Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Savunma Sınırlarının Aşılması

Yanıt
Old 27-09-2010, 12:11   #1
furugferruhzad

Varsayılan Savunma Sınırlarının Aşılması

Hakkımda açılmış bir tazminat davasında yardımlarınızı bekliyorum.Başka bir meslektaşımın yürüttüğü iş bu davada benim azledilmem üzerine eski müvekkilim için bana bir tazminat davası açmış.Dava dilekçesindeki iddialar inanılmaz"vekalet görevini KASTEN yerine getirmediğim,zimmetime para geçirdiğim(hapis hakkının kullanımı söz konusu)gibi...Neler yapabilirim?Bu durumu başka bir meslektaşımın yazıyor olması ise ayrıca üzücü.Ama ben de çok incindim,yıprandım,görevi ihmal ettiğim falan iddia edilse savunma sınırları içinde kalınmıştır deyip geçeceğim(hükmü temyiz etmedim,müvekkil istemedi,ama yazılı belge alamadım çünkü müvekkilim ortadan kayboldu taaa Gaziantep'te ortaya çıkarak bana dava açtıDavayı kazanmış olmama rağmen azledildim çünkü müvekkilime kazandığımız paranın tahsil imkanının pek olmayacağını söyledim.O da tahsil imkanı pek olmayan parayı benden dava yoluyla istemeye karar verdi ve yeni bir avukat tuttu.Yeni avukat ta bana açtığı davada yukarıda bahsettiğim cümleleri sarfetti.Ben de bu yeni avukat aleyhine bir tazminat davası açabilir miyim?Mantıklı olur mu?Açmam durumunda hükmü temyiz etmediğim yazılı kağıdımın da olmadığı cevap olarak verilecek bu bir tehdit olarak kullanılacak bu güne kadar yaptıkları bu.Siz de hükmü temyiz etmediniz ama diyerek gerçekte yasal olarak ihmal olarak nitelendirlebicek bir olay sebebiyle bunu aşan cümlelerle suçlanıyorum.Davayı kazanmış bir avukat olarak görevimi kasten yerine getirmediğim nasıl iddia edilebilir?Bu iddia hem hakaret ve hem de tazminat konu olur mu?Karşı bir dava açmalı mıyım?Sevgi ve Saygılarımla.
Old 11-10-2010, 01:09   #2
Özkan Atalay

Sayın furug öncelikle başka bir meslektaşımızın sizin hakkında dava açması üzücü bir durum. Ancak bu mesle-ktaşımızın hakkınızda dava açmadan önce bu durumu baroya bildirmekle yükümlülüğü bulunmaktadır. Aksi taktirde disiplin cezası alır. İkincisi siz müvekkilin aleyhine olan bir durumu temyiz etmekle yükümlüsünüz. Aksi takdirde yapmadığınız işlemden dolayı görevi ihmalden sorumlu olursunuz. Paranın tahsil kabiliyeti yoksa müvekkilden ibra almanız gereklidir. Yoksa dosyada ki sorumluluğunuz devam edecektir.Diğer meslektaşımızın sarfettiği kelimele ryukarda demişsiniz ama ben göremedim. Şayet hakaret içeriyorsa hakaret davası açabilir, (Açmadan önce durumu baroya yazılı olarak bildirin) durumuda baroya bildirerek ceza almasını sağlayabilirsiniz.Söylenen sözlere göre hakaret veya tazminat davası açabilirsiniz. Üzgünüm ama siz temyiz etmediğiniz için sorumlusunuz. Bununda kurtuluşu yok.
Old 14-10-2010, 13:32   #3
furugferruhzad

Yukarıda bahsi geçen cümlelerden kastım(bana açılan meslektaşım tarafından açılan dava dilekçesinde)"Avukat hükmü temyiz etmemiştir görevini KASTEN yerine getirmemiştir,müvekkilim tarafından ıslah harcı olarak verilen parayı zimmetine geçirmiştir"ıslah harcı ile birlikte getirilen vekalet ücretini kastederek(bu konuda hakkımda baroya şikayet dilekçesi verildi baro talebi reddetti disiplin koğuşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi)ve davalı avukat gerekmediği halde yüklü miktarda ıslah yaparak MESLEKTE YETERSİZ VE BİLGİSİZ OLDUĞU için" karşı yan vekalet ücretine sebep olmuştur"cümleleri sarfedilmiştir.

1)Hükmü temyiz etmememin sebebi tarafıma temyiz masraflarının getirilmemesidir,adres değiştirip yeni adresini de tarafıma bildirmeden ortadan kaybolan eski müvekkilim daha sonra Gaziantep'te ortaya çıktı.(Ben vekaletnamedeki eski adrese ihtar göndererek tarafıma temyiz masraflarının getirilmesini talep ettim.)O vekaletnamedeki adresinden ayrılmış olduğundan tebligat yapılamadı.

2)Meslekte bilgisiz ve yetersiz olduğum için değil bir davada ancak bir kez ıslah yapılabileceği ve mahkemece bu konuda eksik harcı yatırmak üzere kesin süre verildiği ve bu tarihten sonra peşin sermaye değeri SGK dan sorularak dosyada mevcut eksikliğin giderildiği ben de ıslah için kesin süre verildiği için bilirkişi raporuna göre ıslah edip harcı yatırdım.(Ancak peşin sermaye değeri tazminat miktarından düşüleceği için gelen peşin sermaye değeri düşülünce ıslah ettiğim miktardan bayağı düşük bir rakama hükmedildi aleyhimize karşı yan vekalet ücreti doğdu.)Davacı eski müvekkilim bu rakamı da bana açtığı davada benden talep ediyor.Hepsinde hukuki olarak makul sebeplerim olmasına rağmen ve en kötü ihtimalle İHMAL olarak nitelenebilecek fiilimin "VEKALET GÖREVİ KASTEN YERİNE GETİRİLMEMİŞ"MESLEKTE BİLGİSİZ VE YETERSİZ"ZİMMETİNE PARA GEÇİRMİŞ ZİMMET SUÇUNU İŞLEMİŞ" ifadeleri geçiyor dava dilekçesinde.Sayın meslektaşım baroya bildirmemiş ve disiplin cezası aldı.Benim hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunmadı(Temyiz etmeme sebebiyle)Sarfedilen bu cümleler için yapabileceğim bir şey var mı öğrenmek istediğim bu.Yoksa ben de hükmü temyiz etmedim bu sözleri hakettim deyip oturmalımıyım? Saygı ve Sevgilerimle.
Old 17-12-2010, 18:54   #4
Özkan Atalay

meslekte yetersiz ve bilgisiz dediği için hakaret içermektedir. Diğer kullanmış olduğu kelimelr savunma kapsamında kalır diye düşünüyorum. Avukat dava açarken zimmete para geçirmiştir gibi isnatlarda bulunarak sizi suçlayabilir. Ancak meslekte yetersiz, bilgisiz gibi aşağılayıcı kavramlar kullanamaz.Meslek kurallarına aykırıdır. Kaldı ki böyle bir ifadeyi mahkeme bile gerekçeli kararında yazamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi