Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Gözaltı

Yanıt
Old 27-04-2007, 15:54   #1
alibozoglu

Varsayılan Gözaltı

Merhaba ben hukuk fakültesi öğrencisiyim. Dün 3 arkadaş taksiyle fb-bjk maçına giderken öndeki taksilerden beşiktaşlılar bir özel halk otobüsünün camını kırmışlar otobüs boğaz köprüsünde 3 şerit yolu kapadı arkadan gelen bütün taksilerdeki beşiktaşlıları topladı polis bizi orda beklettikten sonra karakola götürdüler 7 saat sonra maç bitti her şey bitti bizi ondan sonra saldılar öğrendiğime göre atanlar kaçmış zaten maçtaymış olayla hiç bir alakam yok sadece gidip maç izleyecektim olaya en az 100 mt uzaktım deniz yolu yasak olduğu için taksiyle köprüden geçiyordum sonunda otobüs şöförü şikayetçide olmadı ben okulda öğrendiğime göre olsa bile polisin böyle bir hakkı yok ama sonuçta bizi 7 saat tutular ve o kadar kişi 45 e ytl verip aldığımız bilet öylece kaldı şimdi burda adalet mi var ? Bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum okulda öğrendiklerimizle gerçek hayattakiler farklı şeyler mi ?
Old 29-04-2007, 11:53   #2
| Burak |

Yalnız hukukta değil, tüm konularda kitaplarda yazan bilgilerin gerçek hayatı temsil etmediği açıktır.

Konu maçtan açılmışken, geçtiğimiz aylarda kadıköydeki fenerbahçe-beşiktaş maçında Beşiktaştan feribota binip kadıköye gitmeye çalışan taraftarlara izin verilmedi. Buraya kadar normal gözükebilir. Ancak üzerinde siyah beyaz bir şey olmayan hatta daha önemlisi amacı maça gitmek bile olmayan kişilerin feribota binmesi engellendi. Hatta binmekte ısrar edenler göz altına alındı. Bu konu hakkında, maçla hiç ir ilgisi olmadığı halde saatlerce karakolda bekletilenler dava açacaktı. Davayı açtılar mı veya açtılarsa ne sonuç çıktı bilmiyorum ama teorik bilgiler gerçek hayattı hiç bir zaman yansıtamamıştır.
Old 03-05-2007, 14:23   #3
jurist27

Alıntı:
Yazan alibozoglu
Bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum okulda öğrendiklerimizle gerçek hayattakiler farklı şeyler mi ?

Sayın Alibozoglu
Hukuk faklt. eğitiminin gerçekten yetersiz oldugu görüşündeyim. Özellikle bizleri hukukçu olarak yetiştirmeye çalışan hukuk fakultelerinde büyük bir eksiklik olduğu görüşündeyim. Bence okuduğumuz fakultedeki bilgilere güvenip de yola çıkmayalım. Gerçek hayat üstadlarımızdan da gördüğümüz kadarıyla çok farklı. eğitim hakkında da konu açmıştım istersen bir bak. Tam da senin yaşadığın olayı kapsayacak şekilde ...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15080

SAYGILARIMLA.
Old 10-05-2007, 05:39   #4
stankubrik

ali kardeşimin mağduriyetinden ötürü üzüntümü dile getirmek istiyorum.ben de hukuk ve polislik okudum.haliyle sayın burak beyin de dediği gibi bu tür önleyci kısıtlamalarda haksızlıklar behemehal olmakta.ben ce sizin bir suçunuz yok.topu polislere atmanın da bir mantığı yok ama bu, yapılanların meşru olduğunu göstermez.fakültelerde gösterilen teorik eğitimin bir türkiye ye yansıması mevcut. ve çoğu zaman da uygulamaların kanunla örtüştüğü de söylenemez.burada teraziyi sizin de yaşadığınız bu tatsız hadiseden yola çıkarak bazı olaylarda kendimiz ayarlamalıyız diye düşünüyorum.
Old 10-05-2007, 23:13   #5
alibozoglu

Özellikle 1 mayıs'taki gözaltıları gördükten sonra kendimi şanslı hissettim çünkü biz tam olarak gözaltına da alınmadık sanırım. Ben 3. sınıf öğrencisiyim ceza usul dersi almadım ama gözaltına alınmış olsam en azından sağlık kontrolüne götürülmem gerekirdi diye biliyorum öyle bir şeyde olmadı ne olduğu belli değil Türkiye tarzı ceza usul sanırım.
Old 23-05-2007, 12:04   #6
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan alibozoglu
Özellikle 1 mayıs'taki gözaltıları gördükten sonra kendimi şanslı hissettim çünkü biz tam olarak gözaltına da alınmadık sanırım. Ben 3. sınıf öğrencisiyim ceza usul dersi almadım ama gözaltına alınmış olsam en azından sağlık kontrolüne götürülmem gerekirdi diye biliyorum öyle bir şeyde olmadı ne olduğu belli değil Türkiye tarzı ceza usul sanırım.

Müstakbel meslektaşım..

Size karşı yapılan işlem gözaltı değil. Fiili gözaltı. Tabiki hukukumuzda böyle bir durum yok ama gelişmemiş, geri bırakılmış bir 3. dünya ülkesinin hukuk düzeni ancak böyle olur. 1 Mayıs ta yapılanlarla karşılaştırma yaparak kendinizi şanslı hissetmişsiniz. Nükte yaptığınızı biliyorum ama kendinizi şanslı hissetmeyin kötü hissedin böyle bir hukuk düzeninin nesnesi olsduğumuz için.. Gerçi bu mesajımı siyaset içerikli diye silinecektir ama neyse. Söylesen kar etmiyor sussan gönül elvermiyor....
Old 15-07-2007, 13:50   #7
adlig_recht

Tabii ki okulda öğrendiklerimiz ve uygulama farklıdır.Buradaki sorun eğitimde değil uygulamadır.Hukuk fakültesi eğitimi yetersiz değilidir.Buradaki yetersizlik düzen böyle deyip yanlış uygulamalara ayak uyduranlardadır.Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım ve alibozoğlu arkadaşımızın başına gelen olay gibi kanuna ve hukuka uygun olmayan uygulamalara karşı sesiz kalmayalım.Bence okuduğumuz okullardaki bilgilere dayanmalıyız ve bununla yola çıkmalıyız.Lütfen hukukun üstünlüğünü unutmayalım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi