Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadının Kabusu : Taciz

Yanıt
Old 22-12-2008, 21:09   #121
mervee

cinsel taciz ulkemızdekı kadınların sureklı olarak maruz kaldıkları bır suctur.ne yazık kı bu suca maruz kalan kısılerın bır cogu bu durumu aıle korkusu,toplum tarafından dıslanma gıbı nedenlerle saklama yoluna gıdıyor ve psıkolojık olarakta zarara ugruyorlar.kadınlarımıza bu konuda yardımcı olmalı,yalnız olmadıklarını,hukukun kendisinden yana oldugu konusunda bilgilendırmeliyiz...
Old 23-12-2008, 19:31   #122
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan mervee
hukukun kendisinden yana oldugu konusunda bilgilendırmeliyiz...
Sizce hukuk tacize uğrayanın arkasında duruyor mu? Hukuk tacize uğrayandan yana mı?
- Örneğin tacizciye verilen ceza ne kadar?
- Örneğin tacizciye verilen ceza ''ertelenmiyor'' mu?
- Örneğin tacize uğrayan işten ayrılmak zorunda kaldığı için ayrıca ve yeterince maddi tazminat alabiliyor mu?
- Örneğin tacize uğrayan yeterince manevi tazminat alabiliyor mu?
- Örneğin mahkemede olaya yol açtığı için kendisi suçlanmıyor mu?
- Hatta tacize uğrayan ifade vermek için mahkeme kapısında kaç saat bekliyor? Ve dava ne kadar uzun sürüyor?

Soruları çoğaltırsak tacize uğrayanın ''bilgilendirilmesi'' daha sağlıklı olur kanısındayım.

Saygılarımla
Old 23-12-2008, 20:51   #123
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Konyalı

Alıntı:
Örneğin tacizciye verilen ceza ''ertelenmiyor'' mu?

Alıntı:
Örneğin tacize uğrayan yeterince manevi tazminat alabiliyor mu?
Alıntı:
- Örneğin mahkemede olaya yol açtığı için kendisi suçlanmıyor mu?

Alıntı:
- Hatta tacize uğrayan ifade vermek için mahkeme kapısında kaç saat bekliyor? Ve dava ne kadar uzun sürüyor?

Yukarıda yazdıklarınız ,taciz mağdurunun "bilgilendirilmesi " değil, "caydırılması" için yazılmış gibi anlaşılabilir.

Alacak davaları da uzun sürüyür,ama davacıya dava açmaması için "bilgilendirme" önerilmiyor.

Diğer ceza davaları da uzun sürüyor,ama gasp eyleminin mağduruna "bilgilendirme" önerilmiyor.

Ama konu taciz olunca cesaretlendirme değil"bilgilendirme" öneriliyor.

Taciz mağduru yargıya başvurmak için bir de" bilgilendirme" engelini aşmak zorunda bırakılıyor.

Bence yargıya bağvurmakta zaten tereddüt eden mağdur kadın değil,taciz eylemini gerçekleştirmekte tereddüt etmeyen potansiyel şüpheli,eyleminin sonuçları konusunda "BİLGİLENDİRİLMELİ"dir.
Old 23-12-2008, 21:27   #124
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alanın HÇG alanı olduğu gözetilecek olduğunda, sayın Konyalı'nın mesajı, mağdurları "Olumsuz bilgilendirerek caydırmak" maksadından ziyade, KAHDEM emektarlarını daha da gerçekçi ve varolandan da etkin mücadele yönünde, "Olumlu destek" amaçlı göründü bana...

Saygılarımla...
Old 23-12-2008, 21:40   #125
Av.Mehmet Saim Dikici

Habibe Hanım,

Kadınların mağduriyetinden çok fazla etkilendiğinizi ve onları korumak adına çok fedakarlıklar yaptığınızı bildiğimden, ben de sözkonusu mesajı farklı algılandığınızı düşünüyorum.

Sayın Konyalı'nın mesajı, mağdurlara cevap verilirken "hangi hususlara dikkat etmemiz gerekir" manasında bir önerme içeriyor düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
Old 23-12-2008, 21:46   #126
Av.Ufuk Bozoğlu

Bence Sayın Konyalı;

Hukukun mağdurdan yana olmadığını belirtiyor...

Sevgi ve saygı ile.
Old 23-12-2008, 22:06   #127
Av.Mehmet Saim Dikici

Açıklama gereği duyan biz son üç üye bile birbirimizden tamamen farklı çıkarımda bulunduktan sonra, Habibe Hanım'a niye öyle düşünüyorsunuz demek de haksızlık gibi geldi bana.

Saygılarımla.
Old 24-12-2008, 00:28   #128
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Önemli bir konuya dikkat çektiği ve bu konuyu konuşmaya davet ettiği için Sn.Konyalı'ya teşekkür ediyorum.

Yazdıkları çok ciddiydi.Gerçektende coğu kez süreç tam da belirtildiği gibi yaşanıyor.Mağdurlar,sonuç alamayacağı,ispatta sorun yaşayacağı,kendisinin suçlanacağı kaygıları ile şikayetini dile getiremiyor.

Deneyimlerim ve gözlemlerime göre bu durum özellikle cinsel suçlarda daha da dikkat çekici biçimde yaşanmaktadır.

Bunları konuşmalıyız.Sn.Konyalı'ya tekrar ve samimi teşekkürlerimi sunuyorum.

Devam edelim.....
Old 07-03-2009, 09:50   #129
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Üniversite kampüsünde taciz oranı: Yüzde 86.9!

SAKARYA - Uludağ Üniversitesi’ndeki araştırmaya katılan 591 kız öğrencinin yüzde 86.9’u “Kampüste cinsel tacize uğradım” dedi! Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Kongresi, önceki gün Sakarya Üniversitesi’nde başladı. ‘Gözle taciz’ de dahil tacizin her türlüsünü kapsayan araştırmada, ‘tacizci’ler arasında düşük oranla da olsa öğretim üyeleri de sayıldı.
UÜ İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç, kongrede ‘üniversiteli kız öğrencilere yönelik taciz üzerine, yürüttükleri araştırmadaki çarpıcı sonuçları açıkladı. Aytaç’ın ‘Türkiye’de bir ilk’ dediği araştırmada bulgular şöyle:

HİÇ TACİZE MARUZ KALDINIZ MI? Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 86.9’u ‘Evet’ dedi. Tacizin niteliğiyle ilgili soruya öğrencilerin yüzde 23.9’u sözel, yüzde 7.3’ü fiziksel, yüzde 5.3’ü psikolojik, yüzde 12.6’sı görsel, yüzde 21.7 hepsi, yüzde 29.5’i de en az iki farklı şekilde cinsel tacize uğradığını söyleyerek yanıt verdi.

KİM TARAFINDAN TACİZE UĞRADINIZ? Yüzde 15.3 kampüstaki herhangi bir öğrenci, yüzde 3.6’sı yakın arkadaşım, yüzde 54.3’ü halktan biri (kampüsta çalışan ya da gelip giden şoför, memur ve jandarma, kampüs alanında tıp fakültesi olması sebebiyle kampüse yoğun olarak girip çıkan kişiler) yüzde 2.3’ü üniversitedeki kendi hocam, yüzde 24.6 ise (130 kişi) kişi hepsi yanıtını verdi.

NEREDE TACİZE UĞRADINIZ? Öğrencilerin yüzde 41.5’i kampüs içerisinde her yerde, yüzde 35.7’si açık kampüs alanında, yüzde 22.8’i kapalı mekân (sınıf, yemekhane, otobüs, yurt gibi... ) karşılığını verdi.

TACİZCİNİN CİNSİYETİ: Tacizcinin cinsiyetiyle ilgili soru üzerine öğrencilerin, yüzde 91.9’u erkek, yüzde 5.6’sı kadın, yüzde 2.4’ü her iki cinsten taciz gördüğünü söyledi.

TACİZE UĞRAMA SIKLIĞI: Öğrencilerin yüzde 45.3’ü az sıklıkla, yüzde 17.6’sı ayda birkaç kez yanıtını verdi.

TACİZ VAR AMA ŞİKÂYET YOK DENECEK KADAR AZ: ‘Taciz olayını şikâyet ettiniz mi?’ sorusuna öğrencilerin yüzde 76.8’i ‘hayır’, yüzde 12.5 ‘evet’ dedi.

TACİZİ KİMLE PAYLAŞTINIZ:
‘Tacizi kiminle paylaştınız?’ sorusuna yüzde 73.3’ü ‘arkadaşımla’, yüzde 25.3’ü ‘ailemle’, yüzde 1.4’ü ise ‘üniversite yöneticileriyle’ dedi.

TACİZ SİZİ NASIL ETKİLEDİ: ‘Taciz olayı sizi nasıl etkiledi’ sorusuna ise öğrencilerin yüzde 54.5’i ‘Sürekli beni tedirgin etti’, yüzde 21.8’i ‘Karşı cinse olan güvenim kayboldu, sinirlendim, çaresiz hissettim’ seçeneğini işaretledi. (aa)
http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=97
Old 26-09-2009, 23:14   #130
avrupayakası

Ben şunu merak ediyorum, tacizi belirleyen unsurlar değişkenlik gösterirken bunun sınırını belirleyecek olan nedir? Tacizin bir sınırı var mıdır? Var ise bu nedir?
Old 28-09-2009, 16:54   #131
üye8180

Alıntı:
Yazan avrupayakası
Ben şunu merak ediyorum, tacizi belirleyen unsurlar değişkenlik gösterirken bunun sınırını belirleyecek olan nedir? Tacizin bir sınırı var mıdır? Var ise bu nedir

Madde 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına hükmolunur.
(2) (Değişik fıkra: 29/06/2005 - 5377 S.K./13. md.)(*) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

Yasal düzenleme budur.

Cinsel taciz suçunda mağdurun cinsel bakımdan rahatsız edilmesi hali söz konusudur. Sözün mutlaka cinsel amaçla söylenmesi gerekir. Ahlak temizliğine aykırılık hali mevcuttur. Cinsel amaçlı, söylendiğinde mağduru utandırabilecek sözler olabilir. Misal: ' ne güzel dudakların var ' gibi. Islık çalma, bedenini teşhir ederek mağduru utandırma halleri de cinsel taciz suçu kapsamındadır.

Cinsel davranışlarla bedene dokunulduğu anda TCK. 102. maddedeki ' Cinsel Saldırı' suçu oluşacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi