimdi henüz uygulanmayan, düzenlemesi kabul görmemiş bir tasarımız var malumunuz. Borçlar Tasarısı.

Dahi hukukçuluk tartışmalarını bir yana bırakıp dahice bir iş yapmak üzere, tüm katılımcıları aşağıdaki linke bekliyorum

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11718

Saygılar
Old 10-02-2007, 12:46   #47
A.Turan

Dahi hukukçuluk tartışmalarını bir yana bırakıp dahice bir iş yapmak üzere, tüm katılımcıları aşağıdaki linke bekliyorum
Sayın şehper işte bu cümleniz de bir deha göstergesi
Old 10-02-2007, 21:35   #48
Av.Can

Alıntı:
Yazan calikusu_kamuran
HUKUK BİR BİLİMDİR ÇÜNKÜ, İNSAN DOĞASINI ARAŞTIRIR VE BU DOĞAYA EN UYGUN OLANI KURAL OLARAK KOYAR FAKAT BU ESNADA DOĞAL KİŞİLİĞİ TÖRPÜLER-YONTAR Kİ düşüncesiyle ulaştığı İNSAN tanımına ulaşır. Fakat bu düşüncesiyle ulaşma elbetteki insanın doğasını bulup bu doğayı en iyi kuralla-imkanla gerçekleştirme imkanı bulur.

hukuk insan doğasını araştırıp bu doğaya en uygun olan kuralı koymaz.Zira insan doğasından birbirinden tamamen farklı sonuçlar çıkar.Hukuk sadece toplumda var olan olaylardan yola çıkarak bu duruma uygun düzenlemeler yapar.Basit bir sosyal düzen formülasyonudur.Burada kastım pozitif hukuk.Genel hukuk kavramı değil
Old 18-02-2007, 02:27   #49
SNOW

Bir dahi hukuk mesleğini seçmişse dahi bir hukukçudur.

Bir kimse başkasının işlediği suçtan sorumlu tutulamaz.
Kanunda öngörülmeyen bir fiilden dolayı kimse cezalandırılamaz veya kanunsuz suç ve ceza olmaz.
suçluluğu sabit oluncaya kadar herkes masumdur.
senede karşı senetle isbat zorunluluğu. vs.
Bu ilkeler deha ürünü ilkelerdir. Bunları dahi hukukçular bulmuşlardır. Böyle ilkeler bugünkü dahi hukukçularca bulunuyordur ve gelecekteki dahi hukukçularca da bulunacaktır. dahi hukukçu vardı, var ve olacak.
Old 18-02-2007, 15:03   #50
aşk-ı adalet

Tarih boyunca yaşayıp alanlarında önemli izler bırakmış ama adı ve dehası kayda geçmemiş binlerce dahi yaşamıştır eminim.Ve yine eminim ki hukuk alanında katkı sağlamış isimsiz dahilerin sayısı çok fazladır.Çünkü bilindiği üzere hukuk kuralları aniden ortaya çıkmaz,uzun yıllar içinde değişerek gelişir,olgunlaşır.Bu sürecin başlangıcında ve ilerlemesinde dahice katılımları olanlar mutlaka olur.Bir dahinin ille de nam salması gerekli değildir diye düşünüyorum.
Old 08-01-2010, 02:20   #51
bzkrem

Çünkü 'hukuk' çerçevesinde düşünce ufkunuz kanunlarla sınırlandırılmıstır.

düşüncenin bile sınırlarını aşamazken nasıl deha olabilirsiniz?
Old 05-03-2010, 16:05   #52
NurTuna

Olabilir, ancak sistemin bunu algılaması zordur, bu nedenle iyi bir pazarlamacı da olması gerekir ki bu pazarda kuralları koyanlar hukukçular olmadıkça satışı çok zordur.

Old 10-08-2010, 21:10   #53
Machiavelli

Dehanın hukuk pratiğinin işleyişine uygulanışı imkansız görülebilir; dehanın adliyedeki etkileri sadece deha kişinin kendisini mütebessim kılacak şekilde tezahür edebilir. Lakin hukuka en büyük hizmet içtihat çıkarmak değil, insan yapısının yıllar içerisinde değişmez ortalama ortak özelliklerinden hareket edip sosyoloji ve felsefeyi yoğurabilmek, onlarca farklı ülkede yüzlerce farklı kanuna referans olabilecek fikirlere sahip olabilmektir.
Kişinin hukuk eğitimi almaya karar verirken beklentileri teorik değil pratik, manevi değil maddi olsa dahi, hukukun ruhunun algılanışı, bir deha oluşacaksa da önünü kesecek yüzeysel-gündelik şekillerde algılanmamalı, bilakis hukuk ruhunun deha ilerleyeşine salgıladığı güzel kokular teneffüs edilmelidir.

Saygılarımla.
Nuri Erman Ateş
Old 11-08-2010, 00:05   #54
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Nuri Erman Ateş
Lakin hukuka en büyük hizmetler içtihat çıkararak değil,... onlarca farklı ülkede yüzlerce farklı kanuna referans olabilecek fikirlere sahip olabilmektir.
Ama bu dehaya hukukçu denmez, kanun koyucu denir. Hukukçu yargı alanında çalışır; kanun koyucu yasama alanında çalışır.

Kanun koyucuyu hukukçu sayarsak futbolcuları da hukukçu saymamız gerekir: Örneğin ‘’Hakemler dâhi olabilir mi?’’ sorusu dahi sorulabilir.

Saygılarımla
Old 11-08-2010, 00:57   #55
Machiavelli

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Ama bu dehaya hukukçu denmez, kanun koyucu denir. Hukukçu yargı alanında çalışır; kanun koyucu yasama alanında çalışır.

Velhasıl dehalar tek alanda çalışan emekçiler değil, birbiriyle ilintili alanların ilintileri üzerinde belirleyici/şekillendirici olanlardır.

Alıntı:
Yazan [Av.Armağan Konyalı
Kanun koyucuyu hukukçu sayarsak futbolcuları da hukukçu saymamız gerekir: Örneğin ‘’Hakemler dâhi olabilir mi?’’ sorusu dahi sorulabilir.

Futbolcuları avukatları benzetir isek, hakemleri de hakimlere benzetebiliriz. Takdir yetkilerinin sınırları dahilinde hukuka faydaları mümkündür. Asıl katkıyı yapacak kişi ise toplumun futbol algısını çözmüş ve bu çerçevede daha iyi bir futbol için yeni fikirler geliştirmiş Fifa başkanının yaptığı olacaktır. Fifa başkanı kuvvetle muhtemel futbolculuktan gelmedir.

Dehayı belirlediği sınırlamalar içerisinde arayanlar, dehayı gördüklerinde tanımayacaklardandır.
Dehasına ulaşmada ilk gönderimimde anlattığım şekilde hukuk disiplininden de faydalanmış ve devamında herhangi bir organ/mecra üzerinden toplumsal hukuka ve yaşayışa hizmet edeceğini düşündüğü dâhiyane fikirlerini geliştirip sunmuş bir deha, hem dâhi hukukçu, hem de hukuktan çıkmış deha kavramlarını örter kanâatindeyim.

Saygı
larımla.
Old 13-08-2010, 23:07   #56
multipack

Mahatma Gandhi deha değilse nedir? Ya da Jacques Verges?
Dehanın tek ölçütü ortaya elle tutulur, gözle görülür bir buluş koymak ise şayet, hukukçunun "hâkimin son savunmayı alırken yüzünde oynayan kasların hareketlerinden faydalanıp vereceği hükmü bilen mimikmetre" gibi bir şey bulması elbette alışılagelmiş bir şey değil, o zaman bizden deha çıkmaz.
Ama isimleri bilinen veya bilinmeyen ulusal/uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, pro-bono etkinlikleri için akıl yoran, çareler bulan, otoriteleri yenen hukukçular dahi değilse nedir?
Deha başkalarının kolayca yaratamayacağı türden farklar yaratmak değil midir? Hukukçu dahi olur. Hem de çok güzel olur.
Old 14-08-2010, 00:04   #57
Gemici

Alıntı:
dâhi Ar. d¥h³
a. (da:hi Olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan kimse, deha: �Atatürk, bilmek için öğrenmiş olmaya ihtiyacı olmayan dâhiler soyundandı.� -H. Taner.
Güncel Türkçe Sözlük

Deha Köken: Ar.
Söyleyiş: (deha Cinsiyet: Kız
1. İnsan zekâsının ulaşabileceği en yüksek aşama. 2. Dâhi.
1. İnsan zekâsının ulaşabileceği en yüksek aşama. 2. Dâhi.
Kişi Adları Sözlüğü
Kaynak: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori...e=deha&ayn=tam

Tartışmaya yol açan soruyu dâhi ve deha kelimelerinin anlamları doğrultusunda değerlendirerek alttaki soruların cevabını ararsak 'Hukukçu'nun ''Dahi'' olup olamıyacağını' ortaya çıkarırız gibime geliyor.

a) Dâhi:
1. 'Olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan kimse' hukukçu olamaz mı?
2. hukukçu olağanüstü yeteneğe ve yaratıcı güce sahip olamaz mı?

b) Deha:
3. Zekası İnsan zekâsının ulaşabileceği en yüksek aşama'ya varmış kişi hukukçu olamaz mı?
4. hukukçu'nun zekası en yüksek aşamaya varamaz mı?

Saygılarımla
Old 14-08-2010, 15:07   #58
Chi

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın pharaoh,

Siz bir Dahi'siniz, bir cümlede hukukun bilim olmadığını ve felesefnin bir bilim olduğunu ortaya koydunuz.

Bunu yapmakla da hukuk tarihinden, hukuk felsefesinden, hukuk sosyolojisinden ve hukuk bilmem nesinden bahseden ve hukuku fakültelerde öğrenen ve öğreten herkesin uğraşısının boşuna olduğunu açığa çıkardınız ve felsefenin ne olduğu üzerinde yüzyıllardan beri kafa yoran ve felsefenin değişik tarifleri üzerinde tartışan filosoflara da bir ders verdiniz.

Saygılarımla

'İpten alma' deyimi aklıma geldi.. Çıkışı şöyle:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5895

Ve ben sade bir vatandaş olarak şöyle düşünüorum : Avukatlarımız yaşamın her alanına yakın olmalı. Bu tabiiki bir zorunluluk değil fakat hukuk dışında da donanıma sahip olan bir avukat müvekkilini daha iyi anlayacak ve her detayı kolayca farkedecektir.

*Yukarda ki ipten alma olayında avukat başarılı olmuş olabilir. fakat (hukuktaki) açık noktaları yakalamaya çalışmak sanırım doğru kararı bozma çabası... Deha değil, cin fikirlilik Zekice fakat yanlış! Hakılı çıkmak,isteyen haksız insanın kurnazca yaptığı manevralar gibi.. Hoş gelmedi bana..

* Ülkemizdede ''ne yaparsan yap, kurtar!' diyen adamlar var.. Hizmet etmemek gerek...

Aklıma gelenleri tek tek yazdım. Toparlayamadım.. Belki, söylenebileceklere önsöz.

Yaptığı iş gerçekten güç olan sevgili avukatlarımıza kolaylıklar diliyorum.
Old 14-08-2010, 23:44   #59
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan multipack
Mahatma Gandhi deha değilse nedir? Ya da Jacques Verges?
- Mahatma Gandhi dehasını hukuk alanında değil, siyaset alanında göstermiştir. Bu nedenle Gandhi hukukçu deha değildir; siyasi dehadır. Gandhi Güney Afrika’da dürüstlükle avukatlık yaparken doğruyu savunmuştur ama doğruyu savunmak için dehaya ihtiyaç bulunmamaktadır.

- Jacques Verges ise hukuk bilgisiyle değil, kamuoyu desteğini arkasına almakla ünlüdür. Bu nedenle dehasını hukuk alanında değil, halkla ilişkiler alanında kullanmıştır. Ünlü avukatın yaptığı savunmalara sanat diyenler olmuştur ama ben buna zenaat demekten yanayım. Mahkemeleri baskı altına alarak sanık yararına sonuç almak hukuki deha sayılamaz. Tam tersine, mahkemeleri baskı altına almak herkesin uzak durması gereken hukuka aykırı bir tavırdır. Sanığı savunmak yerine topluma saldırmak kolaycılık ve kurnazlıktır.

Dehanın kurnazlığa ihtiyacı yoktur.
Alıntı:
Deha başkalarının kolayca yaratamayacağı türden farklar yaratmak değil midir?
Değildir. Deha, hukuk alemine katkıda bulunana denir. Yüzyılın davasında en büyük rüşveti verene deha denmez.
Alıntı:

Hukukçu dahi olur. Hem de çok güzel olur.
Elbette hukukçu deha olur ama gönül isterdi ki bu deha hukuk alanında ışıldasın. Ne yazık ki çoğu alanda deha örneği çok olmasına karşın hukuk alanında örnek vermek zor oluyor. Örneğin hukuk doktorası yapmış olan Kafka.

Saygılarımla
Old 26-08-2010, 16:36   #60
üye34660

Dahi her meslekte olabileceği gibi, mesleği olmayan şahıslarda da olabilir. Ancak önemli olan, bu şahsın dahiliğini ortaya koyabileceği ortamın oluşturulmasıdır. Dahilik örneğini Hakim ve savcılar, avukatlardan dahi göremedinizse, bu durumun dahi potansiyeli olan şahıslarla bir ilgisi olmayıp; bunun, katı meslek kuralları, adı demokrasi olan, ancak özde demokratik olmayan sistemler ve rejimler, kişinin kendi potansiyelini ortaya çıkarmasına izin vermeyen meslek kurulları... gibi etkenlerle ilgisi olabilir diye düşünüyorum. Çünkü gerçek dahilik ancak gerçek demokrasilerle yeşerir bana göre. İstisnalar hariç, kişinin kendi özünü gerçekleştirme olanağı bence dahilik için önemli koşullardandır. Bunun da birinci şartı baskının olmamasıdır. Baskı varsa bu potansiyel ortaya çıkarılamaz. baskının engelenmesi ise ancak gerçek demokrasi ile olur. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi