Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited şirket müdürünün şirket mallarını kaçırması.

Yanıt
Old 14-06-2019, 08:10   #1
drako

Varsayılan Limited şirket müdürünün şirket mallarını kaçırması.

Müvekkilin %50 pay diğer ortağın da %50 pay sahibi olduğu 2 kişilik limited şirket mevcut.Diğer ortak ile müvekkilin işleri yolunda gitmiyor diğer ortak şirket aleyhine bir sürü borç yapıyor ve limited şirketin faaliyet yürüttüğü işyerini kapatıyorlar.İkisi de müştereken temsile yetkili.Müvekkil ise hala borçlarıyla uğraşmakta şirketin.(Kira kontratına şahsi olarak imza atmış kira borcunu ödemiş,yine 1-2 senede şahsi olarak imza atmış onları da kendi cebinden ödemiş).

Yine diğer ortak işletme yerini kapatmadan önce işletmede kullanılan (pastahane) araç ve gereçlerini toplayıp tıra yükleyip götürüyor.O günden beri kendisinden haber alamıyoruz.Şuanda diğer ortak o malzemelerle başka yerde dükkan açıp orayı işlettiği haberini alıyoruz.Tıra yükleyip götürdüğü ürünlerin faturası ise mevcut.Yine tıra yükleyip götürürken tanıklar da mevcut.Ben de öncelikle haklı neden ile fesih nedeniyle şirketin feshi için dava açtım.Ancak müvekkilin bir sürü zarari mevcut.

Bu aşamada müvekkilin zararlarını karşılamak için ne yapabilirim.Zira müvekkil kira borcunu kendisi cebinden ödemiş.Kira kontratını ise maalesef kendi şahsı olarak imzalamış ve vergi açılışı kontrattan sonra.Bu ödediği kira bedelinin yarısının diğer kişinin sorumluluğu olduğunu nasıl ispat edebilirim?

Sevgili üstatlarımın yardımına ihtiyaç duymaktayım.Teşekkürler.
Old 16-06-2019, 06:37   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın drako,

Alıntı:
..Ben de öncelikle haklı neden ile fesih nedeniyle şirketin feshi için dava açtım...

„…Bilindiği üzere, mülga 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 549/4 maddesi uyarınca; ortaklardan birinin talebi üzerine ve muhik sebeplerden dolayı bir limited şirketin feshine mahkemece karar verilebilmektedir. (Aynı düzenleme, 6102 sayılı TTK'nun 636/3 maddesinde de korunmuştur. )…“
HGK. E. 2012/11-560, K. 2012/1103,T. 12.12.2012
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...012-11-560.htm

Alıntı:
...Bu aşamada müvekkilin zararlarını karşılamak için ne yapabilirim...

Şirket esas sözleşmesi kapsamında, YMM.’den bir rapor alınması, müvekkil ortağın parasal taleplerinin bir dayanağı olur (3568 S. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu, m.1).

OLAY ve HUKUK :

I-Limited Şirket (6102 s. TTK.m.573 vd.)

II-“ortaklık payı”, limited şirketteki esas sermaye payını ifade eder (m.135)

III-“yönetim kurulu” terimi limited şirketlerde müdürleri ifade eder (m.195/6)

IV-Yönetim ve temsil (m.623 vd.)

V-Sona Erme ve Ayrılma (m.636 vd.)

(1) Limited şirket aşağıdaki hâllerde sona erer:
a) Şirket sözleşmesinde öngörülen sona erme sebeplerinden birinin gerçekleşmesiyle.
b) Genel kurul kararı ile.
c) İflasın açılması ile.
d) Kanunda öngörülen diğer sona erme hâllerinde.

(2) Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, ortaklardan veya şirket alacaklılarından birinin şirketin feshini istemesi üzerine şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, müdürleri dinleyerek şirketin, durumunu Kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler, buna rağmen durum düzeltilmezse, şirketin feshine karar verir.

(3) Haklı sebeplerin varlığında, her ortak mahkemeden şirketin feshini isteyebilir. Mahkeme, istem yerine, davacı ortağa payının gerçek değerinin ödenmesine ve davacı ortağın şirketten çıkarılmasına veya duruma uygun düşen ve kabul edilebilir diğer bir çözüme hükmedebilir.

(4) Fesih davası açıldığında mahkeme taraflardan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alabilir.

(5) Sona ermenin sonuçlarına anonim şirketlere ilişkin hükümler uygulanır.

VI-Limited Şirketlerin Amme Borçları (6183 s.K.m.35)

Kolay gelsin...
Old 17-06-2019, 08:09   #3
drako

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler hulusi bey.Benim tam olarak sormak istediğim şu;

Müvekkil kendisi limited şirketin işletileceği dükkanın kira sözleşmesini şahsi olarak imzalamış.Ardından işler yolunda gitmeyince de diğer ortak kaçınca müvekkil icralık olduğu bu kirayı kendi cebinden ödemiştir.

Ben bu ödediği kira alacağı için diğer ortağa nasıl dayanabilirim?Asıl merak ettiğim husus bu.Sebepsiz zenginleşme benim açımdan bir çözüm olabilir mi?Yoksa icra takibi şansını mı denemeliyim?Yine husumeti kime yöneltebilirim?Zira kontrata konu edilen yer şirketin genel merkezi.Şirkete karşı mı dava açmalıyım?
Old 17-06-2019, 08:14   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba,

Alıntı:
Ben bu ödediği kira alacağı için diğer ortağa nasıl dayanabilirim?Asıl merak ettiğim husus bu.

Kira sözleşmesinin ve kira ödemelerinin şirketin ticari defterlerine, kayıtlarına yansıtılmış olup olmadığı önemli....Bu nedenle önerim...önce YMM.

Saygılar
Old 17-06-2019, 08:16   #5
drako

Tesekkur ederim ilginiz için sayın hulusi bey.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi