Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elbirliği Mülkiyetinin Müştereke Çevrilmesi

Yanıt
Old 24-04-2004, 12:33   #1
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Elbirliği Mülkiyetinin Müştereke Çevrilmesi

Selamlar,

Noterde yapılmış bir Ölünceye Kadar bakma akti (ÖKBA) ile paylaşılmamış bir terekede bulunan gayrimenkulde sahip olunan hissenin bir üçüncü kişiye devri yapılmış.Tapu idaresi tereke çözülmediğinden devri gerçekleştirmemiş.
Rızai taksim mümkün değil , bazı mirasçılar yurtdışındalar ve adresleri bilinmiyor.Düşünceme göre terekede izaleyi şuyuu gerekecek ama bu prosedür de çok uzun.Bir diğer ihtimal olarak elbirliği mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi yöntemini düşündüm ama bu konuda tam bir bilgim yok.

Bahsedilen bu usule gidilirse bize fayda sağlar mı ve ÖKBA ile devri vaadedilen tapu hissesinin ferağını sağlayabilir miyiz?Ne düşünüyorsunuz ve bu konuda benzer bir işlem yapmış olan var mı?
herkese şimdiden teşekkürler
Old 26-04-2004, 10:51   #2
OKoseoglu

İştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesinin işinize yarayacağını düşünmüyorum. Sonuçta yapmak istediğiniz işlem olağanüstü bir işlem olup MK MADDE 692' göre yine tüm paydaşların oybirliği ile alacakları karara bağlıdır. Paydaşlara ulaşmadaki zorluğun devam etmesi veya anlaşma olmaması durumunda bu yol işinize yaramayacaktır.
Old 26-04-2004, 16:07   #3
nursel citil

İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi için veraset ilamı alınması ve buna dayanılarak mirasçıların paylarının tapuya tescil edilmesi gerekir.
Veraset ilamı almak için mirasçılardan herhangi birinin başvurması yeterlidir, adresi bilinmeyen mirasçılara tebligat ilan yolu ile yapılarak karar alınabilir.
Eğer devredilen miras payı yurt dışındaki kişilerin miras paylarına ilişkin değilse, müşterek mülkiyette payın devri mümkün olduğu için yapılan devir geçerlidir ve tapuya devrin tescili istenebilir. Teorik olarak bu şekilde yapılabilir ancak uygulamada böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım.
Old 27-04-2004, 09:38   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Cevaplarınız için teşekkürler.

Yalnız, Sayın koseoglu, sizin belirttiğiniz olağanüstü işlemler ibaresinin iştirakli mülkiyetin müştereke çevrilmesi durumunda hangi açıdan uygulanabileceğini anlamadım.Bu dönüşümü herhangibi paydaşın isteyebileceğini, paylar fiilen belli olduğunda da müşterek mülkiyet halindeki taşınmazdaki bu pay üzerinde bireysel tasarrufun caiz olduğunu biliyorum.Sizin bahsettiğiniz payı aşacak şekilde tüm taşınmazın örneğin kiraya verilmesi gibi diğer paydaşların da hakkına tecavüz eden durumlarda olağanüstü işlem olgusunun dikkate alınabileceğini düşünüyorum.

Sayın Çitil, veraset ilamı üzerine şeklen gösterilen payların ayrıca bir rizai taksim veya paylaştırmaya dayalı bir mahkeme hükmü olmadan tapuda tescili mümkün müdür?
teşekkürler
Old 27-04-2004, 10:34   #5
OKoseoglu

Ben hissenin devrinin yapılması değil,- karıştırarak- yeni paydaşın gayrımenkulü hemen kullanmaya başlayacağını düşünerek böyle bir yorum yaptım. Yanlış olduğunu kabul ediyorum.
Yalnız burada- satışı engellememekle birlikte- diğer paydaşların ön alım haklarını hatırlatmak istiyorum. Bu konu üzerine düşündünüz mü ?Genelde devreden ve devralan taraflar çeşitli sebeplerle satış bedelini düşük gösterirler ve paydaşlar bu bedelden yararlanmak için ön alım haklarını kullanırlar.
Old 28-04-2004, 09:18   #6
nursel citil

Tapuya kayıt yapılırken rızai ya da kazai taksim yapılması şart değildir. Bu gerçekleşirse (taksim olursa) müşterek mülkiyet bireysel mülkiyete dönüştürülmüş olur.
Veraset ilamı alınırsa her bir mirasçının payları belirtilerek müşterek mülkiyet olarak Tapuya kayıt yapılabilir. Bu durumda her bir paydaş payı üzerinde tasarruf yapabilme olanağı sahip olur. Tapuda payın devri gerçekleştirilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi