Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Marka Vekilliği ve Sınavı

Yanıt
Old 17-07-2005, 10:39   #1
turbo

Varsayılan Marka Vekilliği ve Sınavı

Herkese iyi günler. Ben Ankara Barosu Stajyer avukatlarındanım. Geçenlerde kulağıma çalınan, marka vekilliği hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını istiyorum. Türk patent Enstitüsünün internet sitesine girdim ve sınav dışında herhangi bir bilgiye rastlamadım. Bu konuda konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bir de fikri-sınai haklar hukuku konusunda faydalı olacağını düşündüğünüz kaynaklar varsa, bunları öğrenmekten mutlu olacağım.
İlgi gösterenlere şimdiden teşekkürler.
Old 22-07-2005, 12:02   #2
kağanulaş

marka ve patent vekili olabilmek için iki yılda bir açılan sınava girmeniz gerekiyor. marka ve patent vekilliği TPE nezdinde marka, patent, tasarım başvurusu yapmak ve tescil ettirmek için gerekli ancak fikri ve sınai haklardan doğan yasal uyuşmazlıklarda yargı mercileri önünde vekil sıfatıyla işlem yapabilme yetkisi yine avukatlara ait. marka ve patent vekilleri derneğinin internet adresi www.pem.org.tr . Fikri ve sınai haklar konusunda Ünal Tekinalp'in "fikri mülkiyet hukuku" kitabı iyi bir başlangıç kitabı sayılabilir. öncelikle bu kitabı alıp konu hakkında genel bilgi edinirseniz alt dallar için kendiniz bir öncelik sırası belirleyerek kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Ama her alt başlık için bir kitap saymak gerekirse şu kitapları söyleyebiliriz.
Hamdi Yasaman "Marka Hukuku"
Tahir Saraç " patentten doğan hakka tecavüz ve hakkın korunması"
Av. Cahit Suluk " Tasarım Hukuku"

bu alan türkiye oldukça yeni sayılır. bu nedenle sürekli yeni eserler yayınlanmaktadır.

Başarılar diliyorum.
Old 16-08-2007, 15:02   #3
guLDe

Varsayılan patent vekilliği sınavı

merhabalar sayın meslektaşlarım;
2007 muhtemelen kasım ayında TPE nezdinde yapılacak olan patent vekilliği sınavına girmeyi düşünüyorum;TPE'nin sitesini ziyaret etmeme rağmen kaynak ve sınav kapsamı konusunda net bilgiye ulaşamadım.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslarımız varsa ve bana hazırlanmam için kaynak gösterebilirse çok sevineceğim..şimdiden teşekkürler..
Old 17-08-2007, 23:32   #4
sekerpinam

merhabalar;
Benim de ilgi alanımda olan bu konu sonucu en son edindiğim bilgi;
Tpe'nin sayfasını kurcaladığmda sınav 2008 yılında yapılacak diye bir bilgiye rastlamıştım.
Zaten sınavdan 60 gün önce ilan ediliyormuş.
Eğer kasımda olma ihtimali varsa eylülde siteyi sık sık ziyaret etmek gerekir.
bu arada sitede e-bülten diye bir bölüm var oraya mail adresinizi kaydettirirseniz sınav ilanından haberiniz olur diye düşünüyorum.
Old 18-08-2007, 18:04   #5
guLDe

Varsayılan tesekkür

İlginiz için teşekkürler..
Zaten adresimi e-bültene ekledim endişem sınav tarihi konusunda değildi,kapsamı ,kaynaklar ve bunları nereden edinebileceğim yönünde.Sitenin mevcut sitesinden ve mail atamama rağmen kendilerinden yeterli bilgiyi edinemedim
Old 18-08-2007, 18:35   #6
sekerpinam

kaynak açısından;
3. sınıfta seçmeli ders olarak fikri ve sınai mülkiyet hukuku seçmiştim. hocamızın sınavda kaynak olarak bize verdiği notlar tpe'nin sitesinden alıntıydı. hala mevcut mu bilmiyorum.
ben sınava çalışırken onlardan yararlanmayı düşünüyorum.
eğer bilgisayarımda mevcutsa size de yollayabilirim.
bunun için eylülün 2. haftası size yanıt verebilirm.
sevgiler..
Old 18-08-2007, 18:43   #7
guLDe

Bizim de son sınıfta seçmeli ders olarak okutulmuştu ancak kanun kapsamında ders anlatılmış ve özellikle fikri haklar üzerinde durulmuş patent konusuna ise değinilmemişti.Elinizde yeterli olduğunu düşündüğünüz notlar varsa palaşmaktan mutluluk duyarım,asıl endişelendiğim ise bulduğum notların sınav kapsamı içinyeterli olmayışı zira herhangi bir yerde şimdiye dek sorulmuş sınav sorularına ulaşamadım.
Old 13-09-2007, 19:48   #8
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan guLDe
merhabalar sayın meslektaşlarım;
2007 muhtemelen kasım ayında TPE nezdinde yapılacak olan patent vekilliği sınavına girmeyi düşünüyorum;TPE'nin sitesini ziyaret etmeme rağmen kaynak ve sınav kapsamı konusunda net bilgiye ulaşamadım.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaslarımız varsa ve bana hazırlanmam için kaynak gösterebilirse çok sevineceğim..şimdiden teşekkürler..

Merhaba ben marka vekilliği ve patent vekilliği sınavlarını iki yıl önce kazandım. Sınava girdiğim tarihte Marka Patent Vekilleri Derneğinin bir kitabını almıştım bu kitabı hiç tavsiye etmem içinde nerdeyse işe yarar hiç bir şey yok. (Mevzuat dışında) Sınav günü sınava iyi hazırlananların elinde Deneyim Dershanesi yayınlarından çıkan hem mevzuatı içeren hem de bol bol sınavda çıkacak sorulara benzer sorular bulunan bir kitap görmüştüm incelediğim kadarıyla çok iyiydi ama ben faydalanamadım tabiki. Size o kitabı tavsiye ederim. Sınavı nasıl kazandınız diye soracak olursanız; iki gün çalıştım ve sadece mevzuatı okudum ve geçtim. Bence sınav hukukçular için çok kolay bir sınav. 70 puan test 30 puan kompozisyon sorusu var. 30 puanlık kompozisyon sorusunu iki konudan birini seçerek yanıtlıyorsunuz. Bize markanın önemini anlatınız gibi çok genel bir soru sormuşlardı. Bende çok önemlidir diye başlayıp aklıma geleni yazdım. Sözün özü sınav özellikle bir hukukçu için gerçekten çok kolay. Başarılar.
Old 13-09-2007, 20:31   #9
Av.Selin Çam

Murat Bey sınava bende girmeyi düşünüyorum ve şayet kompozisyon kısmında benzer bir soru gelirse sizden alıntı yaparak başlayabilir miyim
Old 13-09-2007, 20:40   #10
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan c_selin
Murat Bey sınava bende girmeyi düşünüyorum ve şayet kompozisyon kısmında benzer bir soru gelirse sizden alıntı yaparak başlayabilir miyim

Tabi ki alıntı yapabilirsiniz bundan memnuniyet duyarım kendimi iyi hissederim mutlu bile olurum. Gerçekten kompozisyon soruları özel olarak çalışılmamış olsa da üzerine yorum yapılabilecek genel sorulardı. Bizim sınavda Sınava girenlerin yarısı kazanmıştı .
Old 13-09-2007, 20:51   #11
Av.Selin Çam

Kompozisyona giriş şekliniz beni gülümsettiği için bunu söyledim..Umarım fena bir kompozisyon yazmam
Old 13-09-2007, 21:41   #12
guLDe

Murat bey veriğiniz bilgiler için çok teşekkürler kaynak problemimi ciddi manada çözdü diyebilirim;izniniz olursa bir soru daha yöneltmek istiyorum kazandıktn snra bu ünvanın mesleğinize katkısı ne yönde oldu? sanırım bu iş için ayrı bir büro acmak gerekiyormuş? şimdiden tesekkürler..
Old 14-09-2007, 11:41   #13
Av.Bulut

Sayın Salman konuya yakın ilginizden dolayı sorumu özellikle size yöneltiyorum.Merak ettiğim konu şu:Marka ve patent vekilliği Enstitüye başvuranlar adına işlem yapma yetkisine sahip olmadır.Yani vekillik başvuru olayıyla sınırlı mıdır?Vekillerden aranan şartlar arasında hukuk fak.bitirme zorunluluğu yok dolayısıyla diğer fak. 4 yıllık yüksek öğrenim yapanlar mahkemeler nezninde marka ve patent ile ilgili davalarda vekillik yapamıyor.Vekillik derken kasdedilen avukatlık değil.Yanlış mı anlamışım?Bu kunuda ki cahilliğimi mazur görün.
Old 14-09-2007, 12:48   #14
avmelike

Bende marka ve patent vekilliği sınavının açılmasını bekliyorum.Sitede 2007 yılında yapılması gerektiğine dair bilgilere rastlamıştım.Fakat gördüğüm kadarıyla bu ünvana sahip olanlar genelde büyük şirketler tarafından istihdam ediliyor.Bende bu yüzden tercih ediyorum.Ayrıca Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar sadece danışmanlık yapabiliyor diye biliyorum.
Old 14-09-2007, 16:09   #15
Av.Nur Hayat BURAN

Merhabalar,
Ben de marka-patent vekilliği sınavlarını kazanmış biriyim. Sınav iki yılda bir yapılıyor, ben 2005 yılında girdiğime göre bu sene yapılacak demektir. Ben sınavdan önce Patent ve MArka Vekiller Derneğinin (PEM) kursuna gitmiştim. Çok nfaydalı oldu. Kursta TPE'den uzmanlar hocalarımız oldu. Bu sebeple hem sınava hazırlanmış olduk hem de sınav sonrası TPE nezdindeki işlemlerdeki püf noktalarını öğrenmiş olduk. Kurstan sonra çok çalışmak gerekmiyor. Verdikleri kitabın üzerine aldığınız notları sınav öncesi bir kez tekrarladınız mı kesin kazanırsınız bence. Marka sınavı patente göre daha kolay gelmişti bana bu arada. Sınava girecek olan arkadaşlara başarılar dilerim. Her zaman her şekilde yardıma hazırım...
Old 15-09-2007, 23:05   #16
yaşar

Marka patent vekilliği sınavına hazırlanırken bir kitapçık vardı.100 soru-cevaptan oluşan bir kitapçıktı.Bulursanız faydalı olacaktır.
Old 19-09-2007, 18:48   #17
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan guLDe
Murat bey veriğiniz bilgiler için çok teşekkürler kaynak problemimi ciddi manada çözdü diyebilirim;izniniz olursa bir soru daha yöneltmek istiyorum kazandıktn snra bu ünvanın mesleğinize katkısı ne yönde oldu? sanırım bu iş için ayrı bir büro acmak gerekiyormuş? şimdiden tesekkürler..
Ben sınavı kazanmama rağmen bir takım formaliteleri yerine getirmediğimden hala marka patent vekili sıfatını taşımıyorum. (Ankaraya gidip bi kaç yere para yatırmak gerekiyor galiba) Sınavdan sonra biraz araştırma yaptım ve çok fazla marka ofisi olduğunu farkettim. Sektörde çok ciddi rekabet var anladığım kadarıyla, o kadar ki vekalet ücretlerini minimize edip sürümden kazanma yoluna gidenler epey fazla. Bu nedenle marka vekilliği yapmayı çok anlamlı bulmadım. Ama geçen iki yıl düşüncelerimi değiştirdi. Çevremdeki insanlara boşboğazlık edip marka patent vekilliği sınavını kazandığımı söyleyince bir çok marka uyuşmazlığı davası gelmeye başladı. Bu durum gösteriyor ki tüm avukatların marka uyuşmazlıklarından doğan davalara bakma hakları olmasına rağmen müvekkiller genellikle bu tür uyuşmazlıkları aynı zamanda marka vekili olan avukatlara götürmeyi tercih ediyorlar. Hatta bir çok avukat meslekdaşımızın marka tescil işlerinin (marka vekilliğinin) zahmetine bu nedenle katlandığını düşünüyorum.
Old 19-09-2007, 18:53   #18
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan Av.Bulut
Sayın Salman konuya yakın ilginizden dolayı sorumu özellikle size yöneltiyorum.Merak ettiğim konu şu:Marka ve patent vekilliği Enstitüye başvuranlar adına işlem yapma yetkisine sahip olmadır.Yani vekillik başvuru olayıyla sınırlı mıdır?Vekillerden aranan şartlar arasında hukuk fak.bitirme zorunluluğu yok dolayısıyla diğer fak. 4 yıllık yüksek öğrenim yapanlar mahkemeler nezninde marka ve patent ile ilgili davalarda vekillik yapamıyor.Vekillik derken kasdedilen avukatlık değil.Yanlış mı anlamışım?Bu kunuda ki cahilliğimi mazur görün.

Yazdıklarınızın tamamı doğru.
Old 19-09-2007, 19:01   #19
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan avmelike
Bende marka ve patent vekilliği sınavının açılmasını bekliyorum.Sitede 2007 yılında yapılması gerektiğine dair bilgilere rastlamıştım.Fakat gördüğüm kadarıyla bu ünvana sahip olanlar genelde büyük şirketler tarafından istihdam ediliyor.Bende bu yüzden tercih ediyorum.Ayrıca Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar sadece danışmanlık yapabiliyor diye biliyorum.

Marka vekilleri TPE nezdinde müvekkilleri adına marka tescili için başvuruda bulunma, bu başvurular reddedilirse itiraz etme gibi bir takım idari işlemlerin gerçkleşmesi için talepte bulunma hakkına sahipler. Yaptıkları işin avukatlığa benzer tarafı dahi yok. Mahkemelerde müvekkillerini temsil edemiyorlar. Yaptıkları iş tek başına danışmanlık olarak da nitelendirilemez. Her ikisi de yalnız marka vekiliyse Hukuk fakültesi mezunu olmayanlarla olanların da bir farkı yok. Fark avukatlarla marka vekilleri arasında aslında.
Old 19-09-2007, 20:20   #20
müge_

merhabalar
Forumu takip ediyorum ancak anlamadığım bir hususu size sormak istiyorum. bende tekinarslanın fikri mülkiyet kitabı dışında bir kaynak mevcut değil.
Sınavda uluslararası sözleşmeleri soruyorlar mı? Daha önceden sorulan soruları bulma şansımız var mı?
Yardımcı olursanız çok sevinirim
iyi çalışmalar
Old 21-09-2007, 11:14   #21
Av.Bulut

Sınavı kazandıktan sonra vekillere sigorta yaptırma şartı var diye biliyorum.Kazanan Meslektaşlarım sigortanın maliyeti ve içeriği hakkında bilgi verebilir mi?
Old 26-09-2007, 13:43   #22
_NALAN_

Türk Patent Enstitüsü Başkanlığından:

Patent ve Marka Uzman Yardımcılığına Giriş Sınavı Duyurusu
Türk Patent Enstitüsünde çalıştırılmak ve Patent ve Marka Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere, Teknik Hizmetler Sınıfında bulunan 8. derecedeki 4 adet Patent Uzman Yardımcılığı ile Genel İdare Hizmetler Sınıfında bulunan 8.derecedeki 3 adet Marka Uzman Yardımcılığı kadrolarına “Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı Uzman Yardımcılığı ve Uzmanlığı Sınav, Atama, Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereğince giriş sınavı yapılmak suretiyle personel alınacaktır.
1 – GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI
a) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından; 10-11 Temmuz 2004, 01-02 Temmuz 2006 ve 30 Haziran-01 Temmuz 2007 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda, Teknik Hizmetler Sınıfındaki Patent Uzman Yardımcısı kadroları için KPSSP: 4 puan türünden asgari 80 ve üzerinde puan, Genel İdare Hizmetleri Sınıfındaki Marka Uzman Yardımcısı kadroları için KPSSP: 54 puan türünden asgari 80 ve üzerinde puan almak kaydıyla; müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde başvurdukları Uzman Yardımcısı kadro sayılarının 20 katı kadar aday giriş sınavına alınacağından dolayı, başvurdukları Teknik Hizmetler Sınıfındaki veya Genel İdare Hizmetleri Sınıfındaki kadro sayısının 20 katı aday arasına girmek (sonuncu aday ile aynı puana sahip olanlar da giriş sınavına alınacaktır),
b) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen genel şartlara haiz olmak,
c) Teknik Hizmetler Sınıfındaki Patent Uzman Yardımcısı kadrolarına başvuracakların, en az 4 yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin mühendislik bölümlerinden,
Genel İdare Hizmetleri Sınıfındaki Marka Uzman Yardımcısı kadrolarına başvuracakların ise, en az 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden,
veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt dışındaki eğitim kurumlarından mezun olmak,
d) Giriş Sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış (1.1.1972 tarihinden sonra doğmuş) olmak,
e) Patent veya Marka Uzman Yardımcılığı giriş sınavından iki defadan fazla başarısız olmamak,
f) Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek daimi vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak,
g) Süresi içinde başvurmak ve Giriş Sınavı için istenen belgeleri Enstitüye teslim etmiş olmak.
2 – BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE İSTENİLEN BELGELER
Başvuru için aşağıda sayılan belgelerle birlikte, 01/10/2007 tarihinden 19/10/2007 günü mesai bitimine (saat 17.30) kadar Türk Patent Enstitüsü Personel Dairesi Başkanlığı Hipodrom Caddesi No: 115 Yenimahalle/ANKARA adresine şahsen, elden veya posta yolu ile başvurulması gerekmektedir. Posta ile yapılan başvurularda, yukarıda belirtilen belgelerin, son başvuru tarihine kadar Enstitüye ulaşmış olması şarttır. Postadaki gecikmeler ve ilanda belirtilen süre içerisinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.
a) Personel Dairesi Başkanlığından veya Enstitü web sayfasından temin edecekleri iş talep formu ile adayların kendi el yazıları ile yazılmış, Enstitünün yapmış olduğu Uzman Yardımcılığı sınavından iki defadan fazla başarısız olmadıkları ile yazılı sınava hangi konular ve yabancı dilden gireceklerini gösterir dilekçeleri,
b) Nüfus cüzdanının aslı veya noter ya da nüfus idaresince onaylı örneği,
c) Yükseköğrenim mezuniyet belgesinin veya eğitimini yurt dışında tamamlamış olanlar için diploma denkliğinin yetkili makamlarca kabul edildiğini gösterir belgenin aslı veya noter ya da okul onaylı örneği,
d) KPSS sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı örneği,
e) 4.5x6 cm. ebadında dört adet vesikalık fotoğraf.
Yukarıda (b, c ve d) bendinde istenilen belgelerin aslı ibraz edilmek kaydıyla fotokopisi Personel Dairesi Başkanlığınca tasdik edilebilir. Eksik belge ve bilgileri bulunan başvurular, başvuruları kabul edilip sınava girmeyenler ile şartları uymadığı halde yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
3 – SINAV ŞEKLİ VE KONULARI
Giriş sınavı; adayların aşağıda belirtilen sınav konularından oluşan test şeklinde yapılacak yazılı sınav ile alanlarındaki bilgi düzeyleri, zeka ve kavrayış, anlatım yetenekleri, davranışları ile temsil yeteneklerinin değerlendirildiği sözlü sınavdan oluşacaktır.
A) Yabancı dil

Birleşmiş Milletlerce kabul edilen (İngilizce, Fransızca, Rusça, Çince, Arapça ve İspanyolca) konuşma dillerinden biri

B) Genel kültür ve yetenek

Türkçe, sayısal ilişkiler, Atatürk ilke ve inkılapları, Türkiye coğrafyası, yurttaşlık bilgisi

C) Alan bilgisi

a) Hukuk grubu,

-Anayasa Hukuku ve T.C. Anayasası,
-İdare Hukuku,
-Borçlar Hukuku (Genel Hükümler),
-Ticaret Hukuku (Ticari İşletmeler, Ticaret Şirketleri),

b) İktisat grubu

-Mikro ve makro iktisat,
-Uluslararası iktisat,
-Türkiye ekonomisi,

c) Maliye grubu

-Kamu maliyesi,
-Maliye politikası,
-Bütçe,
-Vergi hukuku ve Türk vergi sistemi,

d) İşletme ve Muhasebe grubu

-Genel muhasebe,
-Mali tablolar analizi,
-İşletme iktisadı,

e) Kamu yönetimi ve Uluslararası İlişkiler grubu

-Siyaset bilimi,
-Siyasi tarih,
-Türk dış politikası,

f) Temel Mühendislik Bilimleri

Genel idari hizmetler sınıfındaki kadrolara başvuran adaylar, A ve B bentlerindeki konular ile C bendinin a, b, c, d ve e alt bentlerinde belirtilen gruplardan, kendilerinin belirleyeceği toplam üç grubun sorularını cevaplayacaklardır.

Teknik hizmetler sınıfındaki kadrolara başvuran adaylar ise, A ve B bentlerindeki konular ile C bendinin f alt bendinde belirtilen konularda, fakültelerin ilgili bölümleri müfredatı dikkate alınarak hazırlanan soruları cevaplayacaklardır.

Bu konulara aşağıdaki ağırlık puanları uygulanacaktır:

-Alan bilgisi: %50,
-Yabancı dil bilgisi: %30,
-Genel kültür ve yetenek: %20.
4 – SINAV YERİ VE TARİHİ
Yazılı Sınav: Yazılı Sınav 03.11.2007 tarihinde Enstitüsünün Hipodrom Caddesi No: 115 Yenimahalle/ANKARA adresindeki hizmet binasında yapılacaktır. Yazılı Sınavına girmeye hak kazanan adayların listesi 30.10.2007 tarihinden itibaren www.tpe.gov.tr internet adresinde ve Enstitüsü binası girişine asılacak ilan ile duyurulacaktır. Ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Yazılı sınava kabul edilecek adaylar 30.10.2007-02.11.2007 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde Enstitüye şahsen müracaat ederek sınavın yapılacağı salonun ve saatinin gösterildiği fotoğraflı sınav giriş belgelerini alacaklardır. Adaylar belirtilen yerdeki sınav binasında giriş belgesi ile nüfus cüzdanı veya sürücü kimlik belgesi gibi fotoğraflı veya onaylı bir kimlik belgesiyle hazır bulunacaklardır. Yazılı sınav sonuçları Enstitü girişinde ve web sayfasında ilan edilecek, ayrıca başarılı olanların adreslerine yazılı olarak bildirilecektir.
Sözlü Sınav: Yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü sınava alınacaktır. Sözlü sınavda Enstitüde yapılacak olup, adayların sözlü sınava girecekleri tarih ve saat, sözlü sınavından en az onbeş gün önce yine www.tpe.gov.tr internet adresi ile Enstitü binası girişine asılacak ilan ile duyurulacak, ayrıca başarılı olan adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
5 – SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE İLANI
Yazılı sınavı her konu itibariyle yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda başarılı sayılabilmek için her konudan en az altmış puan almak kaydıyla ortalama en az yetmiş puan almak gerekir.
Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için ise, Giriş Sınav Kurulu Üyelerinin yapacakları değerlendirmeden ortalama olarak yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak gerekir.
Giriş sınav değerlendirilmesi, Giriş Sınav Kurulunun adayların yapılan sınavlarda aldıkları puanların aritmetik ortalaması alınarak yapılır. Eğer adayların ortalama başarı puanı eşitse, öncelikle yabancı dil bilgisi, bunun da eşit olması halinde, sözlü sınav puanı yüksekliği tercihte göz önüne alınır.
Sınavda başarılı olanların sayısı ilan edilen kadro sayısından fazla ise, en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere sıralama yapılarak belirtilen kadro sayısı kadar asil ve yedek aday belirlenerek ilan edilir. Giriş sınavında yetmiş ve üzerinde puan almış olmak bu sıralamaya giremeyen adaylar için müktesep hak teşkil etmez. Sınavda başarılı olanların sayısı ilan edilen kadro sayısından daha az ise sadece başarılı olanlar sınavı kazanmış kabul edilir.
Nihai başarı listesi sözlü sınavın bitimini takip eden beş iş günü içinde Enstitü girişinde ve web sayfasında ilan edilecek, ayrıca sınav sonucu sözlü sınava giren tüm adaylara on beş gün içinde yazılı olarak bildirilecektir.
Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz, atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Bu kişiler hiçbir hak talep edemezler ve haklarında, Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanmak üzere, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.
İlanen duyurulur.

http://www.turkpatent.gov.tr/portal/...ilani_2007.doc
Old 27-09-2007, 11:22   #23
Av.Nur Hayat BURAN

Merhabalar,
Öncelikle belirtmek isterim ki Nalan Hanımın iletmiş olduğu TPE ilanı marka-patent vekilliği ile ilgili değildir, sakın kafanız karışmasın. O TPE'ye alınacak uzman yardımcıları ile ilgili bir ilan.
Müge Hanım, evet uluslararası sözleşmelerden sorular geliyor. Bir de başvuru sürelerine ilişkin çok sayıda soru çıktığını hatırlıyorum.
Av. Bulut'un sorusuna gelince; TPE nezdinde işlem yapabilmek ve sicile kayıt yaptırabilmek için 29.000-YTL. limitli mesleki mali mesuliyet sigortası yaptırmanız gerekiyor. Söz konusu sigorta primi ise yaşınıza bağlı olarak değişiyor; örneğin ben 1980 doğumluyum ve bu sene 126-YTL. ödemiş bulunmaktayım. Her sene bu sigortayı yenilemek durumundasınız aksi takdirde vekilliğiniz düşüyor. Yenilediğiniz zaman yeniden diriliyor. Ayrıca sicile kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. O da 190-YTL.
Sınavda başarılar...
Old 27-09-2007, 13:43   #24
Av. Murat Salman

Sınavın iki yılda bir yapıldığını ve en son 2005 de yapıldı ğını biliyorum ama sınav tarihinden iki ay önce sınav tarihinin açıklanması gerekiyor sanırım ve bu durumda sınav tarihi bugün itibariyle (27/09/2007) 3 gün içinde açıklanmak zorunda gibi bir durum çıkıyor ortaya bu durumda sınavın 2008 yılına sarkma durumu doğabilir diye düşünüyorum. Sizce bu mümkün mü? Konuyla yakından ilgilenen bir arakadaşım için bu sorunun cevabı önemli. Geçmiş yıllarda böyle bir durum oldu mu acaba?
Old 27-09-2007, 13:45   #25
Av. Murat Salman

İşlem hatası için özür dilerim 3 gün değil 33 gün
Old 27-09-2007, 14:29   #26
müge_

Merhabalar
Bahsetmiş oldugunuz sicile kayıt ile ilgili mesleki sorumluluk sigortasının ne kadar ödeneceğini onlar mı belirliyor? Yoksa biz mi tespit edeceğiz
eğer biz tespit edeceksek miktarını nasıl hesaplayacağım?Ben 1985 doğumluyum
Old 27-09-2007, 15:32   #27
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan müge_
Merhabalar
Bahsetmiş oldugunuz sicile kayıt ile ilgili mesleki sorumluluk sigortasının ne kadar ödeneceğini onlar mı belirliyor? Yoksa biz mi tespit edeceğiz
eğer biz tespit edeceksek miktarını nasıl hesaplayacağım?Ben 1985 doğumluyum

Merhaba Müge Hn,
Siz sigortacınıza 29.000-YTL. limitli olduğunu bildirdiğiniz zaman o size maliyeti çıkarıyor.
Old 27-09-2007, 15:37   #28
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av. Murat Salman
Sınavın iki yılda bir yapıldığını ve en son 2005 de yapıldı ğını biliyorum ama sınav tarihinden iki ay önce sınav tarihinin açıklanması gerekiyor sanırım ve bu durumda sınav tarihi bugün itibariyle (27/09/2007) 3 gün içinde açıklanmak zorunda gibi bir durum çıkıyor ortaya bu durumda sınavın 2008 yılına sarkma durumu doğabilir diye düşünüyorum. Sizce bu mümkün mü? Konuyla yakından ilgilenen bir arakadaşım için bu sorunun cevabı önemli. Geçmiş yıllarda böyle bir durum oldu mu acaba?
Merhaba Murat Bey,
Geçmiş yıllarda bildiğim kadarıyla dediğiniz gibi bir durum olmamış. Zira sınav 1995 yılından beri 2 yıldan bu yana oluyor. Mutlaka ilan edilir ve haberiniz olur. Zaten gazetelerde de marka-patent vekilliği sınavına hazırlık kursları ilanları görmeye başlarsınız sınav duyurusundan sonra, kaçıracağım diye dert etmeyin. İyi çalışmalar kolay gelsin...
Old 02-10-2007, 13:01   #29
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir Sınav 9 Aralıkta imiş

Merhaba Arkadaşlar,

Sınav 09.12.2007 günü yapılacakmış. ilgilenenler http://www.tpe.gov.tr/portal/default...=703&haber=520 internet sayfasından bilgilenebilirler. Ayrıca bu sene sınavda kompozisyon yokmuş bilgilerinize.... Kolay gelsin....
Old 09-10-2007, 16:22   #30
üye18332

Bu sınavla ilgili elinde soru yada kaynak bulunan arkadaşlarımız varsa bana birer örnek yollayabilirler mi dersem çok şey istemiş olur muyum?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi