Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlık Bürosunun Açılacağı Yerin Önemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2011, 13:12   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Avukatlık Bürosunun Açılacağı Yerin Önemi

Merhabalar. Bu soruyu sormak için biraz erken çünkü stajımın bitimine daha 7 ay var Stajım biter bitmez yani 7 ay sonra kendi büromu açmayı düşünüyorum. Büroyu hukuk bürolarının yoğun olduğu adliye yanı, şehir merkezi gibi yerlerde açmaktansa yine şehir merkezinde gelişen ve hukuk bürosunun bulunmadığı bir yerde açmak ne kadar faydalı olabilir? Aslında işleri yoluna sokmanın çevreden ve insanın kendisinden kaynaklandığının farkındayım. Fakat böyle bir yerde açarsam da en azından o bölgedeki insanlarca, büronun yakın olmasından ve farkedilirliğinden ötürü daha fazla tercih edilebileceğini düşünüyorum. Bu konuda siz değerli meslektaşların görüşlerini bekliyorum. Saygılarımla
Old 29-01-2011, 13:41   #2
Admin

Başka meslektaşlar farklı düşünüyor olabilir ama benim kişisel tecrübem: Büronun yerinin o çevreden yeni müvekkil kazandırma anlamında hiçbir etkisi yoktur. Zira hemen hiçkimse avukata tabelasını görüp girmez veya evine yakın olduğu için tercih etmez. Avukatlar her zaman referansla, eşe dosta sorarak, tanışıklık nedeniyle seçilir, bu açıdan büronuzu Taksim Meydanında Atatürk heykelinin bitişiğine dahi açsanız, dilekçe yazdırmak veya bedava fikir danışmak için gelecek olanlar dışında yeni müvekkil edinmenize yardımcı olacağını sanmıyorum.

Bu açıdan büronun yerini seçerken bence acaba hangi yerden daha fazla müvekkilim kazabilirim şeklinde düşünmemek gerek.

Ancak mevcut müvekkil portfoyünüzün size bağlı kalmaya devam etmesi anlamında büronun yerinin önemi olduğunu düşünüyorum. Bir diğer deyişle hiçbir şirket, kendi merkezine yakın diye size dava getirmez belki, ancak bir kez davasını aldığınız ve sizden memnun kalan bir şirket, sizinle bundan sonra düzenli çalışmayı çok uzaksınız diye de düşünmeyebilir! Bu açıdan merkezi bir yerde olmanın mevcut müvekkillerinizin size erişimini kolaylaştırması anlamında önemli olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde danışma odaklı değil, dava/icra odaklı çalışacak bir hukuk bürosunun adliyeye yakınlığı da bence -avukatın kendisi için- oldukça önemli bir faktör. Adliyeye gitmek için 1 saat gidiş, 1 saat dönüş zaman kaybedeceğiniz bir lokasyondaysanız, mesainizinden hergün en az 2 saat çalacaksınız demektir, oysa o 2 saati dosyalarınıza çalışmak, kendinizi geliştirmek, yeni iş edinmek vs. için kullanabilirsiniz.
Old 30-01-2011, 13:50   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkürler. peki tanıdığı bildiği bir avukat olmayanlar ne yapacak? aileminde benim de çok geniş bi çevresi yok. Ama yine de şimdiden çalışmalara başladım. Zaten bir kurum yada şirket ayarlarsam direkt adliyenin yanında açmayı düşünüyorum
Old 23-03-2011, 13:50   #4
av.yağmur deniz

Bence birçok avukatın olduğu bir pasaj herzaman daha iyidir.Zira insanlar avukat bulmak için oralara yönlenir ve tanıdıkları bir avukat yoksa rastgele girerler.Hata bu pasajda noter,tapu gibi kurumlar olsa daha da iyi.Ama tabiiki çok zor herkes kısmetini yer hesabı biraz da şans herşey bazen ara sokakta olan bürosunun girişi bile zor bulunan meslektaşlar çok fazla iş alabiliyor.Bu da çevrelerinin olduğuna delildir belki.İyi şanslar..
Old 25-03-2011, 01:14   #5
efekankaptan

Bir dönem yanında çalıştığım avukat, bir müvekkil tabelanı görüp geldiyse ondan kork, çünkü büyük ihtimalle hak ettiğin paranı alamayacaksın demişti. Sanırım büroyu ne kadar merkezi bir konuma taşırsak korkacağımız müvekkillerin sayısında da o denli bir artış olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi