Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfus kaydının düzeltilmesi davasında davalı!

Yanıt
Old 21-03-2007, 16:27   #1
muratozsa

Soru Nüfus kaydının düzeltilmesi davasında davalı!

Selamlar,
Bir müvekkilim aleyhinde açılmış olan nüfus kaydının düzeltilmesi davası ile ilgili bir sorum olacak.

Birkaç mirasçı, nüfusta mükerrer kaydı olan babaannelerinin, hatalı kaydının iptali için dava açmış durumda.

Benim müvekkilim ise dava açan mirasçıların babaannelerinin, kardeşinin, eşi durumunda. Yani onların mirasından bize herhangi bir pay kalması söz konusu değil.

Bu durumda açılmış olan davada bizim davalı olarak gösterilmemiz ve dava dilekçesinin sonuç kısmında aleyhimizde yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmesinin istenmesi doğru mudur?

İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler.
Old 21-03-2007, 17:04   #2
HEATHER

Sayın muratozsa olayınızda tam olarak ayrıntılı bilgi vermemişsiniz ancak anladığım kadarı ile nufus kaydı iptal edilmek isterken diğer mirasçılarlarla birlikte müvekkiliniz de davalı olarak gösterilmiş müvekkiliniz eğer mirasçı değilse ki öyle olduğunu söylüyosunuz davanın müvekkilinize yöneltilmesi yanlışlıktır. Ancak iptali istenen nüfus kaydının iptal edilmesi ile sizin müvekkilinizin nufus kaydında da bir değişiklik olacaksa müvekkilinize yöneltilebilir ama açıklamalarınızda böyle bir durum yok gibi.
Old 21-03-2007, 17:49   #3
muratozsa

Sayın HEATHER konuyu çok ayrıntılı açıklayamadığımın farkındayım. Çünkü ayrıntıya girersem daha fazla kafa karıştıracağımı düşündüm. Aslına bakarsanız oldukça karışık ve 3 yıldır devam eden bir veraset ilamının bir parçası şeklinde bir dava bu bahsettiğim. Tam 25 mirasçı söz konusu.

Biraz daha olayı açmak adına şu bilgileri verebilirim.

Müvekkilimin eşi 3 sene önce ölüyor. Çocukları olmadığı için, müvekkilimle birlikte, murisin kardeşlerine (ve onlar da öldüğü için onların çocuklarına ve torunlarına) miras kalıyor. Ortada az evvel de söylediğim gibi toplam 25 mirasçı var.

Veraset ilamı alabilmek için birtakım nüfus tashihi davaları açıldı ve hemen hemen sonuca ulaşmak üzereyiz.

Ancak müvekkilin ölen eşinin kardeşlerinden birinin torunları, babaannelerinin nüfusta iki kere yazıldığını farketti ve yanlış olarak yazılmış 2.kaydın silinmesi için dava açtı.

Bu davada da biz davalı gösterildik ve aleyhimizde vekalet ücreti ve yargılama gideri istendi.

Burada yapılacak düzeltmede, müvekkilimin lehine veya aleyhine bir miras payı değişikliği söz konusu değil. Benim düşünceme göre davanın, hatalı kayıt yapılan kişinin torunları tarafından, Nüfus Müdürlüğü hasım gösterilerek açılması gerekiyordu.

Ancak dava, benim müvekkilimin ölen eşinin tüm miraşçıları ve Nüfus Müdürlüğü hasım gösterilerek açıldı.

Bizim bilgimiz dışında nüfusta yapılan bir yanlışlık nedeniyle neden biz yargılama gideri ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalalım onu anlamış değilim.

Umarım kafanızı daha fazla karıştırmamışımdır.

İlginize teşekkürler...
Old 22-03-2007, 11:07   #4
Vedat74

Sn. meslektaşım;

Nüfus tashihi davalarında davalı sıfatı işlemi yapan nüfus müdürlüğünündür. Bu sebeple bu tipteki davalarda hasım olarak sadece nüfus müdürlükleri gösterilmeli. Yani ne müvekkilinizin ne de diğer mirasçıların bir davalı sıfatı yoktur ve bu sebeple davacının hasmı değildir. Sıfat re' sen gözetileceğinden husumet yönünden müvekkiliniz ve diğer mirasçılar hakkında davanın reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Nüfus kaydının silinmesinin başka kişilerin menfaatlerini etkileyecek olması, onların davalı olacağı anlamına gelmediği kanısındayım.

Saygılarmla.
Old 22-03-2007, 12:35   #5
muratozsa

Teşekkür ederim Vedat Bey,

Ancak benim anlamadığım husus, davayı açan meslektaşım davayı açmadan önce hakimle görüştüğünü ve hakimin isteği doğrultusunda bütün mirasçıları davalı gösterdiğini ifade etmesi. O yüzden benim bilmediğim veya yanlış bildiğim bir şey mi var acaba diye foruma sorma ihtiyacı hissettim.

İyi günler...
Old 22-03-2007, 13:23   #6
av.sally

Haklısınız Murat Bey şöyleki;
Aynı şekilde süregelen davamızda bizim tüm ısrarlarımıza rağmen Hakim Bey hasım nüfu sdeğil şu şu kişilerdir deyip bizi yönlendirmiş herne kadar mantıksız gelsede davayı istediği şekilde açmıştık.Sonuç mu?
Hakim Bey bu şekilde bu dava dilekçesi yanlış olur nasıl açtınız sorularına yanıtı sizin isteğiniz üzerine dediysekte hiçbişey değişmedi.Bşatan dava dilekçesiyle yeniden dava açtıkkk
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi