Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

5.Nisan Avukatlar (Hukukçular) Günü Kutlu Olsun!

Yanıt
Old 05-04-2009, 13:13   #61
nusya

Adli Yargının Hukuk Devletının insan Haklarının Teminatı olan Güçlü yarınları adına Avukatların Gününüz kutlu olsun.
Old 05-04-2009, 13:20   #63
Av.Suat Ergin

Hukukçuların gerçek bir hukukçu gibi olduğu; hukukçulara gerçek bir hukukçu gibi davranıldığı toplum diliyorum. Avukatlar günü kutlu olsun.
Old 05-04-2009, 13:21   #64
Av.İsmet Özçelik

"Görevimizi yaparken “kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı” ( Molierac )

Avukatlar günümüz kutlu olsun sayın meslektaşlarım...
Old 05-04-2009, 16:25   #66
Av.Barış

Bir yıl daha çabucak geçti.Bütün meslektaşlarımın Avukatlar günü kutlu olsun.
Old 05-04-2009, 17:32   #67
Av.Cengiz Aladağ

Avukatlar günümüz kutlu olsun.
Daha adil bir dünya için çalışanlara selam olsun.
Old 05-04-2009, 18:03   #68
justicewarior

Tüm Meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü Kutlarım...
Old 05-04-2009, 22:15   #71
Atahun

Ben de, ayrım yapmadan tüm hukukçuların "hukuçular günü" nü gönülden kutluyorum.

Yaşamın her evresinde "Hukukun üstünlüğü"nü korumanız ve kollamanız dileğiyle...
Old 06-04-2009, 10:17   #72
persona

Şöyle bir düşünsenize , biz 'Avukatlar' olmasa dünya nasıl bir yer olurdu ????

Türkiyede Gerçek anlamda AVUKATLIK yapmaya çalışan herkesin bu özel gününü kutluyorum...
Old 06-04-2009, 15:40   #74
ege

Sayfanın başlarında Sayın Adil Giray Çelik'in 18 numaralı mesajında 5 Nisan gününün Avukatlar Günü olarak kutlanmasına ilişkin belgeleri okuyoruz.

Dün Sayın Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in 5 nisan Avukatlar günü için verdiği beyanatı eklemek istiyorum.

Sayın Bakan 2006 yılında da öyle bir beyanda bulunmuş.

Alıntı:

Cemil Çiçek: Düzgün bir avukatlık yasası çıkaracağız

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, avukatlık mesleğinin sorunlarının çözümü adına bugüne kadar barolardan bir teklif gelmediğini belirterek, ''Bu Meclis görevini bitirmeden, düzgün bir Avukatlık Yasasını çıkarabiliriz. Bunu, buradan Hükümet adına taahhüt ediyorum'' dedi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çiçek, hiçbir meslekte kalite düşüklüğünün anlayışla karşılanamayacağını; her meslekte kalite sorunu bulunduğunu, bunu çözmenin de sihirli bir formülü olmadığını kaydetti.
Çiçek, göreve geldikten sonra CHP ve AK Parti'den 2'şer milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile toplantı yaptıklarını hatırlatarak, bu toplantıda çağdaş bir avukatlık yasasına ihtiyaç bulunduğunu dile getirdiklerini söyledi.

Bu mesleğin belli sorunlarının olduğunu vurgulayan çiçek, şunları kaydetti:
''İktidara gelişimizin 4. yılı bitmiş olmasına rağmen barolardan, mesleğin sıkıntılarını çözmek adına bakanlığa gelmiş bir teklif yok. Belki bu, başlangıç olur. Bu Meclis görevini bitirmeden, düzgün bir Avukatlık Yasasını çıkarabiliriz. Bunu, buradan Hükümet adına taahhüt ediyorum. Ama bize bir çalışmanın gelmiş olması lazım. Onun için biz avukatlarla ilgili hiçbir çalışma yapmadık. Bütün konular teklif halinde geldi. Biz de bunlara olumlu baktık.'' Kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi kabul edildi. Başkanvekili Ali Dinçer, çalışma süresinin tamamlanması nedeniyle 28 Kasım Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

23.11.2006
Kaynak: Milliyet

Sayın Bakanın 05.04.2009 tarihli
Avukatlar günü için açıklaması da şöyle,

Alıntı:
Bakan Çiçek baroları eleştirdi
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten, 5 Nisan Avukatlar Günü'nde barolara ağır eleştiriler geldi. Bakan Çiçek, isim vermedi ama baroları hukuksuz ve ideolojik davranmakla suçladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24953684/

ANKARA - Hukukun en temel kurumlarından birinin barolar olduğunu, bütün demokratik ülkelerde bir meslek örgütü olarak baroların çok önemli bir rolünün bulunduğunu anlatan Çiçek, o nedenle 5 Nisanın ''Avukatlar günü'' olarak kutlandığını kaydetti. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Devletimizin temel niteliklerinden bir tanesi, hukuk devletidir. Bunun Anayasada da ayrıca teyit edilmiş olması fevkalade önemli. Özellikle son zamanlarda da hukuka vurgu yapıyoruz. Hukuka vurgu yapmak tek başına bir anlam ifade etmez. Türkiye gerçekten hukuk devleti olacaksa, iki konuyu gözden geçirmemiz lazım. En başta hukuka vurgu yapanlar ve hukuku uygulayanlar olmak üzere, evvela hukuka uymaları lazım. İkinci olarak da, hukuku uygulamaları lazım. Hukuka uymak ve hukuku uygulamak noktasında hiç kimsenin imtiyazı olamaz, hiç bir mesleğin imtiyazı olamaz, hiç kimsenin bu manada ayrıcalığı da olamaz.

Eğer bir ülkede 50'den fazla ayrıcalık varsa, herkes suç işlendiği iddiası söz konusu olunduğunda ayrı soruşturma kurallarına, ayrı soruşturma makamlarına tabi olduğu zaman, hem hukuka uymakta, hem de hukuku uygulamakta gerçekten zorluk var. Bugün Türkiye, hukukun önemini her geçen gün biraz daha iyi kavrıyor. Daha iyi kavranması lazım, bunu daha iyi benimsemesi lazım.''

Çiçek, hukukun önemini anlatmaya çalıştıklarını, ancak ideolojicilerin en çok istismar ettiği alanın hukuk olduğunu ifade ederek, ''Maalesef bugün Türkiye'de yaşanan bir kısım karmaşanın, bir kısım işlerin çözümsüz hale gelmesinin, bir kısım işleri birlikte konuşmuş olmamıza rağmen bir sonuca varamamış olmamızın en temel sebeplerinden biri, ihtilafa hukuk gözüyle değil, hangi ideolojiye sahipsek o gözle bakmış olmamızdır'' dedi.

İdeolojilerin hukukun elinde olması gerekirken, hukuk ideolojilerin eline verildiğinde ''hukuk körlüğü'' ve ''ideoloji körlüğünün'', sonunda da Türkiye'de bir kargaşanın meydana geldiğini belirten Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Baroların belli olaylar karşısında yayınladıkları bildirilere baktığım zaman, zerre kadar hukuk görmüyorum. Ben onlarda ama ağzına kadar ideoloji görüyorum. İdeolojinin olduğu yerde de hak hukuk heba edilip gidiyor. Onun için barolarımızında artık eski usul bu mesleği sürdürmeleri fevkalade zordur. Ben görevde bulunduğum süre içerisinde, şimdiki meclis başkanımız, şimdiki devlet bakanı arkadaşımız ve o gün mecliste temsil edilen partilerden de Adalet Komisyonunda ikişer kişiyi davet ederek 'gelin çağdaş bir Avukatlık Yasası hazırlayalım, bunu siz hazırlayın. Çünkü tamamı hukukçulardan oluşan bir meslek örgütünün yasasını bakanlık olarak ben hazırlarsam bu size saygısızlık olur. Gelin ben böyle bir saygısızlığı yapmayım, siz de böyle bir yasayı getirin, bakın bütün partilerimiz burada, bu işe ön ayak olacak makamlarda burada bunu yapalım' dedik.

Bunu hatırlayanlarınız vardır. Trabzon'da yapılan toplantıda anlattım. Her konuda demeç veren baroların kendi meslekleriyle ilgili bir tek yasayı 6 senedir hazırlayıp, Meclis'in önüne getiremiyorlarsa o zaman bu meslek örgütlerinin de ne anlam ifade ettiğini çok iyi görmek, çok iyi bakmak lazım. O zaman bu meslek örgütleri meslek meseleleriyle değil, çağdaş gelişmelere uygun bir meslek anlayışını ortaya koymaya değil, hangi ideolojiyi temsil ediyorsa o ideolojinin değirmenine su taşıyan örgütler haline girmiş olurlarsa, o takdirde bir karmaşa, bir hukuki sıkıntı ortaya çıkar. Son zamanlarda yaşadığımız sıkıntılar da zannediyorum işin bu çerçevede ele alınmasında çok büyük fayda var.''

Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu almaya hazır olduğunu dile getiren Çiçek, ''Biliyorum ki sosyal güvenlik ve mesleğe giriş problemi var, mesleğin içinde problemler var, hakikaten çok zor şartlarda bu görev ifa ediliyor. Ama bunu değiştirmek sizlerin elinizde, yeter ki böyle bir yasayı bir an evvel Türkiye Barolar Birliği'nin hazırlayıp Meclis'in önüne getirmiş olmasıdır'' dedi.

Old 06-04-2009, 15:48   #75
ege

Türk Hukuk Sitesi sayfalarında Sayın Bakan'ın açıklamasına cevaplar hayli var.
En basitinden Bağımsız Yargı da Savcılarla Avukatların aynı yerde durması sorununu, Uyap sistemini konuşmaktayız.

Bu yüzden,

Öncelikle YARGININ BAĞIMSIZLIĞInın KORUNMASI
ve HUKUKUN HERKES İÇİN EŞİT olduğu günler dileği ile,
Demokrasinin en önemli bölümünde görev yapan
Avukatların ve Hukukçuların
günü kutlu olsun..
Old 07-04-2009, 20:03   #76
duygu.ak

öğretmenler günü gibi şenlikli ve bereketli geçmese;müvekkiller hediye getirmese;belirli günler kitabında yer almasa ve ben3.yılım olmasına rağmen arkadaşımdan öğrensem de 5 nisanı...hukukçular günümüz kutlu olsun!!
Old 05-04-2010, 08:53   #78
Av. Filiz Sözen

tüm meslektaşlarımın bu özel gününü kutluyorum...
Old 05-04-2010, 10:04   #79
Av.Barış

Avukatlık mesleğimde 5. yılıma girmek üzereyim.
geride bıraktığım 4 yılda gerçektende bir şeylerin değişmesi gerektiği ancak hiiçbir şeyin değişmediğini gördüm.

Her yıl olduğu gibi yine hatırlanmayacak olsak ta

Avukatlar günümüz kutlu olsun...!
Old 05-04-2010, 10:23   #80
Av.Suat Ergin

Herkesin Avukatlar Gününü kutlar; hukuku mumla aramayacağımız günler dilerim.
Old 05-04-2010, 10:25   #81
Av.Mürsel SARI

Ben de Meslektaşlarımın Gününü Kutluyorum...
Old 05-04-2010, 10:32   #82
Atahun

Ben de, güzel ülkemin "Avukatlar günü" nü yürekten kutluyorum.

İyi ki varsınız.
Old 05-04-2010, 10:47   #83
Doç. Dr. Özge Yücel

Yargının vazgeçilmez unsuru olan savunmayı temsil eden avukat meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım.

"Bağımsız yargı, bağımsız hukukçu" özlemini çeken tüm hukukçuları esenliyorum.
Old 05-04-2010, 10:48   #84
Av.H.Sancar KARACA

Hukukçular Günümüz kutlu, öncelikle de Av.Suat ERGİN Üstadımızın dileği kabul olsun.
Old 05-04-2010, 10:54   #85
uye8490

Tüm hukukçuların gününü kutluyorum.

Hukukun bir yangın yerinin koru değil,bayram yerinin meşalesi olması dileğiyle...
Old 05-04-2010, 13:16   #87
günay yıldız

Öncelikle tüm Avukatların "Avukatlar Günü"nü kutlarım.Geleceğin Avukatı olarak Avukatlar Gününde doğmuş olmamda benim için ayrı bir onur.Ayrıca Türk Hukuk Sitesine doğumgünümü kutladığı için teşekkür ederim.
Old 05-04-2010, 13:22   #88
Av.AAO

Günümüz kutlu, umudumuz daim, mesleğin geleceğinden beklentimiz aydınlık olsun.
Old 05-04-2010, 15:50   #90
Ahmetochi

Avukatlar günümüz kutlu olsun!!!

Meslekte birlik ve beraberliği yakalayabilmemiz dileğiyle..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi