Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankadan ipotekli taşınmaz üzerine yönetim giderleri nedeniyle konulan haciz ile satış istenmesi ve kanuni ipotek tesisi

Yanıt
Old 01-04-2011, 10:42   #1
bodrumlaw

Varsayılan Bankadan ipotekli taşınmaz üzerine yönetim giderleri nedeniyle konulan haciz ile satış istenmesi ve kanuni ipotek tesisi

Çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu büyük bir sitede yabancı bir kat malikine yönetim giderleri için yasal takip yaptık ve kesinleşti. (yönetim gideri olduğu için T.K. Ek madde 1’e göre tebligat yaptırabildik.) Tapu kaydına haciz koydurduk. Ancak bizim gayrimenkul haczi işlemimizden önce banka ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takibe başlamış ve kıymet takdirini de yaptırmış. Banka yabancı kat malikine tebligat yaptıramadığı gerekçesiyle yaklaşık bir senedir hiçbir işlem yapmıyor. Doğal olarak site aidatları ödenmemekte ve birikmektedir. Yeni satın alan kat maliki ise önceki aidatlardan sorumlu olmayacağından dolayı sitenin büyük bir yönetim gideri kaybı söz konusu. Bu durumda olan birçok daire var. Nedeni ise yabancıların daireleri aldıkları dönemdeki fiyatı şu anki fiyatlardan daha yüksek olması, bırakıp gidiyorlar. Örneğin bu takipteki eve banka 75,000 Euro ipotek koymuş, kıymet takdirindeki değeri sadece 125,000 TL. Kısaca banka satış yaptırırsa bize bir şey kalmayacak. Satış yaptırmaz ise yönetim giderlerinden hala eski malik sorumlu olduğu için yönetim giderleri tahsil edilemeyecek. Sorularım şunlar; Banka bir senedir işlem yapmadığı için yapabileceğimiz bir şey var mı? Satış parasından site aidatlarının öncelikli ödenmesini sağlamak mümkün mü? Yönetim giderleri nedeni ile kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkının tescil edilmesini sağlayarak banka ipoteğinin önüne geçmek mümkün mü? Mümkünse diğer kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkı tesisinin usulü nedir? Mahkeme kararı yerine İcra Takibi’nin kesinleşmesi yeterlimidir? Cevaplarınız için teşekkürler.
Old 05-04-2011, 12:33   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın bodrumlaw;

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun "Ortak giderlerin teminatı" başlığı altında düzenlenen 22. maddesine göre; "(Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 -2814/10 md.) Kat malikinin, 20 nci madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür. Kat malikinin borcu bu yolla da alınamazsa, mahkemece tesbit edilen borcunu ödemiyen kat malikinin bağımsız bölümü üzerine, varsa yöneticinin yoksa kat maliklerinden birinin yazılı istemiyle bu borç tutarı için, diğer kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkı tescil edilir. Medeni Kanunun 807 nci maddesinin son fıkrası hükmü burada da uygulanır. (Değişik: 13/4/1983-2814/10 md.) Kat maliklerinin, gider borcunu ödemeyen kat maliki veya diğer sorumlulardan olan alacakları önceliklidir."

Düzenleme uyarınca aidatlara ilişkin alacaklar diğer alacakların önüne geçeceğinden kanuni ipotek hakkından yararlanmak için tapu sicil müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

Saygılarımla..
Old 14-04-2011, 15:25   #3
bodrumlaw

Sayın Ekici,
Kanuni ipotek koydurma hususunu inceledim. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Mahir Ersin Germeç’in kitabında şöyle demekte: ‘Yasa hükmünde mahkemece tespit edilen borç deyimine yer verildiğine göre, icra yoluna başvurularak icra tetkik merciinden alınan itirazın kaldırılması kararı kanuni ipoteğin tescili için yeterli sayılmaz.’

KMK mad 22 son fıkra hükmüne dayanarak ‘(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/10 md.) Kat maliklerinin, gider borcunu ödemeyen kat maliki veya diğer sorumlulardan olan alacakları önceliklidir.’ bu sorunu çözmeye çalışacağım. Şöyle ki; İcra Dosyası’na yazı yazarak bankanın yaptıracağı satıştan elde edilecek paradan öncelikle takip konusu genel gider borçlarının yukarıda ki kanun maddesine uygun olarak ödenmesini talep edeceğim. Umarım işe yarar.
Old 14-06-2019, 11:31   #4
Dilara Karagöz

Sayın Bodrumlaw,

"Satış parasından site aidatlarının öncelikli ödenmesini sağlamak mümkün mü? Yönetim giderleri nedeni ile kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkının tescil edilmesini sağlayarak banka ipoteğinin önüne geçmek mümkün mü? Mümkünse diğer kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkı tesisinin usulü nedir? Mahkeme kararı yerine İcra Takibi’nin kesinleşmesi yeterli midir?" gibi sorularınız mevcut bir dosyam dolayısıyla günlerdir kafamı meşgul etmektedir. Tüm araştırmalarıma rağmen uygulamasını bulamadım. Acaba bu sorularınıza yanıt bulabildiniz mi? KMK md 22/2'nin yani kat malikleri lehine kanuni ipotek hakkının tescili uygulama da nasıldır? ve bu tescil banka ipoteğinin önüne geçer mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-06-2019, 11:44   #5
Dilara Karagöz

Sayın Dikici,

"Düzenleme uyarınca aidatlara ilişkin alacaklar diğer alacakların önüne geçeceğinden kanuni ipotek hakkından yararlanmak için tapu sicil müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız." cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.
Kanuni ipotek hakkından yararlanmak için tapu sicil müdürlüğüne başvuru usulü hakkında bir bilginiz var mı? Eğer var ise bizi de bilgilendirebilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi