Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi alacakları hakkında ilamlı takip

Yanıt
Old 10-04-2007, 15:42   #1
me_as

Varsayılan işçi alacakları hakkında ilamlı takip

Müvekkilim işçinin alacağını ilamla hüküm altına aldırdıktan sonra ilamlı takip yoluna geçtim.İlamdaki sözkonusu alacak kalemleri ihbar tazminatı,genel tatil, fazla çalışma ücreti ve ücret alacağıdır.Bu alacak kalemlerinin hepsi ilamda brüt olarak yazılmıştır.Ben de her zaman yaptığım gibi ilamı aynen takibe koydum ancak karşı tarafın vekili ilamdaki alacak kalemlerinin brütten yazılı olduğunu ve bunların nete çevrilmesi gerektiği konusunda icra mahkemesinde aleyhimize dava açtı. Bu konuda Talih Uyarın ciltlerinden inceleme yaptığımda ilamda yazılı alacak kalemleri brütten yazılmışsa nete çevrilerek takip yapmam gerektiğini öğrendim.Ve bu konuda icra mahkemesinde dava açıldığında bilirkişi incelemesi yaptırılarak rakamlar tespit ettiriliyormuş.Ancak hangi alacak kalemleri açısından olduğu konusunu netleştiremedim.Kıdem tazminatını brütten hesaplayıp takip yapıyoruz peki ya diğer alacak kalemleri nasıl? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-04-2007, 21:53   #2
AV.SERTANn

Aleyhinize açılan davada bilirkişi(SMMali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavir) vasıtası ile alacak kalemlerinin her yıl için yasal kesintileri(Gelir Vergisi Kanunundan kaynaklanan , Damga Vergisi vs.) hesaplanarak net miktarlar bulunacaktır.Tabii burada bilirkişi sadece net hesabını yapmakla yetinmeyecek ayrıca alacakların ilgili olduğu dönemden takip tarihine kadar(net alacaklar üzerinden) yasal faiz ,işletme kredisi faizi hesaplarını yapacaktır.

Buradaki sıkıntı kanaatimce İş Mahkemesi Gerekçeli Kararında bu durumun belirtilmemesi...

Böylelikle İcra Mahkemesi yetkisi sınırlı olmasına rağmen İlamda belirtilmeyen bir husus için işlem yapmakta...

Ayrıca konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm , İcra Mahkemesinin yetkisini aşarak İcraya konu ilamı değiştirici işlem yapamayacağına dair Yargıtay Kararı hatırlıyorum...araştırıp numarasını sunacağım...

Saygılarımla...
Old 19-04-2007, 15:30   #4
av.damla

Hep mahkeme kararı gereği brütten koydum icraya hiç başıma bötle birşey gelmemişti. Talep kısmında brüt üzerinden hesaplanmasını istiyordum mahkemeden.
Old 19-04-2007, 16:09   #5
me_as

Alıntı:
Yazan av.damla
Hep mahkeme kararı gereği brütten koydum icraya hiç başıma bötle birşey gelmemişti. Talep kısmında brüt üzerinden hesaplanmasını istiyordum mahkemeden.
Bu konuda dikkatli olmanızı önerim.Yargıtay kararların da netten konulması gerektiği belirtilmiş.Ben de başıma gelince öğrenmiş oldum.
Old 19-04-2007, 16:26   #6
Av.Engin Özoğul

Pratik hesaplama tarzına ilişkin bildiklerim şöyle. Sağlıklı kaynaklardan teyit etmenizde fayda var

Brüt Kıdem Tazminatı x 99.4/100 = Net Kıdem Taz.

Brüt İhbar Tazminatı x 88.4 /100= Net İhbar Taz.

Brüt Fazla Çalışma Ücreti x 79.3/100= Net Fazla Çalışma Ücr.

Brüt U.B.-G.T. x 88.4/100=Net U.B.-G.T. Ücr.

Brüt Yıllık İzin Ücreti x 88.4/100 = Net Yıllık İzin Ücr.
Old 19-04-2007, 16:26   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.damla

Tahsilat yaptınız mı?

Saygılarımla
Old 20-04-2007, 11:56   #8
av.damla

Meslsğe başladığımdan beri genellikle işçi alacağı ile ilgili davalara baktım. Ve her seferinde brütten talep edip o şekilde icraya koydum. Karşı tarafın hep vekili vardı. Hiç başıma gelmedi. Ancak işçi alacaklarında 5 yıllık zamanaşımı da hiç ileri sürülmüyordu, bir kez başıma geldi, ıslah yerine ek dava açtım ve zamanaşımı itirazıyla karşılaştım. Yani brut net konusu ile de karşılaşabilirim. İlk kez buradan duydum. İyi de oldu.
Old 20-04-2007, 12:47   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.damla
Meslsğe başladığımdan beri genellikle işçi alacağı ile ilgili davalara baktım. Ve her seferinde brütten talep edip o şekilde icraya koydum. Karşı tarafın hep vekili vardı. Hiç başıma gelmedi. Ancak işçi alacaklarında 5 yıllık zamanaşımı da hiç ileri sürülmüyordu, bir kez başıma geldi, ıslah yerine ek dava açtım ve zamanaşımı itirazıyla karşılaştım. Yani brut net konusu ile de karşılaşabilirim. İlk kez buradan duydum. İyi de oldu.

Böylece kendinizi ve müvekkilinizi ihbar etmiş oldunuz. Çünkü müvekkilinizin uhdesinde Maliye Bakanlığı'na ve S.S.K.' ya ödenmesi gereken kesintiler bulunmaktadır. Umarım bu sayfayı okumazlar...

Saygılarımla
Old 23-04-2007, 12:57   #10
SINIRSIZ

[
Bu sayfayı okuyunca kendi tazminat dosyalarımı inceledim. bilirkişliler hesaplama yaparken brüt maaş üzerinden tazminat miktarını hesaplamışlar ve damga ve gelir vergilerini düştükten sonra net alacağı belirtmişler..sanırım ben şanslılardanım..her zaman böyle yapıldığını düşünüyordum.. fakat anladığım kadarıyla yeni yeni böyle raporlar veriliyor..
herkese kolay gelsin..
Old 23-04-2007, 13:02   #11
SINIRSIZ

Alıntı:

Mahkemeden brüt üzerinden istemeye devam edeceğiz. tazminatlar kanun gereği zaten işçinin brüt ücreti üzerinden hesaplanır. vergi kesintilerinin yapılması sonucunda tam olarak net alacak hesaplanır. yoksa burda kastedilen işçinin net ücreti üzerinden hesaplama yapılması değildir.
belkide ben alıntı yaptığım bölümü yanlış anlıyorum....bu sayfadaki bilgiler birbirine çok karışmış.. umarım yanlış bilgiler edinmemişizdir.
Old 23-04-2007, 15:20   #12
av.damla

Sadece mahkeme kararlarında brut şu kadar alacak denilip geçiliyor. Bunun net hesabını yapmadan karardaki şekli ile icraya verdiğimi belirttim. Yaptığımın doğru olduğu iddiasında değilim.Sadece karşılaşmadığım bir sorundu, karşılaşabileceğimi ve bu konunun burada paylaşılmasının iyi olduğunu belirtmiştim. Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi