Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yabancı bir erkekle evliyim nasıl boşanabilirim.

Konuyu Kilitleyin
Old 06-10-2008, 22:59   #1
aysun braun

Mutsuz yabancı bir erkekle evliyim nasıl boşanabilirim.

merhaba,
2000 yılında macar uyruklu biri ile evlendim fakat anlaşamadık 4 yıldır ayrı yaşıyoruz o boşanmak istedi ve türkiyenin macaristan konsolosluğunda bende ondan boşanmak istediğimi belirten bir kağıt imzaladım. şu anda macaristanda o boşanmıs gözüküyor fakat bana boşanmayla ilgili hiç bir evrak ulaşmadı telefonlarıma ve maillerimede cevap vermiyor. onun macaristandaki türk konsolosluğuna gidip benden ayrılmak istedigini belirten bir kagıt imzalaması türkiyede boşanmamıza yeterli olurmu?
yada boşanmak için ne yapmam gerekir bu konuda bana fikir verirseniz cok memnun olurum. iyi çalışmalar.
teşekkürler
Old 07-10-2008, 10:01   #2
uye8490

Sayın konuk,

evlenme gerçekleştiği ülkenin yasalarına tabidir.
Bu nedenle yabancı bir ülkede evlendiyseniz boşanma davasını da yabancı bir ülkede açıp evliliği sonlandırabilirsiniz.

"Eşim Macaristan'da boşanmış gözüküyor" dediğinize göre ortada Macaristan mahkemelerince verilmiş bir boşanma kararı var demektir.

Bu durumda boşanmanın sizin açınızdan Türkiye'de de hüküm ifade edebilmesi , Türkiye'de ,yabancı mahkeme kararının tanınması ve tenfizi davasını açmanıza bağlıdır.

Boşanma kararlarının tenfizi talebi 10 yıllık bir zamanaşımı süresine tabidir. Ancak , karşı tarafın zamanaşımı konusunda bir itirazı olmadığı müddetçe zamanaşımı süresinin dolduğunu hakim kendiliğinden göz önünde bulundurmaz.

Bu davada yetkili mahkeme davalının ikametgahı mahkemesi, Türkiye’de ikametgahı yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, bu da yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir. Görevli mahkeme ise aile mahkemesidir.

Dava açılırken dava dilekçesine ,yabancı mahkeme kararının ve kararın kesinleştiğini gösterir belgenin o ülke makamlarınca usulen onanmış örneği ve bu belgelerin konsoloslukça veya noterce onaylı tercümesi de eklenir.Bu kesin bir zorunluluktur.
Bu nedenle sizin öncelikle yabancı mahkeme tarafından verilmiş olan boşanma ilamını bulmanız gerekmektedir.Eşinizin nüfus kaydında boşanma kararının verildiği mahkeme ve boşanma ialmının numarası da büyük ihtimalle mevcuttur.

Davanızda izlenecek prosedür belli düzeyde bir hukuki birikimi gerektirdiği için,davanın her aşamasında bir avukatın hukuki yardımdan faydalanmanız lehinize sonuçların doğmasına olanak verecektir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yerin barosundan size ücretsiz olarak bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 07-10-2008, 10:02   #3
BaharB

Yabancı eşinizin Türk Konsolosluğunda sizden boşanmak istediğine dair bir kağıt imzalaması Türkiye'de boşanmanız için yeterli olmayacaktır. Bu belge sadece, Türkiye'deki bir avukatın boşanma davasında kendisini temsil etmesi yetkisini veren bir vekaletname olabilir.
Diğer taraftan, yabancı ülke mahkemesinden alınan boşanma kararının Türkiye'de uygulanabilmesi, yani boşanma kararının sizin de nüfus kayıtlarınıza işlenebilmesi için Türk mahkemelerinden yabancı mahkeme kararının tanınması / tenfizi için bir karar almanız gerekir ki bu dava açmak suretiyle olabilir.
Bir diğer ihtimal de Türkiye'de doğrudan boşanma davası açmanızdır.
Ancak her ihtimalde de mahkemeye yapılacak başvurular, uluslararası anlaşmalarıda içine alan hukuki değerlendirmeler ve karmaşık usulü işlemler gerektireceğinden ve tabi ki hak kaybına da uğramamanız için mutlak surette bir avukattan hukuki destek almanız gerekmektedir.
Old 07-10-2008, 13:19   #4
üye18332

Önemli

Sayın Konuk;

Meslektaşlarım haklarınız ve yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak açıklamışlar.

Alıntı:
şu anda macaristanda o boşanmıs gözüküyor fakat bana boşanmayla ilgili hiç bir evrak ulaşmadı

Macaristan hukukunu bilemiyorum ancak gıyabınızda bir işlem gerçekleşmiş olabilir diye düşünüyorum.Lütfen hakkınızda verilen bu karara ulaşmaya çalışın.Çünkü meslektaşlarımın açıkladığı yolları kullanabilmeniz için elinizde o ülkeden verilmiş boşanma kararı bulunması gerekir.Yasal haklarınızı kullanabilmeniz için mahkemeden kararı talep ediniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi