Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müdahillik kurumu

Yanıt
Old 08-03-2008, 17:21   #1
ahmetyılmaz

Varsayılan müdahillik kurumu

Sayın meslektaşlarım, sormak istediğim sual şudur

A trafik kazası sonucu vefat etmıstır. KAzada asli kusurlu olan taraf karsı taraftır.
Ceza davasında müdahil olarak maktulün kardeşi yer almaktadır. Henüz tazminat davası açılmamıştır. Maktulun eşinin(kendı adına asaleten cocukları adına velayeten) de ceza davasına müdahil olmasını istemekteyim. Bu hususta yapmam gerekenler konusunda bilgi sahibi meslektaşlarımın fikirlerini bekliyorum.
Ayrıca açılacak olan tazminat davası ile ilgili olarak, 35 yasında olan maktul gerısınde 1 es 2 kucuk cocuk bırakmıstır. Adli yardım talebinde bulunacağım. Fakirlik belgesinin dısında baska bir belge sunmama gerek varmıdır adli yardım talep ederken?. Maktulun esı ve cocuklarına aıt tasınır tasınmaz mal kaydı yoktur.
Ayrıca maktulun kardesı , esı ve cocukları adına acılacak olan tazmınat davasında mıktarı belirlemek anlamında yardımcı olursanız sevınırım...Saygılar
Old 08-03-2008, 17:39   #2
Av.F.Karakurt

Sayın meslektaşım,
Ceza davası dosyasında maktulun nüfus kaydı örneği istenmiştir. O nüfus kaydı örneğinde, geriye eşi ve çocuklarının kaldığı bellidir. Eğer çocuklar 18 yaşından küçük ise, eş kendi adına asaleten onlar adına velayeten size vekaletname çıkartacaktır. O vekaletname ile ceza davasında onlar adına müdahil olabilirsiniz.
Adli yardım ile ilgili olarak da, açacağınız tazminat davasında bunu talep edin ve muhtarlıktan alınan fakirlik kağını da dilekçeye ekleyin. Mahkeme bu konuda ikametgahının bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne sözkonusu şahıslara ait gayrımenkul bulunup bulunmadığına ilişkin tezkere yazacaktır. Bazı mahkemeler ekonomik durumla ilgili zabıta tahkikatı da yaptırmaktadır. Gelecek cevaplara göre adli yardım talebiniz kabul ya da red edilecektir. İyi çalışmalar. saygılar yaptırmaktadır..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi