Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

cmk avukatlığında k.d.v sorunu..

Yanıt
Old 27-12-2006, 16:26   #1
avenginakbaba

Varsayılan cmk avukatlığında k.d.v sorunu..

cmk avukatlarına ödenen ücret üzerinden katma değer vergisi kesilebilir mi?

5560 sayılı yasa'nın 13/1 maddesi ile değişen 5230 sayılı yasa'nın 13. maddesi son cümlesi aynen: "Bu ücret, yargılama giderlerinden sayılır." demektedir.

bu kanun hükmü ışığında durum nasıl değerlendirilmelidir?
Old 09-01-2007, 15:21   #2
çınar

Sayın Enginakbaba. Güzel bir konuya temas ettiniz ancak aramızda cmk avukatları azınlıkta galiba kimse cevap vermemiş. Şahsen sorunuzun cevabını ben de çok merak ediyorum doğrusu. Konuyla ilgili bilgiye sahip olmamakla beraber tartışmak isterim. Şöyle ki " burada kdv yi doğuran işlem, cmk ücretinin niteliğinden ziyade "serbest meslek makbuzu" kesiyor olmamız değil midir?Baroya hizmet karşılığı makbuz kesiyoruz dolayısıyla kdv sini ödemek zorunluluğumuz var. Makbuz karşılığı değil de, ödemeler başka türlü? yapılsa idi belki kdv de sözkonusu olmayacaktı. Ancak verdiğiniz bilgiden yola çıkarak "yargılama gideri kabul ediliyorsa, karşılığında serbest meslek makbuzu kesilir mi?" yi de tartışmak gerekir tabii.
Old 16-01-2007, 00:38   #3
aqua

Varsayılan KDV sorunu

5560 sayılı yasa ile avukatlık ücretinin yargılama giderlerinden sayılacağı amir hüküm olarak yasamıza girmiştir.Yasa ayrıca müdafi giderlerinin Maliye Bakanlığı,Adalet Bakanlığı ve TBB temsilcisinin görüşünün alınarak bir Yönetmelik çıkarılacağını belirtmiştir.TBB bu hazırlanmakta olan yönetmelik toplantılarına katılmama kararı almıştır.Kısaca Bakanlık yetkililerinin hazırladığı yönetmelik ile ücretlerin kimin tarafından ne kadar olacağıda tespit edilecektir.Ayrıca Maliye Bakanlığı 2006 yılına ait müdafii ücretleri için 5560 sayılı yasada hüküm bulunmadığından TBB'ne yazı göndererek avukatların isimlerini de isteyerek ay sonuna kadar ne kadar devletin borçlu olduğunu öğrenmek istemiştir.2007 Gelir Vergisi Kanununa ek bir madde koyarak bu sorunu da çözmeyi düşünmektedir.Kısaca bundan sonra ödemelerin Bakanlık tarafından yapılacak olması nedeniyle KDV ve stopaja ilişkin sorunlarda bu yönetmelikte gösterilecektir.Bilirkişi masrafları da yargılama gideri olduğu düşünüldüğünde tıpkı onlar gibi hizmet karşılığında müdafide KDV ve stopaja eskisi gibi tabii olacağı görüşündeyim.Ödemelerin Bakanlıkça yapılması sonucunda vergi borcu olan meslektaşları da acı süprizler beklemektedir.5560 sayılı yasa masrafa ilişkin hüküm taşımaması,hazırlık aşamasını bir bütün olarak görmesi de özellikle İstanbul'da görev yapan meslektaşlar açısından zorlu günleri getirmektedir.Sevgiyle Kalın.
Old 18-01-2007, 01:43   #4
aqua

KDV sorunu,16.01.2007 tarihli yazımda belirttiğim konuda bugün itibarıyla yapmış olduğum araştırmalar sonucu,yargılama giderlerinden sayılan bilirkişi ödemelerinde kdv alınmadığını öğrenmiş bulunuyorum.Bilirkişilere ücret makbuz karşılığında vergiler kesilerek ödenmektedir.Aynı mantık çercevesinde yargılama giderlerinden sayılan müdafii giderinden de KDV alınmayacağı,bakanlık tarafından ödemelerin yapılacağı konusunda duyumlar almış bulunuyorum.Bilgilerinize sunarım.
Old 18-01-2007, 11:11   #5
__av.zeynep__

Bilirkişi ödemelerinde kdv alınmadığını biliyorum.Cmk ücretlerinin de yargılama giderlerinden sayılmamasını ve yüksek oranda kdv alınmasını KINIYORUM.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi