Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu

Yanıt
Old 04-02-2011, 14:50   #1
elevent

Varsayılan Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu

Yeni Borçlar Kanunu ve Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Yeni Borçlar Kanunu ve Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Aynı zamanda TÜRK BORÇLAR KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUN'da bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Kaynak : Resmi Gazete
Old 04-02-2011, 16:43   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Özel yürürlük maddelerine göre,
HMUK 01.10.2011 tarihinde, BK 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girecek.
Old 04-02-2011, 21:28   #3
Av.Ömer Güntay

İstanbul Barosu'nun meslek örgütü ve avukata hizmet tanımına uygun faaliyeti takdir ve teşekkürü hak ediyor kanısındayım;

Alıntı:

BORÇLAR KANUNU, H.M.K. VE T.T.K. MESLEKTAŞLARA ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILACAK
İstanbul Barosu Yönetim Kurulu tarafından alınan karar ile, değişen 6098 sayılı Borçlar Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu eski ve yeni kanun maddeleri ile birlikte karşılaştırma Tablolu olarak basılacak ve meslektaşların adreslerine kargo ile gönderilecektir.
Old 04-02-2011, 21:33   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
İstanbul Barosu'nun meslek örgütü ve avukata hizmet tanımına uygun faaliyeti takdir ve teşekkürü hak ediyor kanısındayım;

Evet, uzun zamandan beri ilk defa bir yönetim meslektaşını (mensuplarını) düşünmeye başladı.

Öncekilerin de hakkını yemeyelim: Barolarda kolu ve yakası bir parmak yağlı cüppelerimiz, kırık dökük sandalyelerimiz ve dahi bilmem ne tatil köyü de onların sayesinde vardı. Allah selamet versin...

Avukatlar icraat ve destek, çözüm bekliyor. Umarım bu yönetim farklı olur.

Saygılar,
Old 05-02-2011, 15:08   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

İzmir Barosunun böyle bir uygulaması olmadı, açıkçası ücretsiz kargo ile yasa kitapçığı göndermesini de istemiyorum.

Dün İzmir Barosu, HMK Tasarısı hazırlayan akademisyenleri getirtti, hocalar tanıtımı yaptılar, ancak yetmedi, salon küçük geldi ben ayakta dinledim, zaman sorunu vardı, anlayamadığım hususları ne sordum ne de zaten hocalar o konulara girebildi...

Bu durumda benim İzmir Barosundan isteğim şu; İstanbul Barosuna özenip boş yere kargo masrafı ve matbaa masrafı yapma zira bu yapılacak masraflar bana en fazla 15/20 TL tasarruf etme imkanı sağlar.

Bunun yerine, rahatça oturabileceğim, not alabileceğim, uzun soluklu, bir eğitim semineri istiyorum...

Kolay Gelsin
Old 09-02-2011, 17:26   #6
Av. Fatih KARACA

Değerli Meslektaşlarım,

Hukuk Muhakemeleri Kanununu inceleme fırsatım oldu. Malvarlığına ilişkin ve değeri para ile ölçülebilen davalarda, davanın değerine göre mahkemenin görevinin belirlenmesi sona ermiş gibi. Gözümden bir şey kaçmadıysa, kanun yürürlüğe girdikten sonra, kanunda sayılı istisnalardan başka tüm davalar asliye hukuk mahkemesinde görülecek.

Saygılarımla
Av. Fatih Karaca
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi