Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanma Ve Mal Rejimi Tasfiye Alacağının Akıbeti-Yardım Istiyorum-

Konuyu Kilitleyin
Old 13-08-2008, 13:52   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma Ve Mal Rejimi Tasfiye Alacağının Akıbeti-Yardım Istiyorum-

merhabalar, biz 12 yıllık evliligimizi bitirme kararı aldık.ama esim bana cocugu ve evi bırak cekip git diyor..evin tapusu 2004 de alındı ama 10 yıllık kredi ile alındıgından sen pay alamazsın diyor.bana bosanma konusunda cok zorluk cıkartacagına ınaniyorum.benin sorum su; ben onunla ilk etapta anlasıp beraber mahkemeye gidip siddetli gecimsizlik sebebiyle ayrılsak, ve bu mahkeme sonuclandıktan sonra ben mal paylasımı icin baska bir dava acsam bu benim lehime olurmu.birde oglum 9 yasında onun velayet durumu ne olur...cok tesekkur ediyorum ilginize......
Old 13-08-2008, 17:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizle anlaşmalı boşanma yapmak istiyorsanız,anlaştığınız konularda (velayet,nafaka,tazminat ve mal rejimi) bir protokol yapmanız, duruşma sırasında özgür iradenizle boşanmak istediğinizi belirtmenizz ve protokol koşullarına göre boşanmaya karar verilmesini istemeniz gerekmektedir.

Protokolün içeriği hakimce uygun bulunduğunda boşanmaya karar verilecektir.

Bu kararın mali sonuçları taraflar için bağlayıcı olacaktır.Örneğin nafaka ve tazminat hakkınızdan feregat ettiğiniz protokolde yazılı ise bu konuda daha sonra dava açma hakkınız bulunmamaktadır.

Yine protokolde mal rejimi alacak hakkınızdan feragat etmiş iseniz aynı risk sözkonusudur.

Keza,bu anlaşmada çocuğun velayetini babaya bırakmanız durumunda,daha sonra ancak çok önemli ve haklı sebebpler ile velayet değiştirilebileceğinden dikkatlı olmakta yarar bulunmaktadır.

Uygulamada bir an önce sürecin bitmesini isteyen kadınların her türlü mali haktan feragat ederek anlaşma yaptıklarına ve sonradan büyük hak kayıplarına uğradıklarına bazen tanık olmaktayız.

Bu nedenle hangi biçimde boşanma davası açılırsa açılsın,mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızın hayati öneme sahip olduğunu israrla belirtiyoruz.

Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Not:2004 de alınan ev için bu tarihten boşanma davasının açıldığı tarihe kadar geçen sürede yapılmış olan ödemelerin yarısı mal rejimi tasfiye alacağı olarak dava konusu yapılabilir.
Old 14-08-2008, 15:51   #3
Konuk

Varsayılan ilginiz için çok teşekkür ederim....

fakat ben yanlış anlattım sanırım biz önce evimizin bocunu ödedik, sonra tapusunu aldık.yani evin bocu bitti...buna göre durum ne olur
Old 14-08-2008, 15:55   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

2002 sonrasında çalışma karşılığı kazanılan para ile alınmış olan ev edinilmiş maldır ve tapuda malik olmayan eş,bu evin değerinin yarısını malrejimi tasfiye alacağı olarak talep edebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi