Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajdan sonra ne yapacağım?

Yanıt
Old 25-08-2007, 21:01   #1
didem kunal

Varsayılan stajdan sonra ne yapacağım?

stajımın bıtmesıne 3 ay kaldı.yanında çalıştıgım avukatdan memnunum fakat staj sonrası bırlıkte çalışırmıyız bılemıyorum.staj dönemınde kafam rahattı.fakat şimdiden benı 3 ay sonra ne yapacağım korkusu sardı.mantıklı olan nedir.bıraz ara vermek gereklımı yoksa ara vermeksızın devam mı etmelıyım.en azından şu aşamada buna karar vermemde yardımcı olrsanız sevınırım
Old 26-08-2007, 11:37   #2
ben_c

bence ara vermemelisiniz.ara verirseniz mulaka bir kopukluk yaşarsınız.önünüzde düşünmeniz için kocaman bir 3 ayınız var.3 ay içinde ne yapacağınıza rahat rahat karar verebilirsiniz.ne güzel,baın en azından stajınızı bitirceksiniz.benim gibi henüz okulu yeni bitirmiş olsayınız ne yapardınız peki
Old 26-08-2007, 13:34   #3
Seyda

Karar verinceye dek, en azından birkaç aylık bir düşünme ve dinlenme süreci hiç de fena olmaz Hayatınızın geri kalan ortalama 35-40 yılını (inşallah tabii) çalışarak geçireceğinizi düşünürseniz, birkaç ay kayıp sayılmaz bana göre..Nasılsa sonra bu birkaç ayı çok arayacağız, öyle değil mi?
Old 27-08-2007, 08:24   #4
didem kunal

ara vermek benımde aklıma çok yatıyor fakat bu ara düşündüğümden uzun sürerse diye korkuyorum.bide şöyle birşey var ki avukatlık mesleğinin serbest olma kısmını düşündükçe başka bir avukat yanında sigortalı çalışmayıda hazmedemiyorum.ama meslekte sağlam adım atmak için bu sanırım birkaç sene için mecbur gibi gözüküyor.sizler ne düşünürsünüz?
Old 27-08-2007, 17:27   #5
cemaydın

Aynen katılıyorum, birkaç yıl deneyim kazanmak adına bir avukat yanında çalışmak mantıklı geliyor banada. Benimde stajımın bitmesine 2 ay kadar bir süre var fakat kafamda henüz bir plan yapmadım, malum birde askerlik var.

Üstelik her sabah uyandığımda bu mesleği yapmak istemediğimin farkına varıyorum ama her akşam eve dönüşümde günü tamamlayıp eve dönmenin verdiği o tatlı sarhoşluğun etkisiyle, "ne olacak, diğerleri yapabiliyorsa sende yaparsın" diye kendimi avuturkan buluyorum .

Sonuç olarak size katılıyorum Didem hanım, deneyim kazanmak adına bir meslektaşın yanında belirli bir süre çalışmak uygun olur.
Old 27-08-2007, 23:05   #6
EVRİM

bencede eğer ailede size yardımcı olacak ve yol gösterecek bir hukukçu yoksa bir süre iyi bir avukatın yanında çalışmak yararlı olabilir diye düşünüyorum.sonuçta avukatlık en çokta tecrübe işi enazından toplumda öyle bakılıyor.mezun olur olmaz büro açmak herzaman fazla risk taşır.bende hakimlik ve savcılık sınavlarını deneyeceğim olmazsa eğer kesinlikle birsüre avukatın yanında çalışmayı düşünüyorum.burada bence hiç ara vermeyin daha 3 ayınız var stajı bitirmeye bu 3 ay karar vermek için hiçte az değil.
Old 04-09-2007, 13:21   #7
obydr

Mutlu

Didem Hanım,
Bu stresi yaşayalı sanırım pek çok stajyer avukat yaşıyor, bende yaşamıştım.Önünüzde 3 ay gibi kısa sayılmayacak bir zaman var.Bu süreçte ileride avukatlık mesleğini nasıl yapmak istediğinizi iyi analiz edip neyi nasıl yapmayı istediğinizi, hangi çalışma koşulunun sizin için daha iyi olacağını kafanızda bir şekle sokabileceğiniz düşüncesindeyim.
Bende ailemdeki ilk ve tek hukukçuydum ve banada yol gösterebilecek hiçbir tanıdığım yoktu, ancak iyice düşünüp neyi nasıl yapmak istediğime karar verdikten sonra meslek yaşantım benım için çok daha kolay oldu.
Kendi işinin patronu olarak ofis açmak veya bir avukatın yanında sigortalı olarak çalışmak durumlarının kendilerine göre avantajı ve dezavantajı farklıdır; eğer amacınız sadece deneyim kazanmaksa, salt bu nedenle bir avukatın yanında çalışmak bana çok doğru gelmıyor, çünkü kişi kendini geliştirip yetiştirdiği sürece deneyim kazanılıyor.
Meslek yaşantınızda başarılar diliyorum.
Old 30-01-2017, 12:20   #8
Av. Merve Akgün

Konu açılalı epey zaman geçmiş. Cevap yazan değerli meslektaşlarımın şuan bulunduğu konumları merak ediyorum, belki benim için de bir fikir oluşturur yazaklarınız..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04627895 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.