Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ad soyad değişikliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2012, 20:03   #1
Konuk

Varsayılan ad soyad değişikliği

merhaba
boşandığım eşimin beni bulmasından korktuğum için ad ve soyadımı değiştirmek istiyorum.değiştirmem ne kadar etkili acaba
iyi çalışmalar
Old 22-02-2012, 11:32   #2
Atahun

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba
boşandığım eşimin beni bulmasından korktuğum için ad ve soyadımı değiştirmek istiyorum.değiştirmem ne kadar etkili acaba
iyi çalışmalar

Ad ve Soyad değişikliğinin mümkün olup olmadığını bilmiyorum ama; T.C. Kimlik numaranız değişmeyeceği için sonuca etkisinin de olamayacağını düşünüyorum.
Old 22-02-2012, 15:02   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Adv ve soyadınızı değiştirmeniz ilk bakışta faydalı gibi görünse de,eski eşiniz sizi bulmak isterse ad ve soyadınız farklı olsa bile isteğine ulaşabilir. Sizi bulmayı aklına koyduysa bir yolunu bulur.

Size yönelik tehditleri varsa C. Savcılığına şikayet ediniz.
Old 22-02-2012, 16:42   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba
iyi çalışmalar

Sayın Katılımcı,

Eski eşinizin sizi bulmasından korkmanız, isim değişikliği davalarında aranan sebeplerden değildir yani bu sebeple isminizi değiştirip değiştiremeyeceğiniz dahi tartışmalıdır. Ancak olayın ciddiyetine göre doğrudan bir avukatın bu hususu değerlendirmesi uygun olur.

Kaldı ki hiç bir değişiklik size %100 bir koruma sağlayamayabilir yani isminizi değiştirmeniz mümkün olsa dahi bunun kesin bir koruması yoktur. Ne kadar etkili olacağı ise eski eşinizin ısrarlı araştırmalarına göre değişebilir.

Ancak her ne kadar boşanmış da olsanız, şartlar mevcutsa, 4320 Sayılı Kanun'dan yararlanarak, belirli sürelerle eski eşiniz aleyhine tedbirlere başvurulmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi suça maruz kaldığınız net olmadığından detaylı ve kesin bir açıklama yapamıyorum ancak maruz kaldığınız suç ve suçtaki konumunuza göre " Tanık Koruma Kanunu'nda yer alan tanık sıfatıyla dinlenen mağdur sıfatı" na sahip olup olmadığınız değerlendirilmeli ve buna göre başka önlem alınıp alınamayacağı araştırılmalıdır.

Tüm bu hususlarda ivedilikle hareket edebilmek için, doğrudan bir avukatın danışmanlık ve vekillik hizmetine başvurmanız menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi